Przepuklina UP: objawy, metody eliminacji, żywienie terapeutyczne

Przepukliny z przełyku otwierają się, gdy narządy jamy brzusznej poruszają się przez słabe więzadło przeponowe, które jest częstsze u kobiet. Przyczyny nieprawidłowości struktury anatomicznej leżą w powiększeniu przełyku, który w normalnym stanie odpowiada wielkości przełyku. Podczas urazu klatki piersiowej, wzrost ciśnienia wewnątrzmacicznego, więzadło mięśniowe przestaje utrzymywać narządy jamy brzusznej, a żołądek wraz z przełykiem mieści się poza przeponą. Przegroda między otrzewną a klatką piersiową reprezentuje tkankę mięśniową i łączną, która tworzy przeponę. Występ otwarcia przełyku przepony jest przewlekłą patologią, która w zależności od stopnia przebiega bezobjawowo lub z wyraźnym obrazem klinicznym.

Czynnikami predysponującymi do pojawienia się przepukliny przełyku są wrodzone i nabyte zaburzenia tkanki mięśniowej, uraz brzucha i klatki piersiowej, okres ciąży, zaburzenia przewodu żołądkowo-jelitowego z zaburzeniami motorycznymi. Leczenie przepukliny przełyku wykonuje się chirurgicznie z powrotem anatomicznej pozycji narządów iinstalacja siatki podtrzymującej, która unieruchamia narządy i nie pozwala na nawrót choroby.

Objawy

Klinika przepukliny otworu przełykowego przepony jest określona przez formę i stadium procesu patologicznego, ale występują powszechne objawy dla każdego rodzaju choroby. W połowie przypadków przekrwienie narządów przez otwór przeponowy jest bezobjawowe, co komplikuje diagnozę. Pacjenci mogą skarżyć się na niewielki dyskomfort po przyjęciu jedzenia podczas ćwiczeń. W obszarze występu nie ma zewnętrznej wady, ale można wyczuć zagęszczenie tkanek i zmniejszyć przestrzeń międzyżebrową. W innych przypadkach objawy zaczynają się od niewielkiego bólu, następnie dodaje się pozostałe objawy.

Specyficzne objawy przepukliny przełyku:

 1. Zgaga i odbijanie z kwaśnym smakiem, nieświeży oddech;
 2. Trudności w połykaniu, uczucie obcego ciała w gardle;
 3. Przejściu pokarmu przez przełyk towarzyszy dyskomfort związany z jego stanem zapalnym;
 4. Pristupopodobny kaszel, szczególnie w nocy, który jest związany z przejściem zawartości żołądkowej układu oddechowego.

Ważne! Bóle za mostkiem, tachykardia, naruszenie tętna, które początkowo uniemożliwiają ustalenie dokładnej diagnozy przed czasem radiografii.

Etapy i rodzaje chorób

Występ otworu przełykowego przepony ma 3 stopnie rozwoju i jest klasyfikowany w zależności od lokalizacji i nasilenia patologii.

Anatomiczne formy choroby:

 1. Paraformalny występ otworu przełykowego przepony można określić jako łatwy wariant przepukliny. W tym przypadku część żołądka wystaje, ale jego ciało i przełyk znajdują się pod przeponą;
 2. Poślizg lub przepuklina osiowa otworu przełykowego objawia się swobodnym wypływem tętnicy i przełyku przez otwór przeponowy z odwróconym uzupełnieniem, gdy pacjent jest w stanie spokoju;
 3. Mieszany typ występu przełykowego otworu przepony objawia się połączeniem dwóch wariantów przepuklin.

Ważne! Przepuklina ślizgowa może przekształcić się w stały występ, który jest związany ze skurczem i napięciem przełyku w przełyku.

Rodzaje choroby, w zależności od ciężkości i stopnia przenikania narządów przez przeponę:

 • 1 stopień - brzuszna część przełyku znajduje się w klatce piersiowej, sekcja kardiologiczna jest na poziomie przepony, sam organ jest z nią blisko przyległy;
 • 2 stopnie - górna część żołądka wnika w poziom przełykowego otworu przepony;
 • 3 stopnie - w klatce piersiowej znajduje się brzuszna część przełyku, część żołądka, zaniedbane przypadki i oddział antralny.

Możliwe jest również zidentyfikowanie skomplikowanych i nieskomplikowanych przepuklin. W przypadku skomplikowanej przepukliny dochodzi do ucisku narządów, wyraźnych objawów bólu, trudności w oddychaniu, tkanek stopniowo umierających i na tym etapie konieczne jest przeprowadzenie operacji.

Leczenie zachowawcze

Rozpoznanie wykonuje się przed leczeniem przepukliny przełyku. Jeśli pacjent zauważy objawy dyskomfortu, to należy przepisać bóle w klatce piersiowej, które zwiększają się po napełnieniu żołądka, radiografia i badanie zawartości żołądka i błony śluzowej przełyku.

Leczenie przepukliny przełyku obejmuje usunięcie bólu, dla którego przepisuje się dietę, usuwa się obciążenia żołądka, przepisuje się leki przeciwzapalne i leki normalizujące kwasowość soku żołądkowego.

Ważne! W pierwszym etapie przepukliny mogą być utrzymywane przez konserwatywnych metod, ale jest nieskuteczna, ponieważ zawsze istnieje ryzyko progresji choroby i pojawienie się nawrotu.

Całkowicie wyleczyć występ i usunąć nieprzyjemne objawy bólu, nudności, trudności w połykaniu może być po operacji. Lekarz wstępnie ocenia stan pacjenta, wyklucza przeciwwskazania i wybiera optymalną technikę leczenia chirurgicznego.

Wykonano laparoskopową operację zmniejszenia ryzyka nawrotu choroby i przeprowadzenia usunięcie przepukliny z minimalnym uszkodzeniem tkanek. Po operacji pacjentowi należy przepisać dietę, zestaw środków zapobiegawczych i leki.

Dieta terapeutyczna

Prawidłowe odżywianie w przepuklinie pod AML powinno być delikatne, wykluczać surowe, gorące, zimne i tłuste pokarmy. Pacjent powinien jeść małe porcje, ale często. Aby wybrać produkty, konieczne jest uwzględnienie kwasowości soku żołądkowego, który jest częściej z przepukliną. Dieta polega na wykluczeniu produktów powodujących wzdęcia i zaparcia.

Dietetycy i gastroenterolodzy zalecają pacjentom z przepuklinami całkowite wykluczenie następujących produktów:

 • napoje gazowane, kawa, soki kwaśne;
 • słony, tłusty, słodki, wędzony;
 • pikantne potrawy, smażone potrawy;
 • napoje alkoholowe i konserwy.

Ważne! Kawa i mocna herbata pomagają zwiększyć kwasowość żołądka, co zwiększa ból i inne objawy, ponieważ napoje te są całkowicie wykluczone.

Zasady żywienia

Pacjent nie musi rezygnować ze swoich ulubionych potraw, ale ważne jest, aby właściwie przygotować i spożywać pokarm, przestrzegając ogólnych zasad żywienia przy wystawaniu.

Odżywianie przepuklin pod kontrolą AML musi spełniać następujące wymagania:

 • frakcyjność i częstotliwość (co najmniej 5 razy dziennie);
 • cała żywność powinna być ciepła i miękka;
 • przygotowywanie posiłków dla pary lub pieczenie.

Dzięki przepuklinom możesz wypróbować środki ludowe, w tym w produktach leczniczych dietetycznych: miodzie, soku z kapusty, ziołowej herbacie, aby pozbyć się bólu i znormalizować pH żołądka.