Okres rehabilitacji po usunięciu przepukliny kręgosłupa

Po operacji usunięcia przepuklina dysku jest bardzo ważne, aby wziąć pełną odpowiedzialność w procesie rehabilitacji, ponieważ od tego zależy w dużej mierze od braku powikłań pooperacyjnych. Po usunięciu przepukliny międzykręgowej pacjent powinien ściśle przestrzegać zaleceń lekarzy.

Główne zadania i zasady

Po operacji usunięcia przepukliny na grzbiecie, pacjent powinien zrozumieć, że jest niewielka interwencja chirurgiczna w celu całkowitego wyleczenia, ponieważ w ten sposób przyczyny zaburzeń są tylko wyeliminowane. Okres pooperacyjny jest głównym etapem leczenia. Główne zadania rehabilitacji po operacji to:

 • całkowite wyeliminowanie bólu pleców;
 • pozbywanie się wszelkich nieprawidłowości neurologicznych;
 • stabilizacja zdrowia pacjenta;
 • przywrócenie układu mięśniowo-szkieletowego, jego integralna mobilność;
 • kontrola tonu układu mięśniowego;
 • brak ograniczeń w poziomie aktywności fizycznej.

Aby sprostać zadanym zadaniom, ważne jest, aby uczestniczył sam pacjent, a nie tylko personel medyczny.Aby powrócić do zdrowia, pacjent powinien kierować się etapami rehabilitacji, mając świadomość zasad zachowania i niezbędnych ćwiczeń, które są widoczne w okresie pooperacyjnym.

Etapy okresu rehabilitacji

 1. Pierwsza faza odzysku pooperacyjnego rozpoczyna się natychmiast po usunięciu przepukliny kręgowej i trwa 10-14 dni. Jego celem jest całkowite wyeliminowanie bólu i objawów neurologicznych.
 2. Drugi etap pooperacyjny - rozpoczyna się około 15 dni po operacji, trwa do 60 dni. Celem jest powrót do zwykłego codziennego życia bez braku jakichkolwiek ograniczeń.
 3. Trzeci - dwa miesiące po operacji w kręgosłupie lub natychmiast po osiągnięciu wszystkich wcześniej ustawionych zadań. Składa się z kompleksowych środków, aby przywrócić pełną ruchomość kręgosłupa, a także zapobiegać ponownemu rozwojowi czynności związanych z przepuklinami. Ćwiczenia medyczne w tym okresie są wybierane przez specjalistów, w zależności od ciężkości choroby i powodzenia poprzednich działań mających na celu wzmocnienie masy mięśniowej.

Rehabilitacja po operacji usunięcia przepukliny na grzbiecie jest wystarczająco długim procesem.Są to złożone czynności fizyczne, procedury i inne środki poprawy zdrowia, które pacjent musi wykonać w okresie pooperacyjnym. Lekarz prowadzący określa, ile czasu regeneracji jest wymagane w każdym przypadku, w zależności od stanu pacjenta.

Rehabilitacja rozpoczyna się natychmiast po usunięciu przepukliny międzykręgowej na kręgosłupie, pacjent jest pod stałym nadzorem specjalistów. Wszystkie spotkania są ściśle kontrolowane przez lekarzy profilaktycznych - chirurga, neurologa, rehabilitologa. W przypadku nieprzewidzianych komplikacji można zaobserwować wąskich specjalistów. Po raz pierwszy po operacji kręgosłupa zaleca się przepisanie przepisanego leku.

Kiedy pacjent staje się trochę silniejszy, przypisywany jest kurs fizjoterapii. Cel - w połączeniu z lekami, aby złagodzić cierpienie, a także aby zapobiec przejawom powikłań. Okres pooperacyjny jest bez komplikacji, jeśli pacjent jest przygotowany do wczesnego powrotu do zdrowia.

LFK (ćwiczenie terapeutyczne) - jest powołany, aby w pełni przywrócić napięcie mięśniowe, a także przywrócić pełną mobilność wszystkich części kręgosłupa, usuwając z niego nadwyżki.Wszystkie środki zaradcze powinny stanowić pojedynczy zestaw środków, a nie być podzielone na oddzielne etapy.

Ograniczenia i zakazy

Okres pooperacyjny zapewnia wiele ograniczeń. Rehabilitacja po usunięciu przepukliny międzykręgowej wymaga odpowiedzialnego podejścia. Surowe zakazy obejmują następujące działania:

 • kategorycznie nie możesz usiąść;
 • jeździć samochodem;
 • Nie podnosić ciężarów powyżej 3 kg;
 • Zabronione jest wykonywanie nawrotów ciała bez użycia specjalnego gorsetu;
 • cała aktywność fizyczna, a także przyjmowane leki muszą być uzgodnione z lekarzem;
 • Zabronione jest stosowanie jakichkolwiek środków terapii manualnej bez nadzoru specjalisty;
 • Noszenie gorsetu przez ponad 3 godziny w ciągu dnia jest surowo zabronione.

Gdy wykonywana jest operacja usunięcia przepukliny międzykręgowej na kręgosłupie, pierwszą rzeczą, którą pacjenci zaznaczają, jest całkowite zniknięcie bólu. Że takie odczucia nie są odnawiane, ważne jest, aby ściśle przestrzegać wszystkich zaleceń i zaleceń lekarzy, a następnie rehabilitacja zakończy się sukcesem.

