Czym jest przepuklina Schmorla?

Przepuklina kręgów Schmorla jest rodzajem uszkodzenia dysku międzykręgowego bez uwolnienia jądra miazgi do przestrzeni kręgowej. Cechą szczególną tej choroby jest ograniczone zniszczenie dysku i jego wcięcie w odcinki kręgu. Choroba ta, w przeciwieństwie do innych postaci przepukliny, nie prowadzi do ucisku rdzenia kręgowego, przez co jest mniej niebezpieczna dla kręgosłupa. Przed rozszyfrowaniem przepukliny Schmorla wyjaśnimy jej strukturę i przyczyny uszkodzenia krążków międzykręgowych.

Dysk międzykręgowy składa się z włóknistego pierścienia, wewnątrz którego znajduje się jądro włókniste. Pod wpływem czynników negatywnych pierścień włóknisty pęka i pęka, co w normalnej przepuklinie prowadzi do wyjścia na zewnątrz jądra błony śluzowej. Przepuklina międzykręgowa Schmorla rozwija się zgodnie z inną zasadą.

Choroba często rozpoczyna się u dzieci podczas aktywnej formacji krążków międzykręgowych, w których znajdują się chrząstkowe węzły o dużej gęstości. Gdy dziecko rośnie, węzły ściskają kręgi, a w ich ciałach pojawia się niewielka wada. Dyski są swobodnie rozmieszczane i zaczynają zajmować wolne miejsce, a tym samym ich wysokość zmniejsza się, a obciążenie kręgów tylko się zwiększa.Proces ten przedstawia małe lub wielokrotne przepukliny Schmorla lub defekty orbitalne, które są znakiem rentgenowskim, ponieważ choroba ta nie należy do prawdziwej przepukliny kręgosłupa.

Rodzaje chorób

Defekt dysków kręgowych w trzonach kręgowych jest klasyfikowany, w zależności od lokalizacji i liczby węzłów.

 • przepukliny międzykręgowe kręgu Schmorl: przy tej formie choroby dysk porusza się po kręgosłupie;
 • przepukliny wewnątrzustrojowe kręgów Schmorl: charakteryzujące się penetracją krążka międzykręgowego do gąbczastej substancji kręgu;
 • przepuklina centralna, boczna: te typy choroby są praktycznie bezobjawowe i są wykrywane tylko w diagnostyce rentgenowskiej, gdzie węzeł jest widoczny;
 • przepukliny przednie i tylne Schmorla: takie defekty prowadzą do zaburzeń dynamiki i statyki kręgosłupa, co daje określone objawy;
 • małe pojedyncze i wielokrotne przepukliny Schmorl.

Przepukliny te mają podłoże genetyczne, a wada pojawia się już w młodym wieku, ale częściej można ją zdiagnozować u osoby dorosłej. Istnieją inne przyczyny powstawania defektu, które mają wpływ na kręgosłup dorosłych osób.

Negatywne czynniki przyczyniające się do rozwoju ubytku międzykręgowego.

Etiologia uszkodzenia krążka międzykręgowego

Negatywne czynniki przyczyniające się do rozwoju ubytku międzykręgowego.

 • naruszenie procesów metabolicznych, zmiany hormonalne w organizmie;
 • patologiczna postawa: nabyta lub wrodzona;
 • urazowe uszkodzenie kręgów;
 • choroba układu mięśniowo-szkieletowego, patologie ogólnoustrojowe wpływające na gęstość kości i chrząstki;
 • szybki rozwój dziecka, nieproporcjonalny rozwój kręgosłupa i kończyn;
 • nieterminowe leczenie chorób zapalnych kręgosłupa;
 • zwiększone obciążenia w dzieciństwie: wskakiwanie do wody z dużej wysokości, podnoszenie ciężarów, częste zajęcia na siłowni bez programu.


Sportowcy często cierpią na choroby kręgosłupa, w tym patologiczne węzły, ale przepuklina Schmorla jest co najmniej powszechna wśród osób prowadzących siedzący tryb życia. Objawy i objawy towarzyszące chorobie, każdy pacjent jest indywidualny, dlatego diagnozę przeprowadza się wyłącznie na podstawie zdjęć rentgenowskich, MRI i CT. Ale choroba ma główne objawy, charakteryzujące się intensywnością i ciężkością.

Objawy kliniczne

Objawy tego rodzaju przepukliny są ograniczone do niewielkiego dyskomfortu i bólu. Centralny węzeł pojedynczego znaku w ogóle się nie objawia, choroba ujawnia się tylko podczas diagnostyki instrumentalnej. Ale im bardziej niebezpieczna jest przepuklina Schmorla, więc to jest ryzyko powikłań, wtedy zaczynają się objawy. Pacjenci skarżą się na objawy umiarkowanego bólu, dyskomfortu, które ustępują po odpoczynku i rozluźnieniu pleców. Postępująca choroba prowadzi do zajęcia odruchowego napięcia mięśniowego, poczucia ciężkości, drętwienia dłoni.

Ważne! Węzły patologiczne są czynnikiem ryzyka w rozwoju poważnych powikłań - deformacji choroby zwyrodnieniowej stawów. Jednocześnie procesy żywieniowe wzdłuż całego kręgosłupa mogą zostać zakłócone, a kończy się krzywizną.

Eksperci sugerują kilka skutecznych sposobów wyeliminowania guzków kręgów w domu, zgodnie z zaleceniami lekarza. Leczenie tych patologii obejmuje techniki sprzętowe, fizjoterapię, terapię ruchową, modyfikację stylu życia.

Leczenie węzłów Schmorla

Aby całkowicie wyleczyć patologiczny węzeł kręgosłupa, możliwe jest, w tym przypadku, pokazanie operacji chirurgicznej, ale często stosuje się leczenie zachowawcze, aby zapobiec powikłaniom i wyeliminować objawy.Przed leczeniem przepukliny Schmorla wykonuje się kilka pomiarów diagnostycznych i diagnostyki różnicowej, po których lekarz widzi pełny obraz patologii i przepisuje leczenie. Lek, terapia manualna, terapia dietetyczna, a lekarz zaleca leczenie w domu.

Stopniowe leczenie wady kręgosłupa:

 • trakcja kręgosłupa, terapia ruchowa;
 • leczenie fizjoterapeutyczne: elektroforeza, indukcyjność, UHF, magnetoterapia;
 • eliminacja zespołu bólowego: akupunktura, wewnętrzne podawanie leków przeciwbólowych;
 • masaż, pływanie w basenie;
 • hirudotherapy - leczenie pijawkami poprawia miejscowe krążenie krwi i odżywianie tkanek;
 • gimnastyka w domu, dieta i codzienny reżim.

Operacja chirurgiczna jest wyznaczana w ekstremalnych przypadkach, ze złamaniami, ujściem jądra tkanki łącznej, uciskiem rdzenia kręgowego i innymi powikłaniami. Skomplikowanej choroby nie można leczyć w domu i metodach konserwatywnych, jedyną opcją jest operacja.

Obejrzyj wideo: Guzki Schmorla - co to jest? Objawy i leczenie (Listopad 2019).

Loading...