Objawy i leczenie przepukliny żołądka

Wrodzona lub nabyta przepuklina żołądka charakteryzuje się przejściem części narządu poprzez przeponowy otwór do klatki piersiowej lub przestrzeni otrzewnej. Izoluj zewnętrzne i wewnętrzne wypukłości w zależności od lokalizacji. W przepuklinie wewnętrznej część sercowa żołądka przenika przez słabe odcinki przepony do klatki piersiowej, a przepuklina zewnętrzna wyróżnia się przejściem organu z częścią otrzewnej przez mięśnie jamy brzusznej. Przepuklina żołądka lub HPA objawia się podobnymi objawami z wrzodami trawiennymi lub zapaleniem pęcherzyka żółciowego, a ponadto choroby te mogą towarzyszyć podstawowej dolegliwości. Gdy żołądek zostanie wysunięty przez otwór przeponowy, organy zostaną ściśnięte, a funkcja zostanie przerwana.

Rodzaje i etapy pęknięcia żołądka

Rozróżnienie pomiędzy trakcją, pulsacją i mieszanymi występami typu ślizgowego. Typ przesuwania różni się samokierowaniem ciała na miejsce podczas relaksacji. Stała przepuklina jest zawsze w jednej pozycji i częściej jest poddawana komplikacjom, w szczególności ucisku żołądka.

Występ pulsacyjnego gatunku powstaje na tle czynników zewnętrznych i osobliwości organizmu pojedynczej osoby.Choroba ta jest bardziej podatna na nadwagę, w czasie ciąży, choroby wrodzone tkanki mięśniowej. Absolutnie zdrowi ludzie mogą zmierzyć się z tą chorobą w przypadku dużego obciążenia, które wywołuje wzrost ciśnienia wewnątrzmacicznego.

Nieterałowym przepuklinom często towarzyszy słabość zwieracza przełyku, a refluksowe zapalenie żołądka łączy się z przepukliną, co pogarsza kliniczny obraz choroby.

Istnieją 3 etapy powstawania patologii:

  1. W pierwszym etapie część przełyku wchodzi do klatki piersiowej, rejon serca żołądka nadal znajduje się w przeponie;
  2. W drugim etapie część żołądka wychodzi poza przeponę;
  3. Ostatni etap charakteryzuje się przejściem większej części żołądka, z wyjątkiem antrum, do jamy klatki piersiowej.

Częstą przyczyną początku takiego procesu może być rozpoznana predyspozycja genetyczna, przewlekły uraz, zabieg chirurgiczny jamy brzusznej.

Patogeneza

Membrana normalnie oddziela narządy brzuszne i piersiowe od tkanki mięśniowej i łącznej. Jest to cienka, ale gęsta płytka z jednym dużym anatomicznym otworem na przełyk, który jest równy rozmiarowi narządu.Podczas nieprawidłowego działania, otwór przełyku zwiększa się, prowadząc do przejścia części lub całego żołądka. Patologiczna ekspansja dziury może powodować nawet przejadanie się, ale częściej są to związane z wiekiem i zwyrodnieniowe zmiany w ciele.

Główną symptomatologię choroby określa się przez penetrację zawartości żołądka do przełyku, co ma miejsce, gdy pierścień mięśniowy jest słaby, co w normalnym stanie zapobiega temu procesowi. Przewlekłe zaparcia i gromadzenie się gazów w żołądku prowadzi do wzrostu ciśnienia wewnątrzmacicznego. Podobnie, ostry uraz brzucha, wzrost brzucha podczas ciąży i intensywne ćwiczenia siłowe.

Wrodzona patologia występuje w przypadku niedorozwoju przepony lub ściany brzucha. W przypadku takiej choroby wcześniaki rodzą się częściej, w przypadku skomplikowanego lub późnego porodu. Osobliwość przepukliny wrodzonej można odróżnić od faktu, że nie zawsze objawia się ona u noworodka i może dawać pierwsze objawy w ciągu kilku lat, a nawet dziesięcioleci, w zależności od stylu życia danej osoby.

Większe prawdopodobieństwo wystąpienia przepukliny wrodzonej u osób nieaktywnych lub, w przeciwieństwie, sportowców.

Symptomatologia

Pierwsze objawy przepukliny żołądka są łagodne i rzadko powodują niepokój.Jest to zgaga, niewielki ból po przejadaniu się, podczas aktywności fizycznej. W miarę rozwoju patologii pojawia się cały zespół objawów, dokładnie wskazujący na przepuklinę otworu przełykowego. Przepuklina żołądka, której leczenie jest opóźnione, najprawdopodobniej ma przebieg bezobjawowy, ale jest to nie mniej groźny stan dla normalnego funkcjonowania narządów wewnętrznych.

Objawy są określane przez formę przebiegu choroby.

  1. Bezobjawowe przepukliny: taka choroba nie powoduje u pacjenta żadnych wrażeń, występu w tym samym niewielkim rozmiarze, nie wyciska i swobodnie staje się na swoim miejscu.
  2. Choroba objawiająca się objawami niedoboru kardiologicznego: charakterystyczny hałas w jamie brzusznej, ból, osłabienie i ogólne pogorszenie stanu pacjenta, stan apatyczny, pogorszenie apetytu, nudności.
  3. Patologia, wraz z innymi chorobami przewodu pokarmowego: zapalenie żołądka, zapalenie przełyku, wrzodziejące zmiany żołądka i dwunastnicy (konieczna operacja).
  4. Przepuklina rozrostowa objawia się objawami bólu w okolicy nadbrzusza, dysfagią, nieprzyjemnymi odczuciami w klatce piersiowej.

Jeśli objawy nasiliły naruszenie Występ, dołączyły nowe zjawiska w postaci niedokrwienia, krwawienie wewnętrzne, zatrzymaj martwica żołądka i tkanek. W chorobie tej silnie zapalnym przełyku, co przejawia stałe zgaga, odbijanie się z bólu powietrza.

Leczenie

Przed leczeniu przepukliny żołądkowy przeprowadzono instrumentalną diagnostykę laboratoryjną i do wykrywania dokładnego umiejscowienia przepukliny i chorób pokrewnych. Aby w pełni wyleczyć patologia wymagają operacji, ale są pacjenci z przeciwwskazaniami, bo dokładnej diagnozy - obowiązkowy etap skutecznego usunięcia przepukliny. Niewielka przepuklina leczonych lekami czy terapia jest nieskuteczna, operacja jest powoływany bez ryzyka powikłań.

Konserwatywny utrzymanie stanu pacjenta.

  1. Leczenie za pomocą leków, zmniejsza wydzielanie opresyjnym i kwasowości soku żołądkowego: omeprazol, lansoprazol, rabeprazol.
  2. Uzdatniania prokinetyki zwiększyć ton zwieracza znajdujący się między przełykiem a żołądkiem: Reglan, Motilium.
  3. Leczenie: leki zobojętniające Maalox, Almagel.


Konieczna jest ścisła dieta, która ogranicza przyjmowanie ciężkich pokarmów i zakłada zmniejszenie obciążenia żołądka. Leczeniu przepukliny żołądka powinna towarzyszyć eliminacja złych nawyków: przejadanie się, hipodynamia, hobby dla napojów alkoholowych. Operacja jest pokazana już w przypadku naruszenia i śmierci tkanek, następnie lekarz wykonuje fundoplikację metodą laparoskopii.

Obejrzyj wideo: Zapalenie przełyku - jakie są objawy i leczenie? (Sierpień 2019).