Czym jest przepuklina rdzeniowa?

Przepuklina kręgosłupa często rozwija się w części lędźwiowo-krzyżowej, ale występują również występy szyjne i klatki piersiowej krążka. Ta choroba jest patologicznym procesem krążka międzykręgowego, który niszczy jego ciało i prowadzi do pęknięcia. Włóknisty pierścień krążka międzykręgowego otwiera się i jądro błony komórkowej z płynem wychodzi do przestrzeni międzykręgowej. Objawy bólu i zaburzeń ruchowych pojawiają się, gdy zawartość dysku jest uciskana przez rdzeń kręgowy (rozwija się zespół korzeniowy). Przepukliny kręgosłupa są izolowane, błąkające się i poruszające, od których zależą objawy i metody leczenia. Jakakolwiek przepuklina kręgosłupa jest równie niebezpieczna dla całego organizmu, jeśli choroba nie zostanie w porę wyeliminowana i nie jest wykonywana żadna terapia wzmacniająca. Zbadajmy co przepuklina kręgosłupa, ponieważ choroba jest zdiagnozowana, i jakie interwencje terapeutyczne stosowane w leczeniu płytę z porażki danego kręgosłupa.

Przepuklina międzykręgowa: oddział szyjki macicy

Wyizolować przepuklinę odcinka szyjnego, piersiowego i lędźwiowego kręgosłupa. Gdy patologia odcinka szyjnego wady przepuklinowej wynosi od 1 mm do 6 mm.Rozmiar defektu od 1 mm do 2 mm odnosi się do małych patologii i w tym przypadku wskazane jest leczenie zachowawcze. Jeśli wielkość patologii osiąga od 3 mm do 6 mm, wskazane jest operacyjne usunięcie patologii z późniejszą rehabilitacją pacjenta.

Wymiary wady różnią się w zależności od etapu procesu patologicznego:

 1. Pierwszym etapem wypadania jest przemieszczenie dysku o 1 mm;
 2. Drugi etap występu - przemieszczenie dysku o 2-3 mm;
 3. Trzeci etap wytłaczania to przemieszczenie dysku o więcej niż 3 mm.

Przepuklina kręgowa w odcinku szyjnym może przekraczać 6 mm, a takie wymiary przepukliny określają ją jako występ. Taka choroba często kończy się powikłaniami mózgu i rdzenia kręgowego, pojawiają się objawy niedostatecznego krążenia krwi i zaburzenia neurologiczne.

Specyficzne objawy patologii odcinka szyjnego odcinka szyjnego:

 • objawy mózgu: zawroty głowy, podwyższone ciśnienie krwi, bóle głowy, zaburzenia myślenia, pamięć, zaburzenia koncentracji;
 • drętwienie palców, uczucie "gęsiej skórki", osłabienie mięśni;
 • szum w uszach, zaburzenia widzenia.

Przepuklina kręgosłupa jest najbardziej niebezpieczna przy ściskaniu rdzeni kręgowych cielęcia szyjnego, bliskie umiejscowienie w mózgu prowadzi do poważnych problemów z koordynacją ruchów,orientacja w kosmosie, aw zaniedbanym przypadku udar jest możliwy nawet w młodym wieku z powodu niedokrwienia (udar niedokrwienny).

Objawy przepukliny w odcinku piersiowym

Występy w odcinku piersiowym kręgosłupa rozpoznaje się u 30% pacjentów z przepukliną kręgosłupa. Rozmiar takiej wady może dochodzić do 12 mm, w zależności od etapu:

 1. Od 1 mm do 5 mm - uszkodzenie tarczy z niewielkim występem;
 2. Od 6 mm do 8 mm - wystawa średniej wielkości dysku;
 3. Od 9 mm do 12 mm - duży defekt dysku;
 4. Rozmiar występu ponad 12 mm jest zablokowany występ lub duże wypadnięcie.

Główne objawy kliniczne defektu klatki piersiowej:

 • ból w okolicy klatki piersiowej łączy się z naruszeniem wrażliwości kończyn górnych;
 • pacjent przyjmuje wymuszoną postawę, aby złagodzić ból;
 • przepuklina kręgosłupa przebiega równolegle do krzywizny kręgosłupa, skoliozy.

Patologie części klatki piersiowej o małym rozmiarze są pierwotne i wtórne. Pierwotna choroba występuje z ostrym uszkodzeniem klatki piersiowej, zwiększając obciążenie. Wtórne uszkodzenie dysku klatki piersiowej występuje na tle istniejących przewlekłych chorób kręgosłupa: osteochondrozy, trwałej mikrourazy, niewłaściwej pozycji ciała, związanej z aktywnością zawodową.

Szczególne zespoły połączone przy zerwaniu anulus i wylotem miąższu zewnątrz, który na zdjęciu rentgenowskim zdjęciu wygląda jak kropla. Pierwszy etap choroby jest często bezobjawowe, a choroba jest możliwe do wykrycia podczas diagnozy, ale jeśli czas nie zwraca uwagi na objawową kompleksu, istnieje ryzyko zgniecenia płytę i uszkodzenia rdzenia kręgowego, co prowadzi do paraliżu i utraty czucia.

Objawy przepukliny segmentu lędźwiowego

W przypadku przepuklinowego odcinka lędźwiowego kręgosłupa objawy są najsilniejsze, choroba ta jest rozpoznawana w 60% przypadków. Wymiary i stopień wysunięcia są podobne do patologii klatki piersiowej, jak również wskazania do leczenia chirurgicznego.

