Blokada kręgosłupa: wskazania, technika, rodzaje iniekcji

Blokada z przepukliną kręgosłupa wskazana jest w przypadku ciężkiego zespołu bólowego, który nie jest eliminowany przez leki. W niektórych przypadkach wstrzyknięcie środka znieczulającego jest jedyną opcją eliminacji bólu. Blokada kręgosłupa jest również wykonywana z osteochondroza, urazami szyjki macicy, klatki piersiowej lub lędźwi. Procedura znieczulenia ma przeciwwskazania, ponieważ lekarz wcześniej ocenił stan pacjenta i wskazania, dokonuje wstrzyknięcia, wprowadzając lek do nerwów rdzeniowych. Istnieją dwa powszechne warianty blokady: transforaminal, intralaminar.

Naruszenie nerwów w przepuklinę odcinka lędźwiowego, szyjnego kręgosłupa, osteochondrozy powoduje silny ból. Długotrwały ból komplikuje przebieg choroby, rozwijają się nerwice, a leczenie wymaga radykalnego podejścia. Nieoperacyjne leczenie z wyraźnym zespołem bólowym trwa długo, a pierwszym etapem jest znieczulenie. Początkowo pacjentowi przepisuje się leki, a w przypadku ich niewydolności wykonuje się blokadę nokabiny.Anestetyczny zastrzyk działa natychmiast, ponieważ lekarz tnie najbardziej bolesne obszary pleców.

Blok poprzeczny

Znieczulenie zastrzyków z wprowadzeniem leku bezpośrednio do strefy zapalnej różni się w miejscu podania. Transforominalny rodzaj blokady implikuje wprowadzenie leku między kręgami do kiełków nerwowych. Takie znieczulenie prowadzi do złagodzenia bólu i złagodzenia dotkniętego obszaru.

Wskazaniami do blokady Novocain są:

 • występ dysku z osteochondrozą, przepukliną lędźwiową lub przepukliną szyjki macicy;
 • Radiculopatia, która pojawiła się na tle przepukliny kręgosłupa;
 • urazowe uszkodzenie kręgosłupa;
 • nowotwór przestrzeni międzykręgowej.

Wybór blokady przeprowadzany jest tylko przez lekarza, a także przygotowania do znieczulenia.

Blok intralaminarny

Takie znieczulenie, jak intralaminarnaya blokada przepukliny międzykręgowej, odbywa się między procesami kręgów wzdłuż linii środkowej. Takie iniekcje są częściej przepisywane przez osteochondroza, niszczące choroby kręgosłupa lędźwiowego, szyjnego i piersiowego. Przed zabiegiem pacjent jest dokładnie przebadany, wykonuje się badanie MRI lub CT,które pozwalają na pełną ocenę poziomu patologii, stanu zapalnego nerwu, przed którym pojawił się silny ból. Blokada Novokainovaya przez długi czas znieczulała dotkniętą część kręgosłupa. Wstrzyknięcie wykonuje się również za pomocą kortykosteroidów i anestetyków.

W jaki sposób wykonuje się wstrzyknięcie?

Pacjent poddawany jest rezonansowi magnetycznemu, po którym lekarz przepisuje zastrzyki znieczulające.

Etapy wstrzyknięcia Novocain.

 1. Lekarz wykonuje leczenie pleców w miejscu wstrzyknięcia, miejscowe znieczulenie pleców.
 2. Procedura jest przeprowadzana pod kontrolą RTG.
 3. Leki są wstrzykiwane w obszar największej bolesności.
 4. Znieczulenie występuje, gdy lek jest całkowicie rozprowadzony.
 5. Cała procedura trwa około godziny.

Lekarz wstrzykuje lek za pomocą igły, przesuwając ją między kręgami. Gdy krew zostanie zassana, gdy płyn zostanie zassany, igła porusza się w tym samym kierunku. Gdy w strzykawce pojawi się płyn mózgowo-rdzeniowy, procedura zostaje przerwana. Po przejściu na głębokość 50 mm rozpoczyna się podawanie środka leczniczego, na tym etapie pacjent ma nieprzyjemne odczucie w obszarze dotkniętego obszaru.Podczas jednej blokady podaje się 30-60 ml leku.

Po wykonaniu zabiegu przeciwbólowego w odcinku lędźwiowym lub odcinku szyjnym kręgosłupa pacjent może odczuwać drętwienie kończyn, które stopniowo mijają.

W przypadku przeciwwskazań transforaminal lub intralaminar pokazanego paraventebralny blokady iniekcji - Preparaty zatem podawany do tkanki mięśniowej. Takie znieczulenie nie trwa długo i jest wykonywane częściej z osteochondrozą.

Przeciwwskazania

Znieczulenie przez nakłucie przepukliną kręgosłupa jest przeciwwskazane w takich przypadkach:

 • choroby układu nerwowego;
 • zakaźny proces dotkniętego kręgosłupa;
 • rozległe zapalenie pleców;
 • zespół krwotoczny, gorączka;
 • nietolerancja na leki przeciwbólowe;
 • ryzyko powikłań po zablokowaniu.

Kobiety z osteochondrozą odcinka lędźwiowego lub szyjki macicy podczas ciąży powinny być przeciwwskazane, a także osoby z chorobami układu krążenia.

Komplikacje

Trzymając wstrzyknięto osteochondroza lub przepukliny mogą powodować powikłania, w przypadku niewłaściwego postępowania, przypadkowych infekcji lub uszkodzenia nerwów.

 1. Lek przeciwbólowy może przenikać do przestrzeni podpajęczynówkowej, w tym przypadku pacjent skarży się na zawroty głowy, nasilenie oddechu.
 2. Naruszenie naczyń: wprowadzenie leku do naczynia krwionośnego powoduje ból, pieczenie, wstrząs anafilaktyczny.
 3. Zapaść, dysfunkcja pęcherza.

W zależności od nasilenia bólu związanego z osteochondrozą lub przepukliną, lekarz przepisuje do 15 zabiegów, a w celu zapobiegania powikłaniom - prekofeinę pacjenta.

Loading...