Jak rozpoznać przepuklinę pępkową u dorosłych

W jamie brzusznej występuje kilka rodzajów przepuklin (nadbrzusza, pachwinowa, udowa). Ale najczęstszą jest przepuklina pępkowa, ze względu na słabość tkanki łącznej przedniej ściany jamy brzusznej, całkowity brak mięśni i tłuszczu podskórnego (tłuszczu) w okolicy pierścienia pępowinowego. Do rozwoju tej patologii do 10% populacji, z których większość to kobiety.

Przepuklina pępkowa jest patologicznym stanem, w którym narządy i tkanki brzucha wypadają przez przerwę w pępowinowym pierścieniu i tworzą nie-estetyczny, raczej duży pagórek lub guz w okolicy pępka.

Przepuklina składa się z trzech elementów:

1 Przepuklina bramy - otwór utworzony w tkankach łącznych, przez który spada część tkanki lub narządu.

2 Wypukłe treści - narząd lub część tkanki podskórnej, która pod wpływem ciśnienia w jamie brzusznej przeszła przez przepuklinę.

3 Woreczek przepuklinowy - tkanka pokrywająca treść przepuklinową i tworząca wypukłość, podobna do guza.

Przyczyny

Istnieje przepuklina pępkowa w przypadku naruszenia równowagi pomiędzy naciskiem wywieranym przez narządy i płyny fizjologiczne na ściany otrzewnej, a zdolnością mięśni ściany brzusznej do wytrzymania tego ciśnienia.Lub istnieją inne czynniki, które zwiększają obciążenie mięśni otrzewnej. U dorosłych istnieje kilka przyczyn prowadzących do przepukliny pępkowej:

1 Wrodzona osobliwość struktury pępowinowej. Zwykle pępowina u noworodków jest otwarta i zamknięta tylko na 2 do 3 lat. Ale zdarza się, że tkanka łączna jest słaba, dziura nie może całkowicie się zagoić i pozostaje mała dziurka, która jest niedostrzegalna w dzieciństwie. Wraz z upływem czasu i pod wpływem innych czynników, dziura może się stopniowo rozszerzać.

2 Wrodzona patologia. Najrzadsza przyczyna, ale w niektórych przypadkach odziedziczony niedorozwój tkanki łącznej organizmu wynika z braku mineralnych pierwiastków śladowych i witamin w celu wydobycia niezbędnej ilości kolagenu.

3 Ciąża. Przez 9 miesięcy tkanki brzucha kobiety w ciąży są rozciągnięte, a rosnące dziecko wywiera nacisk na ściany macicy i innych narządów, zwiększając w ten sposób ciśnienie wewnątrz jamy brzusznej. W strefie ryzyka wypadnięcia przepukliny pępowinowej pojawiają się kobiety z mnogimi ciążami i dużą ilością płynu owodniowego.Aby pogorszyć sytuację, często może się zdarzyć na tle zaparcia ciążowego i długotrwałych prób podczas porodu.

4 Nadmiar masy ciała lub otyłość. Zwiększenie masy tłuszczowej w jamie brzusznej prowadzi do rozciągania i rozluźniania mięśni brzucha, jak również do wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej. Najczęściej problem nadwagi wynika z niedożywienia i siedzącego trybu życia, co może być czynnikiem decydującym o powstawaniu przepuklin pępkowych.

5 Choroby, które powodują nagłe skoki lub stały wzrost ciśnienia w jamie brzusznej. Takie choroby obejmują choroby przewodu żołądkowo-jelitowego związane z trudnością ruchu jelit i chorób układu oddechowego, powodujące silny i częsty kaszel. Z zaparciem, podobnie jak z przewlekłym kaszlem, osoba często doświadcza długotrwałych i dość silnych prób, które gwałtownie zwiększają nacisk na przednią ścianę jamy brzusznej.

6 Podnoszenie ciężarów lub niewłaściwe ćwiczenia. Jeśli ostro i bez dodatkowego przygotowania zaczniesz podnosić grawitację, może to doprowadzić do skoku ciśnienia wewnątrz brzucha i powstania przepukliny.

7 Operacja na narządach jamy brzusznej. Przepuklina może wystąpić w miejscu szwu pooperacyjnego, jeśli pacjent naruszy zalecenia lekarza dotyczące odpoczynku.

