Jak złagodzić ból przepuklinowym kręgosłupem? Przegląd środków znieczulających

Niemal wszystkim chorobom kręgosłupa towarzyszy zwykle zespół bólowy o różnym nasileniu. Ból pleców może być bardzo niepokojący, zakłócający pełny sen, będący przyczyną ograniczenia mobilności i ogólnego złego stanu zdrowia. Dlatego osoby z tą diagnozą są zmuszone do przyjmowania środków przeciwbólowych z przepukliną kręgosłupa.

Leki do eliminacji bólu w przepuklinach

Współczesny przemysł farmakologiczny oferuje ogromny wybór różnych tabletek i maści do łagodzenia bólu pleców, a przy całej tej różnorodności trudno jest orientować się. Zaniedbanie wizyty u lekarza może znacznie pogorszyć twój stan. Przypisując się samemu sobie do leczenia, w oparciu o porady przyjaciół i farmaceutów z najbliższej apteki, często nie tylko nie można osiągnąć pożądanego rezultatu, ale także znacząco wpłynąć na stan zdrowia.

Kiedy powstaje przepuklina międzykręgowa (występowanie między kręgami), obszar rdzenia kręgowego i korzenie w regionie dotkniętego segmentu zostaje naruszony. W odpowiedzi rozwija się obrzęk, stan zapalny i ból. Oprócz tego istnieje ogólna symptomatologia - zły stan zdrowia, pogorszenie snu, w niektórych przypadkach wzrost ciśnienia i temperatury ciała.Z powodu uszkodzenia nerwów dochodzi do utraty czułości. Ale najczęściej pacjent cierpi na silny ból z przepukliną kręgosłupa.

Produkty przeciwbólowe są zazwyczaj silnymi substancjami, które oprócz eliminowania bólu mogą powodować działania niepożądane. Podczas przyjmowania leków przeciwbólowych powstaje duży ładunek na wątrobę, nerki, układ krwiotwórczy i inne narządy.

Z tego wszystkiego wynika, że ​​usunięcie bólu i złagodzenie stanu pacjenta powinno odbywać się w złożonej, a nie pojedynczej grupie substancji leczniczych. Środki przeciwbólowe są przepisywane każdemu pacjentowi indywidualnie, z dokładną dawką i pod nadzorem lekarza.

Główne grupy leków w leczeniu przepuklin międzykręgowych:

  • Przeciwzapalny (Diclofenac, Voltaren);
  • środki znieczulające (Ketanov, Baralgin);
  • narkotyczne leki przeciwbólowe;
  • środki zwiotczające mięśnie (Midokalm);
  • leki hormonalne (deksametazon);
  • środki uspokajające.

Wszystkie te grupy leków w rozsądnej kombinacji działają w sposób kompleksowy, aby wyeliminować ból. Ponadto stosuje się leczenie objawowe w zależności od występowania indywidualnych objawów (w celu zmniejszenia ciśnienia, temperatury, wyeliminowania obrzęków i zaparć).

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)

Jest to grupa niehormonalnych leków, które zmniejszają stany zapalne, przyczyniają się do eliminacji obrzęków, nadmiernego napełniania krwi i bólu. Leki niesteroidowe (NLPZ) to główna grupa leków przepisywanych w leczeniu przepuklin międzykręgowych. Są dobrymi w redukowaniu procesu zapalnego i bólu. Zazwyczaj mianować: Indometacin, Amidopyrin, Fluibuprofen, Diklofenak, Ketoprofen, Ibuprofen. Większość tych leków ma negatywny wpływ na żołądek i wątrobę, dlatego przepisuje się je razem z lekami chroniącymi te narządy. Nie są zalecane od dłuższego czasu.

Nienarotyczne środki przeciwbólowe

W przepuklinach międzykręgowych leki te zmniejszają intensywność zespołu bólowego, częściowo blokując obszary odpowiedzialne za percepcję bólu w mózgu. Ogólnie biorąc, weź diclobert, indometacyna, baralgin - leki te można kupić w dowolnej aptece.

Niektórzy ludzie, aby złagodzić ich stan, pić regularne analgin, ale badania naukowe wykazały, że lek ten może spowodować uszkodzenie białego wzrostu krwiotwórczych.

Warto zauważyć, że wszystkie leki przeciwbólowe mają toksyczny wpływ na układu krwiotwórczego i nerek, dlatego bardzo ważne jest, aby określić czas trwania kursu i dawkowania.

Narkotyczne środki przeciwbólowe

Jeśli chodzi o takiej patologii jak przepukliny międzykręgowej, zakłada się, że ból niepokojące pacjenta, może być dość silny, a bez użycia specjalnych leków z różnych grup po prostu nie może zrobić.

Kodeinę, tramadol, fentatynę, morfinę może przepisać tylko lekarz z bardzo silnym bólem. Silnie działające leki są stosowane w bardzo krótkim czasie lub nawet jeden raz z powodu wysokiego ryzyka uzależnienia.

Substancje te całkowicie blokują percepcję mózgu przez ból, rozluźniają pacjenta i przyczyniają się do tak zwanego snu narkotycznego. W ten sposób dochodzi do rozluźnienia wszystkich grup mięśni, a co za tym idzie, do uproszczenia ogólnego stanu.

Blokady Novocaine

Wraz z przepukliną międzykręgową, blokada jest wykonywana, aby szybko wyeliminować ostry ból przeszywający. Jest uważany za najbardziej skuteczny ze wszystkich leków, które eliminują ból. Składnikiem aktywnym może być nie tylko nowokaina.Czasami znieczulenie prowadzi się za pomocą kortykosteroidu (hydrokortyzon, prednizolon).

Leki stosowane w kompleksowej terapii

Aby usunąć nieprzyjemny ból przepuklina dysku, lekarze zalecają kompleksowe leczenie jest najbardziej skuteczne i dobiera się indywidualnie. Jakie leki można przepisać, aby złagodzić ból w przepuklinę międzykręgową.

Zwiotczające mięśnie - przepisywaniu leków z tej grupy jest skierowany do usunięcia skurcz mięśni w obszarze zagrożonym, która ponownie pomoże zmniejszyć nacisk na rdzeń korzeni, usuwanie obrzęków i bólu.

Leki hormonalne - najbardziej skutecznie usuwają proces zapalny. Przepisują im w najcięższych postaciach choroby w przypadku braku prawidłowego wyniku z niesteroidowym środkiem przeciwzapalnym. W leczeniu hormonozależnego szczególnie ważne dokładnego doboru schematu dawkowania i prawidłowo złożonej następnym przerwaniu.

Środki uspokajające (łagodne środki uspokajające i przeciwdepresyjne). Zespół bólowy zwykle pogarsza ogólny stan psychiczny pacjenta. Dlatego ważne jest, aby wyeliminować lęk, niepokój, drażliwość, normalizuje sen i wyeliminować depresji.

Z opisu głównych grup leków stosowanych w celu łagodzenia bólu w przepuklinach międzykręgowych można zauważyć, że prawie wszystkie z nich mają swoje działania niepożądane i przeciwwskazania. W związku z tym reżim leczenia powinien zostać wybrany przez neuropatologa, a niezależne leczenie tej choroby jest absolutnie niedopuszczalne. Nie zapominaj, że patologia ta może zagrozić całkowitym paraliżem i często wymaga interwencji chirurgicznej, którą lekarz ponownie będzie musiał ustalić po dokładniejszym badaniu.