Jak leczyć przepuklinę białej linii brzucha

Przepuklina białej linii brzucha jest częstą patologią ścian jamy brzusznej, często spotykaną u młodych mężczyzn poniżej 30 roku życia i kobiet po 45 latach. Jak każda choroba ma wiele nieprzyjemnych objawów i wymaga natychmiastowego, wykwalifikowanego leczenia.

Istota choroby

Biała linia znajduje się dokładnie w środku wzdłuż jamy brzusznej od klatki piersiowej do pachwiny. Jest to miejsce ścięgien (aponeuroza), które łączy prawą i lewą część mięśni brzusznej prasy. Szerokość linii u góry wynosi około 1 do 3 cm, zwęża się znacznie do dna. Gdy ścięgno wydaje się najmniejszą przerwą, powoduje rozwój przepuklinowych przepuklin i przepuklin.

Przepuklina brzucha - jest to wysunięcie jednego z narządów wewnętrznych (części żołądka, pętli jelitowych lub sieci) w powstałą dziurę rozcięgna jamy brzusznej.

Lokalizacja choroby podzielona jest na trzy typy:

 • w okolicy od klatki piersiowej do pępka (występuje najczęściej, ponieważ szerokość ścięgien w tym rejonie jest największa);
 • w pobliżu pępka (nie mylić z pępowiną, ponieważ ten rodzaj choroby wpływa na linię ścięgien);
 • poniżej pępka (występuje najrzadziej, w podbrzuszu rozcięgno jest znacznie węższe, a także ma gęstszą strukturę).

Struktura przepukliny:

 • przepuklina (otwór w białej linii, która tworzy się w najcieńszej i najbardziej wrażliwej części);
 • torebkę przepuklinową, która utrzymuje występ (reprezentuje miejsce otrzewnej, to jest cienką tkankę pokrywającą narządy wewnętrzne);
 • faktyczna przepuklina (może dojść do wypadnięcia przedniej ściany żołądka, sieci lub przewodu jelitowego).

Przyczyny

Czynniki, które osłabiają białą linię i sąsiednie mięśnie:

 • wrodzone patologie i czynnik dziedziczny;
 • nadwaga i otyłość;
 • blizny po poprzednich operacjach na jamie brzusznej;
 • ciąża i ciężki poród;
 • częste urazy występujące u zawodowych sportowców (skręcenia, stłuczenia itp.).

Czynniki, które powodują wzrost ciśnienia śródbrzusznego i przyczyniają się do rozwoju choroby:

 • regularna aktywność fizyczna o wysokiej intensywności;
 • podnoszenie ciężarów;
 • problemy w pracy jelit (zaparcia);
 • przewlekły kaszel;
 • problemy z oddawaniem moczu związane z chorobami układu moczowego i prostaty;
 • długotrwały płacz (dotyczy to małych dzieci, jednak rzadko występuje taka przepuklina);
 • ciężka i długotrwała poród oraz duży płód.

Progresji choroby u młodych mężczyzn jest wynikiem naturalnej predyspozycji, czyli gęstość mięśni i ścięgien otrzewnej są niższe przez naturę. Dodatkowymi czynnikami są bierny i siedzący tryb życia, brak regularnej aktywności fizycznej i nadwaga, która do tej pory stała się prawdziwym problemem.

Wrodzone patologie i dziedziczenie - to są dwa ważne powody, które służą jako bodziec do przepukliny pod wpływem jednego z dodatkowych czynników. Jeśli jeden z twoich krewnych cierpiał na przepuklinę Linia Biała, prawdopodobieństwo zachorowania jest wzrosły kilkakrotnie. Wrodzone wady uznawane niedopracowane (osłabienie), mięśnie brzucha i ścięgien, a nie wypełnia ich fuzję podczas rozwoju embrionalnego. Takie patologie mogą nie pojawiać się przez długi czas, ale stają się decydujące w rozwoju przepukliny.

Ważne!
Regularne ćwiczenia i odpowiednia dieta znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia przepukliny białą linię, nawet w obecności pewnych czynników genetycznych lub wrodzonych.Systematyczna aktywność fizyczna wzmacnia mięśnie gorsetu, zamykając udar przepukliny tak bardzo, jak to możliwe.

