Rodzaje i objawy przepukliny przeponowej

Przepona jest naturalną przegrodą oddzielającą jamę klatki piersiowej od jamy brzusznej. Bierze udział w oddychaniu i składa się z tkanki mięśniowej i łącznej. W stanie normalnym nie pozwala na to, by narządy jamy brzusznej wychodziły do ​​klatki piersiowej, ale tworzenie się dziury w tkance mięśniowej prowadzi do przepukliny przeponowej. W jamie klatki piersiowej wydziela się część żołądka (przedział sercowy), przełyk. Rozpoznanie choroby często występuje u pacjentów z dolegliwościami bólowymi w żołądku, za mostkiem, zgagą i nasileniem oddechu. Diagnostyka rentgenowska pozwala na określenie kształtu przepukliny przeponowej oraz przepisanie przebiegu terapii.

W zdrowej osoby powstawanie przepukliny przeponowej jest związany z ostrym urazem, a to fałszywy przepuklina, jak worka przepuklinowego i bez bramek. Prawda patologia występuje u osób z nabytą lub wrodzoną tkanki mięśniowej, gdy membrana jest utworzona przez otwór w miejscu największego osłabienia mięśni. Przez wady przepony często pozostawia część żołądka i przełyku (-przełykowego przepony przez więzadła).

Etiologia

Przyczyny osłabienia więzadła przełykowo-przeponowego i przepukliny u dzieci i dorosłych są nieco inne.U noworodków powoduje przepuklina przeponowa prawda leżą w Genetyczna nieprawidłowość, choroba powstaje w okresie rozwoju płodu. U dorosłych, powoduje uszkodzeń przełyku, przepony są bardziej związane ze stylem życia, a stan przewodu pokarmowego.

Główne przyczyny rozwoju przepukliny przeponowej u dorosłych;

 1. Przewlekłych chorób układu trawiennego: refluksu żołądka (przyczyny usterki, przeponowego przełyku), zapalenie trzustki, zapalenie pęcherzyka żółciowego, wrzód trawienny;
 2. Naruszenie unerwienia membrany, co prowadzi do zaniku napięcia mięśni: rozluźnienie części membrany i występ w celu utworzenia worka przepuklinowego;
 3. Choroby układu oddechowego, któremu towarzyszy przewlekły kaszel;
 4. W czasie ciąży, otyłość - te stany są wykazujące wzrost ciśnienia wewnątrzmacicznego, ściskając żołądek i przełyk i dlaczego tam jest dziura-przełykowego przepony;
 5. Starzenie: u osób po 50 roku przełykowego przepony-więzadła traci swój ton, co przyczynia się do wyjścia z jamy brzusznej przez otwór przeponowej.

 • prawdziwe nietypowe wady.

Istnieje osobna klasyfikacja patologii więzadła przełykowo-przeponowego, w zależności od przyczyny i charakterystyki przebiegu choroby.

Klasyfikacja

Ogólna klasyfikacja przepuklin dzieli je na traumatyczne i nie traumatyczne. Nieurazowa przepuklina przeponowa może być wrodzona lub nabyta. Nabyte przepukliny okazały się fałszywe i prawdziwe, w zależności od obecności wszystkich elementów wypukłości.

Rodzaje przepuklin przeponowych u dzieci i dorosłych:

 • wrodzone wady fałszywe więzadła przełykowo-przeponowego;
 • prawdziwe defekty aparatu więzadłowego przepony;
 • przepukliny anatomiczne otwory.

Wrodzone fałszywe patologie powstają w wyniku braku wzrostu więzadeł jamy klatki piersiowej i jamy brzusznej w okresie embrionalnym. Częściej u dzieci rozpoznaje się wadę Bochdalka - przepuklinę przeponową tylno-bocznej ściany. Prawdziwe wypukłości słabych stref więzadła przełykowo-przeponowego rozwijają się podczas wysokiego ciśnienia wewnątrzmacicznego, które może wystąpić w różnym wieku na tle istniejących chorób. Przy takich defektach istnieje worki przepuklinowe, w których częściej występuje górna część żołądka, sieć i okrężnica poprzeczna.

Występy nietypowy lokalizacja jest bardzo rzadko spotykane, ale ze względu na obecność w pierścieniu przepuklinowego zwiększa ryzyko zakleszczenia tych wad.

Objawy

Przepuklina przeponowa różni się od innych postaci występu na brak ubytku zewnętrznej, części żołądka i jelit nie udać się pod skórą w innych obrazów. Objawy przeponowego uchyłka objawia się w postaci naruszenia układu trawiennego, ponieważ tylko diagnostyka RTG pozwala zobaczyć prawdziwe-przełykowego przepony choroba więzadła.

