Objawy przepukliny międzykręgowej: jak identyfikować i diagnozować

Im więcej wiemy o naszym wrogu, tym łatwiej go pokonać - ta prawda nadaje się również do walki z chorobą. Na przykład, jeśli rozpoznać najwcześniejsze oznaki przepukliny kręgosłupa, zdiagnozowano prawidłowo, możliwe jest, aby skutecznie radzić sobie z chorobą i bez różnych zabiegów chirurgicznych.

Dlaczego istnieje przepuklina międzykręgowa

Jak przepuklina może pojawić się w tak pozornie silnym miejscu? Spróbujmy zrozumieć. Między kręgami naszego kręgosłupa znajdują się dyski, które służą jako amortyzator podczas obciążenia z tyłu. Kiedy z jakiegoś powodu dysk ulega deformacji, rdzeń łamie skorupę, wypada z dysku i zaczyna się wysuwać - to przepuklina!

Jeśli wystaje w kierunku końca nerwu, wtedy korzeń nerwowy ściska. Nerwowy nerw wysyła niespokojne sygnały do ​​mózgu, powodując ból w przekroju kręgosłupa. Małe bolesne odczucie ostrzega przed początkowym stadium, ból w kończynach sygnalizuje pojawienie się dość poważnej przepukliny, w takim przypadku wskazane jest wizytę u specjalisty.

Przyczyny przepukliny kręgosłupa mogą być inne.

 • Najczęściej sprawcami takiej nieprzyjemnej choroby kręgosłupa są urazy, osteochondroza, skolioza, kifoza. Jeżeli występ nie jest leczony (niewielki występ dysku), może wystąpić również komplikacja.
 • Często sam wiek staje się towarzyszem w rozwoju różnych chorób, przepuklin międzykręgowych, w tym.
 • Wiadomo, że praca osiadła, podobnie jak duży wysiłek fizyczny na plecach, powoduje specyficzne bóle kręgosłupa.
 • Nadwaga, wysoki wzrost są również ważnymi przyczynami powodującymi przeciążenie kręgosłupa, aw konsekwencji pojawieniem się przepukliny.

Rodzaje i oznaki występowania

Najczęściej cierpi na odcinek lędźwiowy, a następnie - odcinek szyjny, rzadziej kręgosłup piersiowy. Kiedy przepuklina cierpi na charakterystyczny ból wzdłuż kręgosłupa, drętwienie i utratę wagi jednego z kończyn, osłabienie mięśni - symptomatologia zależy od rodzaju przepukliny międzykręgowej.

Przepuklina w okolicy lędźwiowej

Po pierwsze, ból może pojawić się tylko w talii, a następnie przejść do jednej z nóg i objawić się jako odrętwienie, mrowienie, uczucie "bawełnianych stóp".Z biegiem czasu praca narządów wewnętrznych jest zakłócona, pojawia się kulawość. Czasami ból staje się tak ostry, że pacjent w ogóle przestaje chodzić.

Jak ustalić przepuklinę kręgosłupa? Można go zidentyfikować w takich przypadkach:

 1. Kiedy podnosisz coś ciężkiego, pojawia się ostry ból w plecach i uczucie, jakby piłka pojawiła się między kręgami.
 2. Lub po nachyleniu nagle zablokowałeś talię, musisz nawet usiąść na chwilę i dopiero potem możesz się rozluźnić.
 3. Zdarza się również, że ból nie ustępuje, ale od pasa wślizguje się najpierw na pośladek, a następnie na stopę. Stopa staje się watowana, pięta staje się odrętwiała. Ciało się wypacza, trzeba polegać na zdrowej nodze.
 4. Ostry ból nie pozwala się pochylić i obrócić, obejmując całą miednicę.
 5. Czasami bóle pojawiają się nie tylko po wysiłku fizycznym, ale także po śnie, gdy plecy wydają się odpoczywać, a mięśnie się rozluźniają.
 6. Ból nie ustępuje nawet w pozycji siedzącej, staje się gorszy nawet podczas kichania, kaszlu.
 7. Choroba posunęła się bardzo daleko, jeśli oddawanie moczu zostało zakłócone równolegle z innymi objawami.
 8. W ciężkich przypadkach może dojść do porażenia.

Uszkodzenia przepukliny szyjki macicy

Mięśnie szyjne stopniowo tracą mobilność, szyja, ramiona bolą, pojawia się ból głowy. Często dłoń zaczyna boleć, czasami nie można jej unieść bez odczuwania bólu. Bez widocznej przyczyny palce stają się odrętwiałe, w końcu kończyna może nawet stracić na wadze. Szyja w godzinach porannych coraz częściej staje się odrętwiała, pojawia się ból w karku i każdego dnia nasilają się objawy.

Przepuklina przepuklinowa

Ta choroba występuje rzadko. Istnieją dolegliwości związane z nieznośnym bólem między łopatkami, w klatce piersiowej, które często mogą być mylone z sercem.

Diagnostyka

Rozpoznanie choroby jest konieczne w warunkach klinicznych, aby prawidłowo ustalić przyczyny bólu w plecach.

Po pierwsze, analizuje się specyfikę skarg i charakter bólu, aby wykluczyć inne rodzaje chorób, aby wyeliminować przyczyny bólu. Ponadto konieczne jest przeprowadzenie różnych testów, podczas których sprawdzana jest siła mięśni i odruchy, obszar dotknięty chorobą jest dokładniej określony. Przypisywanie i dodatkowe badania: rentgen, MRI, tomografia komputerowa.

 • Rentgen daje możliwość zidentyfikowania innych patologii kręgosłupa.
 • Najlepiej wykonać badanie MRI w każdym przypadku w celu określenia rozmiaru i dokładnej lokalizacji przepukliny; aby dowiedzieć się, czy istnieje guz, rozwój jakichkolwiek anomalii.
 • Za pomocą komputerowej diagnostyki możesz skanować obszar przepukliny i zbadać go na trójwymiarowym obrazie. To prawda, że ​​ta metoda nie jest tak pouczająca jak MRI.

Na podstawie wyników testów, badań, specjalistów (neurolog lub neurochirurg) przepisać leczenie.

Posłuchaj swojego ciała, spróbuj przyjść do niego na czas, aby pomóc i być zdrowym!