Objawy

Choroba przechodzi przez trzy etapy jej rozwoju, z których każdy charakteryzuje się pewnymi objawami:

Lipoma. Na samym początku powstawania przepukliny powstaje bardzo mały otwór w rozcięgno, w którym wyłania się niewielka część tkanki tłuszczowej. Na tym etapie widoczne jest lekkie obrzękanie jednego z odcinków białej linii w poziomym położeniu ciała. Edukacja jest całkowicie bezbolesna, miękka w dotyku, a skóra nad nią ma naturalny kolor. Stożek znika sam w pozycji leżącej.

Początkowy etap. Otwór lub przepuklina stopniowo się poszerza, co ustępuje miejsca wyjścia przepukliny. Występ staje się większy. Jest również miękki w dotyku, nie powoduje bolesnych odczuć ani zmian na skórze. Przepuklina staje się na miejscu, gdy pacjent leży na plecach.

Ostateczne ukształtowanie przepukliny. Przepuklina bramy rozszerzyła się jeszcze bardziej, występ osiągnął imponujący rozmiar (do 15 cm średnicy). Przepuklina jest nadal miękka, łatwo ustala się w poziomej pozycji ciała.

W przypadku braku ciężkich obciążeń fizycznych, prawie bez bólu, ale w codziennym życiu przynosi pewien dyskomfort. Pod warunkiem, że przewód pokarmowy wszedł do przepukliny, guz może "dudnić", co jest związane z absolutnie naturalną pracą narządu.

Pamiętaj!
Głównym objawem obecności przepukliny białej linii jest charakterystyczna miękka guzka znajdująca się w centrum jamy brzusznej i rosnąca w miarę rozwoju choroby. Przejawia się w pozycji pionowej i nie może powodować bólu przez długi czas. Występ zwiększy się wraz z napięciem brzucha (kaszel lub jakikolwiek wysiłek fizyczny). W pozycji leżącej, przepuklina może być odwrócona, ale daje to tylko tymczasowy efekt.

Przepuklina białej linii brzucha ma tendencję do naruszania, przynosząc ze sobą wiele problemów. Naruszenie następuje przy gwałtownym wzroście ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej, które rozszerza przepuklinę i powoduje dodatkowe zrzucanie narządów wewnętrznych do worka przepuklinowego. Kiedy ciśnienie ustabilizuje się, otwór zmniejszy się do normalnego rozmiaru, a zbyt duża przepuklina nie może powrócić na swoje miejsce, to znaczy jest osłabiona.

W tym przypadku głównym objawem jest stały ostry ból i niemożność skorygowania przepukliny.Dodatkowe oznaki upośledzenia zależą bezpośrednio od narządu, który tworzy przepuklinę:

 • wzrost temperatury;
 • nudności lub wymioty;
 • zaparcie;
 • ogólne złe samopoczucie itp.

Diagnoza choroby

Podstawowe badanie chirurga. Po znalezieniu stożka na brzuchu, należy pilnie skonsultować się z chirurgiem w celu dalszej diagnostyki. Lekarz prosi o standardowe pytania, aby lepiej poruszać się w konkretnym przypadku pacjenta, np. "Jak długo zauważono objawy?", "Przepaść przepuklinę wcześniej?", "Czy przeprowadzono operacje w celu ich usunięcia?" "zakłócić ból?", "występują problemy z trawieniem lub pracą jelit?", "w jaki sposób prowadzi pacjent?".

Zdjęcie przepuklinowej białej linii brzucha

Podczas oględzin chirurg wykonuje określone zabiegi, aby zrozumieć naturę wypukłości. Pacjent jest badany w pozycji pionowej i poziomej, prosząc o napięcie lub kaszel. Lekarz przeprowadza badanie przepukliny, próbuje ją naprawić. Po wstępnej diagnozie pacjent jest kierowany do dodatkowych badań.

Radiografia

Zabieg wykonuje się na pustym żołądku, pacjentowi podaje się napój kontrastowy (siarczan baru) w celu wyraźnego zabarwienia worka przepuklinowego i pobliskich narządów wewnętrznych. Następnie robią zdjęcia jamy brzusznej.Z reguły pozwala to na natychmiastowe określenie choroby i organu, który jest wyrzucany.

