Co to jest przepuklina żołądka?

Przepuklina w jamie brzusznej to patologia, w której narządy zmieniają swoje położenie, przenikając przez naturalne lub nabyte otwory tkanki mięśniowej i łącznej. Występ w jamie brzusznej jest kilku typów, różni się lokalizacją, przebiegiem choroby, przyczyną i niebezpieczeństwem. Przepuklinę można rozpoznać w różnym wieku i bardzo często u noworodków. Taka choroba jest niebezpieczna z powodu ryzyka perforacji narządu i rozwoju zapalenia otrzewnej, dlatego pierwsze oznaki choroby powinny prowadzić do lekarza w celu przepisania odpowiedniego leczenia.

Przepuklina brzuszna wygląda jak wysunięcie się narządu przez ścianę brzucha, wizualnie widoczny obrzęk i wybrzuszenie tkanek. Nie wszystkie występy są zewnętrznie rozróżnione, na przykład defektów przeponowych nie można określić bez dodatkowej diagnostyki instrumentalnej.

Przyczyny choroby

Naruszenie wewnętrznego ciśnienia w jamie brzusznej jest główną przyczyną przepuklin brzusznych o różnej lokalizacji. Mniej powszechnym czynnikiem prowokującym jest uraz brzucha w lewo lub w prawo, a także stały wpływ zewnętrzny na tkankę miękką. U dorosłych przepuklina żołądka może być wynikiem fizjologicznego zużycia tkanek lub współistniejących chorób, które powodują wysokie ciśnienie wewnątrzmaciczne.Kobiety w okresie ciąży może zakłócać wady pępowiny lub pachwinowej, jak jest kompresja narządów wewnętrznych jamy brzusznej i wzrost tylko pogarsza sytuację. Nierównowaga ciśnienia wewnątrzmacicznego w każdej części żołądka prowadzi nie tylko do przemieszczenia ciała, ale również odkształcenia, co prowadzi do komplikacji po dłuższym przebiegiem choroby.

Częste przyczyny powstawania narządów u dorosłych:

 1. Ostry uraz prawej lub lewej części otrzewnej, któremu towarzyszą charakterystyczne objawy, krwawienie. W tym przypadku występuje przepuklina bez worka przepuklinowego, ale patologia nie jest mniej niebezpieczna i natychmiast po otrzymaniu urazu wymaga leczenia;
 2. Predyspozycje genetyczne: rozwój przepukliny brzucha u noworodków występuje częściej, gdy jeden z rodziców cierpiał na tę chorobę. Ponadto wrodzona anomalia może pojawić się już u dorosłych;
 3. konstytucja ciała: waga i niewielki wzrost często są decydującymi czynnikami w wyglądzie wypukły brzuch, bo ci ludzie muszą stale śledzić zapobiegania chorobom, a wraz z pojawieniem się bólu w lewej prawej stronie otrzewnej, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem;
 4. Choroby wewnętrzne: zapalenie oskrzeli z uporczywym kaszlem, choroby układu moczowo-płciowego, zaburzenia trawienia. Kaszel powoduje zmianę ciśnienia i może występować przepony. W przypadku częstych zaparć istnieje ryzyko przepukliny pępowinowej z wyjściem z części jelita lub sieci. Zatrzymanie moczu, zapalenie pęcherza i osłabienie więzadła pachwinowego powodują uszkodzenie krocza po lewej lub po prawej stronie.

Ważne! Niedożywienie i przejadanie się również powoduje przepuklinę żołądka, więc leczeniu zawsze towarzyszy wyznaczenie ścisłej diety.

Klasyfikacja

Klasyfikuj chorobę anatomicznie i w zależności od objawów klinicznych. W przypadku uszkodzeń pachwinowych występy są izolowane po lewej i po prawej stronie pachwiny, a występy przeponowe po lewej (Moganyi) i po prawej stronie (Larrai) są również identyfikowane zgodnie z lokalizacją defektu.

Ogólna klasyfikacja wypukłości jamy brzusznej:

 1. Pochodzenie: wrodzone i nabyte. Wrodzone przepukliny brzuszne obserwuje się bezpośrednio po urodzeniu lub pojawiają się już u dorosłych. Przyczyny tego wysunięcia to zaburzenia wewnątrzmaciczne, uraz w trakcie porodu, predyspozycje genetyczne dziecka.Nabyte defekty u dorosłych występują na tle urazów, chorób przewlekłych, po zabiegach operacyjnych narządów w otrzewnej, klatce piersiowej lub w części pachwinowej;
 2. Przez obecność komplikacji: nieskomplikowany i skomplikowany. W przypadku nieskomplikowanej wady, choroba postępuje stabilnie bez działań niepożądanych, narządy nadal funkcjonują normalnie, nie ma zagrożenia dla pacjenta. W przypadku skomplikowanej wady dochodzi do naruszenia integralności organu i funkcji. Uraz w worku przepuklinowym prowadzi do stopniowej śmierci tkanek, i tylko leczenie chirurgiczne pozwala uniknąć poważnych konsekwencji, aż do skutku śmiertelnego;
 3. Zależy od przebiegu klinicznego: pierwotnego, pooperacyjnego i nawrotowego. W przypadku pierwotnego wysunięcia powstaje niezależnie, nie jest poprzedzony chorobami wewnętrznymi. Nawracająca choroba charakteryzuje się powtarzającym się rozwojem wady po zabiegu chirurgicznym lub leczeniem zachowawczym. Pooperacyjna przepuklina brzuszna występuje w tej części osłabionej ściany jamy brzusznej, gdzie uprzednio wykonywano zabieg chirurgiczny;
 4. Jeśli to możliwe, autokorekta: rozróżnić nieodwracalne i nieodwracalne defekty. Oporna przepuklina brzucha może sama zniknąć lub stać się widoczna po ekspozycji zewnętrznej. Nieodwracalny defekt jest często obserwowany przy występie pachwinowym po lewej lub prawej stronie u mężczyzn. Występuje zagłuszenie ciała, nasila się ból, ciało zaczyna umierać, dlatego wykonuje się zabieg chirurgiczny.

