Najczęściej przepukliny międzykręgowe pojawiają się, gdy reżim motoryczny jest zakłócony, w wyniku czego niektóre części kręgosłupa okazują się być pod wysokim ciśnieniem, dyski są spłaszczone, wystają, a nawet pękają. W takich przypadkach konieczna jest poprawna redystrybucja obciążenia kręgosłupa, rozluźnienie go i, oczywiście, wzmocnienie. Gimnastyka z przepukliną kręgosłupa w połączeniu z masażem i innymi zabiegami fizjoterapeutycznymi z pewnością pomogą ci poradzić sobie z tym zadaniem.

Co musisz wiedzieć

Leczenie przepukliny rdzeniowej koniecznie obejmuje specjalną gimnastykę, ponieważ bez niej żadne leczenie lub rehabilitacja po usunięciu przepukliny nie będzie kompletna. Aby ćwiczenie było skuteczne, musisz przestrzegać pewnych zasad.

  • Wszystkie ćwiczenia są wybierane tylko przez doświadczonego specjalistę w oparciu o diagnozę, fazę choroby, zalecenia lekarza.
  • Zacznij ćwiczyć gimnastykę leczniczą razem z profesjonalnym instruktorem, po rozwiązaniu go zrób to sam, możesz także użyć wideo z odpowiedniego tematu.
  • Pamiętaj o przeciwwskazaniach i rozważ je podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych. Staraj się o dobry wynik - trenuj codziennie. Rozpocznij od ogólnego zestawu ćwiczeń dla pleców z minimalną amplitudą, po tym jak przystąpisz do załadowania chorej przepukliny grzbietowej, delikatnie dodaj małe obciążenia, na przykład wagi. I żadnych nagłych ruchów, wstrząsów! Ćwiczenia z przepukliną kręgosłupa należy wykonywać 45-60 minut.
  • Po usunięciu przepukliny międzykręgowej, uprawiaj gimnastykę bez fanatyzmu, ćwicz delikatnie, stopniowo je komplikuj. Bardzo ostrożnie wybierz film z niezbędnymi ćwiczeniami, posłuchaj swojego ciała, pamiętaj, że ćwiczenia pleców nie powinny powodować bólu ani go wzmacniać.
  • Nie należy też leniwy wykonywać ćwiczeń porannych, rozładowywać niezbędną część grzbietową podczas pracy i przed snem.

Ale jak to zrobić, nawet jeśli zalecane ćwiczenia powodują dyskomfort? Jeśli odczuwasz lekki ból, wykonaj ćwiczenie koniecznie, ale ostrożniej i ostrożniej. Z czasem dyskomfort powinien zniknąć. Jeśli ból jest ostry, odłóż to ćwiczenie na później i powtórz to później: zmieni się w diagnostykę i "powie" o stanie przepukliny międzykręgowej.Przy odpowiedniej gimnastyce ból powinien stopniowo ustępować, a ogólny stan się poprawiać.

Ćwiczenia podczas zaostrzenia przepukliny

Taki kompleks ćwiczeń wykonywany jest tylko leżąc na plecach. Ma na celu rozluźnienie pleców, rozciągnięcie kręgosłupa, rozciągnięcie kończyn i tym samym usunięcie drętwienia, mrowienia, czyli parestezji.

W okresie zaostrzenia lub po usunięciu przepukliny grzbietowej należy unikać obciążania osłabionego kręgosłupa, a także aktywnych ruchów. Spróbuj wejść na płaską, dość twardą powierzchnię. Najlepsze miejsce - podłoga pokryta nierównym kocem lub dywanik gimnastyczny.

Cel wdrożeniaSekwencja wykonania
Aby zrelaksować mięśnie pleców.Maksymalny relaks, ręce wzdłuż tułowia, przez co najmniej 5 minut, wdychaj głęboko i wydychaj powietrze.
Zwichnięcie kręgosłupa.Po pierwsze, skarpetki z palcami powoli przyciągają się, aż poczujesz napięcie mięśni grzbietowych, a następnie postaraj się rozluźnić tylną część tak bardzo, jak to możliwe. Trzeba powtórzyć 4 razy.

Zegnij nogi na kolanach, staraj się nie oderwać podeszew od podłogi. Dotknij kolan klatki piersiowej i zapnij nogi rękoma poniżej kolan, naciśnij przeciwko tobie.Staraj się dotykać kolan podbródkiem, jak gdyby zwinął się w kłębek. Zablokuj pozycję na kilka sekund, powtórz.

Aby przywrócić krążenie krwi w kończynach.Szybko ściśnij, a następnie zwolnij pięści, zrób to 10 razy.

Ręce z zaciśniętymi pięściami szybko zginają się w łokciach, dotykają pięściami ramion. Następnie wyprostuj ramiona i rozluźnij pędzle, wykonaj 10 powtórzeń.

Licząc od 1 do 20, podciągnij się w szybkim tempie naprzemiennie skarpetki prawa, lewa stopa.

Gimnastyka podczas remisji

Tutaj gimnastyka z przepukliną międzykręgową obejmuje również aktywne ruchy na plecach, więc ćwiczenia nie nadają się do wykonywania natychmiast po usunięciu przepukliny. Rozpocznij rozgrzewkę od pozycji na plecach, brzuchu, a następnie idź na ćwiczenia wykonywane w innych pozach.

Wybór kompleksu za pomocą wideo, należy zwrócić uwagę na ćwiczenia, w których występują skręty: są one przeciwwskazane po usunięciu przepukliny lub w ostrym okresie.

Pozycja początkowaCel ćwiczeńTechnika wykonania
Leżąc na plecachWzmocnienie mięśni szyjnych, grzbietowych.

Wzmocnienie mięśni nóg i pleców.

Stopniowe przywracanie elastyczności kręgosłupa.

Podnieś głowę, jednocześnie ciągnij skarpetki do siebie, przytrzymaj pozycję przez 5-10 sekund, rozluźnij sekcję grzbietową. Powtórz kilka razy.

Podnieś głowę, przez 5 sekund, utrzymując ciężar wyprostowanej nogi w odległości 15 cm od podłogi. Zrelaksuj się, powtórz to samo z drugą nogą.

Wykonaj ćwiczenie "rower".

Nogi uginają się w kolanach, przechylają się w lewo i prawo, starając się nie zedrzeć stopu z powierzchni.

Leżąc na brzuchuWzmocnienie mięśni grzbietowych, stopniowe skręcenie kręgosłupa.Bezpośrednie podnieś ręce jednocześnie z nogami, spróbuj stanąć na 10 sekund, powtórz, nie przesuwając sekcji grzbietowej.

Popraw ręce pod brodą. Szybko ugnij kolana i spróbuj dotknąć pośladków piętami.

Stojąc na czworakachStopniowe przywracanie elastyczności kręgosłupa.Podnieś podbródek, gdy tył jest wygięty. Następnie opuść głowę i wygnij grzbiet.

Jednocześnie podnieś lewą rękę i prawą nogę, pozostań w tej pozycji przez 5 sekund. Zmień swoje kończyny.

Czego można się spodziewać po odpowiednio dobranych ćwiczeniach fizycznych? Ból w plecach ustąpi, bolesne mrowienie i nieprzyjemne odrętwienie w plecach, kończyny, bóle głowy znikną, dotknięte plecy całkowicie przestaną zawracać sobie głowę.Kręgosłup przywróci elastyczność, a tobie - aktywność fizyczną, dobry nastrój, radość. Bądź zdrowy!

: Marvel Studios' Avengers: Infinity War Official Trailer (Październik 2019).

Loading...