USG przepukliny i całej jamy brzusznej

Jest to kolejny rodzaj diagnozy, który zapewnia wyraźną widoczność obrazu i pomaga diagnozować.

MRI i CT

Rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa są wykonywane, gdy standardowe badania nie dały dokładnych wyników. W rzadkich przypadkach indywidualna struktura ciała utrudnia diagnozę, a czasami przepuklina może być mylona z guzem żołądka lub jelit. MRI i tomografia komputerowa tworzą warstwowe obrazy jamy brzusznej, pozwalając na dokładne sprawdzenie tego obszaru pod każdym kątem.

Gerniografia

Inna metoda dodatkowej diagnostyki jamy brzusznej, która jest stosowana do różnych typów przepuklin. W znieczuleniu miejscowym pacjentowi kontrastuje się z jamą brzuszną cienką i długą igłą. Potem odwraca się na brzuchu i kaszle. W tej chwili wykonywane są zdjęcia rentgenowskie przepukliny.

Endoskopia żołądka

Przeprowadza się to w przypadku, gdy poprzednie badania nie przyniosły dokładnych wyników, i istnieje ryzyko wystąpienia guza lub wrzodu trawiennego w żołądku.Pacjent leży po lewej stronie, przez usta w żołądku wchodzi w cienką ruchomą rurkę z kamerą na końcu. Procedura daje pełny przegląd żołądka i dwunastnicy.

Po niezbędnych procedurach diagnostycznych i wykluczeniu innych możliwych chorób, lekarz potwierdza diagnozę przepukliny białej linii brzucha i przepisuje przebieg leczenia.

Operacja przepukliny

Jedynym sposobem na wyleczenie przepukliny białej linii jest operacja. Płucne zapalenie może być usunięte chirurgicznie tylko przez operację.

Procedura może być zaplanowana lub awaryjna. Planowana operacja jest przeprowadzana po ustaleniu diagnozy i towarzyszy jej pełen zestaw środków przygotowawczych. Pilna operacja jest konieczna, gdy przepuklina jest naruszona, ponieważ długi pobyt w takim stanie zagraża obumieraniu uszkodzonych narządów i rozwojowi procesu zapalnego.

Przygotowanie do operacji

Samodzielne przygotowanie pacjenta obejmuje następujące elementy:

Istota metodologii
Recenzje po artykule
Poduszka Meiram
Przyjmujemy zamówienia w przedsprzedaży.
Zamów teraz
 • odmowa alkoholu nie później niż trzy dni przed planowaną operacją;
 • Wykluczenie leków, które pogarszają krzepliwość krwi i zwiększają ryzyko krwawienia (konieczne jest poinformowanie lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, a on wyda listę zabronionych);
 • 14 dni przed operacją zapewnij sobie racjonalną dietę, która zawiera wszystkie niezbędne mikroelementy i witaminy (ułatwi to przeniesienie procedury i znieczulenia, a także poprawi rehabilitację);
 • całkowita odmowa jedzenia po 20.00 dziennie przed operacją.

Szpital powinien wykonać niezbędne badania laboratoryjne w celu sprawdzenia poziomu cukru, wykluczenia HIV, zapalenia wątroby i innych chorób przenoszonych drogą płciową, dokładnego określenia rodzaju krwi i czynnika Rh. Wykonuje się także EKG w celu przetestowania serca, aby sprawdzić, czy pacjent będzie poddawany znieczuleniu.

Przybliżony koszt operacji

Przepuklina I kategorii

12 000 - 40 000

Przepuklina II kategorii

22 000 - 50 000

Przepuklina III kategorii

33 000 - 55 500

Operacja za pomocą implantów syntetycznych

25 000 - 60 000

Operacja z diastazą mięśni prostowników

37 000 - 67 000

*** Ceny te są podawane w rosyjskich rublach i dotyczą prywatnych placówek medycznych.

Koszt ten może być jedynie przybliżony, ponieważ dokładna cena jest obliczana w klinice po przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych procedur.Zależy to również od poziomu instytucji, dostępności w niej nowoczesnego sprzętu, poziomu kwalifikacji lekarza i ogólnej reputacji kliniki.

