Objawy uduszonej przepukliny brzusznej

Szczypta przepukliny brzusznej to zaciśnięcie narządu w worku przepuklinowym, w którym zaburzone jest krążenie krwi, funkcjonowanie stopniowo się zmienia, organ zaczyna umrzeć. Przepukliny występują częściej u osób, których aktywność wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym u kobiet w ciąży, z urazowymi uszkodzeniami jamy brzusznej. Skurcze przepukliny zlokalizowane są w okolicy wybrzuszenia bramy. Najbardziej podatne na to powikłanie przepukliny białej linii jamy brzusznej i pachwinowej.

Cierpią z powodu zablokowania w worku białej linii przepukliny może żołądka, przewodu jelita, przełyku i pachwinowych - pęcherza, jelita grubego, sieci większej, jajników u kobiet.

Ta komplikacja występuje przy niewystarczającym leczeniu choroby, ignorując środki zapobiegawcze i zwiększając obciążenie.

Przydzielaj pierwotne i wtórne zakleszczenia narządów. Postać pierwotna jest ostra, wcześniej objawy niepokoju nie były obserwowane, a pierwsze objawy są związane z uszczypnięciem. Wtórny proces patologiczny rozwija się wraz z obecnym występem, pacjent wie o patologii, ale zaniedbuje środki zapobiegawcze.

Przyczyny

Główne objawy kliniczne naruszenia białego występu brzucha zależą od dotkniętego narządu, przyczyny, stopnia zaawansowania choroby i ogólnego stanu pacjenta. Występują ucisk elastyczny i zmęczeniowy, których objawy również są różne. Proces elastyczny zachodzi z ostrą zmianą ciśnienia w jamie brzusznej podczas kaszlu, przepełniania żołądka, zwiększania aktywności fizycznej. Przepięcie wypukłej bramki prowadzi do penetracji większej ilości treści jelitowej, a w momencie relaksu część jelita jest bezpośrednio ściśnięta. W przypadku porażenia kalorycznego duża ilość mas kałowych gromadzi się w dotkniętej części jelita. Fatalne uczucie można połączyć z elastycznym i występuje wspólne naruszenie.

Czynnikami wywołującymi szczyptę przepukliny białej linii brzucha są:

 • gwałtowny wzrost ciśnienia wewnątrzmacicznego;
 • zaparcia, zapalna choroba żołądka;
 • podnoszenie ciężkości, fizyczne i emocjonalne przeciążenie;
 • redukcja obrony immunologicznej, zaostrzenie chorób przewlekłych.

Organ zlokalizowany w worku przepuklinowym stopniowo się zmienia, procesy krążenia krwi i dystrybucji limfatycznej zostają zakłócone.

Obniżona funkcja wydzielnicza żołądka, zastój żylny prowokuje przenikanie płynu do ścianek jelita i wnęki torebki protruzyjnej. Przepuklinie białej linii brzusznej towarzyszy nagromadzenie wysięku, który w przypadku perforacji prowadzi do zatrucia i ostrego zapalenia otrzewnej. Progresja patologii prowadzi do martwicy jelita, zmienia kolor, przepuklina brzuszna staje się bolesna, a burza budzi się do życia pacjenta. Jedynym właściwym zabiegiem przy szczypaniu brzucha jest interwencja chirurgiczna, dlatego ważne jest, aby w porę zidentyfikować objawy powikłań i skontaktować się z lekarzem.

Objawy kliniczne

Zmiany morfologiczne i fizjologiczne zachodzą w narządach jamy brzusznej, choroba postępuje i objawia się określonymi objawami:

 • zgorzelinowe uszkodzenie dławionego narządu brzucha;
 • zmienić kolor jelita na czarny;
 • zmiana konsystencji jelita, utrata elastyczności, brak pulsacji;
 • kolor płynu wodnego stopniowo zmienia się w worku przepuklinowym, pojawia się kałowy zapach;
 • rozpoczęte naruszenie występu żołądka kończy się perforacją, zapaleniem otrzewnej, krwawieniem wewnętrznym.

Aby znaleźć się pod naruszeniem przepukliny białej linii, każdy organ zlokalizowany w części brzusznej, ale częściej jest to pętla jelita, jelita grubego lub epilepsja. Objawy kliniczne pojawiają się w chwili stresującej sytuacji dla organizmu: podnoszenie ciężarów, niewydolność hormonalna, przyjmowanie niektórych leków, zatrucia alkoholowe.

Wczesne objawy zmiażdżonej przepukliny białej linii brzusznej:

 • zwiększona perystaltyka jelit, wzdęcia, zatrzymanie gazu;
 • bóle są ostre, napadowe;
 • zaburzenia dyspeptyczne: nudności, wymioty (z powikłaniami może być krew).

Po ściśnięciu w przepuklinie sieci, objawowy kompleks jest mniej wyraźny, ból łagodny, wymioty z krwią są rzadkie. Przy miejscowym palpacyjnym objawie silnego zespołu bólowego, dotknięty obszar jest gęsty, a wysiłek nie wzrasta.