Przepuklina przeponowa ma następujące objawy:

 • zgaga wyrażone pieczenie w nadbrzuszu, zwiększa się wraz z tułowia i po napełnieniu żołądka, w tym wyświetlacz jest związany z zaburzeniami napięcia żołądka zastawki serca, oddzielając go od przełyku;
 • odbijanie powietrzem, w wyniku przeniknięcia do żołądka powietrza;
 • przewlekłe krwawienie przełyku prowadzi do niedokrwistości;
 • wzdęcia i uczucie dyskomfortu;
 • ból w sercu jest często mylone z bólem serca, ale to ze względu na kompresję przepukliny żołądka i przełyku.

W przypadku niewielkiego defektu objawy pojawienia się żołądka mogą być całkowicie nieobecne, a jedynie diagnoza rentgenowska podczas badania pacjenta może wskazywać na obecność choroby.

W przypadku traumatycznej patologii zaczyna się krwawienie, które można powstrzymać tylko przez leczenie chirurgiczne. Uszkodzenie przepony prowadzi do fałszywej wady i często występuje z ranami noża w jamie klatki piersiowej lub jamy brzusznej. Istnieje również traumatyczna przepuklina prawdziwa, która występuje z przewlekłym urazem narządowym lub stałym wzrostem ciśnienia wewnątrzmacicznego. Taką chorobę można wyeliminować metodami zachowawczymi, ale plastik jest niezbędny do całkowitego wyleczenia.

Komplikacja

Częstym i poważnym powikłaniem, które powoduje przepuklinę przeponową, jest naruszenie - jest to zamknięcie przepukliny, któremu towarzyszy niedokrwistość narządów w worku przepuklinowym. W przypadku uszczypnięcia obraz kliniczny nasila się, stan pacjenta ulega znacznemu pogorszeniu i rozpoczyna się odurzenie. To powikłanie może spowodować pęknięcie narządu i uwolnienie zawartości do jamy klatki piersiowej - pyopneumothorax.

Diagnostyka

Przepuklina przeponowa ujawnia się po diagnostyce instrumentalnej i fibroesofagogastroduenoskopii (FEGDS). Pierwszy etap diagnostyki obejmuje badanie chirurga. Lekarz bada pacjenta i może wykryć wygładzenie przestrzeni międzyżebrowej w miejscu wysunięcia, a także zmniejszyć ruchliwość klatki piersiowej. Specjalista zbiera skargi pacjenta, zapoznaje się z historią choroby, poszukuje ukrytych przyczyn przepukliny w wywiadzie.

Przepuklinę przeponową rozpoznaje się w następujący sposób:

 1. Badanie rentgenowskie pozwala zobaczyć lokalizację narządów, w tym celu pacjent najpierw wypija środek kontrastowy;
 2. FEGS przeprowadza się w celu zbadania błony śluzowej żołądka i przełyku w poszukiwaniu współistniejących chorób;
 3. Test pH służy do określenia kwasowości soku żołądkowego, który jest podwyższony dla patologii przeponowej.

Podczas diagnozy należy dokładnie określić przyczynę choroby, lokalizację narządów i ryzyko powikłań. W zaawansowanych przypadkach pacjentowi zagrażającemu życiu zostaje przydzielona natychmiastowa operacja.Potrzeba ta jest obecna w przypadku krwotoku, gdy proces martwiczego zagłuszania ciała w worka przepuklinowego.

Operacja nie jest wykonywana, jeżeli choroba może być sterowany za pomocą metod zachowawczych, lub mają przeciwwskazania do zabiegu.

Zachowawcze i radykalne leczenie

Leczenie przepuklin membrany zawiera diety zgodności, przyjmowanie środków zobojętniających, choroby współistniejące wykluczenia.

Leczenie zachowawcze obejmuje następujące działania:

 1. Przyjmowanie leków w celu normalizacji trawienie i kwaśność soku żołądkowego: Almagel, Omez, No-spa;
 2. Wyznaczenie oszczędnym diety: wyłączenie ostrych tłustych, żywność w małych porcjach kilka razy na dobę;
 3. Zespół bólu: środki przeciwbólowe i przeciwskurczowe (Drotaveryna).


Leczenie chirurgiczne jest wskazane w przypadku dużych wad, w przypadku naruszenia i krwawienia. Chirurg wyklucza torebkę przepuklinową i przewodzi plastik z naturalnymi tkankami. W niektórych przypadkach wykonuje się szycie przy użyciu tkanin syntetycznych. Po operacji pacjent kontynuuje dietę i przyjmuje leki przepisane przez lekarza.