Co to jest przesuwająca się przepuklina?

Przepuklina ślizgowa charakteryzuje się brakiem worka przepuklinowego, może mieć charakter wrodzony lub nabytek, a we wczesnych stadiach formacji ma skąpy obraz symptomatyczny i jest diagnozowana tylko przy badaniu instrumentalnym. Przy tej patologii wystaje część żołądka poza przeponę, a na tej podstawie organ wystaje do worka przepuklinowego. Wyizolować stałą i niezmienioną przepuklinę przełyku, która różni się wadą wrodzoną lub nabytą - krótkim przełykiem. Oddzielnie powstaje przepuklina trakcyjna, która występuje na tle zmniejszenia przełyku i pulsacji, która powstaje na tle słabości tkanki mięśniowej.

W sercu tej choroby przepuklina ślizgowa otworu przełykowego przepony jest słabością ściany mięśniowej, która przechodzi przez część żołądka poza przeponę. Odchylenie to jest charakterystyczne w okresie zmniejszania się mechanizmu ochronnego: ciąża, postępująca otyłość, kiedy ciśnienie wewnątrzmaciczne jest znacznie zwiększone, a narząd staje się wyższy niż przepona. Warto podkreślić przesuwającą się przepuklinę, wywołaną słabością zwieracza przełyku, a także chorobą sąsiadujących tkanek, która rozwija się w okresie wewnątrzmacicznym.

Etiologia przepukliny ślizgowej

Przepuklina przeponowa lub wypukłość rozworu prącia różni się od innych postaci choroby umiejscowieniem. Wędrówka przepuklinowa polega na umiejscowieniu części żołądka nad przeponą, a zatem samo ciało tworzy przepuklinę. W przypadku stałego występu charakterystyczna jest stabilna pozycja dotkniętego narządu, niezależnie od pozycji ciała pacjenta lub skoków ciśnienia wewnątrzmacicznego. Nie ustalony występ nazywa się przepukliną wędrowną w inny sposób, ponieważ jej lokalizacja może się różnić.

Różnica ciśnienia w jamie brzusznej i piersiowych zagłębień prowadzi do przeciwległych zawartości żołądka strzelonych powrotem do przełyku, który kończy się poważne konsekwencje dla niej: rozwój nadżerek, wrzodziejące uszkodzeń przełyku, znamienny tym, że pacjent czuje się niewygodne, towarzyszy często ciężkich zaburzeń bólowych. Przewlekły refluks prowadzi do silnego zapalenia przełyku, jest podrażniony i krwawi, co może prowadzić do zespołu anemii.

Następujące negatywne czynniki mogą powodować powstawanie patologii w obrębie jajników:

 1. Słabość ściany mięśniowej utrzymującej żołądek w jej anatomicznym położeniu.
 2. Osłabienie bariery mięśniowej może wyczerpać więzadła ze zwiększonym obciążeniem organizmu.
 3. Okres ciąży, gdy wzrasta ciśnienie wewnątrzmaciczne, a przepona otwiera się.

Gdy występ nie jest unieruchomiony, żołądek zmienia swoją pozycję i powraca na swoje miejsce, gdy zmienia się pozycja pacjenta, ale jego występ nie zmniejsza się i wymaga odpowiedniego leczenia. Przepuklina przełyku może mieć różne rozmiary, z długim przebiegiem procesu patologicznego, obserwuje się duży przepuklinowy występ. Konsekwencją przesuwającej się lub przepuklinowej przepukliny jest utrwalenie żołądka nad przeponą i powstawanie blizn wzdłuż brzegów worka przepuklinowego. Na tym tle rozwija się skrócenie przełyku, a stały występ będzie stale poza przeponą.

Ważne! W przypadku przepukliny wędrującej nie ma możliwości uszczypnięcia, więc krążenie zostaje zachowane, a zmiany przepuklinowe nie pojawiają się przez długi czas, ale zamiast tego może rozwinąć się zapalenie przełyku lub refluksowe zapalenie przełyku.

Objawy kliniczne przepukliny ślizgowej

Pojawienie się pierwszych określonych objawów obserwuje się wraz z pojawieniem się współistniejących zaburzeń przełyku i żołądka, a także w przypadku powikłań.

Skargi pacjentów z przesuwalną przepukliną otworu przeponowego:

 • bolesność w okolicy żołądka jest spowodowana pojawieniem się procesu zapalnego i refluksu;
 • zwiększa się wydzielanie śliny, przed którymi mogą pojawić się choroby zębów;
 • uczucie pieczenia w pobliżu piersi;
 • częste zgaga, odbijanie, niedomykalność;
 • uczucie obcego ciała w gardle;
 • podwyższone ciśnienie krwi, uczucie ciężkości oddechu.

Objawy kliniczne zmian w okolicy oka mogą się różnić dla każdego pacjenta, w zależności od pozycji ciała i towarzyszących mu patologii układu pokarmowego. Obowiązkowy znak choroby dla wszystkich pacjentów pozostaje w ogniu za mostkiem. Charakter bólu w przepuklinie rozworu przełykowego ma swoją regularność, bolesny atak występuje po nasyceniu i wypełnieniu żołądka i zależy od ilości pokarmu. Wzmocnienie bolesności i dyskomfortu występuje wraz ze wzrostem aktywności fizycznej na ciele, przejadaniem się, obecnością wrodzonych lub nabytych patologii układu sercowo-naczyniowego.

Ważne! Ból z przepukliną rozworu przełykowego można łatwo wyeliminować za pomocą leków na wysoki poziom kwasowości żołądka.

Metody leczenia przepukliny ślizgowej

Przepuklinę śluzową przełyku bez powikłań można leczyć za pomocą preparatów medycznych. Mianowane leki zobojętniające, przeciwskurczowe, znieczulające.

 1. Leki zobojętniające sok żołądkowy (Gastal, Fosfalugel) są przepisywane ze zwiększoną kwasowością żołądka w celu znormalizowania pH i usunięcia bolesnego zespołu.
 2. Lek De-nol jest wskazany w celu wzmocnienia funkcji ochronnej błony śluzowej przewodu pokarmowego.
 3. Leki spazmolityczne są przeznaczone do leczenia skurczów i znieczulenia.
 4. Lek Motilium jest przepisywany w celu objawowego leczenia erunkcji, niedomykalności i zgagi.

Kompleksowe leczenie ubytku wady wymaga zmiany diety, specjalna dieta jest przepisana pacjentowi.

 1. Jedzenie pokruszonych potraw w małych porcjach, ale często.
 2. Nie obejmuje tłustych, smażonych, marynowanych potraw.
 3. Dieta składa się z dań gotowanych dla pary: warzyw, zbóż, białego mięsa.
 4. Ostatni posiłek ma miejsce godzinę przed snem.

Obowiązkowym etapem w leczeniu przepukliny ślizgowej jest normalizacja dziennego reżimu, zmniejszenie stresu fizycznego i emocjonalnego, wykluczenie palenia.Ważne jest regularne angażowanie się w gimnastykę, a do tego specjalne ćwiczenia są pokazywane pacjentom z przepukliną ślizgową. Rozworu występ może być skomplikowane, lub pogarsza, ponieważ celem profilaktyki krwawień, zwężenia, blizn, lekarz może zalecić leczenie chirurgiczne mające na celu przywrócenie anatomicznej pozycji wrzodu żołądka i wycięciu zmienionej tkanki.

Obejrzyj wideo: spychacz (Sierpień 2019).