Jak zrozumieć, co jest w twojej przepuklinach kręgosłupa

Jednym z powodów bólu w plecach jest przepuklina kręgosłupa - zerwanie włóknistego pierścienia krążka międzykręgowego i ucisk korzeni nerwowych miazgą. Częściej występ w okolicy kręgosłupa występuje przeciwko skomplikowanej osteochondrozy, która nie poddała się odpowiedniej obróbce. Zidentyfikuj tę chorobę na diagnostyce rentgenowskiej i badaniu u kręgowców. Przepuklina rdzeniowa, jak to się nazywa, ma wyraźne objawy neurologiczne i korzeniowe w miarę rozwoju choroby.

Głównymi przyczynami przepukliny kręgosłupa są nierównomierne obciążenie pleców, uraz, osteochondroza. Silny ból w okolicy lędźwiowej, klatki piersiowej lub szyjnej wskazuje na podrażnienie korzeni nerwowych, które występuje w 80% przypadków przepuklin. Objawy i ciężkość przebiegu choroby w dużej mierze zależą od kierunku wysunięcia: krążek może cofać się, w prawą lub lewą stronę. Odbijając się na boki, dysk naciska na korzenie kręgosłupa, pacjent odczuwa silny ból, w kręgosłupie występują zaburzenia zapalne.

W zaniedbanym przypadku powstaje przepuklina, która wymaga radykalnego usunięcia dysku.

Jak się przejawia?

Charakterystycznymi objawami przepukliny są zawsze bóle o różnym charakterze i zaburzenia neurologiczne. Osoba może doświadczyć ostrych objawów wysunięcia z ostrym uniesieniem ładunku, po doznaniu urazu, podczas ostrego uderzenia i skoku z wysokości.

Główne objawy przepukliny w różnych częściach kręgosłupa:

  1. Przepuklina okolicy szyjnej stanowi szczególne zagrożenie, ponieważ wada jest blisko mózgu. Powoduje silny ból, osoba nie może być w jednej pozycji przez długi czas, odczuwając dyskomfort. Objawy są gorsze w czasie zmęczenia fizycznego, bóle najczęściej są bolesne, pacjent często odrzuca głowę, próbując wyeliminować dyskomfort;
  2. Przepuklina przepuklinowa wpływa na zdolność do pracy, osoba zwykle nie może usiąść, odczuwa ból, objawy są podawane w rękach. Drętwienie kończyn, uczucie gęsiej skórki, skurcze mięśni. Tacy pacjenci również próbują rozgrzać się obracając tułów, który w normalnych warunkach (bez przepukliny) łagodzi zmęczenie kręgosłupa;
  3. Przepuklina okolicy lędźwiowej występuje najczęściej i powoduje skrajnie nieprzyjemne objawy.Podobnie jak inne wypukłości utrudnia ruch, powoduje ból, zapobiega zwykłym zadaniom i prowadzi pracę siedzącą. Przepuklina lędźwiowa zaburza krążenie krwi w kończynach dolnych, nogi szybko ulegają zmęczeniu, pojawiają się drętwienie, ból i inne nieprzyjemne oznaki patologii.

W początkowej fazie przepuklina kręgosłupa wykazuje wszystkie osteochondrozy, wysunięcie jest nadal małe i nie ściska korzeni nerwowych, ponieważ na tym etapie choroba jest często ignorowana. Człowiek nadal zachowuje się w zwykły sposób, a choroba postępuje. Kończy się pojawieniem się ostrego bólu, lumbago, ściętego nerwu kulszowego i innych poważnych zjawisk.

Objawy zwiększają się, gdy miazga wydala się na zewnątrz do przestrzeni międzykręgowej. Najniebezpieczniejszą konsekwencją wysunięcia kręgosłupa jest ucisk rdzenia kręgowego, niedowład i porażenie.

Ważne! Po zniknięciu bólu można przez chwilę obserwować drętwienie nóg i spadek czułości. Wskazuje to na poważne uszkodzenie korzenia nerwu, ponieważ należy to zgłosić lekarzowi prowadzącemu.

Oznaki rentgenowskie: procesy zapalne, zniszczenie dysku, atrofia, plama pulpy, deformacja kręgu.

Leczenie przepukliny kręgosłupa

Wyeliminuj objawy i zapobiegaj konsekwencjom leczenia chirurgicznego. Operację należy wykonać w przypadku zagrożenia dla zdrowia i życia pacjenta. Leczenie chirurgiczne polega na usunięciu uszkodzonego krążka i założeniu implantu, po którym przywraca się ruchliwość kręgosłupa.

Leczenie zachowawcze wykonuje się w przypadku przeciwwskazań do zabiegu chirurgicznego i niewydolności pacjenta. Wtedy istnieje duże ryzyko powikłań, a nawet śmierci. Leczenie niechirurgiczne ma pozytywne aspekty, ponieważ zasadą eliminacji jakiejkolwiek choroby pozostaje maksymalne zachowanie naturalnych tkanek. Prowadzenie operacji, leczenie zachowawcze lub odwoływanie się do medycyny alternatywnej zależy wyłącznie od pacjenta i wpływu właściwego specjalisty.

Ostre objawy przepukliny trwają 2-4 miesiące, gdy przestrzegane są zalecenia lekarza, przestrzeganie leżenia w łóżku i fizycznego odpoczynku. Pacjenci przydają się przy kompresach, przyjmują leki, śpią z podniesionymi nogami.

Leczenie łagodnej postaci przepukliny rdzeniowej lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi usuwa oznaki bólu w plecach i kończynach.

Dla niektórych pacjentów, leczenie zachowawcze nie rozwiąże problemu, a jeśli ból nie ustępuje, pokazuje zachowanie chirurgii minimalnie inwazyjnej lub usunięcia wady.

Co powinienem zrobić, aby pomyślnie odzyskać?

  1. Więcej reszta: ból pleców nie toleruje stres i zmęczenie, ponieważ w ciągu dnia konieczne jest leżeć z nogi podniesione, a podczas silnego bólu i nie wstać;
  2. Dla zdrowia pleców potrzebna jest dostateczna ilość witamin i pierwiastków śladowych, dlatego też dostosowuje się odżywianie, zaleca się stosowanie kompleksów witaminowych i mineralnych;
  3. Zabieg z masażem wykonywany jest przy braku bólu, który przyspiesza odbudowę pleców i poprawia samopoczucie. Zabronione jest samodzielne masażowanie przepukliną.

Dodatkowe metody leczenia to: fizjoterapia, gimnastyka lecznicza, joga, leczenie folklorystyczne. W domu pacjent może wytwarzać naturalne maści lecznicze i kompresy.

Rozwój komplikacji zawsze wymaga radykalnego podejścia do leczenia: dyskektomii, mikrodyspektomii, usuwania endoskopowego, destrukcji laserowej.

Obejrzyj wideo: WYMIESZAJ TE 3 SKŁADNIKI a Twój Ból Zniknie Szybko i Naturalnie - Do Zrobienia w 5 Minut (Sierpień 2019).