Objawy i konsekwencje przepukliny żołądka

Przepuklina brzucha odnosi się do przepukliny otworu przeponowego i objawia się przez wyjście części lub całego organu poza przeponę, zlokalizowaną w pobliżu przełyku. Ze słabością więzadła mięśniowego przepony, nie jest już w stanie wytrzymać nacisku żołądka, rozciąga się i przechodzi przez narząd. Taka przepuklina jest niebezpieczna dla ryzyka pęknięcia narządu i uwolnienia zawartości do jamy klatki piersiowej, z której osoba może umrzeć bez terminowej opieki chirurgicznej. Patologia żołądka występuje stosunkowo często u osób z nadwagą, u kobiet w czasie ciąży i po urazie. W większości przypadków przepuklina żołądka manifestuje się bez wyraźnego obrazu klinicznego aż do momentu wystąpienia komplikacji - zaburzenia żołądkowe.

Choroba ta wynika z osłabienia przepony i jest wadą wrodzoną. Kiedy w okresie rozwoju płodu dochodzi do przerwania tworzenia się więzadeł mięśniowych, dziecko rodzi się z patologią, która może ujawnić się dopiero po kilku latach.

Ważne! W grupie osób o niskiej mobilności, mających zły zwyczaj objadania się i odpoczynku po gęstej kolacji, należą do grupy ryzyka, która może stać się główną przyczyną choroby przełykowej przepony przepony.

Etiologia

Głównymi przyczynami przepukliny żołądka są nawyki człowieka i negatywne czynniki zewnętrzne:

 1. Zmiany fizjologiczne związane ze starzeniem się: starzenie się organizmu prowadzi do rozerwania w tonusie więzadła mięśniowego przepony i rozwija się choroba taka jak przepuklina żołądka. Najpowszechniejszą przepuklinę rozpoznaje się u osób starszych po 65 latach (70%), podczas gdy u dzieci i młodzieży choroba ta występuje tylko w 10% przypadków;
 2. Choroby żołądkowo-jelitowe: częste zaparcia prowadzą do wysokiego ciśnienia wewnątrzmacicznego. Przepuklina często występuje u osób z wzdęcia, otyłością, częstymi wymiotami;
 3. Wrodzone patologie: Choroba Marfana jest genetyczną nieprawidłowością charakteryzującą się niedorozwojem tkanki mięśniowej i łącznej. Również w tej grupie znajdują się choroby endokrynologiczne, żylaki, stopy płaskie i inne;
 4. Przewlekłe lub ostre obrażenia mogą powodować fałszywą przepuklinę żołądka, gdy ciało samo tworzy torebkę. Mechaniczne uszkodzenie tkanek otwiera dostęp do narządów jamy brzusznej w klatce piersiowej.

Ważne! Wszystkie przyczyny przepukliny żołądka wiążą się z wysokim ciśnieniem w jamie brzusznej, więc każda choroba wywołująca taki stan może mieć kluczowe znaczenie w pojawieniu się patologii.

Rodzaje chorób

Występ w obszarze osłabionej przepony może się różnić w zależności od przepływu i lokalizacji:

 1. Stwierdzona przepuklina żołądka różni się w ujściu organu w okolicy przepony bez możliwości przywrócenia pozycji anatomicznej. Ten występ często prowadzi do uszczypnięcia;
 2. Nieutrwalone przepukliny żołądka charakteryzują się przywróceniem anatomicznej pozycji narządu w stanie spoczynku. Choroba ta jest łatwiejsza do utrzymania metodami zachowawczymi, ale może przejść do stałej przepukliny;
 3. Wrodzony: rozwija się w okresie rozwoju wewnątrzmacicznego, częściej zdiagnozowany jest już u dorosłych, może być zarówno stały, jak i nieutrwalony;
 4. Outgrowth nietypowa lokalizacja.

Ważne! Przepukliny w obszarze przepony są trudne do wykrycia zaraz po wystąpieniu choroby, ponieważ nie obserwuje się zewnętrznego defektu, jak w przypadku innych typów wypukłości.

Objawy kliniczne

Pierwsze oznaki choroby w dziedzinie AML dotyczą zaburzeń układu trawiennego. Pacjent skarży się na zgagę, niestrawność, odbijanie. Ból nie zawsze pojawia się, ale jest związany z wypełnianiem żołądka i zwiększaniem obciążenia.

Specyficzne objawy choroby:

 • czucie guza w gardle;
 • dyskomfort w klatce piersiowej podczas kaszlu, torsu;
 • pojawienie się bólu po jedzeniu;
 • zaburzenie rytmu serca, tachykardia.

Ważne! Objawy tachykardii i bólu za mostkiem nie pozwalają na ustalenie prawidłowej diagnozy w odpowiednim czasie, od pierwszego podejrzenia choroby sercowo-naczyniowej.

Komplikacje

Częstym powikłaniem przepukliny nieleczonej jest naruszenie narządu i śmierć tkanek. Ten stan jest spowodowany skurczem i kompresją mięśnia sercowego części żołądka. Inne mniej poważne konsekwencje patologii to refluks żołądkowy, naruszenie kwasowości soku żołądkowego.

Skomplikowana przepuklina zawsze wymaga leczenia chirurgicznego, ponieważ prowadzi do martwicy tkanek, perforacji, procesów zapalnych żołądka i przełyku.

Diagnostyka

Pacjent jest badany przez chirurga i gastroenterologa, w tym metody instrumentalne i laboratoryjne. Prawidłowa diagnoza pomaga z czasem wyeliminować przyczyny choroby i rozpocząć odpowiednie leczenie: medyczne lub chirurgiczne. Pacjentowi z podejrzeniem wysunięcia w rejonie żołądka przypisuje się diagnostykę rentgenowską, oznaczanie pH soku żołądkowego, badanie histologiczne ścian przełyku i żołądka.

Niezbędna jest gastroskopia, która umożliwia badanie błony śluzowej żołądka. Badanie jest wykonywane przez endoskop, który pozwala lekarzowi na wizualną ocenę żołądka i jego zaburzeń.

Wskazania do operacji

Przepukliny są leczone lekami, metodami fizjoterapii, zmianami stylu życia i wyznaczeniem ścisłej diety. Ale są wskazania do radykalnego leczenia.

Operację powołuje się w takich przypadkach:

 1. Uraz przepukliny z ryzykiem perforacji narządu.
 2. Przedrakowe procesy przewodu żołądkowo-jelitowego.
 3. Krwawienie wewnętrzne, perforacja.
 4. Ciężkie zaburzenia trawienia, które nie są eliminowane medycznie.


Podczas operacji organy powracają do swojego miejsca anatomicznego, powiększona apertura przepony jest przyszyta, a żołądek przymocowany szwami. Negatywne konsekwencje operacji pojawiają się, gdy nie stosuje się środków zapobiegawczych, w innych przypadkach choroba zostaje skutecznie wyeliminowana, a stan pacjenta ustabilizowany.