Co to jest przepuklina pachwinowa

Uszkodzona przepuklina pępkowa jest dość częstym powikłaniem, które występuje, gdy tworzy się przepuklinowa ściana przednia brzucha. Częstotliwość tej patologii wzrasta każdego roku. Wynika to z siedzącego trybu życia i powtarzających się lub wielokrotnych ciąż, co dziś nie jest rzadkością.

Definicja

Przepuklina pępkowa - wypukłość narządów wewnętrznych poprzez pierścień pępowinowej podskórnych, ze względu na działanie różnych czynników, takich jak nagły wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, lub różnica bezpośrednich mięśni brzusznych.

Ograniczona przepuklina - to ściskanie narządów znajdujących się w worku przepuklinowym. W związku z tym, niedokrwienie rozwija tkankach (hipoksji związanego z naczynia krwionośnego przemieszczenia), która prowadzi do jednostek necrotisation i rozwój miejscowego zapalenia otrzewnej, a w końcu rozlany. Ten stan zagraża życiu i wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej.

W worku przepuklinowym może być wystarczająco duża liczba różnych narządów jamy brzusznej. Od sieci, jelit, do krezki jelita cienkiego lub ściany pęcherza.Według danych statystycznych patologia ta zajmuje od trzech do pięciu procent wszystkich przypadków przepuklinowych wypukłości na przedniej ścianie jamy brzusznej.

Również uciskany przepuklinę pępkową zajmuje trzecie miejsce spośród wszystkich leczonych zewnętrznych wypuklin, które występują u pacjentów po operacji. Najczęściej występują u kobiet powyżej trzydziestego roku życia. Wynika to ze specyfiki okresu poporodowego.

Istnieją różne rodzaje przepuklin uduszonych:

 • Pierwotna przepuklina strangulated, rozwija się w wyniku silnego obciążenia fizycznego, do którego pierścień pępowinowy nie jest gotowy.
 • Wtórne - dochodzi do naruszenia już istniejącej przepukliny, która wcześniej została osadzona niezależnie w jamie brzusznej.
 • Elastyczne naruszenie, gdy w bramach przepuklinowych schwytano ścianę jelita.
 • Naruszenie Kalovoye - naruszenie powstaje w wyniku gromadzenia się mas kałowych.

Anatomiczny składnik

Przyczyną rozwoju zranionej przepukliny pępowinowej jest defekt anatomicznej struktury pierścienia pępowinowego. Najczęściej termin ten oznacza niewystarczającą grubość tkanek, które go tworzą.Wynika to z wewnątrzmacicznego piętna rozwoju, twardziny i wieku starczego. Często przyczyną jest również zwiększone ciśnienie wewnątrz jamy brzusznej, co prowadzi do rozbieżności mięśni brzucha i ich rozciągania.

Chirurdzy się poddają bezpośrednia i skośna przepuklina pępkowa. Prosta linia pojawia się, gdy w pępku występuje cieńienie poprzecznej płytki powięziowej. W tej sytuacji narządy wewnętrzne wystają pod skórą w rzucie pierścienia pępowinowego i penetrują podskórną przestrzeń komórkową w najkrótszy możliwy sposób.

Ukośna przepuklina pępkowa powstaje w wyniku pogrubienia poprzecznej powięzi w okolicy pępowiny. Z tego powodu, wraz ze wzrostem ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej, narządy wewnętrzne popychają obszar nieco wyżej lub niżej niż sam pierścień, w wyniku czego zawartość przepukliny wychodzi w szczelinie między białą linią brzuszną a poprzeczną płytką. W ten sposób pojawia się ukośny kanał pępowiny.

W strukturze przepukliny wyróżniono następujące elementy:

 • Przepuklina otwierająca się (bramy).
 • Woreczek przepuklinowy.
 • Wejście do worka przepuklinowego.
 • Szyja torby.
 • Ciało torby.
 • Dno worka przepuklinowego.
 • przyczyny

Rozwój tej choroby można zaobserwować zarówno u dzieci, jak iu dorosłych.Czasami występuje wrodzona przepuklina pępkowa, która jest związana z zaburzeniem struktury pierścienia pępowinowego. U dzieci, przepukliny pępkowej opracowany przez przedłużony płacz, pociąga to za sobą wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, z powodu elastycznej tkaniny i tworzy występ pierścieniowy narządów wewnętrznych występuje w przypadku późniejszego naruszenia.


