Co to jest przepuklina przedniej ściany brzusznej

W praktyce medycznej, przednia ściana brzucha przepuklina jest częstą chorobą. Narządy wewnętrzne znajdują się w zamkniętej przestrzeni przez osłabionych porcjach. Patologia nie może zapewnić znaczący dyskomfort, ale konsekwencje są fatalne. Ten rodzaj przepukliny podlega obowiązkowi usunięcia.

Rodzaje i formy przepuklin brzusznych

Pod przepukliną wypukłości rozumie się wyjście otrzewnej z wnętrznościami przez ubytek przedniej ściany. Struktura ściany brzucha jest taka, że ​​niektóre "słabe punkty" mogą stać się portalem przepuklinowym - jest to pierścień pachwinowy i przyśrodkowa pachwina. Po pewnym czasie worek przepuklinowy może zapadać się w mosznę lub duże wargi sromowe.

Formacja patologiczna (klasyfikacja)

W zależności od miejsca lokalizacji wyróżnia się następujące typy patologii:

 • pachwinowy - wysunięcie kanału plemnikowego, pętli jelit, jajnika, pęcherza moczowego;
 • krocza - w obrębie dna miednicy, wystaje do krocza krocza, zewnętrznych warg sromowych, odbytnicy;
 • udowy - rozwija się u kobiet po 30 latach, w środku można uzyskać epiploon lub pętlę jelitową;
 • pępkowy - wnętrze wyłania się z pępowiny;
 • biała linia brzucha - wybrzuszenie przez szczelinę na środkowej linii;
 • linia spigelia - wysunięcie narządów wewnętrznych w rejon mięśnia prostego pochwy;
 • brzuszny w miejscu interwencji chirurgicznej.

Przepuklina nigdy nie będzie bezpieczna. Otwór w miękkim szkielecie (ściana otrzewnej) prowadzi do komplikacji. Najbardziej niebezpieczne jest naruszenie worka przepuklinowego na ringu. Jeśli zawierał ważne narządy, to każda minuta jest cenna. Nie we wszystkich przypadkach operacja całkowicie rozwiązuje problem - często narządy nie są rentowne i muszą zostać usunięte.

Nie ignoruj ​​przepukliny z ryzykiem naruszenia. Pierścień przepuklinowy ma tendencję do wzrastania i "zacieśnia" coraz więcej narządów (sieci, jelit, żołądka), co prowadzi do jego proliferacji. To całkowicie eliminuje możliwość korekty i komplikuje leczenie.

Formy przepuklin brzusznych:

 • kierunkowy - może być kierunkowy, po naciśnięciu, zespół bólowy nie występuje;
 • nie można kierować - nie ma sposobu, aby zwrócić zawartość na ich miejsce, powodując ból;
 • dotknięty - część jelita wykracza poza ściany brzucha i ściska naczynia, co zakłóca odżywianie tkanek i prowokuje ich śmierć.
Wideo
W teledysku, główny lekarz multidyscyplinarnej kliniki NI.Pirogova opowie o patologii, jej zagrożeniach i nowoczesnych metodach leczenia.

Przyczyny rozwoju patologii

Przepukliny są dwojakiego rodzaju:

 • wrodzony
 • nabyte.

Przepuklina pępkowa rozwija się z powodu nieprawidłowego rozwoju mięśni. Pojawia się w pierwszych miesiącach u dzieci, częściej u dziewcząt. Ciśnienie wewnątrz brzucha, kiedy płacze lub obrzęk brzucha, prowadzi do rozszerzenia pierścienia, w którym opada brzuch.

U dorosłych zwiększone ryzyko wystąpienia patologii pojawia się po 50 latach. Liczne rodzaje, otyłość prowadzą do osłabienia mięśni prasy.

Dodatkowe informacje!
Patologia w onkologii jest wynikiem interwencji chirurgicznej, przedłużonego puchliny brzusznej, osłabienia tkanki łącznej, gwałtownego spadku masy ciała.

Wzrost ciśnienia śródbrzusznego występuje z następujących powodów:

 • uporczywy kaszel;
 • wodobrzusze z powodu problemów z sercem, nerkami, wątrobą;
 • dializa otrzewnowa;
 • utrata masy ciała;
 • problemy z oddawaniem moczu, zaparcie;
 • obrażenia.

Przepukliny pooperacyjne są spowodowane interwencją chirurgiczną, gdy lekarz źle połączył miejsce nacięcia. Przyczynami mogą być również reakcje zapalne w obrębie rany, przedłużone stosowanie tamponady i drenaż.

