Co to jest przepuklina sekcyjna i jak ją leczyć?

To bardzo nieprzyjemne, kiedy boli cię plecy, zwłaszcza jeśli zdarza się to cały czas. Człowiek nie może przejść na swojej działalności, jak wcześniej, ból zaburza wyroku, do pracy, do angażowania się w sprawach rodzinnych, itp Powodem tego może być sekcyjna przepuklina kręgosłupa.

Co to jest?

Zwyczajna przepuklina międzykręgowa charakteryzuje się uszkodzeniem błony krążka międzykręgowego, w wyniku czego jej zawartość (jądro włókniste) wpada do przestrzeni między sąsiednimi kręgami. Jeśli jądro włókniste przenika nie między kręgami, ale do kręgosłupa, następuje sekwestracja przepukliny dyskowej. W wyniku tego, oprócz bólu obserwowanego w zwykłej przepuklinie, występuje nacisk na nerwy rdzeniowe i błony.

Przerywana sekwestracja (sekwensowa) jest niebezpieczna, ponieważ może uszkodzić zakończenia nerwowe. W rezultacie wrażliwość może być osłabiona, a nawet może wystąpić paraliż. Ponadto jądro miazgi w kanale kręgowym jest postrzegane przez organizm jako zagrożenie, dlatego opracowywane są przeciwciała. W rezultacie okazuje się, że ciało zmaga się ze sobą, a to osłabia osobę, wraz z bólem, odczuwa zmęczenie i apatię.

Ponadto wpływają na wszystkie wewnętrzne układy i narządy, ponieważ takie uszkodzenie zakończeń nerwowych może prowadzić do zaburzeń w impulsach. Niektóre z nich mogą w ogóle nie osiągnąć celu, a inne pójść w złym kierunku. Wszystko to prowadzi do pogorszenia ogólnego stanu pacjenta, więc leczenie nie może być opóźnione, konieczne jest jak najszybsze skontaktowanie się z lekarzem.

Przyczyny choroby

Rdzeń kręgowy pełni rolę podszewki między kręgami, co zmniejsza ich wzajemne tarcie, zapewniając tym samym niezawodną ochronę. Dysk składa się z rdzenia i włóknistego pierścienia. Pierścień ten może ulec zużyciu i uszkodzeniu, powodując rdzeń i z dysku. Przyczyny takiej szkody mogą być następujące:

 1. Osteochondroza przechodzi w przepuklinę. Osteochondroza jest chorobą, w której zniszczone są chrząstki stawowe tarczy. Jeśli zignorujesz ten proces i nie przeprowadzisz leczenia, może rozwinąć się w poważniejszą chorobę.
 2. Wady anatomiczne. Jeśli dana osoba ma wrodzone osłabienie kości, może to pociągać za sobą nie tylko częste złamania, ale także przepukliny.Pierścień włóknisty jest wymazywany bardziej intensywnie niż u zwykłego człowieka, w wyniku czego może nastąpić ujście jądra miazgi.
 3. Nadwaga. Osoby cierpiące na otyłość, dużo stresu na kręgosłupie, więc często nadwaga staje się sprawcą problemów z plecami.
 4. Nieprawidłowe jedzenie. Każda komórka naszego ciała potrzebuje niezbędnej ilości składników odżywczych. Jeśli użyteczne składniki nie dostaną się do komórek krążków międzykręgowych, mogą stać się cieńsze i stać się słabsze.
 5. Niewystarczająca aktywność fizyczna. Nasze ciało działa tak, jak go szkolimy, ale jeśli obciążenia przekraczają normalne dla niego normy, mogą wystąpić nieprzyjemne konsekwencje, w tym sekwestracyjna przepuklina kręgosłupa.
 6. Szkodliwe nawyki mogą również powodować tę chorobę. Nikotyna i alkohol mają szkodliwy wpływ na wszystkie układy organizmu, osłabiają tkanki i osłabiają ochronę narządów.
 7. Trwała, długotrwała, nieprawidłowa pozycja ciała. Wielu ludzi musi siedzieć w pracy przez cały czas w jednej pozycji, a często jest to złe.

Wszystkim tym przyczynom można zapobiec, jeśli podążasz za sobą i prowadzisz zdrowy tryb życia.Każdej chorobie lepiej zapobiegać niż leczyć, zwłaszcza jeśli towarzyszy jej ból i inne nieprzyjemne konsekwencje.

Objawy sekwestracji

Pojawienie się powszechnej przepukliny międzykręgowej nie zawsze towarzyszy ból, czasami osoba nie wie nawet przez chwilę, że jest chora, aż pojawią się inne objawy. Sekwencyjna przepuklina dysku, wręcz przeciwnie, natychmiast zaczyna się ujawniać z ostrymi bolesnymi doznaniami. Najczęściej dzieje się to nagle: podczas podnoszenia dużych ciężarów, ostrych ruchów tułowia, stresu itp. Zasadniczo taka przepuklina objawia się w odcinku krzyżowo-lędźwiowym, więc ból zaczyna się najpierw w tym obszarze, a następnie może zejść do kończyn dolnych.