W populacji osób dorosłych, większość tej patologii jest diagnozowany u kobiet po porodzie, to ze względu na rozbieżność mięśni ze względu na zwiększone napięcie owoc łona brzusznych. W rezultacie pierścień pępowinowy jest rozciągnięty, co predysponuje do pojawienia się przepukliny.

Objawy i obraz kliniczny

Zidentyfikuj, że choroba nie jest trudna nawet dla laika w tej dziedzinie. Najczęściej pępowinowej guzki przepuklina pojawia się jako formacji nowotworowych jak w pierścieniu pępowinowej, które pojawiły się nagle lub w połączeniu z wysiłkiem albo są od czasu do czasu, lecz po przyjęciu pozycji poziomej, niezależnie zniknął, a w pewnym momencie po prostu przestał naruszania i zmniejszyć.

Wykrycie przepukliny pachwinowej jest bezwarunkową wskazówką do hospitalizacji w oddziale chirurgicznym i natychmiastowej interwencji chirurgicznej.Faktem jest, że z powodu naruszenia może istnieć zarówno epiponon, który nie podlega naruszeniu, jak i pętla jelita.

W przypadku niedokrwienia jelita cienkiego, oprócz zespołu bólowego, wystąpi również zespół ogólnej toksyczności i objawy ostrej niedrożności jelitowej. Objawy w tym stanie obejmują wymioty treści jelitowej, zaprzestanie wydostawania się gazów i stolców.

W bloku na poziomie jelita grubego pojawią się objawy ostrego niedrożności okrężnicy. Doprowadzi to również do rozwoju wymiotów treści jelitowych, wzrostu temperatury, rozwoju miejscowego lub rozlanego zapalenia otrzewnej. W radiografii pojawią się oznaki zwane "Clauber Bowls". Oznacza to niedrożność okrężnicy.

Wideo
Lekarz specjalista z wieloletnim doświadczeniem wyjaśnia naturę choroby, metody diagnozy i leczenia.

Środki diagnostyczne

O ustaleniu obecności choroby powinien poradzić specjalista. Samoleczenie w tej sytuacji może prowadzić do fatalnych konsekwencji. Jeśli wystąpi którykolwiek z powyższych objawów, należy zwrócić się o pomoc do chirurga.Opierając się na anamnezie życia, chorobie, można podejrzewać typowy obraz kliniczny zranionej przepukliny pępkowej.

Palpacja pępowiny z przepukliną przepuklinową

Ponadto, podczas wstępnego badania, godna uwagi jest obecność miejscowego tworzenia się guza w okolicy pępowiny. Nieprawidłowość w jamie brzusznej takiego wykształcenia można określić palpacyjnie, a naruszenie jest określane przez tak zwany objaw "kaszlu". Wobec braku zwiększenia objętości przepukliny na wysokości kaszlu, mówi się, że doszło do naruszenia. W tym przypadku przy ustalaniu diagnozy konieczna jest wczesna interwencja chirurgiczna.

Istota metodologii
Recenzje po artykule
Poduszka Meiram
Przyjmujemy zamówienia w przedsprzedaży.
Zamów teraz

Ponadto stosuje się dodatkowe metody badania, takie jak diagnostyka ultrasonograficzna, radiografia, rezonans magnetyczny. W oparciu o te metody ustala się ostateczną diagnozę i pacjent jest wysyłany do przygotowania przedoperacyjnego.

Leczenie dusznej przepukliny pępkowej

Współczesna operacja przepuklinowych wypukłości przedniej ściany jamy brzusznej ujawnia interwencję otwartą i endoskopową z zastosowaniem techniki laparoskopowej.Wybór metody zależy od wielkości edukacji, współistniejących powikłań, ogólnego stanu pacjenta, dostępnego sprzętu medycznego i kwalifikacji chirurga.

Operacja z powodu zranienia przepukliną pępkową

Istniejące metody wymienione powyżej zostały opracowane przez dziesięciolecia, a ryzyko powikłań, jeśli odpowiednio wdrożone, jest zredukowane do niemal zera. Jeśli chodzi o interwencję metodą otwartą, istnieją dwa rodzaje operacji - według Mayo i Sapezko. Są one stosowane w różnych rozmiarach przepuklin, a różnica polega na tym, że poprzeczne lub podłużne będzie rozcięcie aponeurozą ściany brzucha.