Objawy choroby

Głównym objawem przepukliny jest wysunięcie poza ścianę brzucha.Za pierwszym razem, to jest mały i łatwy do zmniejszenia, ale może być poczucie pełności i dyskomfortu w tej dziedzinie. Edukacja wzrasta wraz ze wzrostem ciśnienia wewnętrznego (kaszel, defekacja). Zespół bólowy zwiększa się po wysiłku fizycznym i jedzeniu.

Komplikacje rozwijają się, gdy trafia sieć lub część jelita. Istnieje naruszenie narządu, zwłaszcza przy rosnącej presji. Rozwija silny ból, wymioty, niedrożność jelit, gorączka i inne objawy zatrucia. W przypadku braku operacji rozwija się zapalenie otrzewnej i wysokie ryzyko śmierci.

Gdy wielkość przepukliny pępkowej pierścieniowy nie więcej niż 10 cm, ale sam występ może być duża. Występuje naruszenie, niedrożność jelit i stagnacja mas kałowych.

Zwróć uwagę!
Zespół bólu jest bardziej widoczny w pozycji siedzącej lub stojącej. Kiedy osoba idzie spać, ból może zniknąć - mięśnie prasy rozluźniają się i nie ma skurczu tkanek.

Przepuklina biała linia brzucha zaczyna przenikać tłuszczu. Jednak cechą jest ostry ból w górnej brzucha, podobny do ataku choroby wrzodowej lub pęcherzyka żółciowego.

Narzędzia diagnostyczne

Tworzenie się guza w pachwinie, wzdłuż białej linii brzucha, w miejscu blizn lub w pobliżu pępka, powinno być powodem wizyty u chirurga. Tylko lekarz jest w stanie prawidłowo ustalić diagnozę, naturę przepukliny i sposób leczenia.

Inspekcja

Określić obecność patologii może być przy normalnym badaniu i palpacji. Koniecznie sprawdź przewód pokarmowy, wątrobę, pęcherz i klatkę piersiową. Niedrożność jelitowa jest diagnozowana przez RTG lub TK. Barium może być użyte do określenia dokładnej lokalizacji.

Przepuklina z rozpoznaniem wizualnym

W przypadku wątpliwości lekarz wkłada palec do kanału międzyżebrowego i prosi pacjenta o kaszel. Nacisk w tej chwili wskaże na obecność przepukliny.

Ultradźwięki

Ultradźwięki mogą wykrywać stany zapalne w tkankach, którym towarzyszy tworzenie się procesów adhezyjnych narządów wewnętrznych. Powoduje to niebezpieczne komplikacje i komplikuje leczenie.

Badanie jest prowadzone w pozycji pionowej, aby określić rozrzedzenie tkanek w okolicy przepukliny. W bardziej skomplikowanych przypadkach niektóre organy znajdują się w worku przepuklinowym.

Istota metodologii
Recenzje po artykule
Poduszka Meiram
Przyjmujemy zamówienia w przedsprzedaży.
Zamów teraz

Ultrasonografia pomaga wykluczyć inne choroby o podobnych objawach - onkologię, wrzód trawienny, zapalenie pęcherzyka żółciowego. Dane pomogą zbadać stan patologii dla dalszego wyboru metody usuwania.

Leczenie

Patologia charakteryzuje się złożoną anomalią, leczenie wymaga obecności pewnej wiedzy z zakresu topografii strefy i nowoczesnych metod leczenia.

Kolejność leczenia

Każdy rodzaj przepukliny jest leczony jedynie interwencją chirurgiczną. W przypadku wszystkich przepuklin, z wyjątkiem pachwin, należy użyć operacji otwartej. Pacjenci w znieczuleniu ogólnym zostają odcięci od obszaru lokalizacji patologii, otworzyć przepuklinę, a następnie skorygować padłe narządy. Szczegółowe kroki przedstawiono poniżej. Następnie lekarz popija pewną technologię brzegami przepukliny. Ten etap jest najważniejszy, ponieważ określi dalsze prognozy dotyczące powrotu do zdrowia i rozwoju nawrotu. Otwartym operacjom towarzyszy zespół bólowy, blizny na skórze i ryzyko infekcji.

Istnieją przeciwwskazania do interwencji chirurgicznej:

 • ciąża
 • gruczolak prostaty
 • inne choroby na etapie subkompensacji i rekompensaty.