Późne objawy zaciśniętej przepukliny przełyku obserwuje się u osób z osłabioną odpornością, podczas gdy główną dolegliwością pacjentów są nudności i łagodne bóle w przepuklinie:

 • atak ściskania przechodzi dla pacjenta bez śladu, nie pojawia się na zewnątrz;
 • po kilku dniach od rozpoznania można zaobserwować zmianę patologiczną;
 • przekrwienie skóry, nagromadzenie wysięku w worku przepuklinowym;
 • umiejscowiony wzrost temperatury w punkcie wypukłości;
 • pogorszenie ogólnego stanu zdrowia następuje w ciągu trzech dni, objawia się gorączką.

Objawy kliniczne z dławioną przepukliną wewnętrzną przełyku:

 • łagodny ból z palpacją miejsca patologicznego;
 • słaby oddech;
 • dźwięk perkusji jest stępiony;
 • serce przesuwa się do zdrowego obszaru;
 • słuchanie hałasu perystaltycznego w dolnej części klatki piersiowej.

Rozpoznanie szczypania przełyku jest skomplikowane ze zmniejszoną reaktywnością, tacy pacjenci są często hospitalizowani z objawami odmy opłucnowej.

W jaki sposób diagnozuje się chorobę?

Przepuklina przełyku zaczyna się objawiać w przypadku powikłań. Kiedy krwawią objawy wymiotów z krwią, silny ból, pojawia się zmiana konsystencji i koloru kału. Krwawienie z żołądka może mieć charakter przewlekły, gdy przyczyną jest wrzodziejące lub erozyjne uszkodzenie przełyku.W tym przypadku krwawienie ma jedną postać - zespół anemiczny. Obowiązkowe przełykanie jest obowiązkowym towarzyszącym objawem jakiejkolwiek postaci choroby.

Wieloletnie doświadczenie specjalistów wykazało skuteczność diagnostyki ściskania przepukliny przełyku metodą rentgenowską i endoskopową. Górne części narządów trawiennych są podatne na badania.

Aby potwierdzić diagnozę, stosuje się dodatkowe pomiary: ultrasonografię, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny:

 • Rentgenowska przepuklina przełyku wskazuje na naruszenie anatomicznej pozycji żołądka lub jelit, jego częściową lokalizację powyżej przepony;
 • badanie ultrasonograficzne wykazuje współistniejące choroby wysunięcia: lokalizacja owrzodzenia lub erozja przełyku, obecność krwawienia lub perforacja;
 • gastroskopia przełyku jest wskazana do dokładnej oceny wizualnej błony śluzowej narządów trawiennych. W badaniu można zobaczyć prawie każdy rodzaj zmiany przełyku, żołądka i dwunastnicy;
 • Badanie histologiczne tkanek jest przeprowadzane w celu wykluczenia choroby nowotworowej, a także stężenia kwasu soku żołądkowego; ocenia się dzienne pH przełyku;
 • wspólny test krwi pokazuje odchylenia całkowitego białka, glukozy i amylazy, pozwala zobaczyć proces zapalny, objawy zatrucia organizmu.

Po szczegółowej ocenie zmiany i lokalizacji procesu patologicznego lekarz zalecił leczenie zachowawcze, fizykoterapeutyczne lub chirurgiczne, a następnie zapobieganie powikłaniom i nawrotom przepukliny.

Kompleksowe leczenie

Naruszenie wymaga natychmiastowego leczenia chirurgicznego.

Leczenie operacyjne odbywa się w kilku etapach:

 • rozwarstwienie tkanek warstwa po warstwie, aż do zlokalizowania rozcięgna i wizualnej definicji worka przepuklinowego;
 • worki przepuklinowe otwierają się, ciecz jest usuwana;
 • pierścień przepuklinowy rozcina;
 • ocena wizualna zakleszczonych narządów, określenie poziomu uszkodzenia;
 • usunięcie nekrotycznej pętli utrudnionej w przepuklinie;
 • tworzywo sztuczne bramy przepukliny (biała linia, pierścień pępowinowy lub kanał pachwinowy).

Po leczeniu chirurgicznym i chirurgii plastycznej lekarz przepisuje leki i wspiera pooperacyjny bandaż. Obowiązkowym etapem renowacji jest wyznaczenie diety oszczędzającej, gimnastyki terapeutycznej, przyjmowania słabych środków uspokajających.

Po operacji mogą pojawić się powikłania związane ze szwami, uszkodzeniem zdrowych tkanek, krwawieniem wewnętrznym i niewystarczającą oceną żywotności narządów.

Rozbieżność szwów jest szczególnie powszechna w przepuklinie białej linii, ponieważ jest słabo zaopatrującym krew w tkankę łączną, gojenie jest powolne. Dlatego tak ważne jest ścisłe przestrzeganie restrykcyjnych zaleceń dokładnie tak, jak zalecił lekarz.

Po operacji mogą pojawić się powikłania związane ze szwami, uszkodzeniem zdrowych tkanek, krwawieniem wewnętrznym i niewystarczającą oceną żywotności narządów. Rozbieżność szwów jest szczególnie powszechna w przepuklinie białej linii, ponieważ jest słabo zaopatrującym krew w tkankę łączną, gojenie jest powolne. Dlatego tak ważne jest ścisłe przestrzeganie restrykcyjnych zaleceń dokładnie tak, jak zalecił lekarz.