Interwencja chirurgiczna wiąże się jednak z wieloma problemami. Na przykład podczas rozwarstwienia powierzchownej skóry możliwe jest spontaniczne przemieszczenie przepukliny do jamy brzusznej, które w obecności nekrozy pętli jelitowych doprowadzi do rozwoju rozproszonego zapalenia otrzewnej. Istnieje również możliwość wycięcia narządów w worku przepuklinowym.

Izolacja worka przepuklinowego z uszkodzoną przepukliną pępkową

Większość chirurgów woli początkowo po rozwarstwieniu tkanek powierzchownych, aby oddzielić przepuklinę w celu zapobieżenia rozwojowi wyżej wymienionych powikłań.Początkowy przydział wrót przepukliny zmniejsza ryzyko samoistnych organów repozycji i rozwoju zapalenia otrzewnej.

Następnie należy rozdzielić torbę na pęsecie i odessać wydzielinę, którą można zarazić. Następnie następuje definicja, który organ został naruszony, oraz definicja dalszej taktyki prowadzenia operacji. W przypadku epipłona jest on wysyłany do jamy brzusznej z dalszym plastycznym zamknięciem przepuklinowych bram.

Podczas wykrywania pętli jelitowych konieczne jest określenie ich żywotności. Jeśli są różowe i stwierdza się prawidłową perystaltykę, następuje ich kierunek i zamknięcie przepukliny. W przypadku oznaczania obecności martwiczych części fibrinovgo płytki nazębnej oraz zerodowane obszary na błony surowiczej, w celu podjęcia resekcję jelita wpływa z następującym nałożenie mezhkishechnogo zespolenie koniec-do-końca lub boku jednego na drugi.

Rehabilitacja

W związku z interwencją chirurgiczną konieczne jest poddanie się kuracji ratunkowej. Wiele zależy od wyboru operacji.Podczas podawania pacjentowi w sposób otwarty okres rehabilitacji może trwać od tygodnia do miesiąca. Wynika to z indywidualnych cech ciała, a mianowicie jego wieku i zdolności regeneracyjnych. Po usunięciu szwów konieczne jest zaangażowanie się w terapię ruchową w celu wzmocnienia mięśni przedniej ściany brzucha i zapobiegania rozwojowi nawrotów.

Wykonanie operacji w sposób laparoskopowy jest uważane za najbardziej atraumatyczne. Pod tym względem okres rehabilitacji trwa krócej i jest mniej bolesny. Zaleca się stosowanie diety bogatej w błonnik pokarmowy, witaminy. Eliminacja wysiłku fizycznego przez pewien czas jest warunkiem wstępnym, który pozwala uniknąć zerwania szwów i wtórnego krwawienia pooperacyjnego.

W odniesieniu do rehabilitacji u dzieci rzadko obserwuje się rozwój powikłań w postaci choroby spoidłowej, która prowadzi do niedrożności niedrożności jelit. Ogólnie rzecz biorąc, okres pooperacyjny u dzieci nie różni się od dorosłych. Na początku może się wydawać, że skóra wokół pępka stała się mniej ruchliwa i bardziej zaciśnięta, ale wynika to z procesów zapalnych po operacji, które mają miejsce w ciągu miesiąca.

Bandaż

Większość ekspertów w diagnostyce przepuklin pępkowych, zaleca się jako metodę paliatywną, aby zastosować bandaż. Taśma, która napina brzuch w okolicy pępowiny i zapobiega jego dalszemu rozciąganiu. Tak więc, ten środek jest dość skuteczną metodą zapobiegania naruszeniu przepuklinę pępkową.

Bandaż z przepukliną pępkową

Również ta metoda jest często stosowana u pacjentów pooperacyjnych w celu zmniejszenia ryzyka rozwodu szwu i rozwoju nawrotu przepukliny. Skuteczność tego narzędzia została potwierdzona przez lata i dziesiątki tysięcy zadowolonych klientów. Jest wielu producentów, którzy produkują je z różnych materiałów i w różnych kolorach.
Przepuklina pępkowa, która jest skomplikowana z powodu naruszenia - jest to wystarczająco poważny stan patologiczny ciała, którego nie można wyleczyć bez konsekwencji w domu. Najlepszą taktyką zachowania w takiej sytuacji jest zwrócenie się do specjalisty, tylko w tym przypadku możliwe jest zagwarantowanie minimalnego ryzyka dla zdrowia, życia i możliwości pracy osoby. A nowoczesne metody leczenia gwarantują całkowite wyleczenie.

Obejrzyj wideo: Operacja przepukliny pachwinowej metoda lichtensteina (Sierpień 2019).