Odżywianie i diety z przepukliną kręgosłupa

Odżywianie z przepukliną kręgosłupa odgrywa bardzo ważną rolę. W naszym ciele wszystko jest ze sobą powiązane, a jedzenie wpływa absolutnie na wszystkie narządy i układy, nawet nie związane z trawieniem. Dieta z przepukliną jest częścią dodatkowej terapii, która sama nie jest w stanie wyleczyć patologii, ale jest w pełni zdolna do przyczynienia się do najszybszego powrotu do zdrowia. Poniżej dowiesz się o podstawowych zasadach zdrowego odżywiania dla osób z przepukliną kręgosłupa.

Dlaczego potrzebujesz diety

Pierwszym i głównym zadaniem diety jest nasycenie organizmu użytecznymi mikroelementami i witaminami oraz ograniczenie podaży szkodliwych substancji. Dla ludzkiego układu kostnego najważniejsze są witaminy A, B, C, D, fosfor, wapń, magnez, mangan. Podejmując codzienną dietę, staraj się wziąć pod uwagę zawartość tych substancji w produktach. Również powinieneś pomyśleć o problemie otyłości. Nadmiar kilogramów powoduje dodatkowe obciążenie kręgosłupa, więc jeśli lekarz wskazał, że jesteś za pełny, postaraj się go pozbyć.

Aby to zrobić, twoje jedzenie powinno być zrównoważone i ułamkowe. Niektóre pokarmy mogą zaostrzyć stan zapalny.Dieta w przepuklinie kręgosłupa, szczególnie dławiona, nie powinna zawierać ostrych, smażonych i słonych potraw. Lekceważąc porady lekarzy dotyczące specjalnego odżywiania, osobiście stawiasz przeszkody na drodze do wyzdrowienia i usuwasz moment ulgi. Należy zauważyć, że w obecności jakichkolwiek współistniejących chorób, dieta powinna być opracowana przez lekarza, biorąc pod uwagę wszystkie cechy organizmu.

Podstawowe zasady żywienia

Zanim zaczniesz omawiać codzienną dietę, musisz sam dopracować moment z niedozwolonymi produktami. Lista jest dość obszerna. Nie można stosować osoby z przepukliną kręgosłupa:

 • produkty mięsne przetworzone (produkty wędzone, kiełbasy, kiełbasy);
 • przechowywać sosy (keczup, majonez);
 • mąka najwyższej jakości;
 • słodycze z cukrem;
 • margaryna i wszelkie produkty zawierające tłuszcze roślinne;
 • pomidory;
 • mielony ryż;
 • alkohol;
 • napoje gazowane;
 • tłuste mięso;
 • wszelkie słone produkty;
 • konserwy.

Jeśli nie możesz natychmiast wykluczyć wszystkich prezentowanych produktów i potraw, spróbuj ograniczyć ich użycie do minimum, stopniowo zmniejszając porcje.Mówiąc użytecznych produktów do chrząstki i kości, można wymienić nakrętki, fasola, soja jogurt, galaretki i żelki domowych od uszu, kopyta i ogon; tłuste ryby morskie (śledź, łosoś). Owoców i warzyw są przydatne gruszki, topinambur, jabłka, sałata, maliny, szpinak, truskawki.

W takim przypadku musisz ściśle kontrolować ilość spożywanej żywności, nawet użyteczną. Przejadanie się z przepukliną nie jest dozwolone. Jedzenie powinno być ułamkiem. Średnio dziennie, przy prawidłowej organizacji diety, istnieje około 5 przyjęć. Ostatni posiłek powinien być nie później niż 4 godziny przed snem. Koniec dnia to zawsze niezbędne, łatwe i szybko przyswajalne produkty - kefir, jogurt, jabłko.

Wielu ekspertów twierdzi, że dana osoba nie może radykalnie zmienić swoich nawyków żywieniowych, nawet jeśli wymaga tego stan zdrowia. Szybkie przejście do świeżej i monotonnej żywności może doprowadzić pacjenta do stanu depresji. Ponadto ścisłe ograniczenia prowadzą do awarii, co nie jest zbyt dobre. Dlatego staraj się przestrzegać tych zaleceń w jak największym stopniu, ale nie idź do skrajności. Jeśli naprawdę chcesz, na przykład, słodko, daj sobie porcję małego kawałka gorzkiej czekolady, kilku ciastek lub bułeczki.

Reżim picia

Wystarczające spożycie płynów jest obietnicą zdrowego pleców. Dieta z przepukliną międzykręgową jest niemożliwa bez 1,5-2 litrów wody dziennie. Kości, szczególnie chrząstki i stawy, reagują bardzo boleśnie na brak wilgoci w ciele. Dyski międzykręgowe stają się mniejsze i tracą swoje właściwości tłumiące. Celem zdrowej diety w schorzeniach kręgosłupa jest utrzymanie elastyczności i elastyczności tkanek krążka międzykręgowego.

Spróbuj zmniejszyć zużycie kawy i czarnej herbaty. Zawarta w nich kofeina usuwa tak cenną wilgoć z organizmu. Również napoje z owoców jagodowych nie mają najlepszego efektu. Najlepiej jest używać ziołowych naparów z rumianku lub mięty jako gorących napojów. Ilość wypitego płynu dziennie zależy od wagi, stylu życia i temperatury zewnętrznej. Słuchaj swojego ciała, a podczas upałów pij więcej wody.

Przybliżona dzienna porcja

Na śniadanie, jajka na twardo, niskotłuszczowy twaróg, owsianka mleka i napój są idealne. Jeśli lubisz kanapki, weź kawałek chleba z otrębami i niesolonym twardym serem. Do ciała, aby się obudzić, 30 minut przed śniadaniem zaleca się wypić szklankę ciepłej wody. Na obiad ugotuj zupę warzywną na bulionie mięsnym.Jako podstawę do bulionu, użyj żylastych kawałków wieprzowiny lub wołowiny do zagotowania bardziej naturalnej żelatyny.

W takim przypadku pamiętaj, że pierwsza woda po ugotowaniu mięsa powinna zostać opróżniona i napełniona nową. Do sałatek nadaje się standardowy zestaw warzyw - biała kapusta, ogórki, warzywa, olej słonecznikowy. Na kolację można gotować gotowane ziemniaki lub duszone warzywa, a także piersi kurczaka lub indyka dla pary. W przypadku przekąsek dziennych i wieczornych należy stosować suszone owoce, kandyzowane owoce, twarożek, jogurt, kefir, świeże owoce (jabłka, gruszki).

Przepuklina jest dość nieprzyjemną chorobą, która może powodować wiele niedogodności. Jeśli cierpisz na taką patologię, w twojej mocy złagodzenia twojego stanu. Najważniejsze to słuchać rad specjalistów i nie angażować się w samoleczenie. Wtedy dieta przyniesie tylko pozytywny wynik, który możesz poczuć w jak najkrótszym czasie.

Obejrzyj wideo: WRACAM !!! Długo mnie nie było | Dyskopatia L5-S1 | Moja KONTUZJA - przepuklina (Sierpień 2019).