Jaki jest cel nukleoplastyki plazmy zimnej

Przepuklina międzykręgowa - częstą chorobą współczesności, cierpią głównie ludzie od 30 do 60 lat. Istnieje przepuklina z powodu ciężkiego wysiłku fizycznego, chorób przewlekłych lub dziedzicznych i innych czynników, a często ludzie zaczynają problem myśląc, że przejdzie on sam. Jednak nie jest to choroba, czasami jedynym zabiegiem może być operacja usunięcia przepukliny, jedną z jej odmian jest nukleoplastyka plazmy zimnej (inna nazwa jest przezskórna).

Co to jest?

Jeśli chodzi o operację, wielu pacjentów natychmiast zacznie kwestionować jej konieczność, ponieważ większość z nich, nawet w dorosłym życiu nie przestaje się bać lekarzy. Ale klasyczna interwencja chirurgiczna w celu usunięcia przepukliny jest zalecana tylko w najbardziej zaniedbanych przypadkach. W przypadku innych lekarzy zaleca się najpierw spróbować leczenia lekarskiego lub sprzętu, a jeśli nie pomogli, wtedy jedynym wyjściem jest operacja.

Usunięcie przepukliny dysku za pomocą zimnej plazmy - minimalnie inwazyjnej chirurgii, to znaczy, gdy nie zrobić więcej cięć, po których blizny.

Wszystko dzieje się za pomocą miniaturowych narzędzi, które prawie nie ranią skóry. Ponadto ta procedura jest nie mniej skuteczna niż tradycyjna operacja, w której sam dysk jest usuwany.

Aby zrozumieć, jak działa nukleoplastyka, najpierw musisz sobie wyobrazić, czym jest przepuklina. Ludzki kręgosłup składa się z zestawu kręgów ułożonych jeden nad drugim, a wszelkie ruchy ciała między nimi powodują tarcie. Jest łagodzona przez krążek międzykręgowy, który pełni rolę rodzaju wyściółki.

Dyski te składają się z substancji żelowatej - rdzenia miąższu, który jest otoczony twardszą membraną - włóknistego pierścienia. Czasami pierścień ten może się rozrzedzić, może się zdarzyć z powodu różnych czynników, a następnie pod naciskiem między dwoma sąsiednimi kręgami rdzeń włóknisty może przedostać się przez wrażliwe miejsce dysku. Po dotarciu do kręgosłupa jądro wypełnia jamę i ściska nerwy - powstaje przepuklina.

Istotą nukleoplastyki jest to, że przy użyciu specjalnego urządzenia elektrodę bipolarną nakłada się na dotknięty obszar, który wytwarza zimną plazmę.Usuwa jądro błony śluzowej i zmniejsza ciśnienie kręgów. Metoda ta została opracowana przez dwóch amerykańskich naukowców, ponad 30 lat temu, dziś jest on powszechnie stosowany w Stanach Zjednoczonych, Izraela i innych krajów z dobrze rozwiniętej medycyny.

Wskazania i przeciwwskazania

Jak każdy inny efekt medyczny, ta procedura nie może pozbyć się problemu absolutnie wszystkich, istnieją pewne sytuacje, w których może być skuteczna. Należą do nich:

 1. Występ krążka międzykręgowego. Ten stan można nazwać początkowym stadium przepukliny, gdy jądro ziarniste jeszcze się nie pojawiło. Występ jest przesunięciem dysku poza kręgosłup. Tak więc osoba odczuwa słabe bóle w zdumionym obszarze, a następnie utratę czułości. Jeśli w czasie do lekarza po znalezieniu dyskomfort, można uniknąć pojawienia się przepukliny i osiągnąć bezbolesny zwróci płytę do pierwotnego położenia.
 2. Przedłużony ból w dolnej części pleców, klatki piersiowej lub szyi. Jeśli pacjent odczuwa nieznośny ból, który uniemożliwia mu prowadzenie normalnego życia, można mu również przepisać nukleoplastykę. Ból może wystąpić z powodu obrzęku, stanu zapalnego lub zmian ciśnienia kręgów.
 3. Początek bólu występuje nie tylko w plecach, ale także w kończynach dolnych.Może to oznaczać, że przepuklina postępuje, często niewystarczające leczenie prowadzi do utraty czucia lub nawet porażenia nóg. Aby uniknąć takich konsekwencji, lekarz prowadzący może zalecić operację.
 4. Brak jakichkolwiek wyników z leczeniem farmakologicznym. Po pierwsze, jeśli problem nie zostanie rozpoczęty, lekarz zaleci mniej radykalne metody jego eliminacji. Może to być kompleks maści, zastrzyków, ćwiczeń terapeutycznych i masażu. Jeśli działania te nie zapewnią właściwego efektu przez dłuższy czas, powołuje się na bardziej poważne procedury.

