Czym jest przepuklina nadbrzusza i jak ją leczyć?

Nadbrzuszu przepuklina (czasami nazywane także przepuklina linea alba) - jest to patologia, która występuje z powodu pęknięcia White Line - przeplotu ścięgna mięśni brzucha położonych pionową linię na środku mięśni brzucha lub otrzewnej rozbieżności. Przepuklina jest dobrze wyczuwalnym i wizualnie odrębnym gładkim guzem, którego skóra ma normalny kolor.

Wewnątrz przepukliny składa się z kilku elementów:

 • Przepuklina błony - te tkanki pokrywające przepuklinę.
 • Pasy - zawartość tkanki tłuszczowej części narządów lub całego ciała, która jest całkowicie przesunięty ze swego miejsca sytuacji fizjologicznej i dmuchanego na zewnątrz przez szczelinę w białej linii na brzuchu (najczęściej jest to małe pętelki jelit).
 • Pasy pierścień - otwór, przez który wystaje narządów lub tkanek (przepuklinowego treści).

Powstawanie przepukliny występuje stopniowo:

I Na pierwszym etapie utworzone w bramie wznosi tłuszczu w jamie brzusznej i utworzyło tłuszczak, który jest łatwy do zmniejszenia naciskając go samymi palcami.

II W drugim etapie tworzą worek, w którym przy stałym obciążeniu osłabionych mięśni strzela część ciała zewnętrznie zwiększa przepukliny i wymaga natychmiastowego leczenia specjalisty.

Dodatkowe informacje!
Na powstawanie przepukliny w nadbrzuszu najczęściej mają wpływ mężczyźni w wieku 25 lat, kobiety w wieku powyżej 40 lat i dzieci w wieku 5-7 lat.

Przyczyny

Przepuklina może pojawić się tylko wtedy, gdy mięśnie brzucha są osłabione z powodu braku lub braku umiarkowanych obciążeń i nie są w stanie wytrzymać dodatkowych naturalnych obciążeń, które mogą spowodować przepuklinę. Jest kilka powodów:

 • Wrodzone cechy rozwoju lub niedorozwoju tkanki łącznej.
 • Nadwaga lub otyłość.
 • Systematyczna nadmierna i nieregularna aktywność fizyczna.
 • Przewlekłe zaparcia z próbami.
 • Przedłużony napięty kaszel.
 • Ciężka porcja i diastasis - rozciąganie tkanek białej linii i rozbieżności mięśni prostych u kobiet po ciąży mnogiej lub w kilku skomplikowanych ciążach. Diastasis występuje również u dzieci z powodu częstych zaparć, silnego kaszlu i długiego, napiętego krzyku.
Wideo
Najczęstsze sytuacje prowadzące do utraty przepukliny w nadbrzuszu są pokazane na filmie.

Objawy

Przepuklina przepuklinowa praktycznie nie wykazuje określonych objawów, zgodnie z którymi bez dodatkowej diagnostyki można by zrozumieć, że jest to przepuklina.Jeśli przepuklina jest niewielkich rozmiarów, najczęściej obserwuje się objawy charakterystyczne dla chorób przewodu pokarmowego, dlatego większość ludzi je jako tymczasowe niedogodności i nie dać im należytą wagę:

 • Obrzęk okresowy ból w górnej części brzucha, umiejscowiony w żołądku.
 • Naruszenie normalnej pracy jelit - wzdęcia, zwiększone tworzenie się gazów, częste przedłużone zaparcia, niestrawność.
 • Nudności powstające po jedzeniu i towarzyszące odbijaniu.
 • Uczucie pieczenia w żołądku, oddanie klatki piersiowej i szyi.

Po powiększeniu przepukliny i naruszeniu części narządu dodaje się następujące objawy:

• Podwyższona temperatura ciała, której towarzyszy stan ogólnego osłabienia.
• ból brzucha skurcze staje wzmacniany przy dużych obciążeniach, gwałtownych ruchów i podnoszenia ciężarów i daje do górnej części kręgosłupa.
• Obfite wymioty (czasami z krwią).
• Kał pokazuje niewielką ilość krwi.

Diagnostyka

Po leczeniu pacjenta w obiekcie medycznym z powyższych objawów szereg procedur specjalista w celu określenia stopnia wypadnięciem i jego występu.

1 Przesłuchanie pacjenta w celu zebrania informacji o cechach przebiegu choroby.

2 Badanie chirurgowi ustalenie miejsca przepukliny wybrzuszenia, gęstość nowotworu i możliwość wstawienia guzki narządu lub tkanki tłuszczowej w pozycji normalnej fizjologicznej. Palpacja i ausculacja są wykonywane przez pacjenta w pozycji leżącej. W takim przypadku tułów powinien być uniesiony na łokciach, aby skrzynia była wyprostowana.