Wszystkie przepukliny są podzielone na zewnętrzne (80%) i wewnętrzne (20%), które różnią się rozmieszczeniem narządów i sąsiadujących struktur.

Występy wewnętrzne podzielono na następujące grupy:

 1. Wewnątrz brzucha: wysunięcie worka gruczołowego, zlokalizowanego w pobliżu więzadła Threitz, ślepej lub esicy;
 2. Przepona: przepuklina otworu przełykowego przepony, zaostrzenie (lewostronna lub prawostronna), przepuklina więzadła ścięgna przepony.

Do wad zewnętrznych zalicza się następujące przepukliny:

 1. Przepuklina pachwinowa lub bezpośrednia po lewej lub prawej stronie;
 2. Występ kości udowej;
 3. Szycie białej linii brzucha;
 4. Rzadkie typy choroby: nadbrzuszna, pęcherzowa, łukowata, przepuklina kulszowa.

Ważne! Osobno, istnieją gigantyczne przepukliny, które osiągają rozmiar piłki nożnej. Często takie przepukliny obserwuje się w okolicy pachwinowej i pępkowej.

Objawy choroby

Głównymi i uporczywymi objawami choroby są silny ból, obecność zewnętrznej wady (z wyjątkiem przepukliny przeponowej), nasilenie objawów po napełnieniu żołądka i dyskomfort.

Pierwsze oznaki choroby po utworzeniu defektu:

 1. Ból pojawiający się podczas chodzenia, po nasyceniu, kaszlu i wysiłku fizycznego;
 2. Zwiększony ból w miarę postępu choroby, który stopniowo wzrasta;
 3. Naruszenie oddawania moczu, ból w dolnej części brzucha, który jest charakterystyczny dla przepuklinę pępkową, któremu towarzyszy zaparcie;
 4. Uduszona przepuklina brzuszna nasila ból, powoduje intoksykację organizmu, pacjent skarży się na nudności, ogólne osłabienie. Uszczypnięcie narządów w worku przepuklinowym wymaga zabiegu chirurgicznego, leczenia objawowego w celu złagodzenia bólu i normalizacji trawienia.

Przepuklina brzuszna charakteryzuje się stopniowym nasileniem objawów, ale zapobiega to szybkiemu rozpoznaniu i przepisaniu leczenia.

Diagnostyka

Aby zdiagnozować przepuklinę pachwinową po lewej lub prawej stronie, a także z pępowinowym występem, można obejrzeć na brzucha chirurga bez badania instrumentalnego. W przypadku przepukliny wewnętrznej bez zewnętrznej wady wymagana będzie diagnostyka radiologiczna i histologiczna.


Radiografia klatki piersiowej z użyciem kontrastu pomaga w dokładnym rozpoznaniu, ustaleniu lokalizacji przepukliny przeponowej (lewej lub prawej), aby zobaczyć stopień uszkodzenia.

Leczenie

Leczenie wysunięcia brzucha odbywa się chirurgicznie, a następnie przywraca normalną funkcję narządów. Być może leczenie zachowawcze, ale pępowinowe, przeponowe i pachwinowe (po stronie prawej lub obustronnej) są często skomplikowane.

Podczas zabiegu chirurg zapewnia dostęp do zajętego narządu, przywraca anatomiczną pozycję i wycina słabe tkanki. Operację można przeprowadzić przy użyciu tkanek syntetycznych, aby całkowicie zamknąć ubytek i utrzymać narządy w ich miejscu.

Leczenie wspomagające po zabiegu ma na celu wyeliminowanie przyczyny bólu, zapobieganie nawrotom i wzmocnienie mięśni brzucha.W tym celu pacjentowi przypisano specjalną dietę, aktywność fizyczna jest ograniczona, przepisywane są leki i sprzęt. W domu osoba powinna zajmować się gimnastyką leczniczą i monitorować swoje uczucia. W przypadku bólu lub powtórzenia choroby operacja jest powtarzana, ale ryzyko nawrotu pozostaje.

Obejrzyj wideo: Laparoskopowe usunięcie przepukliny rozworu przełykowego (Refluks żołądkowy) (Sierpień 2019).