Jakie przepukliny są po cięciu cesarskim i jak je leczyć

W czasie ciąży mięśnie brzucha są znacznie rozciągnięte. Ze względu na ich osłabienie i inne czynniki, szwy mięśni mogą się rozproszyć, w tym przypadku narządy wewnętrzne (GIT) mogą wyjść poza szew. To jest przepuklina.

Jak wygląda przepuklina po cięciu cesarskim?

Wygląda jak nieregularność na powierzchni brzucha, niewielki występ. Przy napięciu mięśni brzucha, przepuklina zwykle rośnie, staje się bardziej zauważalna. Widać to tylko w pozycji siedzącej lub stojącej, leżąc znika. Przepuklina pooperacyjna charakteryzuje się postępem - z czasem wzrastają przepukliny, odpowiednio duża część narządu lub narządów wpada do worka przepuklinowego.

Obecność przepukliny nie może powodować niedogodności dla kobiety, funkcja organów wewnętrznych może być nieprzerwana przez długi czas. Ale przepuklina jest niebezpieczna z powodu jej komplikacji - ucisku narządów w jamie między mięśniami otrzewnej i narządami martwiczymi.

Przyczyny przepukliny pooperacyjnej i czynniki wpływające na jej rozwój

 • zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej z powodu upośledzenia trawienia w postaci zaparcia, wzdęć;
 • niewydolność szwu pooperacyjnego z powodu gromadzenia się krwi, zakażenia, stosowania cienkich nici, słabe wyniki ginekologa-położnika;
 • naruszenie zasad żywienia przed i po operacji:
 • Przed cesarskim cięciem zaleca się powstrzymanie się od jedzenia i picia przez 8 godzin;
 • po zabiegu - delikatna dieta z powolnym rozszerzaniem diety, z wyjątkiem pieczeni, przypraw, tłustych, mącznych. Porcje powinny być małe.
 • wczesne rozpoczęcie życia intymnego - ginekolodzy zalecają abstynencję przez dwa miesiące;
  brak aktywności fizycznej lub jej nadmiar;
 • krótki czas po poprzedniej ciąży;
 • schorzenia ciała, które zmniejszają zdolność regeneracyjną tkanek - otyłość, cukrzyca, choroby tkanki łącznej;
 • sekcja cesarskiego cięcia - niezdolność do przygotowania pod względem odżywienia, obecność kobiecego układu oddechowego (kaszel zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej).

Przepuklina pępkowa po cięciu cesarskim

Przepuklina może wystąpić po naturalnej dostawie i wykonana w sposób operacyjny. Często zdarza się to u kobiet, które miały duży żołądek podczas noszenia dziecka, z wieloma ciążami. Występuje z powodu poszerzenia pierścienia pępowinowego.

Po pierwsze, kobieta nie zauważa wady.Następnie pojawia się "guz" w pępku, można go łatwo poprawić, naciskając palec. Jeśli proces adhezji rozwija się, przepuklina staje się niekontrolowana, pojawia się bolesność. Jeśli nie podejmiesz interwencji na tym etapie, możliwe jest rozwinięcie naruszenia narządów.

Inne objawy przepukliny pępkowej - naruszenie trawienia pokarmu w postaci nudności. Główną metodą diagnozy jest badanie i badanie palpacyjne przedniej ściany brzusznej w różnych pozycjach. W celu wyjaśnienia stanu narządów stosuje się ultradźwięki i radiografię jamy brzusznej.

Przepuklina pachwinowa po cięciu cesarskim

Jest to wypadnięcie narządów (jajników, dużych sieci, jelit) poprzez powiększony pierścień pachwinowy do odpowiedniego kanału. Kobiety są mniej powszechne niż mężczyźni i dzieci.

Rozwój po cięciu cesarskim wynika z osłabienia rozciągniętego podczas ciąży mięśni i zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej.

Objawy są następujące:

 • występ w okolicy pachwiny;
 • bolesność;
 • bolesne, szybkie oddawanie moczu przy udziale pęcherza;
 • silny ból podczas miesiączki po spożyciu w pachwinowym kanale jajników lub rurek;
 • zaburzone trawienie w postaci wzdęć, zaparć, ból brzucha spowodowany spożyciem przewodu pokarmowego;
 • inne objawy - uczucie ciężkości w jamie brzusznej, niedogodności podczas chodzenia.

Do diagnozowania i badania przeprowadzono badania palpacyjnego pozycji horyzontalnej i wertykalnej, ultradźwięków brzucha, miednicy, cystoskopii (ściany pęcherza wizualizacji) i lewatywy baru (badanie jelit) dla odpowiednich podejrzenia. Wykonano również radiografię z kontrastem.