3 Do wyjaśnienia diagnozy stosuje się badanie rentgenowskie i ultrasonograficzne.

Zdjęcie osób z przepukliną w nadbrzuszu

Istota metodologii
Recenzje po artykule
Poduszka Meiram
Przyjmujemy zamówienia w przedsprzedaży.
Zamów teraz

Leczenie

Aby pozbyć się przepukliny, jest to możliwe tylko metodą interwencji chirurgicznej, która nazywa się przepukliną. Lekarz uważnie analizuje wszystkie otaczające poszczególne cechy choroby: Jak długo przepuklina, jak szeroki otwór utworzony w białej linii brzucha, nie ma w treści ciała uschemlonny przepukliny i co to jest rozmiar, jaki jest stan zdrowia pacjenta, czy możliwych komplikacji, które zaostrzyć chorobę. Na podstawie analizy lekarz decyduje o wyborze metody chirurgicznej.

Operacja usunięcia przepukliny pachwinowej jest zwykle wykonywana w znieczuleniu miejscowym, ale dzieciom i pacjentom z ruchomym układem nerwowym oferowane jest znieczulenie ogólne.

Operacja odbywa się w kilku etapach:

 • Pacjent zostaje umieszczony na kanapie tak, aby chirurg miał pełny dostęp do miejsca przepukliny.
 • Otwiera się torebka przepuklinowa.
 • Lekarz bada zawartość. Jeśli przepuklina jest mała i reprezentuje tłuszczaka (tkankę tłuszczową bez części narządu), wówczas jest odcięta. Jeśli część lub cały powściągliwy narząd znajduje się w treści przepuklinowej, najpierw usuwa się pieczęcie, a organ powraca do normalnego fizjologicznego miejsca przez szczelinę, a worek zaszywa się przy podstawie.

 • Przepuklina bramy jest zszyta.

Aby zapobiec nawrotowi przepukliny, zabieg kończy się usunięciem defektu w tkance białej linii - rozcięgno. Lekarz przywraca białą linię brzucha za pomocą tkanek własnego pacjenta, zapinany na chirurgiczną polipropylenową lub poliestrową nić, która nie rozpuszcza się z upływem czasu, lub narzuca "plaster" specjalnej tkaniny syntetycznej o splocie siatkowym.

Wideo
O sposobie odtwarzania i użytych materiałach szczegółowo informuje chirurg operacyjny w filmie.

Komplikacje

Konieczne jest natychmiastowe reagowanie na sformułowanie takiej diagnozy, jak przepuklina w nadbrzuszu. Jeżeli operacja nie zostanie przeprowadzona na czas, to narząd zraniony może zacząć umierać, co doprowadzi do rozwoju infekcji jelitowej, zapalenia otaczających tkanek iw rezultacie do śmiertelnego wyniku.

Zapobieganie

Aby nigdy nie spotkać się z chorobą, taką jak przepuklina w nadbrzuszu w swoim życiu, nie musisz wykonywać żadnych specjalnych lub złożonych działań. Jeśli nie ma oczywistych przesłanek dla możliwości przepukliny, wystarczy śledzić i regulować wagę w czasie, aby regularnie wykonywać ćwiczenia mające na celu wzmocnienie mięśni prasy, aby dobrze zjeść.

Jeśli mięśnie przedniej ściany brzusznej są osłabione lub stale utrzymuje się na nich ciśnienie, należy stworzyć następujące warunki, aby zminimalizować prawdopodobieństwo przepukliny:

 • Przy wysiłku fizycznym lub ćwiczeniach, właściwie rozprowadź obciążenie na mięśnie prasy i pleców.
 • Gdy ciąża się opóźnia, wspieraj żołądek specjalnym gorsecie, który zapobiega rozwojowi diastazy.
 • Skutecznie leczyć problemy z oddychaniem, aby uniknąć długiego i ciężkiego kaszlu.
 • Wyeliminuj zaparcia za pomocą metod, które nie wymagają ciągłych prób.
Ważne!
Noszenie gorsetu podtrzymującego przez zdrową osobę nie jest uważane za profilaktykę pojawienia się przepukliny w nadbrzuszu. Jeśli pojawią się objawy jej pojawienia się, wówczas gorset może dodatkowo osłabić mięśnie otrzewnej i tym samym stać się przyczyną wysunięcia przepukliny.

Każda osoba ma wszystkie niezbędne opcje, aby uniknąć takiego problemu, jak przepuklina nadbrzusza. Jednak przy najmniejszym dyskomforcie w jamie brzusznej konieczne jest natychmiastowe skontaktowanie się ze specjalistami i nie angażowanie się w samoleczenie. W przypadku, gdy bóle są tylko jednorazowym zaburzeniem przewodu pokarmowego, warto zwrócić uwagę na swój styl życia. Ale jeśli lekarz potwierdzi obecność przepukliny, musisz spróbować stworzyć warunki dla pełnego wyzdrowienia.

Obejrzyj wideo: Jak skutecznie wyleczyć się ze zgagi? (Sierpień 2019).