Główne kliniczne objawy zmian w dysku lędźwiowym:

 • ból w odcinku lędźwiowo-kręgowym kręgosłupa, rozciąganie do nogi, drętwienie kończyn;
 • ból może być zlokalizowany wyłącznie w dolnej części nogi lub stopy, w przypadku braku objawów przepukliny kręgosłupa w obszarze dotkniętym chorobą;
 • bóle bolą, ostre, w zależności od wielkości przepukliny, pogody, obciążenia;
 • stały dyskomfort z pojawieniem się bólu o długiej pozycji siedzącej lub stojącej;
 • w przypadku postępującej choroby bez odpowiedniego leczenia występują zaburzenia układu moczowo-płciowego: nietrzymanie moczu, ból krocza, choroby zapalne.

Z przepukliną kręgosłupa w odcinku lędźwiowym ból nasila się przy każdym obciążeniu i ustępuje w spoczynku. Pacjenci skarżą się na ciągłą ostrość, zaburzenia psychiczne są dodawane: drażliwość, apatia, zmniejszona zdolność do pracy, ogólne osłabienie.

Klasyfikacja

Przepuklina kręgosłupa jest klasyfikowana w zależności od lokalizacji, wielkości, przebiegu patologii, lokalizacji anatomicznej. Diagnostyka MRI umożliwia jednoczesne określenie stosunku przepukliny do każdej klasy.

Wyizolować wolne typy przepukliny kręgosłupa, charakteryzujące się penetracją fragmentu dysku przez tylne więzadło podłużne, które podtrzymuje pionowy układ kręgosłupa, a połączenie z dyskiem pozostaje.

Wędrowna patologia kręgosłupa charakteryzuje się utratą połączenia z dyskiem. Jest to częściej zamaskowana choroba, która występuje z chorobami autoimmunologicznymi i kompresją rdzenia kręgowego.

Ruchomy występ - występuje z ostrym, agresywnym obciążeniem kręgosłupa.Ten występ prowadzi do przemieszczenia jądra krążka międzykręgowego, które powstaje wraz z zakończeniem obciążenia. Są przypadki, gdy taka przepuklina jest ustalona i pozostaje w patologicznej pozycji.

Diagnostyka

Przy przepuklinie kręgosłupa i podejrzewanych powikłaniach wykonuje się diagnostykę instrumentalną. Obejmuje radiografię, MRI, CT. Na zdjęciu widać rozmiar wypukłości, lokalizację i zakres zmiany.

Rozpoznanie wysunięcia z przepukliną kręgosłupa jest najdokładniejsze podczas badania MRI. Rezonans magnetyczny pozwala zobaczyć dokładną wielkość defektu, nasilenie procesu zapalnego niszczącego, szerokość kanału kręgowego, towarzyszące mu objawy.

Leczenie niechirurgiczne

Nieskomplikowana choroba kręgosłupa szyjnego, piersiowego lub lędźwiowego jest leczona bez operacji. Aby przywrócić dysk i utrzymać zdrowie kręgosłupa, musisz wykonać gimnastykę medyczną, miejscowe leczenie przeciwzapalne, poddać się fizjoterapii, znormalizować sen i dostosować żywienie. Prawidłowe rozpoznanie w początkowym stadium choroby, jak pokazują recenzje pacjentów, pomaga wyeliminować nieprzyjemne objawy i zapobiec komplikacjom.

Co jest zalecane w patologii kręgosłupa?

 1. Masaż, w tym masaż własny w celu poprawy procesów troficznych w dotkniętym obszarze.
 2. Miejscowe leczenie przeciwzapalne: musisz wykonać kompresy z naturalnych środków, a także zastosować chondroprotektory do odbudowy tkanki kostnej.
 3. Codziennie wykonuj zestaw ćwiczeń wzmacniających mięśniowy gorset.
 4. Rozcieńczyć dietę produktami witaminowymi, dodać posiłki białkowe.

W pierwszym i drugim stadium przepuklina kręgosłupa nie jest niebezpieczna dla pacjenta, jeśli stosujesz się do zaleceń specjalisty. Zapobieganie przepuklinom kręgosłupa obejmuje zestaw środków mających na celu poprawę ogólnego stanu zdrowia, wzmocnienie mechanizmu ochronnego, normalizację podaży tkanek. Każdego dnia musisz wykonywać ćwiczenia, ćwiczyć medytację, aby kontrolować oddychanie i relaksację, co jest przydatne w przypadku chorób wywołanych wysokim stresem (potwierdzają to opinie pacjentów).

Profilaktyka i rokowanie

Przepuklina kręgosłupa przebiega bez komplikacji, jeśli uprawia gimnastykę, przyjmując przepisane leki, unikając napięć na kręgosłupie.

Zdiagnozowana przepuklina kręgosłupa ma korzystne rokowanie, co pokazują przeglądy pacjentów, codzienne zapobiegawcze utrzymanie powikłań. Eksperci zalecają, aby nic nie robić w domu, dopóki diagnoza nie zostanie przeprowadzona, ponieważ ukryte przypadki chorób onkologicznych stają się coraz częstsze pod przykrywką przepukliny.

Obejrzyj wideo: Przepuklina brzuszna: przyczyny, objawy, leczenie (Sierpień 2019).