Masaże lecznicze z przepukliną kręgosłupa

Terapeutyczny masaż pleców w schorzeniach kręgosłupa można wykonać, gdy nie ma zapalnych, zakaźnych i niektórych chorób dermatologicznych. Fizjoterapia z przepukliną dysku pozytywnie wpływa na tkankę mięśniową, a ręczna procedura lub masaż wykonywany prawidłowo nie szkodzą pacjentowi. To podejście jest stosowane podczas leczenia regeneracyjnego, gdy nie ma zespołu bólowego. Jedynym poważnym przeciwwskazaniem, gdy masaż z przepukliną kręgosłupa może być niebezpieczny, jest wykonanie procedury przez laika. Leczenie przepukliny międzykręgowej jest złożonym i długotrwałym procesem, który wymaga wielu technik, zarówno w leczeniu domowym, jak i w trakcie kursu w szpitalu. Zachowawcza eliminacja patologii tylnej jest możliwa z niewielką wadą i złożonym podejściem.

Masaż przepukliną kręgosłupa jest drugim najważniejszym po gimnastyki terapeutycznej, ponieważ te dwie metody działają bezpośrednio na miejsce patologiczne, poprawiają odżywianie tkanek i wspomagają gojenie.

Masaż można wykonywać w okresie, w którym zespół objawów ustępuje, gdy nie ma bólu i osoba może poruszać się samodzielnie.

Konieczne jest rozróżnienie okresu poprawy od analgetyki i rzeczywistego zniknięcia bólu, ponieważ leki tylko ukrywają obecność poważnych zaburzeń iw tym przypadku masaż przepukliną kręgosłupa może wyrządzić wiele szkody. Skuteczność zabiegu wzrasta, gdy dochodzi do przesunięcia kręgów, co jest dość powszechne w przypadku przepuklin krążka.

Rodzaje masażu z przepukliną

Istnieje kilka technik wykonywania masażu pleców z przepukliną, które są odpowiednie dla każdego pacjenta w różnych okresach choroby.

Masaż przepukliną międzykręgową:

• medyczny - dla całego kręgosłupa;
• segmentarny - dla dotkniętej części pleców;
• Punkt i tajski;
• puszkowane i powszechne.

Każda technika może być uzupełniona przez zmielenie maści leczniczych, roztworów wykonanych z naturalnych ziół.

Masaż miodowy

Relaksacyjny i leczniczy masaż miodowy jest szeroko znany pacjentom z patologiami międzykręgowymi i jest zalecany w pierwszej kolejności. Już po pierwszej sesji poprawia się krążenie krwi i przepływ limfy w głębokich warstwach mięśni i skóry. Technika miodu pozytywnie wpływa na całe ciało, relaksuje pacjenta, daje uczucie żywotności i łagodzi zmęczenie.Ta procedura może wydawać się trochę bolesna, ale stopniowo ciało przyzwyczaja się i zaczyna się bawić. Aby wykonać masaż miodowy, specjalista od masażu pobiera rzadki miód i balsam, który nakłada się na skórę po spłukaniu miodu.

Technika wykonywania takiej procedury z przepukliną międzykręgową będzie charakteryzowała się gładkością i miękkością ruchów, ponieważ głównym celem jest nagrzewanie grzbietu.

Można masować

Masaż próżniowy lub masażowy ma wiele przeciwwskazań, ponieważ noszenie go w domu jest zabronione, podobnie jak każda inna technika w przypadku poważnej choroby kręgosłupa.

Procedura jest przeprowadzana przy użyciu specjalnych puszek, w których wytwarzana jest próżnia, po czym są one nakładane na grzbiet.

Ważne! Banki można umieścić na całej długości pleców, bez dotykania kręgosłupa.

Ta procedura korzystnie wpływa na odżywianie zajętego kręgosłupa i może być stosowana w celu zapobiegania przepuklinom i po leczeniu.

Jak odbywa się masaż podciśnieniowy?

1. Banki są zainstalowane w taki sposób, że skóra jest cofnięta o 1-2 cm;
2. Lekarz powoli popycha puszki z tyłu bez przerwy;
3.Ruchy wykonywane są od góry do dołu;
4. Prawidłowej technice towarzyszy uczucie ciepła i mrowienia;
5. W przypadku znacznego dyskomfortu lub bólu procedura zostaje przerwana.

Czas trwania jednej sesji wynosi nie więcej niż 20 minut, ale przez kolejne pół godziny pacjent musi leżeć, zamieniając się w ciepły koc. Aby jeszcze bardziej zwiększyć wydajność po masażu, można pić herbatę z malinami, co zwiększy potliwość. Można go wykonywać codziennie, ale z przepukliną kręgosłupa konieczne jest ograniczenie 1-2 zabiegów na tydzień.

Masaż tajski

Technika tajlandzka polega na uderzeniu w tył dłoni i łokci. Jest polecany do relaksacji, poprawy napięcia mięśniowego i normalizacji procesów metabolicznych. Podczas sesji poprawia się ruchliwość i elastyczność kręgosłupa, stabilizuje się funkcja stawów i tkanka mięśniowa. Wykazano skuteczność tajlandzkich metod leczenia osteoporozy, która jest czynnikiem ryzyka pojawienia się przepukliny międzykręgowej.

Pozytywny efekt metody tajlandzkiej:

1. Wydolność robocza mięśni wzrasta;
2. Usuwa napięcie i sztywność;
3. Nie ma zmęczenia, procesy metaboliczne są znormalizowane;
4.Poprawia krążenie, obrzęk i obrzęk;
5. Zapobiega się postępowi patologii chrząstki;
6. Podczas poruszania jest ból i ciężkość;
7. Amplituda ruchów stawów wzrasta.

Masaż tajski wykonywany jest przez specjalistów z tej dziedziny, a tylko zawodowiec może prawidłowo wpływać na kręgosłup chorego.

Przeciwwskazania

Robienie masażu nie zawsze jest możliwe, istnieją bezwzględne i względne przeciwwskazania w przepuklinach międzykręgowych.

Bezwzględne przeciwwskazania:

• Złośliwe procesy w ciele;
• choroba psychiczna;
• ostra zakaźna i zapalna choroba skóry;
• Patologie sercowo-naczyniowe;
• urazowe uszkodzenie kręgosłupa;
• Przepuklina podczas zaostrzenia z ciężkim zespołem bólowym.

Względne przeciwwskazania:

• wysoka temperatura ciała, ARI;
• ropna infekcja miejscowa;
• krwawienie, proces zapalny węzłów chłonnych;
• reakcja alergiczna, rozległa wysypka na plecach;
• Odurzenie organizmu, zatrucie alkoholem.

Masaż może być przypisana do skutecznej metody leczenia przepukliny dysku, ale biorąc pod uwagę niebezpieczeństwo pewnych technik, trzeba skupić się na temat proponowanych przez lekarza prowadzącego opcji.

Obejrzyj wideo: Manipulacja kręgosłupa lędźwiowego (Sierpień 2019).