Objawy przepukliny białej linii brzucha

Przepuklina białej linii brzucha jest patologicznym procesem, w trakcie którego powstaje wybrzuszenie narządów jamy brzusznej pomiędzy szczelinami włókien ścięgnistych mięśni środkowej linii (biała linia). W inny sposób taką chorobę nazywa się przepukliną w nadbrzuszu i występuje ona w 10% wszystkich przypadków, częściej u mężczyzn. Wypukłości narządów występują w dowolnym miejscu wzdłuż linii środkowej brzucha w punkcie formowania otworu. Biała linia jest przeplotem wiązek ścięgien szerokich mięśni brzucha w postaci płytki. Linia wzdłuż osi środkowej od procesu wyrostka mieczykowatego do artykulacji łonowej jest umiejscowiona, jej grubość wynosi około trzech centymetrów.

Choroba zaczyna się od pojawienia się tłuszczu przedotrzewnowego pod skórą, następnie zaczynają pojawiać się narządy: epilepsja, jelito i żołądek. Przepuklina powoduje znaczny wzrost przestrzeni między wiązkami ścięgien, rozciągają się i mogą tworzyć szczelinę do dziesięciu centymetrów. W połowie przypadków klinicznych przepuklina białej linii brzusznej jest ukryta, występ pozostaje w obszarze tkanki mięśniowej, ale nie wychodzi na zewnątrz.

Izoluj pojedyncze i wielokrotne wypukłości otrzewnej, można je zlokalizować jeden pod drugim wzdłuż linii środkowej brzucha.Tłuszcz brzuszny często znajduje się nad pępowiną, ale występują występy podbugowe i podopupochnye.

Czynniki prowokujące

Czynnikami predysponującymi do osłabienia mięśni i przepuklin u dzieci i dorosłych mogą być:

 • Choroby dziedziczne połączone z atrofią mięśni lub osłabieniem tkanki łącznej.
 • Komplikacje po zabiegu na ścianie jamy brzusznej, długie gojenie się blizn.
 • Nadwaga, otyłość 1-4 stopni może być niebezpieczna dla mężczyzn po 30 latach, kobiet w ciąży, gdy występuje zwiększony stres na ciele i zmiany hormonalne.
 • Długotrwałe zaparcia spowodowane niedożywieniem lub pokrewnymi chorobami przewodu pokarmowego (zapalenie, wrzód trawienny, polipy okrężnicy).
 • Okres ciąży i po ciąży, kiedy następuje restrukturyzacja organizmu, a kobieta jest podatna na różne patologie w warunkach osłabionej odporności i zwiększonego stresu.
 • Przewlekłe choroby dróg oddechowych u dzieci i dorosłych z uporczywym kaszlem, co powoduje wzrost ciśnienia śródbrzusznego.

Ważne! Przepuklina białej linii brzucha może rozwinąć się z powodu urazowego uszkodzenia i zniszczenia więzadła mięśniowego w jamie brzusznej.Pacjenci tacy powinni po usunięciu wady założyć bandaż podtrzymujący i leczyć choroby układu oddechowego, aby uniknąć kaszlu.

Objawy kliniczne

Przepuklina białej linii brzusznej pojawia się jako bolesne wybrzuszenie wzdłuż linii środkowej brzucha. Może wystąpić bez znaczących objawów, ale do momentu wpływu negatywnego czynnika. Obserwuje się silną tkliwość w górnej części otrzewnej podczas podnoszenia ciężkości, kaszlu, wysiłku i nie zależy od pełności żołądka.

Ból z występem nadbrzusza związany jest z kompresją zakończeń nerwowych, naciskiem na żołądek sieci i naruszeniem. Naruszenie przepukliny jest poważnym powikłaniem, ponieważ wszelkie objawy wysunięcia w jamie brzusznej powinny być natychmiast zgłaszane lekarzowi.

Objawy brodawki Bradbretnum:

 • optyczną przepuklinę białej linii brzucha określa wybrzuszenie w górnej części brzucha (lokalizacja może być inna, ale częściej jest to górna część);
 • ostra bolesność pojawia się podczas wykonywania pracy fizycznej, kaszlu, w spoczynku przechodzi sama;
 • diastaza w obszarze środkowej linii otrzewnej (zerwanie szwów);
 • zaburzenia dyspeptyczne - częste nudności z wymiotami.

Ważne! W przypadku powikłań wszystkie objawy nasilają się, ból nie ustępuje samoczynnie, wymioty mogą wydzielać krew, wysunięcie zwiększa się. Ten stan powinien być natychmiast leczony w szpitalu chirurgicznym!