8 Urazy. Zerwania lub złamania systemu mięśni i tkanki łącznej może prowadzić do powstawania pęknięć w pierścieniu przepukliny pępkowej i wytrącania.

9 Ostra utrata wagi. Ze względu na gwałtowny spadek masy ciała, co może być spowodowane nieprawidłowym ciężkiej choroby lub metody podawania (głodu, męczące diety) jest zaburzeniem metabolicznym, a osłabienie mięśni. W szczególności cierpią mięśnie prasy podtrzymujące pierścień pępowinowy.

Zwróć uwagę!
W czasie ciąży, należy uważnie monitorować swój brzuch (pępek i białą linię) i ściśle przestrzegać wszystkich recepty, ponieważ rosnący brzuch kobiety w ciąży - to jest najczęstszą przyczyną przepukliny pępowinowej, która wpływa do 70% wszystkich kobiet.

Objawy

Przepuklina pępkowa pojawia się stopniowo, a jej rozwój przebiega w dwóch etapach: wolnym (lub bezpośrednim) i nieodwracalnym. Każdy etap ma swoją własną charakterystykę:

1 Przepuklina możliwa do odzyskania Znaleziono natychmiast, ponieważ może to zobaczyć i poczuć się jak mały okrągły guz w pępka, który znika w pozycji leżącej i pojawia się napięcie mięśni brzucha. Na tym etapie przepuklina nie powoduje żadnego dyskomfortu, tylko czasami można odczuwać słaby ból podczas kaszlu i wysiłku.

2 Nieodwracalna przepuklina zwiększa rozmiar, nie znika w pozycji poziomej, co wskazuje na tworzenie się przyczepności i zagęszczanie tkanek. Worek przepuklinowy zmienia się wizualnie: staje się obrzękliwy i nabrał czerwonawego odcienia. Pacjent zaczyna martwić się bólem, którego natura zależy od tego, który organ dostał się do treści przepuklinowych i czy rozpoczął się proces zapalny. Jeżeli wewnątrz pętli jelitowej, to pacjent będzie przeszkadzało zaparcia, nudności, wymioty, i inne problemy, w przewodzie żołądkowo-jelitowym. Jeśli część pęcherza znajdzie się w zawartości przepukliny, pacjent będzie miał trudności i bolesne oddawanie moczu.

Zdjęcie przepukliny pępkowej u dorosłego mężczyzny.

Diagnostyka

Na pierwszy rzut oka można łatwo i łatwo zdiagnozować przepuklinę pępkową, ponieważ można ją zobaczyć i sondować na własną rękę.Ale podobny wygląd ma inne poważne choroby - guzy podskórne (podskórne tkanki tłuszczowej), wtórne przejawy raka żołądka i nieprawidłowości w rozwoju regionu pępka. Aby mieć pewność co do poprawności założeń i znać dokładną diagnozę, należy zwrócić się o pomoc do chirurga, który przeprowadzi szereg niezbędnych badań:

 • Inspekcja i rozmowa. Podczas badania pacjent będzie musiał wstać i położyć się. Przed badaniem należy zdjąć ubrania w talii, aby chirurg mógł upewnić się, że nie ma innych wypuklin w okolicy brzucha. Lekarz obmacuje obszar pępka, prosząc pacjenta o nadwyrężenie lub kaszel, aby zrozumieć zmiany charakterystyczne dla przepukliny. Podczas rozmowy chirurg dowiaduje się o wszystkich okolicznościach, które pomogą przepisać najskuteczniejsze leczenie: czy pacjent ma najbliższego krewnego, u którego zdiagnozowano przepuklinę; Czy operacje na ciałach jamy brzusznej zostały wcześniej przeniesione; czy istnieją jakiekolwiek inne zmiany w ogólnym stanie organizmu i w przewodzie pokarmowym; określa czas i okoliczności pojawienia się przepukliny; Czy jest (i jak często) bolesny zespół.
 • Badanie ultrasonograficzne (brzuszne). Ultradźwięki stosuje się do określenia rozmiaru zawartości, czy istnieje narząd w worku przepuklinowym, czy istnieją gęstości i połączenie tkanki łącznej.
 • Gerniografia. Pacjent znieczula, a następnie igłę wprowadza rozwiązanie kontrast poprosił, aby włączyć się na brzuchu i natuzhitsya lub kaszel do roztworu przeniknął do worka przepuklinowego. Następnie wykonaj zdjęcia rentgenowskie. Badanie to jest prowadzone w celu ustalenia, który organ przeniknął do treści przepuklinowej, jeśli lekarz ma jakiekolwiek wątpliwości. Czasami tę metodę diagnozy zastępuje się radiografią żołądka i dwunastnicy za pomocą płynu kontrastowego (w tym przypadku siarczan baru podaje się do picia).