Niski koszt samej operacji nie zawsze oznacza realne oszczędności. Niektóre kliniki wskazują na koszt jedynie interwencji chirurgicznej bez procedur przygotowawczych i znieczulenia (pacjentowi proponuje się wybór rodzaju znieczulenia, które również podlega fluktuacji cenowej). Konieczne jest również wzięcie pod uwagę kosztów pooperacyjnych (1 dzień po zabiegu) i oddziału zwykłego (około 3 dni). Często okazuje się, że płacenie za pełen zakres usług jest o wiele bardziej opłacalne i wygodne.

Oprócz prywatnych klinik istnieje możliwość przeprowadzenia operacji w szpitalach publicznych (w przypadku polisy ubezpieczenia medycznego operacja jest bezpłatna). Pacjent musi otrzymać raport i skierowanie od lekarza prowadzącego w miejscu zamieszkania.

Jak działa operacja?

Operację przepukliny można wykonać na kilka sposobów:

 • laparoskopowo;
 • standardowa operacja;
 • operacja z wykorzystaniem implantów syntetycznych.

Laparoskopia stała się bardzo popularna.Pozwala uniknąć dużych nacięć i minimalizuje blizny. Jest tylko kilka minimalnych dziur w jamie brzusznej na przejście laparoskopu. Wszystko, co się dzieje, jest widziane przez lekarza na monitorze urządzenia. Pomimo popularności procedury, ma ona wiele możliwych konsekwencji, w tym niezamierzone uszkodzenie tkanek miękkich i naczyń, a także innych narządów wewnętrznych. Laparoskopia jest wyznaczana przez chirurga.

Wideo
Film prezentuje wariant operacji plastycznej przepukliny z użyciem siatki.

Standardowa naprawa przepuklin

Lekarz wykonuje nacięcie, wycina przepuklinę, sprawdza integralność i patologię narządów wewnętrznych, które utworzyły przepuklinę. Zamknięcie otworu w uszkodzonych ścięgnach jest wykonywane przez tworzywa sztuczne przy użyciu własnych tkanek pacjenta.

Ten rodzaj operacji nie jest najskuteczniejszy. Rozciąganie własnych tkanek pacjenta zwiększa obciążenie mięśni i ścięgien w przyszłości. Prawdopodobieństwo nawrotu jest bliskie 40%.

Więcej informacji o przepuklinowym plastiku można znaleźć tutaj.

Operacja za pomocą implantów (metoda Liechtensteina)

Jest uważany za "złoty standard" wśród wszystkich operacji usunięcia przepukliny. Po usunięciu worka przepuklinowego i sprawdzeniu narządów wewnętrznych chirurg wkłada specjalną syntetyczną siatkę do otworu przepukliny, która wzmacnia i podtrzymuje ściany jamy brzusznej. Teraz w chirurgii stosuje się nowoczesne materiały, które stopniowo rozpuszczają się i pomagają szybciej regenerować tkanki ciała. Możliwość nawrotu przy takiej operacji jest bardzo mała.

Okres rehabilitacji

Po planowanej operacji, czyli gdy przepuklina nie była powściągliwa, powrót do zdrowia jest wystarczająco szybki. Pacjent przebywa w szpitalu nie dłużej niż trzy dni. W tym czasie pielęgniarka regularnie wykonuje opatrunki, a lekarz monitoruje stan szwów i stan zdrowia pacjenta, aby wykluczyć możliwość zakażenia. W tym samym celu zalecany jest profilaktyczny kurs antybiotyków.

W pierwszym dniu po zabiegu pacjentowi przedstawiono dietę płynną, na którą składają się buliony i tłuczone ziemniaki. Pomaga to przywrócić jelito i nie przeciąża układu trawiennego. Konieczne jest wykluczenie produktów, które są trawione przez długi czas i powodują wzrost produkcji gazu.

W okresie gojenia pacjent przyjmuje środki przeciwbólowe.Po wypisaniu do czasu usunięcia szwów, regularne opatrunki można wykonać w domu lub w szpitalu.

