Objawy i leczenie przepukliny paramedycznej

Wiele osób boryka się z problemami takimi jak ból pleców i kończyny. Nie zawsze takie objawy wskazują na poważne nieprawidłowości, ale czasami mogą oznaczać, że kręgosłup uderzył w przepuklinę paramedyczną dysku L5 S1 lub L4 L5. Aby nie ryzykować i uniknąć poważnych patologii, przy pierwszych podejrzeniach należy ubiegać się o pomoc medyczną.

Objawy

Ten rodzaj przepukliny często występuje z powodu długotrwałego przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów. W związku z tym, że choroby te występują równolegle.

Najczęściej, na przykład przepuklina pojawia kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowej, a czasami są przypadki, w których występuje przepuklinowego uchyłka w odcinku szyjnym kręgosłupa piersiowego czy na poziomie C5-C6 i C7 C6. W każdym razie, choroba towarzyszy wiele objawów charakterystycznych:

 • zespół bólowy, który jest zlokalizowana w rdzeniu, który powstał paramedian przepukliny.
 • drętwienie kończyn, które mogą towarzyszyć zaburzenia mobilności. Symptom, zależy od tego, gdzie przepukliny elementarne: wykształcenia C6 oraz C5 C6 C7 nasiąkania prowadzą do karku i rąk, a występ w L4 L5 wpływu na kończyny dolne.
 • Zaburzenia w pracy narządów miednicy, często objawiające się w postaci niekontrolowanego oddawania moczu i osłabienia siły.
 • Osłabienie mięśni.
 • Ból głowy.
 • Częściowe lub całkowite porażenie spowodowane przeniesieniem korzeni nerwowych lub kanału kręgowego.

Nasilenie objawów zależy od stadium choroby. Nie zawsze te zaburzenia występują jednocześnie, w wielu przypadkach objawy pojawiają się stopniowo, jedna po drugiej.

Klasyfikacja

W zależności od umiejscowienia i charakterystyki wypukłości przepuklinę paramedyczną dzieli się na:

 • Lewostronna przepuklina paramedyczna - prowadzi do zakłócenia pracy i wrażliwości narządów po lewej stronie ciała.
 • Natomiast przepuklina prawostronna paramedyczna charakteryzuje się ściskaniem nerwów odpowiedzialnych za kończyny i narządy w prawej połowie ciała.
 • Mediana-paramedyczna przepuklina skierowana jest w stronę kanału międzykręgowego.
 • Sanitariusz-foramanous jest rodzajem patologii, kiedy występuje wysunięcie w kierunku korzenia kręgosłupa. Przepaść przepuklinowa charakteryzuje się ostrym bólem, który trudno jest zatrzymać.
 • Przepuklina boczna paramedyczna manifestuje się wystawaniem na otwór międzykręgowy.
 • Zapalenie sekcyjne paramedyczne charakteryzuje się wysunięciem jądra lub jego części do kanału kręgowego.

W zależności od stopnia rozwoju i lokalizacji kręgosłupa, takie przepukliny są narażone na inny stopień zagrożenia.

Niebezpieczeństwo choroby

Najczęściej spotykany jest przepuklina krążka międzykręgowego L5 S1, a także L4 L5. Pomimo tego, że ta część kręgosłupa jest dość potężna, ma największe obciążenie. Właśnie w tym segmencie występują najcięższe powikłania: zaburzenia narządów miednicy i zmniejszenie ruchomości kończyn. W przypadku braku odpowiedniego leczenia taka patologia prowadzi do paraliżu, a także powoduje udar mózgu.

Uszkodzenia okolicy lędźwiowej prowadzą do bolesnych odczuć podczas ruchów, skłonności, a także podczas kaszlu i kichania.

Zmiany w obrębie kręgów w regionach C5 i C6 C7 C7 wynikają z faktu, że są bardziej podatne na obrażenia w wypadkach lub w sporcie ekstremalnym.Jeśli zignorujesz objawy chorób kręgosłupa w tym segmencie, doprowadzi to do wstrząsów rąk, zmniejszając ich wrażliwość, całkowite lub częściowe porażenie.

Sposoby leczenia

Strategia leczenia tej choroby zależy od stadium i umiejscowienia występu. Przepaść tarczowa paramedyczna w segmencie L5 S1 najczęściej jest leczona operacyjnie. Chodzi o to, że kręgi tego regionu doświadczają obciążeń w każdej pozycji ciała, więc są mniej podatne na leczenie zachowawcze.

Leczenie chirurgiczne jest wskazane również u pacjentów z przepukliną przepuklinową tarczy kręgosłupa. Wynika to z faktu, że każde leczenie zachowawcze może wywołać zaostrzenie i silny ból.

Niemniej jednak, lekarze próbują najpierw przetestować niechirurgiczne strategie leczenia przepuklin paramedycznych, niezależnie od ich lokalizacji i kierunku wypukłości. Wynika to z faktu, że ten rodzaj formowania jest trudny w obsłudze. Ponadto zabieg chirurgiczny nie gwarantuje powrotu czułości i ruchów kończyn, jeśli pojawiły się już objawy takie jak paraliż.

Jednak najskuteczniejszym leczeniem zachowawczym jest, jeśli w regionie C5 C6 występuje przepuklina tarczycy.

Leczenie niechirurgiczne obejmuje następujące grupy leków:

 • niesteroidowe leki przeciwbólowe i leki przeciwzapalne;
 • analgentika;
 • środki zwiotczające mięśnie;
 • diuretyki o działaniu przeciwobrzękowym;
 • witaminy z grupy B.

Zaostrzenie na zewnątrz, fizjoterapia, masaż, terapia manualna i akupunktura są stosowane. Wszystkie takie procedury są wykonywane zgodnie z przeznaczeniem i pod ścisłym nadzorem lekarza prowadzącego.

We wszystkich okolicznościach, gdy pacjent słyszy taką diagnozę, nie powinno to wywoływać paniki. Leczenie w większości przypadków trwa co najmniej sześć miesięcy, ale dzięki terminowemu dostępowi do specjalistów i zaleceniom lekarza prowadzącego można uzyskać stabilną remisję choroby.