W rzadkich przypadkach lekarz wyznacza również tomografię komputerową i badanie endoskopowe żołądka.

Ważne!
Jeśli w okolicy pępka pojawi się niewielki guz, należy natychmiast skontaktować się ze specjalistą w celu ustalenia rozpoznania.

Leczenie

Jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się tej choroby jest zabieg chirurgiczny, który nie powinien być opóźniony, ponieważ jest prawdopodobne naruszenie, grożąc tragiczne konsekwencje i droższe i trudny proces gojenia.Żadna z metod opisanych w tradycyjnej medycynie nie może zagwarantować całkowitego usunięcia przepukliny. Przeciwwskazania do zabiegu może być tylko obecność choroby zakaźnej, która może stać się jeszcze większe ryzyko szkodliwego dla zdrowia pacjenta.

Postępując jak w operacji są podzielone na te, które są utrzymywane w stanie otwartym i metody, które wykorzystują endoskopami optyczne kontroli operacji (laparoskopii).

Metoda otwarta polega na wycinaniu niezbędnych sekcji obszaru okołobiegunowego w celu uzyskania dostępu do worka przepuklinowego. Czas trwania takiej operacji wynosi około 30 minut i może się różnić w zależności od złożoności sytuacji.

Wideo
Film pokazuje operację usunięcia przepukliny pępkowej typu otwartego, którą chirurg przeprowadza technikę autorską.

Działanie za pomocą endoskopu jest wykonywana bez poważnego uszkodzenia tkanek (co znacznie upraszcza okres regeneracji), kilka małych nacięcia wprowadzić endoskop do jamy brzusznej. Na endoskopach znajdują się instrumenty chirurgiczne i instrumenty optyczne, które pozwalają kontrolować proces od wewnątrz.Czas trwania operacji wynosi 10 - 15 minut.

Operację przeprowadza się w trzech etapach:

Ja Nacięcie wykonuje się w tkankach, aby zapewnić dostęp do treści przepuklinowej.

II Worek przepuklinowy z zawartością wycina się lub ponownie wypełnia.

III Utrwalanie (lub szycie) bramek przepuklinowych. Zamknięcie jest wykonywane przez dwa sposoby: napięcie - po torebce redukcji zszywano na własnej tkanki pacjenta, nenatyazhnoe - bramy są zszyte z użyciem syntetycznego implant siatkowy z rezerwą, co tworzy dodatkową przeszkodę i zapobiega nawrotom do całkowitego wyleczenia i przepukliny utwardzania. Większość chirurgów preferuje nieszczelną metodę szycia, ponieważ implant więzadła nie powoduje dyskomfortu pacjenta i gwarantuje pozytywny wynik operacji

Cena operacji

Przy obliczaniu kosztów operacji bierze się pod uwagę złożoność i pilność operacji, sposób przeprowadzania, jakość użytych materiałów, kwalifikację specjalisty operacyjnego. Ceny podane są w rublach.

Istota metodologii
Recenzje po artykule
Poduszka Meiram
Przyjmujemy zamówienia w przedsprzedaży.
Zamów teraz

Moskwa

Klinika Medycyny Praktycznej (centrum multidyscyplinarne

Rozciągnij

24000

Nietrwały

27000

Laparoskopowy

44000

Klinika "Pierwsza operacja"

Rozciągnij

35000

Nietrwały

38000

Laparoskopowy

74000

Społeczeństwo otwarte "Medycyna"