Nie wymaga długiego leżenia w łóżku, może tylko zranić i spowolnić proces gojenia. Kilka dni po operacji możesz wyjść na małe spacery. Umiarkowana aktywność fizyczna sprzyja szybkiej rehabilitacji.

Zwróć uwagę!
Możesz rozpocząć chodzenie lub inną aktywność fizyczną po uzyskaniu zgody lekarza. Każdy organizm jest indywidualny, to znaczy potrzebuje innego czasu na przywrócenie siły.

Okres rehabilitacji oznacza przestrzeganie pewnych zasad:

 • Podnoszenie ciężaru powyżej 5 kg jest zabronione (ograniczenie obowiązuje przez co najmniej 3 miesiące od daty operacji);
 • pochyla się do przodu, gwałtowne ruchy i zbyt intensywny trening;
 • wykazuje umiarkowaną aktywność fizyczną, szczególnie chodzenie;
 • konieczne jest przyjmowanie przepisanych przez lekarza środków przeczyszczających (zaparcie może powodować rozbieżność szwów);
 • Warto przejrzeć swoją dietę i przejść na zbilansowaną dietę.

Osoby, których zawód wiąże się z ciężką pracą fizyczną, zostają przeniesione do łatwej pracy na okres do 6 miesięcy.

Dieta

Pełny powrót do zdrowia i długotrwałe utrzymanie wyniku oznacza ciągłe przestrzeganie diety. Jedzenie ma na celu rozwiązanie głównych problemów:

 • utrata masy ciała, a następnie jej utrzymanie;
 • normalizacja pracy przewodu pokarmowego (eliminacja zaparć, nadmierne gazowanie).

Podstawą racji są niskotłuszczowe odmiany mięsa i ryb, produkty z kwaśnego mleka, świeże warzywa, owoce, zboża (nie nadużywają ryżu), chleb pełnoziarnisty. Jedzenie może być gotowane, duszone, pieczone lub gotowane na parze. Dzienna racja powinna być podzielona na 5 posiłków - 3 pełne posiłki i 2 przekąski. Porcje powinny być małe! Możesz jeść ostatni raz 2-3 godziny przed snem. Konieczne jest również utrzymanie równowagi wodnej i picie wystarczającej ilości czystej wody pitnej bez dodatków.

Należy wykluczyć tłuste, smażone, fast food, półprodukty, alkohol, słodkie napoje gazowane, zakupione słodycze, bułeczki. Takie jedzenie nie tylko zwiększa wagę, ale także prowokuje proces fermentacji w ciele i pogarsza trawienie.

Bandaż z przepukliną

Noszenie specjalnego bandaża z przepukliną białej linii brzusznej jest pokazane tylko w okresie pooperacyjnym, aby utrzymać szwy i uniknąć nawrotów. Czas noszenia określa lekarz.Ponadto, bandaż może być używany przez pierwsze kilka miesięcy po zabiegu podczas aktywności fizycznej.

Nie można uznać bandażu za niezależną metodę leczenia, która może uratować operację. Ten fakt jest błędem. Stałe noszenie elastycznej opaski tylko osłabia mięśnie prasy, ponieważ nie muszą same wspomagać jamy brzusznej. W rezultacie, przepuklinowe bramy stają się szersze, a przepuklina jest odpowiednio większa. Choroba postępuje, a ryzyko skurczu wzrasta.

Wideo
Ten film zawiera wszystkie przydatne informacje na temat przepukliny, jej przyczyn, objawów, operacji, a także korzyści płynących z bandażu.

Pomimo faktu, że przepuklinom białej linii brzusznej może nie towarzyszyć ból lub uczucie dyskomfortu, jest to poważna choroba wymagająca leczenia. Zawsze pamiętaj o możliwych konsekwencjach i ich wpływie na ciało. Kwalifikowana opieka medyczna, planowana operacja i przestrzeganie zaleconego schematu pomoże pozbyć się choroby i zmniejszyć możliwość nawrotu choroby.

Obejrzyj wideo: Przepuklina brzuszna: przyczyny, objawy, leczenie (Sierpień 2019).