Przepuklina po cesarskim cięciu

Przepuklina brzuszna (brzuszna) często występuje u kobiet w ciąży, występuje z powodu rozciągnięcia macicy prostaty mięśni brzucha. A ponieważ podczas porodu operacyjnego zdolność regeneracyjna rozciągniętych mięśni jest znacznie zmniejszona, kobiety pracujące po cięciu cesarskim są bardziej prawdopodobne.

Istota metodologii
Recenzje po artykule
Poduszka Meiram
Przyjmujemy zamówienia w przedsprzedaży.
Zamów teraz

Głównym objawem jest występ na białej linii brzucha. Linia ta znajduje się w środkowej części mostka do kości łonowej, składa się z perekrestov włókien ścięgna.

Charakteryzuje się również kilkoma etapami rozwoju, ostatecznym - naruszeniem zawartości (sieci, jelit, żołądka). Objawami klinicznymi mogą być ból, wysunięcie i niestrawność.

Diagnostyka - badanie USG, prześwietlenie rentgenowskie, w razie potrzeby MSCT.W przypadku wszystkich rodzajów przepuklin w celu wyboru objętości i metody leczenia, badania laboratoryjne moczu i krwi są obowiązkowe, jeśli to konieczne, badanie laparoskopowe w celu identyfikacji zrostów.

Leczenie

Zachowawcza niechirurgiczna metoda polega na zakładaniu bandaży i przyjmowaniu leków przeciwskurczowych.

Ważne!
Ta metoda leczenia jest możliwa tylko na początkowych etapach rozwoju. Pozwala zatrzymać powiększanie bramek przepuklinowych, ale nie przyczynia się do ich redukcji.

Najbardziej skuteczną metodą jest leczenie chirurgiczne. Herneoplastyka to szycie rozciągniętych przepuklinowych bram. Rodzaje:

1 Szczep. Narządy worka przepuklinowego są wizualnie badane, korygowane, tkanki ciała kurczą się i pokrywają jamę. Ta postać przepukliny jest wskazana przez portal przepuklinowy mniejszy niż 5 cm.

2 Praca z allograftem, który jest siatką z różnych materiałów. Stosowany do bardziej rozległego przepuklinowego wypukłości. Najskuteczniejsza metoda z mniejszym odsetkiem nawrotów.

Operacja może być wykonywana z otwartym dostępem lub laparoskopowo.
Głównymi metodami są Liechtenstein, Bassini, Sapezko i inni.

Komplikacje

Powikłania związane z przepukliną:

 • infekcja i ropienie szwu;
 • seroma i krwiak w polu szwu chirurgicznego;
 • nawracająca przepuklina;
 • uszkodzenie pobliskich narządów;
 • powikłania znieczulenia.

Komplikacje w przypadku niewykonania operacji w odpowiednim czasie:

 • naruszenie narządów;
 • coprostasis (nieodwracalny występ, związany z gromadzeniem stolca w ściśniętym obszarze jelita, któremu towarzyszą zaburzenia trawienia);
 • zapalenie (towarzyszy mu silny ból, hipertermia, napięcie ściśniętego miejsca);
 • uszkodzenie przepukliny (zranienia), z jej dużym rozmiarem.

Zapobieganie

Unikaj pojawienia się przepukliny po cięciu cesarskim, jeśli przestrzegasz kilku zasad:

 • przestrzeganie zaleceń dietetycznych przed i po operacji;
 • lewatywa przed operacją;
 • higiena w dziedzinie szwu medycznego, przetwarzania i terminowego usuwania nici;
 • umiarkowana ruchliwość fizyczna po operacji, wykonywanie specjalnych ćwiczeń;
 • szukanie pomocy od dietetyka, aby rozwiązać problem otyłości;
 • konsultacja gastroenterologa - eliminacja przyczyny wzdęć i biegunki;
 • powstrzymywanie się od aktywności seksualnej i podnoszenie ciężarów.
Wideo
W tym filmie lekarz mówi, jak dbać o szwy po operacjach na kroczu i cięcia cesarskiego w szpitalu i domu, co robić, gdy w strefie szwu występuje wyładowanie.

Jeśli istnieje przepuklina po cięciu cesarskim, nie powinieneś spodziewać się powrotu do zdrowia bez interwencji medycznej, jest to mało prawdopodobne. I nie bój się przepukliny - to najskuteczniejszy sposób na rozwiązanie problemu przy minimalnych efektach ubocznych. W przypadku pojawienia się opisanego problemu, niezwłocznie zwróć się do eksperta z prośbą o szybką kurację.

Obejrzyj wideo: Jak zdiagnozować rozstęp mięśnia prostego po ciąży? (Wrzesień 2019).