Rozciągnij

24000

Nietrwały

26000

Laparoskopowy

36000

Petersburg

СМ-Clinic

Rozciągnij

20000

Nietrwały

24000

Laparoskopowy

30000

Szpital św. Jerzego Wielkiego

Rozciągnij

11000

Nietrwały

16000

Laparoskopowy

20000

Centrum Medyczne Abia

Rozciągnij

12000

Nietrwały

16000

Laparoskopowy

20000

Nowosybirsk

Euromed

Rozciągnij

18500

Nietrwały

21000

Laparoskopowy

38000

Klinika "Diuna"

Rozciągnij

-

Nietrwały

32500

Laparoskopowy

32500

Centrum "Karneol"

Rozciągnij

12000

Nietrwały

16000

Laparoskopowy

20000

Dodatkowe informacje!
W państwowych placówkach medycznych koszt operacji jest pokryty polityką MHI.

Leczenie bez operacji

Według większości lekarzy leczenie przepuklin pępkowych bez operacji jest niemożliwe i żadna inna metoda leczenia nie może być uznana za skuteczną. Jednak, jeśli transakcja z jakiegoś powodu przeciwwskazane (pacjent potwierdził diagnozę „cukrzyca” ma raka, niewydolność serca lub ciąży), to pozostaje mieć nadzieję dla ludzi testowane środki, aby pozbyć się wszystkich przepuklin.

Najbardziej znanym ludowym w leczeniu przepukliny pępowinowej jest uważany przyłożenie do okolic pępowiny i mocowania miedzianą monetę. Ta metoda leczenia jest skuteczna tylko dla dzieci poniżej 3 roku życia, których pierścień pępowinowej nie jest jeszcze całkowicie zamknięta, a to jest możliwe, aby wyprostować przepuklinowego treści i otwór naturalnie zarastot. U dorosłych przepuklina powstaje w wyniku pojawienia się dziury, którą można usunąć chirurgicznie.

polecamy również różne mikstury, nalewki i kompresuje pomóc uporać się z problemem przepukliny:

 • Rosół z plakun-trawy (derbennik jest bestią). Bulion jest przygotowywany z 1 łyżki. łyżki pokruszonych liści podawanych w 500 ml. wrzącą wodę i wziąć po 50 ml. każdego dnia. Przebieg leczenia trwa 2 tygodnie.
 • Nalewka z liści dębu i czerwone wino (w arbitralnym stosunku). Przebieg leczenia wynosi 2 -3 miesiące.
 • Kompres grubej i lepkiej owsianki owsianej, który gotuje się na wodzie. Jest to konieczne w celu utworzenia koralik zbóż, które przyczepiają się do przepukliny wstępnej redukcji i przytrzymać przez 2 godziny. Przebieg leczenia wynosi nie mniej niż 10 dni.
 • Skompresuj z 1 łyżki. łyżki świeżych liści pokrzywy i 1 łyżka.łyżka kwaśnej śmietany, którą należy przykryć plastikową folią.
 • Tarcie oleju rokitnika w obszarze pępka przez dwa tygodnie 3 razy dziennie.
 • Kompres z żywicy sosnowej, który nakłada się na obszar pępowiny i naciska, uprzednio ustawiając guz.
 • Kompresja łuku. Cebulę należy upiec w piekarniku, następnie włożyć do przepukliny i ścisnąć mocno chustką lub paskiem. Kompresuj przez 3 godziny dziennie przez miesiąc.
 • Kompresuj od 1. łyżki wosku pszczelego i 1 szklankę alkoholu, która nalega na tydzień, a następnie dodać 100 ml. stopione masło. Zastosuj do obszaru pępowiny i okresowo sprawdzaj, czy masa ta nie dostała się do pępka.

Najbardziej nieprawdopodobną i nieskuteczną metodą leczenia może być konspiracja przepukliny pępkowej. Taka pseudonaukowa metoda leczenia nie może być wybrana jako główna i wyklucza wszelkie inne, ponieważ jej skuteczność nie została potwierdzona i jest to niemożliwe zgodnie ze wszystkimi prawami logiki.

Ważne!
Tradycyjne metody leczenia mogą znacznie złagodzić ogólny stan pacjenta i mieć pewne pozytywne efekty, a następnie, jeśli przepuklina pępkowa znajduje się w fazie wolnej.