Klasyfikacja

Odmiany przepukliny są określane przez lokalizację: podbugal, perigapic i nadpupochnaya przepuklinę białej linii brzucha.

Występ słupkowy zlokalizowany jest w obszarze nadżebrza, występuje w 95% wszystkich przypadków.

Występ Podubukovye rzadko jest diagnozowany (2%) i zlokalizowany w obszarze poniżej pępka.

Występ podubukochnoe znajduje się w okolicy pierścienia pępkowego i jest rozpoznawany w 3% wszystkich przypadków.

Każdy typ patologii jest spowodowany tymi samymi przyczynami, objawia podobne objawy, rozwija się powoli i może prowadzić do powikłań wymagających natychmiastowego usunięcia wysunięcia przez operację. Ciężkie następstwa przepukliny mogą wystąpić niezależnie od wieku, zarówno u małych dzieci, jak iu starszych pacjentów, co zależy wyłącznie od stylu życia.

Istnieją trzy etapy przebiegu procesu patologicznego.W pierwszym etapie tworzy się szczelina i przechodzi przez nią podskórny tłuszcz. Przepuklina mięśniowa w drugim etapie charakteryzuje się penetracją przez szczelinę sieci i innych narządów jamy brzusznej, następuje to powoli i bez wyraźnych oznak. Uformowany występ na trzecim stopniu stanowi bezbolesną, gęstą przepuklinę do dziesięciu centymetrów. Leczenie chirurgiczne przedstawiono w trzecim etapie w przypadku powikłań. Po rozpoznaniu choroby chirurgia laparoskopowa i plastik są przepisywane przez tkanki miejscowe lub syntetyczne.

Jak jest diagnozowana?

Aby zdiagnozować przepuklinę białej linii brzucha, można wykonać następujące czynności.

 • Badanie wzrokowe z chirurgiem jamy brzusznej.
 • Diagnostyka ultradźwiękowa, która pozwala wcześnie zauważyć powikłania przepukliny.
 • Gerniografia - badanie z użyciem środka kontrastowego.
 • Esophagogastroduodenoscopy.
 • Diagnostyka radiologiczna narządów jamy brzusznej w celu pełnej oceny anatomicznej.
 • TK jamy brzusznej.

Ważne! Dzieci są poddawane podobnym badaniom diagnostycznym,Dziecko bada chirurga pediatrycznej i wyznacza radykalnego leczenia (z tworzywa sztucznego) na ryzyko ujawnienia w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych i trwałości.

Metody terapii

Zachowawczo w leczeniu przepukliny białej linii żołądka jest możliwe przy niewielkim wysunięciu narządów. Pacjent otrzymuje specjalny gorset, dietetyczne jedzenie, terapeutyczną gimnastykę i nadzór chirurga. Ale często przepuklina białej linii brzucha jest skomplikowana przez szczyptę, więc zaraz po diagnozie przepisywany jest plastik.

Rodzaje operacji z przepukliną w nadbrzuszu:

 • Tworzywa sztuczne z miejscową tkanką mięśniową - wykonuje się z niewielką zmianą, najpierw usuwa się diastazy, następnie zszywa się wady. Takie tworzywo sztuczne jest nieskuteczne ze znacznym uszkodzeniem, a niewielki wzrost obciążenia po operacji może spowodować powtórzenie choroby.
 • Plastik z syntetycznymi protezami - w trakcie pracy eliminowany jest defekt i instalowana jest siatka nośna. Ten rodzaj plastiku jest skuteczny w przypadku wszelkiego rodzaju i złożoności wypukłości, ryzyko powtórzenia choroby jest minimalne.
 • Laparoskopia - minimalnie inwazyjna opcja chirurgiczny, operacja wymaga stworzenia kilku małych przebicia w ścianie jamy brzusznej do wprowadzenia aparatów i instrumentów chirurgicznych.Pozytywne momenty takiej operacji odznaczają się szybkim gojeniem się ran, blizny nie pozostają. Wada: instalacja siatki jest skomplikowana iw tym przypadku zwiększa się ryzyko nawrotu choroby.

Po usunięciu usterki i tworzyw sztucznych dla dzieci i dorosłych muszą nosić pas pooperacyjny, aby zminimalizować obciążenie i brać leki, aby poprawić ogólną kondycję. Pooperacyjne przepuklina Linia Biała wymaga normalizacji masy, rzucenie palenia (kaszel prowokowanie) i wykonywania ćwiczeń terapeutycznych.

Obejrzyj wideo: Przepuklina brzuszna: przyczyny, objawy, leczenie (Wrzesień 2019).