Leczenie i objawy przepuklin międzykręgowych

Przepuklina międzykręgowa - jest to dość powszechna choroba, która jest nieodłączna wśród osób w średnim wieku, chociaż młodzi ludzie mają podobną patologię. Całe niebezpieczeństwo patologii leży w pobliżu rdzenia kręgowego, więc nie można ignorować żadnego bólu pleców. Poniżej wyjaśniamy, co to przepuklina, której należy się obawiać niż bezczynność grozi, jakie są pierwsze objawy choroby i co zrobić, jeśli masz potwierdzonym rozpoznaniem przepukliny międzykręgowej.

Krótki opis choroby

Dyski międzykręgowe pomagają kręgosłupa poruszać się i zapewniają dodatkową amortyzację podczas wysiłku fizycznego. Wszystkie te dyski składają się z zewnętrznego, włóknistego pierścienia i z rdzenia, który znajduje się pośrodku. Termin przepuklina międzykręgowa oznacza przerwanie włóknistego pierścienia i wyjście części jądra na zewnątrz. Jądro zaczyna naciskać na kanał kręgowy i naruszać korzenie nerwowe i rdzeń kręgowy. Z tego powodu miejscowy stan zapalny zaczyna się rozwijać, a osoba odczuwa ból.

Jeśli istnieje luka, ale nie ma stanu zapalnego i naruszenia, to możesz nie podejrzewać nawet, że masz podobny problem.Z reguły żadna przepuklina nie wymaga szczególnego leczenia.

Najczęściej występują przepukliny w okolicy szyjnej i kręgowej. W obszarze klatki piersiowej patologia pojawia się niezwykle rzadko. Przepuklina może mieć różne rozmiary.

Dlatego w medycynie istnieje podział choroby na podgatunki. Występ jądra o długości 2-3 mm nazywany jest prolabirovaniem. W takim przypadku włóknisty pierścień pozostaje nienaruszony. Gdy występ prtoruzii może wynosić od 4 mm do 15 mm. Jeśli przepuklina wypadnie poza jądro i wygląda jak kropla, to już jest wytłoczeniem. Ponadto specjaliści rozróżniają 4 etapy tej choroby:

  • W 1 etapie krążki międzykręgowe tworzą pęknięcia i przepukliny mogą wystawać 2-3 mm. Lokalne krążenie krwi zostaje zakłócone, występuje lokalny obrzęk i niedotlenienie korzenia rdzenia kręgowego. Pacjenci odczuwają ostry ból w różnych częściach kręgosłupa, zwłaszcza przy pewnych ruchach, które obejmują dotknięty obszar.
  • W 2 etapach wypukłość osiąga rozmiar 4-15 mm. Ból staje się bardziej nudny i obolały. Istnieje uczucie drętwienia kończyn.
  • Etap 3 charakteryzuje się procesami zaniku korzenia nerwu i tworzeniem się osteofitów, z których dysk nie jest w stanie wykonywać swoich funkcji tłumienia.
  • W 4 stadiach dochodzi do atrofii otaczających tkanek. Ból jest praktycznie nieobecny, a ruchliwość kręgu zbliża się do zera.

Główne objawy

Przede wszystkim przepuklina międzykręgowa objawia się bólem. Nieprzyjemne odczucia odczuwa się w momencie ostrej zmiany pozycji (skoki, stoki, zakręty), podczas kaszlu lub śmiechu. Gdy nie ma pogorszenia choroby, mięśnie grzbietu znudzi szybko, więc zmęczenie pojawia się pod koniec dnia. Ponadto pacjenci często skarżą się na zaburzenie wrażliwości.

Warto zauważyć, że ból przejawia się nie tylko w miejscu gdzie zlokalizowane przepuklinę, ale również rozprzestrzenia się na rękach i nogach. W takim przypadku, jeśli masz przepuklinę zlokalizowaną po lewej stronie, wówczas lewa noga będzie bolała bardziej. Czasami ból w nogach pojawia się, zanim dolna część pleców zaczyna boleć, dlatego ważne jest, aby zauważyć podobne objawy przepukliny międzykręgowej.

Wskazania, że ​​przepuklina jest potencjalnie niebezpieczna i naruszona przez korzenie nerwowe to:

  • słaba wrażliwość w nogach;
  • zmienić chód;
  • uczucie drętwienia w okolicy krocza;
  • naruszenia procesów defekacji i oddawania moczu.

Przy identyfikacji jakiekolwiek objawy opisane powyżej, powinno być jak szukać pomocy u wykwalifikowanego lekarza jak najszybciej do diagnozy i szybkie rozpoczęcie leczenia.