Zalecenia lekarzy

Każdy okres rekonwalescencji pooperacyjnej po operacji usunięcia przepukliny na kręgosłupie był bardzo ważny.Dzięki kompleksowej rehabilitacji można osiągnąć pożądany rezultat i uniknąć nawrotów.

Leki

Ten etap pooperacyjny jest obowiązkowy. To leczenie lekami daje "początek" naszemu ciału w celu odzyskania sił. Leki są przepisywane wszystkim pacjentom, którzy przeszli operację kręgosłupa. Istnieje obowiązkowa recepta na leki zmniejszające stan zapalny w ciele; środki przeciwbólowe, usuwanie obrzęków, a także leki do ogólnego odzyskiwania organizmu.

Dieta po usunięciu przepukliny

Po diecie podano ważne miejsce po operacji kręgosłupa. W pierwszym dniu należy ograniczyć się do bulionów warzywnych, rzadkich zbóż. Jedzenie powinno być lekkie, małe porcje, ale na tyle często, aby nie powodować zaparć.

Następnie menu musi zostać rozszerzone, ale jedzenie powinno być parowe (kotlety, warzywa). Prawidłowe odżywianie powinno być częścią twojego życia. Konieczne jest zminimalizowanie użycia kakao, kawy, wykluczenie napojów alkoholowych, tłustych potraw. Zaleca się ciągłe monitorowanie masy ciała.Nadmierne kilogramy powodują ogromne obciążenie kręgosłupa, co ma negatywny wpływ na zdrowie. Rehabilitacja, po wykonaniu operacji na kręgosłupie, trwa całe życie.

Techniki fizjoterapii

Procedury fizjologiczne mają na celu poprawę mikrokrążenia krwi i zwiększenie napięcia mięśni pleców. Pomagają przywrócić strukturę tkanki chrzęstnej i kostnej, zmniejszyć lub usunąć siniaki. Metody fizjoterapii obejmują elektro-fonoforezę, ultradźwięki, leczenie laserowe, magnesy, błoto, balneoterapię itp.

Obecnie istnieje wiele technik fizjoterapii, które doskonale przywracają organizm. Ale w każdym indywidualnym przypadku dobierany jest indywidualny przebieg leczenia.

Gimnastyka lecznicza

Restoratywna gimnastyka lecznicza jest przepisana tylko przez lekarza jako rehabilitant. Gimnastyka musi być wykonana co najmniej 6 miesięcy, ponieważ uważa się, że w tym okresie na miejscu obsługiwanego miejsca, w którym wystąpiła przepuklina międzykręgowa, powstaje kalus. W razie potrzeby przebieg ćwiczeń będzie kontynuowany.

Kiedy ciało staje się silniejsze i przyzwyczaja się do stresów, gimnastykę można urozmaicić ćwiczeniami na symulatorze, mechanoterapii. LFK jest bardzo ważnym etapem w odzyskiwaniu ciała. Na początku, podobnie jak inne zabiegi, gimnastyka odbywa się w obecności lekarza, który dba o poprawność ćwiczeń i obciążeń. Następnie możesz wykonywać ćwiczenia regeneracyjne w domu.

Masaż leczniczy

Masaż w większości przypadków jest wyznaczany kilka tygodni po operacji. Technika masażu dobierana jest indywidualnie, przede wszystkim bierze pod uwagę stan zdrowia i zdrowia pacjenta, a także dokładną operację. Masaż wykonywany przez specjalistę pomaga rozładować napięcie, obrzęk i, co bardzo ważne, zapobiec atrofii mięśni.

Procedury wodne

Wszyscy lekarze twierdzą, że hydroterapia ma korzystny wpływ na samopoczucie pacjenta, który niedawno operowano w celu usunięcia przepukliny. Udowodniono, że zabiegi wodne sprzyjają szybkiemu odzyskiwaniu kręgosłupa. Najpopularniejsze procedury:

 • kąpiele terpentyny poprawiają krążenie krwi i zmniejszyć stan zapalny, przyspiesza proces gojenia szwów pooperacyjnych, które zmniejsza ryzyko zrostów.
 • Siarkowodór lub siarczkowe procedury przywracają tkanki, a także poprawiają funkcje motoryczne.
 • Ziołowe kąpiele pozwalają się zrelaksować, złagodzić napięcie, uspokoić.

Przedłużenie kręgosłupa po usunięciu przepukliny może być suche lub podwodne. Ta metoda służy do rozciągania stawów pod ciężarem samego pacjenta. Czasami wykorzystywane są również dodatkowe obciążenia.

Należy zauważyć, że pacjenci z przepukliną międzykręgową będą musieli przez całe życie pracować, aby wzmocnić mięśnie. Są zachęcani do odwiedzenia basenu, jazdy na nartach, jazdy na rowerze. Konieczne jest unikanie hipotermii i przepracowania.

Widmo zmniejszenie procedury jest bardzo szeroki, aby każdy pacjent otrzymuje indywidualny stopnia pokrycia. Jeśli wszystkie zalecenia są przestrzegane, to z reguły pacjent szybko przywraca i wraca do pracy i do zwykłego życia.

Obejrzyj wideo: Jak wygląda postępowanie pooperacyjne? (Sierpień 2019).