Rehabilitacja

Po operacji pacjent oczekuje długiego okresu rehabilitacji (od 1 miesiąca) zgodnie z surowymi i obowiązkowymi zasadami:

 • Noszenie bandaża. Bandaż jest szerokim pasem, z uszczelką w formie poduszki od strony wewnętrznej, którą należy przyłożyć do przepukliny i szczelnie zapiąć bandaż. To urządzenie pomaga uniknąć naruszenia przepukliny, a także wspiera mięśnie jamy brzusznej po operacji. Czasami lekarz zaleca noszenie plastra, aby pozbyć się przepukliny lub rehabilitacji po operacji, ponieważ jest mniej skuteczny niż bandaż.
 • Przyjmowanie leków w celu złagodzenia bólu i zapobiegania powikłaniom.
 • Odmowa wykonywania ćwiczeń fizycznych i wszelkich obciążeń na mięśniach prasy.
 • Zgodność ze specjalną dietą.

Ćwiczenia

Wideo
Na filmie chirurg mówi szczegółowo, jakie zasady należy przestrzegać podczas wykonywania ćwiczeń dla osób z predyspozycją do przepukliny pępkowej i jakiego rodzaju masaż będzie przydatny podczas walki z chorobą.

Aby zapobiec tworzeniu się przepuklin pępowinowych, każde ćwiczenie mające na celu wzmocnienie mięśni prasy zrobi.Jeśli przepuklina już się uformowała, należy wykonać zestaw ćwiczeń wykluczających dodatkowy nacisk na pępek:

 • Ćwiczenia gimnastyki oddechowej, które są zapożyczone z praktyki jogi.
 • Skręcanie prasy powoli.
 • Podnoszenie miednicy z pozycji "leżąc na plecach".
 • Podnoszenie skrzyni z pozycji "leżąc na plecach".
 • Różne zwroty pnia.

Zwróć uwagę!
Przed wykonaniem jakichkolwiek ćwiczeń należy skonsultować się z lekarzem, aby nie zaostrzyć przebiegu choroby z powikłaniami. Po operacji ćwiczenia można wykonywać dopiero po upływie jednego miesiąca.

Dieta

Pojawienie się przepukliny pępowinowej jest bezpośrednio połączony z osłabieniem mięśni brzucha i nadmiaru masy ciała, więc jako środek zapobiegawczy lub w trakcie leczenia przepukliny należy przestrzegać pewnej diety, które pomogą pozbyć się problemów, o wiele szybciej.

Jeśli dieta jest niezbędna do utrzymania ciała w kształcie, a następnie odebrać produkty i sposób ich wykorzystania będzie w porozumieniu ze specjalistą, który pomoże stworzyć menu, które zaspokaja potrzeby organizmu.

Jeśli pojawi się przepuklina pępkowa, prawidłowe odżywianie pomoże złagodzić objawy i zwiększyć skuteczność procedur leczenia. Konieczne jest przestrzeganie następujących zasad:

 • aby wykluczyć ciężką żywność: smażone mięso, wyroby cukiernicze i piekarskie, żywność w puszkach, pikantne przyprawy;
 • Wyklucza stosowanie napojów alkoholowych, kawy, mocnej herbaty;
 • jeść ułamek (5-6 razy dziennie w małych porcjach);
 • preferują tylko produkty poddane obróbce termicznej.

Jeśli pacjent miał już operację usunięcia przepukliny, musi poprawić ogólny stan organizmu, stosując się do następujących zasad diety:

 • kilka dni po operacji spróbuj użyć tylko płynnego pokarmu, który nie wywoła zaparć;
 • wykluczają marynaty, produkty wędzone, pikantne potrawy;
 • wykluczają soki owocowe;
 • dodaj do codziennej diety dań białkowych.

Przepuklina pępkowa na pierwszy rzut oka jest prostą i zrozumiałą chorobą, która jest wykrywana niezależnie, ale powinna być leczona zgodnie z zaleceniami i pod nadzorem specjalisty. Jeśli wykorzystasz dostępne informacje, zareagujesz na czas i wykonasz wszystkie zalecenia lekarza, wtedy leczenie będzie kompletne i szybkie.

Obejrzyj wideo: Odpowiedzi na pytania dotyczące operacji przepukliny pępkowej (Sierpień 2019).