Może to zmienić chód, ruch, wyraz twarzy itp. Część tego jest spowodowana bólem, ale głównie z powodu zaciśniętego nerwu. Z tego powodu czułość nóg może być znacznie zmniejszona lub całkowicie zniknąć. Drętwienie może wpływać na obszar pachwinowy, co skutkuje pracą jelit i dróg moczowych, zaburzona jest funkcja seksualna.

Ze względu na to, że krążenie krwi jest zerwane i ścięgna są ściskane, sekwestrowana przepuklina kręgosłupa może wpływać na mięśnie.Są one cieńsze, a jeśli problem zostanie wywołany, mogą całkowicie zanikać. Ponadto, istnieje ciągłe osłabienie mięśni, pacjent nie może już łatwo wykonywać codziennych czynności.

Jeśli zauważysz takie objawy, należy niezwłocznie udać się do lekarza i rozpocząć leczenie. Terminowe rozpoznanie choroby często może ułatwić proces regeneracji i zapobiec występowaniu powikłań. Jeśli zwrócisz się do specjalisty w początkowych etapach przepukliny, zabieg chirurgiczny może nie być konieczny i zostaną zastosowane tylko zachowawcze metody nieinwazyjne.

Leczenie sekwestracji przepuklin

Kiedy idziesz do lekarza, początkowo pozna on cały obraz kliniczny: zapyta cię szczegółowo o skargi, przeprowadzi niezbędne testy i przepisze testy. Gdy podejrzenie rozpoznania zostanie potwierdzone, zostanie przepisane leczenie - albo zabieg chirurgiczny, albo łagodniejsze metody, wszystko będzie zależeć od stopnia zaniedbania choroby.

Leczenie metodami konserwatywnymi

Jeśli operacja nie jest konieczna na tym etapie, pacjent otrzymuje kompleksowe leczenie. Obejmuje to przyjmowanie leków łagodzących objawy choroby, a także specjalne zabiegi i gimnastykę leczniczą.

Wśród leków można wyznaczyć następujące grupy:

 • przeciwzapalne;
 • diuretyki;
 • przeciwskurczowe;
 • poprawa krążenia krwi;
 • chondroprotekcyjne;
 • środki przeciwbólowe.

Sekwestracja przepukliny można leczyć za pomocą fizjoterapii. W tym celu fale ultradźwiękowe są stosowane do dotkniętego obszaru. Ta metoda nie stała się jeszcze powszechna, ale ci, którzy ją wypróbowali, dali pozytywne rezultaty.

Najbardziej skuteczną metodą leczenia jest gimnastyka lecznicza i terapia manualna. Do prawidłowego przeprowadzenia procedur wystarczy zwrócić się do specjalistów. Niewłaściwy masaż lub ćwiczenia mogą zaostrzyć problem, powodując pilną operację.

Skutecznie pokazała się metoda akupunktury. Niewiele się z tym zgadza, bojąc się bólu, ale gdy wykwalifikowany specjalista przechodzi procedurę, są wykluczani. Ulepszenia po akupunkturze obserwowane są po kilku sesjach, ból mija, staje się łatwiejszy w poruszaniu.

Interwencja chirurgiczna

Gdy leczenie zachowawcze nie działa przez dłuższy czas, lub sekwestracji przepuklina dysku pociągnęło za sobą poważne powikłania, jest przypisany operację, aby ją usunąć. Istnieje kilka metod interwencji chirurgicznej:

 1. Metoda endoskopowa polega na mikroprojekcji w dotkniętym obszarze, usunięcie przepukliny odbywa się za pomocą specjalnego urządzenia - endoskopu. Ta operacja eliminuje tradycyjne ryzyko, ponieważ duże cięcia nie są dokonywane.
 2. Nukleoplastyka w zimnym plazmie polega na wprowadzeniu elektrody do chorej tarczy, która generuje zimną plazmę. Substancja ta skutecznie niszczy uwolnione jądro pulpy.
 3. Dysektomia polega na usunięciu uszkodzonego krążka międzykręgowego i zastąpieniu go protezą. Protezy mogą być wykonane z tytanu lub z tkanki kostnej samego pacjenta.
 4. Najbardziej radykalną metodą jest usunięcie części kręgów. Ta operacja jest wykonywana tylko wtedy, gdy niemożliwe jest usunięcie przepukliny w jakikolwiek inny sposób. W takim przypadku, aby zatrzymać wyciskanie nerwów, chirurg może zdecydować się na taki krok.