Objawy przepukliny rdzeniowej

Wrodzona przepuklina rdzeniowa jest wadą w rozwoju kręgosłupa, w którym między kręgami tworzy się szczelina, a część rdzenia kręgowego wychodzi pod skórę. Częściej ta choroba występuje w odcinku lędźwiowym kręgosłupa noworodka, ale także wpływa na odcinek szyjny i klatki piersiowej. Mózgowo przepuklina noworodków dotyczy najcięższych wrodzonych nieprawidłowości, i ciężkości leczonego patologicznego procesu zależy od wielkości występów, ponieważ większość tkanki nerwowej pozostaje bez ochrony.

Anomalia wewnątrzmacicznego rozwoju płodu faktycznie ujawnia się w macicy, co pozwala na podjęcie niezbędnych środków zapobiegawczych przed porodem. Ciężkie przypadki rozszczepu kręgosłupa mogą stać się wskazaniem do aborcji, ale pomimo doskonałości diagnozy takie dzieci rodzą się i wymagają długotrwałego leczenia i operacji. Poważna porażka rdzenia kręgowego prowadzi do zakłócenia funkcji ruchu, systemu, który wyprowadza, wrażliwości, która stopniowo prowadzi do ciężkiej niepełnosprawności.

Ważne! Trudno jest zapobiec pojawieniu się anomalii kręgosłupa, ponieważ dokładne przyczyny tej choroby nie są jeszcze znane.Istnieją teorie, że przepuklina rdzenia kręgowego pojawia się z powodu braku witamin, zwłaszcza kwasu foliowego.

Jak się przejawia?

Wrodzona można zaobserwować w okresie noszenia owoce, ale jeśli została utracona, w momencie narodzin dziecka jest postrzegane formacji głośności wydłużone lub zaokrąglone, zlokalizowane w miejscu podziału kręgów.

Specyficzne objawy wyrostka rdzenia kręgowego u noworodków:

 1. Edukacja na kręgosłupie różni się barwą od zdrowych tkanek, jest cyjanotyczna lub z czerwonawym odcieniem, skóra jest rozrzedzona, błyszczy;
 2. Rzadko obserwuje się formację pokrytą ciemnymi włosami;
 3. Dziecko ma wyraźną słabość kończyn dolnych i górnych, z umiejscowieniem występu w odcinku szyjnym, ręce są bardziej dotknięte, aż do całkowitego unieruchomienia;
 4. Pojawiają się przykurcze giętkie, stawy stopniowo tracą swoją funkcję, ostatecznie stają się jakby skostniałe;
 5. Wyraźna atrofia mięśni nóg lub dłoni;
 6. Istnieją oznaki niepowodzenia procesów troficznych kończyn, w szczególności niska temperatura, obrzęki, pojawienie się małych owrzodzeń;
 7. Naruszenie oddawania moczu i defekacji, nietrzymanie moczu i kału.

Ważne! Zależnie od struktury, przepuklina rdzeniowa manifestuje się w różnych formach wyjścia płynu mózgowo-rdzeniowego z otoczką i innymi elementami.

Formy wrodzonej anomalii

Klasyfikacja według lokalizacji rozróżnia przepuklinę kręgosłupa szyjnego, piersiowego i lędźwiowego.

Struktura tych przepuklin może się różnić:

 1. Meningomielcecele: objawia się wydzielaniem płynu mózgowo-rdzeniowego i rdzenia kręgowego;
 2. Meningocele: przepuklina powstaje tylko z powodu błon rdzeniowego rdzenia;
 3. Meningoradiculocele: wada zawiera rdzeń kręgowy, który częściowo łączy się z workiem przepuklinowym;
 4. Mielocystocele: przepuklina składa się z błony rdzenia kręgowego, jej przerzedzonej tkanki, która jest skręcona płynem mózgowo-rdzeniowym;
 5. Utajone rozszczepienie kręgów: ten stan jest czynnikiem predysponującym do pojawienia się przepukliny, dziecko ma rozszczep kręgosłupa, ale sam występ nie został jeszcze zaobserwowany. Przy odpowiednim leczeniu choroba jest zawieszona, ale może być odczuwana już u dorosłych;
 6. Rakhisisis: ciężka postać anomalii, to całkowite rozszczepienie błon rdzeniowego, kręgosłupa i tkanek miękkich.Osobliwością tej formy jest niepewność rdzenia kręgowego, czyli przepuklina rdzeniowa nie jest pokryta skórą. Dzieci z tą postacią patologii nie są rentowne.

Ważne! Skomplikowany defekt rozwojowy rdzenia kręgowego i kręgosłupa manifestuje się jedną z postaci choroby wraz z łagodnym nowotworem umiejscowionym w pobliżu rdzenia kręgowego.

Diagnostyka

Wstępną diagnozę podejmuje się natychmiast po urodzeniu, ale konieczna jest diagnostyka różnicowa.

Podczas badania brane są pod uwagę następujące czynniki:

 1. Przebieg ciąży: jakie leki przyjmowała kobieta w ciąży, złe nawyki, przekazywane choroby zakaźne;
 2. Badanie neurologiczne: ocenia się napięcie mięśniowe, siłę ruchów kończyn dolnych i górnych, kręgosłup jest badany, badane są zawartość worka przepuklinowego;
 3. Diagnostyka instrumentalna: mielografia kontrastowa, MRI lub CT, transiluminacja.

Transiluminacja jest techniką diagnostyczną, która pozwala badać zawartość przepukliny przez promienie defektu.

Morfografia kontrastowa ocenia stopień uszkodzenia rdzenia kręgowego, co staje się możliwe przy stosowaniu środka kontrastowego.

CT i MRI są wykorzystywane do warstwowego badania kręgosłupa, określenia lokalizacji przepukliny, identyfikacji innych chorób i oceny zawartości przepukliny.

Jak leczy się przepukliny kręgosłupa?

Leczenie wrodzonej przepukliny mózgowo-rdzeniowej jest tylko chirurgiczne. Aby przygotować się do operacji, ocenia się poziom uszkodzenia rdzenia kręgowego i możliwe ryzyko podczas operacji oraz w okresie pooperacyjnym.

Techniki zachowawcze są stosowane tylko jako dodatkowy zabieg:

 1. Witaminoterapia, w szczególności witaminy A i B;
 2. Preparaty do regeneracji tkanki nerwowej i odbudowy procesów troficznych - nootropy;
 3. Zabiegi fizjoterapeutyczne, LFK, w tym masaż kończyn, magnetoterapia, laseroterapia i elektroforeza.

Konsekwencje przepukliny rdzeniowej

U dzieci z wysuniętym rdzeniem można zachować lub rozwinąć następujące stany:

 • uporczywe zaburzenie neurologiczne - unieruchomienie dłoni i stóp, nietrzymanie stolca i moczu, niepełnosprawność;
 • zapalenie kopert mózgowych - pojawia się z powodu przenikania zakażenia przez niezabezpieczony defekt kręgosłupa do płynu mózgowo-rdzeniowego.

Obejrzyj wideo: Przepuklina brzuszna: przyczyny, objawy, leczenie (Sierpień 2019).