Ale istnieją przeciwwskazania do operacji, wśród których możemy wymienić:

 • zmniejszyć wysokość dysku więcej niż 2 razy;
 • wąski kanał kręgowy;
 • dystrofia zewnętrznych włókien włóknistego pierścienia dysku kręgowego;
 • przewlekła (ponad 7 lat) przepuklina;
 • choroba zakaźna z towarzyszącą gorączką;
 • duży rozmiar przepukliny, więcej niż trzecia część kanału kręgowego;
 • Zapalenie lub infekcja w obszarze problemowym.

Postęp operacji

Przed wykonaniem zabiegów pacjent jest konsultowany przez lekarza, przeprowadza wszystkie konieczne badania i postępuje zgodnie z zaleceniami specjalisty w przygotowaniu przedoperacyjnym.To może otrzymywać leki przeciwzapalne, nieswoiste efekty na kręgosłupie, maksymalny spadek aktywności fizycznej i innych. Wszystko to lekarz przepisze indywidualnie po inspekcji, aby podejmować takie decyzje na własną rękę nie jest tego warta.

Do zabiegu stosuje się miejscowe znieczulenie, w wyniku którego pacjent nie musi spędzać dużo czasu w klinice pod nadzorem lekarzy. Zwykle, jeśli nie obserwuje się żadnych powikłań, po 1,5-2 godzinach pacjent zostaje wypisany do domu.

Operacja rozpoczyna się od położenia pacjenta na stole operacyjnym i umieszczenia w żyle specjalnego cewnika, przez który zostaną wprowadzone substancje psychotropowe w trakcie ekspozycji. Pomogą one łatwiej przenosić ten efekt na ciało. Następnie anestezjolog mierzy wszystkie niezbędne parametry, aby upewnić się, że dana osoba jest w stanie akceptowalnym dla operacji.

Po zakończeniu wszystkich czynności przygotowawczych pacjentowi pomaga się położyć na prawej stronie i przykryć sterylną bieliznę. Obszar, w którym zostanie przeprowadzona operacja, pozostanie otwarty i potraktowany antyseptycznie, aby uniknąć infekcji. Następnie podaje się znieczulenie.

Kiedy znieczulenie zaczyna działać, chirurg za pomocą specjalnej cienkiej igły prowadzi elektrodę dwubiegunową do uszkodzonego kręgu i wykonuje kilka ruchów. Tak więc specjalista niszczy rdzeń w różnych kierunkach, aby go całkowicie stopić. Wszystkie ruchy są kontrolowane przez zewnętrzne prześwietlenie, więc nawet bez dużych nacięć chirurg może zobaczyć wszystko, co robi i kieruje elektrodę we właściwym kierunku.

Nukleoplastyka plazmy zimnej trwa średnio od 15 minut do pół godziny, w zależności od stopnia problemu. Zwykle pacjent nie odczuwa dyskomfortu ani bólu w miejscu ekspozycji, ale osoby z niskim progiem bólu mogą czuć się niekomfortowo.

Natychmiast po operacji wynik nie może zostać oceniony, objawi się całkowicie dopiero po 2 miesiącach. W tym czasie krążek międzykręgowy powróci do normalnego stanu, a osoba nie odczuje już żadnego dyskomfortu.

Okres rehabilitacji

Każda, nawet minimalnie inwazyjna operacja zakłada obecność pewnego okresu czasu, w którym organizm odzyska siły po stresie. W tym okresie pacjenci otrzymują zwykle specjalne zalecenia, które pomagają zredukować do minimum okres rekonwalescencji i uniknąć możliwych komplikacji.