Tacy pacjenci noszą bandaż i gorset. Jest to jednak rozwiązanie tymczasowe, ponieważ ciągłe stosowanie takich adaptacji prowadzi do degradacji mięśni i progresji choroby.

Ważne!
Wszelkie środki ludowe nie są leczeniem z powodu patologii. Czasowo tylko sprawiają, że pacjent czuje się lepiej. Ich stosowanie powinno być możliwe wyłącznie po uzgodnieniu z lekarzem prowadzącym.

Operacja usunięcia przepukliny była praktykowana od ponad wieku. W praktyce medycznej opracowano ponad 400 metod tworzyw sztucznych. Jednak ze względu na napięcie usieciowanych tkanek istnieje duże prawdopodobieństwo rozciągnięcia blizny i nawrotu choroby. Ta ostatnia występuje w 12-20%, dokładna wartość zależy od wielkości przepukliny i rodzaju operacji.

Obecnie aktywnie wykorzystywane są nowe metody, które wykluczają napięcie wewnętrzne. Aby to zrobić, użyj specjalnej siatki umieszczonej w projekcji pierścienia przepuklinowego.

Przepuklina pachwinowa może być leczona metodą zamkniętą - przepukliną laparoskopową. Doktor wstrzykuje długie narzędzie do nakłuć, aby przyszyć siatkę do projekcji przepukliny. Zamknie wszystkie możliwe miejsca wyjścia.

Ostatnio aktywnie wprowadzono połączoną metodę usuwania dużych patologii. Pacjent wykonuje małe nacięcie do 4 cm w celu zszycia zewnętrznego worka pachwinowego.Następnie, za pomocą techniki laparoskopowej, od wewnątrz zainstalowana jest siatka.

Okres pooperacyjny

Po operacji 7% pacjentów doświadcza powikłań:

 • powtarzający się rozwój przepukliny;
 • infekcja rany;
 • problemy z oddawaniem moczu.

Ostateczna rekonstrukcja ma miejsce za kilka miesięcy. Bardzo ważnym elementem okresu pooperacyjnego jest rehabilitacja w celu zapobiegania nawrotom i powikłaniom.

Początkowo pacjenci używają bandażu. Rana jest izolowana sterylnym bandażem, aby zapobiec tarciu. Zaczynają chodzić na drugi dzień po operacji. Musi przejść kurs antybiotyków, lekarze przepisują leki przeciwbólowe.

Wyładowanie następuje po 8-10 dniach, gdy zaczyna się normalne dokręcanie rany. Szwy ze zwykłymi nitkami są usuwane dziesiątego dnia.

W domu, dwa razy dziennie, bandaże wykonane są ze sterylnej gazy i kleju. Ranę traktuje się zielenią. Możesz wziąć prysznic dopiero po 2 tygodniach.

Rehabilitacja

Aby przyspieszyć leczenie, zalecana jest fizjoterapia. Przez pierwsze 2 miesiące nie możesz nosić więcej niż 2 kg i odciążyć mięśnie brzucha. Zajęcia sportowe są odraczane na 3 miesiące,podczas którego noszony jest bandaż pooperacyjny.

Ważne jest monitorowanie żywności. Powinien być delikatny i nie powodować problemów z przewodem pokarmowym:

 • sfermentowane produkty mleczne;
 • lekkie zupy i płatki zbożowe;
 • gotowane jajka, mięso, ryby;
 • przetworzone warzywa i owoce.

Całkowicie wykluczone konserwy i pikantne potrawy, ciasta. Bierzcie jedzenie 5 razy dziennie w małych porcjach. Dania mięsne lepiej gotować dla pary, reszta - gotować.

Zapobieganie

Wrodzonej patologii nie można zapobiec. Istnieje jednak szereg środków mających na celu zapobieganie naruszeniom. Dotyczą one także zapobiegania rozwojowi przepukliny u zdrowych osób:

 • kontrola wagi;
 • dużo się ruszaj;
 • prawidłowe żywienie, aby wykluczyć zaparcia;
 • za wagą przykucnięcia i nie zginania się;
 • wykluczają działanie nikotyny;
 • punktualna diagnoza.

Przepuklinom przedniej ściany brzucha nie zawsze towarzyszy ból. Ignorowanie tego problemu prowadzi jednak do wielu komplikacji i śmierci. Ten rodzaj patologii należy usunąć chirurgicznie.

Obejrzyj wideo: Plastyka brzucha (Luty 2020).

Loading...