Przyczyny i czynniki ryzyka

Przyczyny przepuklin międzykręgowych leżą w anatomicznej strukturze krążków międzykręgowych. Chodzi o to, że nie mają własnych naczyń krwionośnych. Żywność pojawia się poprzez wysysanie odpowiednich substancji z sąsiednich tkanek podczas ruchu. Ze względu na fakt, że dzięki nowoczesnemu stylowi życia wielu ludzi ma kręgosłup, który pozostaje nieruchomy przez cały dzień, proces karmienia zostaje przerwany, a tkanki dysku stają się bardziej kruche.

Ten sam destrukcyjny efekt jest spowodowany nadmierną pracą fizyczną. Jeśli przekroczymy limit dopuszczalnych zgięć i rozszerzeń dziennie, podnosimy ciężary lub spędzamy dużo czasu w nienaturalnych pozycjach, dyski zużywają się szybciej.

Czasami pęknięcie włóknistego pierścienia wywołuje pojedyncze obciążenie, na przykład, gdy nieprzygotowana osoba ostro podnosi ciężką torbę.

Mówiąc o czynnikach ryzyka, powinniśmy wspomnieć anatomiczne cechy poszczególnych organizmów, wiek i niektóre zawody. Przepuklina atakuje więcej niż pełnych i wysokich ludzi. Płyty zaczynają się starzeć po 20 latach, więc często pierwsze objawy choroby pojawiają się w ciągu 35-40 lat.Szkodliwe nawyki również niekorzystnie wpływają na stan kręgosłupa, zwłaszcza na palenie.

Metody diagnostyczne

Przede wszystkim pacjent musi umówić się na wizytę u neurologa. Lekarz przeprowadzi ogólne badanie i dokona wstępnej anamnezy na temat istniejących skarg. Aby dokonać dokładnej diagnozy, musisz przejść przez badania sprzętu. Najdokładniejsze wyniki uzyskuje się za pomocą MRI (rezonansu magnetycznego). Na ostatnim zdjęciu lekarz będzie mógł zobaczyć, ile mm przepukliny wystaje z dysku, gdzie nastąpiło pęknięcie, czy występuje obrzęk i inne szczegóły.

Tomografia komputerowa (CT) jest wykorzystywana jako dodatkowe badanie. Za pomocą tego urządzenia można lepiej zbadać stan kości kręgosłupa. We współczesnej medycynie lekarze nie używają zdjęć rentgenowskich do zdiagnozowania przepukliny, ponieważ nie widzą tkanek miękkich. Metoda elektroneuromii służy do określenia stopnia uszkodzenia korzeni nerwowych.

Metody leczenia i zapobiegania

Możesz walczyć z przepuklinami kręgów na różne sposoby. Najważniejsze, aby nie angażować się w samoleczenie i słuchać zaleceń profesjonalnych lekarzy.Najbardziej radykalną miarą stosowaną w leczeniu tej choroby jest operacja. Interwencja operacyjna kończy się na około 5-10% przypadków przepuklin. Taki niewielki procent wynika z faktu, że operacja niesie wiele zagrożeń i negatywnych konsekwencji. Ta opcja jest używana tylko w najbardziej zaniedbanych i beznadziejnych przypadkach, gdy przepuklina staje się niebezpieczna dla życia.

Decyzja zrobić lub nie zrobić operacji powinny być podejmowane tylko przez doświadczonych specjalistów po inne metody kontroli nie były skuteczne. W pozostałych 90-95% przypadków z przepuklinami można walczyć bezpiecznymi, konserwatywnymi metodami.

Ponieważ międzykręgowych przepuklina powoduje ból u pacjentów i zapobiega prowadzić normalne życie, przede wszystkim lekarze starają się usunąć nasilenie choroby i usunąć bolesne uczucie.

W tym celu stosuje się różne leki, które są dostępne w postaci maści, zastrzyków, tabletek. Jako leki stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne i zwiotczające mięśnie. Aby przywrócić jędrność i elastyczność krążka międzykręgowego, lekarze przepisują leki z kwasem hialuronowym.Jednocześnie należy maksymalnie ograniczyć ruchy na 1-3 dni, aby plecy się odprężyły, ale nie należy nadużywać leżenia w łóżku.