Przynajmniej przez pierwsze 2 tygodnie po przezskórnej nukleoplastyki pacjentowi zabroniono aktywności fizycznej. W tym czasie zwykle przepisuje się leki przeciwzapalne, ponieważ skóra w trakcie operacji jest nadal uszkadzana przez mikroprofil, a przez to infekcja może dostać się do organizmu.

W niektórych przypadkach lekarz wyznacza gorset ortopedyczny, aby pomóc kręgosłupa odzyskać. Nie zawsze jest to zalecane, tylko w przypadkach, gdy lekarz ma wątpliwości co do szybkiej rehabilitacji pacjenta lub pilnie potrzebuje powrotu do formy.

Korzyści z naprawy przepuklin na zimno

Jeśli porównamy przezskórną nukleoplastykę z tradycyjną operacją, możemy wyróżnić następujące zalety:

 • małe krwawienie, ponieważ powstaje tylko mikroprojekt;
 • prawie całkowite bezbolesność zabiegu z powodu niskiej temperatury plazmy;
 • Prawdopodobieństwo uszkodzenia ważnych zakończeń nerwowych jest zminimalizowane za pomocą cienkiej igły do ​​nakłuwania;
 • same krążki i krążki międzykręgowe nie są uszkodzone;
 • możliwe równoczesne usunięcie przepukliny w kilku częściach kręgosłupa;
 • stosować jedynie znieczulenie miejscowe, co pozwala uniknąć powikłań związanych z nietolerancją ogólnego znieczulenia pacjenta;
 • brak widocznych blizn pooperacyjnych i blizn.

Możliwe powikłania

Nie zawsze operacja przebiega zgodnie z planem, czasami pacjenci mogą mieć nieprzyjemne konsekwencje. Do powikłań po usunięciu przepukliny za pomocą zimnej plazmy można przypisać następujące czynniki:

 • silny ból korzeniowy, trwający dłużej niż 2 tygodnie;
 • palący ból, który objawia się podczas zmiany pozycji osoby, stresu, pobudliwości;
 • krwiak i obrzęk;
 • odruchowe bóle mediatora.

Należy pamiętać, że takie działania niepożądane występują tylko w 0,1% przypadków. Jeśli jest to odpowiedzialne za podejście do wyboru kliniki i chirurga i przestrzeganie wszystkich zaleceń z zaleceniami, można łatwo uniknąć tych powikłań.

Opinie pacjentów

Евгения, 42 lata, Krasnojarsk:

Usunięcie przepuklina dysku kręgowego miałem z zimnym osoczu, lekarz zalecił tę operację, gdy miesiąc zwykłego leczenia nie przyniosła rezultatów. Wszystko poszło bardzo szybko, wszystkie manipulacje trwały dosłownie 20 minut.Jedynym minusem - po operacji przez kolejne dwa miesiące bolały plecy, ale lekarz powiedział, że to normalne, ponieważ kręgosłup jeszcze nie wyzdrowiał.

Александр, 36 lat, Sankt Petersburg:

Mogę powiedzieć, że w tak poważnej sprawie jak operacja wiele zależy od chirurga. Mojemu przyjacielowi usunięto przepuklinę międzykręgową, doradzono klinice w Niemczech, ponieważ w tamtym czasie bardzo niewielu ludzi przeprowadziło taką operację. Wydał mnóstwo pieniędzy na samą nukleoplastykę, podróże, zakwaterowanie i lekarstwa, ale sześć miesięcy później przepuklina pojawiła się ponownie, tylko w innym miejscu. Potem pojechał do Izraela, tam wszystko nie było dużo tańsze, ale ostatecznie rozwiązali problem.

Анна, 38 lat, Saratov:

Usunięcie przepukliny międzykręgowej, którą miałem rok temu, teraz nie odczuwam żadnego dyskomfortu, ale przed operacją doszło do poważnych bólów, z powodu tego, co postanowiłem. Jestem bardzo wdzięczny chirurgowi, który zrobił wszystko poprawnie, nie miałem żadnych komplikacji. Po operacji nosiłem gorset przez miesiąc, teraz stosuję profilaktykę, aby nie doszło do nawrotu.