Jeśli przepuklina znajduje się w etapach 2-3, występ wynosi od 5 mm do 15 mm, a ból jest ostry, pacjent może być poinformowany przeprowadzić zewnątrzoponowym. Ta procedura jest wykonywana pod rentgenem. Lekarz wprowadza specjalną kompozycję hormonów i środków znieczulających bezpośrednio do miejsca, w którym występuje zaostrzenie i stan zapalny. Takiej manipulacji można dokonać nie więcej niż 1-3 razy. Ulga jest tymczasowa, ale często blokada jest wyzwalaczem na drodze do wyleczenia w przypadku silnego i długotrwałego bólu.

Kiedy zaostrzenie ustąpi, a okres remisji nadejdzie, czas pomyśleć o zestawie ćwiczeń fizycznych. Gimnastyka terapeutyczna daje doskonałe rezultaty, jeśli robisz to mądrze. Ładowanie powinno być płynne, bez gwałtownych ruchów i skoków. Głównym zadaniem terapii ruchowej jest rozciąganie kręgosłupa i regulacja przepływu krwi. Aby poprawnie wykonać wszystkie ćwiczenia, wyszukaj w sieci instrukcje dotyczące zdjęć i filmy ze szczegółowym opisem wszystkich ruchów.

Zazwyczaj w takich filmach szkoleniowych instruktorzy pokazują, jak wszystko powinno wyglądać idealnie. Ale jeśli uważasz, że określone ćwiczenie powoduje ból, pomiń go. Nie próbuj robić tego w taki sam sposób, jak pokazano na filmie. Warto zauważyć, że najlepszy film może być tylko indywidualną lekcją z trenerem.

Zapobieganie przepuklinom międzykręgowym polega na utrzymaniu zdrowego stylu życia. Całkowicie rzucić palenie. Nie nadużywaj alkoholu. Jeśli masz nadwagę, walcz z nią. Dobrze się odżywiaj, Twoja codzienna dieta powinna zawierać pokarmy bogate w witaminy A, B, C, D i E, fosfor, wapń, magnez. I, oczywiście, zwracaj szczególną uwagę na stres fizyczny, idź na siłownię, idź popływać, wykonaj ćwiczenia w domu na wideo, idź dalej.

Recenzje

Irina, 42, Moskwa

Przepuklina międzykręgowa jest moją karą, którą walczę od ponad dwóch lat. Kiedy zdiagnozowano u mnie, występ wynosił tylko 2 mm, więc lekarz zalecił leczenie masażem i ćwiczeniami. Pogarszam się, oczywiście, leczę się lekami i ograniczam ruchy.Po kompleksowej terapii, zawsze łatwiej mi to szybko, ale po pewnym czasie, niestety, ból się czuje. Jedyną rzeczą, która mi się podoba, jest to, że ta choroba została zdiagnozowana u mnie na pierwszym etapie i jak dotąd jest kontrolowana.

Marina, 36, Astrakhan

Ze względu na fakt, że pracuję w biurze, przepuklina mnie nie minęła. Gdy tylko podejrzewałem, że coś jest nie w porządku, zacząłem ponownie przeglądać opinie w sieci i szukać uniwersalnego narzędzia. Jak się okazało, to nie istnieje. Leczenie przepukliny jest długim i czasochłonnym procesem. Ogólnie rzecz biorąc, byłem leczony lekami przeciwzapalnymi przepisanymi przez lekarza i znalazłem lekcje wideo ze specjalnymi ćwiczeniami.

Oksana, 47 lat, Chita

U mnie przepuklina była bardzo poważna, około 8 mm. Wskazania wymagały operacji. Po przeczytaniu wielu recenzji, bardzo przerażające było zgodzić się na ten krok, ale lekarz przekonał mnie o słuszności takiej decyzji. Generalnie wszystko poszło dobrze i dopóki (po operacji nie było 12 miesięcy) ból mi nie przeszkadza. Oczywiście staram się nie nosić ciężarów i nie wykonywać nagłych ruchów, aby nie sprowokować kolejnej przerwy. Oglądam wideo z lekkimi ćwiczeniami wzmacniającymi i je wykonuję.

Przepuklina nie jest w ogóle werdyktem.Dzięki tej chorobie możesz i powinieneś walczyć. Najważniejsze, aby zrobić to dobrze i nie angażować się w samoleczenie. Zamiast czytać opinie z poradami mieszkańców, lepiej jest umówić się na wizytę u profesjonalnego lekarza. Tylko przy kompleksowym i jakościowym leczeniu można oczekiwać pozytywnego wyniku.

Obejrzyj wideo: Przepuklina L5 - S1 - jak to naprawić ? (Sierpień 2019).