Objawy przepukliny przełyku otworu przepony

Różne rodzaje przepukliny przepony mają podobne objawy, ale bardzo często pojawiają się w chwili niebezpieczeństwa dla organizmu choroby, ale nie od rozwoju choroby, dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na drobne oznaki pogorszenia zdrowia, dyskomfort zmian zewnętrznych. Kiedy membrana jest osłabiony, przełykowego otwór rozszerza się i przenikania narządów jamy brzusznej do klatki piersiowej, które nie mogą przejść niezauważone w całości przez pacjenta. Przepukliny przełyku przepony (HPAP) występują w kilku etapach, przejście do tych ostatnich pociąga za sobą poważne konsekwencje dla narządów wewnętrznych, a dopiero wtedy manifestują się wyraźne objawy. Poprzez rozszerzony otwór przepony, część sercowa żołądka wnika coraz częściej wraz z brzuszną częścią przełyku, aw zaniedbanych przypadkach cały żołądek również się przesuwa.


Lekarze diagnozują ślizganie się, parapodę i mieszane GAP. Po wysunięciu występu przepuklina przemieszcza się z klatki piersiowej do anatomicznego miejsca, gdy pacjent znajduje się w spokojnym stanie. Z parosensorporacyjnym GVF jest on utrwalony w jamie klatki piersiowej i jest bardziej skomplikowany.

Przyczyny HBPD

Nasilenie objawów HAART jest w dużej mierze zależne od czynnika sprawczego. Istnieją wrodzone i nabyte przepukliny, które występują nawet podczas rozwoju płodu lub u dorosłych.

Do utworzenia nabytej GVPD należą:

 • naruszenie funkcjonowania ciała;
 • wzrost ciśnienia wewnątrzmacicznego podczas ciąży, z ciągłym kaszlem, zaparciem, wzdęcia;
 • zmniejszenie elastyczności tkanki mięśniowej na tle fizjologicznego starzenia się organizmu;
 • przewlekły i ostry uraz brzucha;
 • otyłość, osobliwości organizmu poszczególnych osób.

Ważne! Wrodzone choroby, patologie układu hormonalnego, zaburzenia metaboliczne mogą również wywoływać patologiczny proces.

Objawy choroby

Objawy kliniczne GAPD różnią się w zależności od stadium procesu patologicznego:

 • GVOD 1 stopień - poza przeponą, tylko brzuszna część liści przełyku;
 • ГПООД 2 stopnie - nad przeponą znajduje się górna część żołądka;
 • ГПООД 3 stopnie - następuje skrócenie przełyku, a większość żołądka przechodzi do jamy klatki piersiowej.

Na pierwszym etapie może już istnieć współistniejąca choroba, taka jak refluksowe zapalenie żołądka.W tym przypadku występują objawy zapalenia: ból podczas połykania, trudności w podawaniu pokarmu przez przełyk, uczucie obcego ciała. Refluks jest odlewem do przełyku zawartości żołądka, ponieważ jego ściany są dotknięte, pacjent zaczyna zgagę, pobudzenie, nieświeży oddech.

W drugim etapie objawy przejawiają się w postaci bólu po jedzeniu, czkawkach, dysfagii (upośledzeniu połykania), zwiększonym wydzielaniu śliny. Przepuklina przeponowa może wywoływać nudności, pogorszenie ogólnego stanu zdrowia, osłabienie i brak apetytu.

Na trzecim etapie przepukliny przepony objawy stają się wyraźne. Rytm serca jest złamany, pacjent ma tachykardię, ból w klatce piersiowej z napromieniowaniem w plecach, w lewym ramieniu. Ból może mieć palący charakter i pojawia się okresowo, głównie po przejadaniu się.

Objawy powikłań

Skomplikowana przepuklina otworu przełykowego przepony ma wspólne objawy chorób przewodu żołądkowo-jelitowego, a także specyficzne objawy. Niektóre schorzenia uwięzienia narządu muszą być natychmiast leczone, ponieważ zagrażają życiu.

Uraz przepony przepony objawia się następującymi objawami:

 1. Krwawienie wewnętrzne w przypadku wrzodziejącego zapalenia przełyku;
 2. Ból w jamie brzusznej i klatce piersiowej;
 3. Zaburzenia układu oddechowego: uporczywy kaszel, zapalenie oskrzeli z powstawaniem wysięku, astma;
 4. Zaburzenia serca: stenokardia, ból w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca;
 5. Choroby zębów: choroby dziąseł, cuchnący oddech, zapalenie jamy ustnej, próchnica zębów;
 6. Choroby krtani, zapalenie krtani, zapalenie ucha, zwężenie krtani.

Badanie pacjentów ze skomplikowaną przepukliną wykonuje lekarz z kilku specjalizacji: pulmonolog, kardiolog, gastroenterolog, chirurg jamy brzusznej.

Znaki diagnostyczne

Pacjenci z przepukliną przepony poddają się diagnostyce rentgenowskiej i endoskopowej, co pozwala ocenić stan wszystkich narządów zaangażowanych w proces patologiczny.

Radiografia w przypadku podejrzenia przepukliny przepony:

 1. Przepuklinę rozrodczą ujawnia się podczas rutynowej radiografii tomografii komputerowej;
 2. Przepuklina osiowa przepony ujawnia się podczas radiografii z substancją kontrastową.

Fibroesophagogastroduenoskopia metodą badania endoskopowego pozwala zobaczyć proces zapalny błony śluzowej przełyku i żołądka,stan zwieracza przełyku, refluks żołądka. W celu dodatkowej diagnostyki wykonuje się monitorowanie pH: codzienny monitoring wewnątrz-przełykowy i dwudniowy. Manometria przełyku pomaga zidentyfikować obszary zwiększonej presji, które później wyeliminują domniemany czynnik sprawczy.

Leczenie

Kompleksowe leczenie przepukliny jest konieczne przy stosowaniu preparatów leczniczych, zabiegów fizjoterapeutycznych, diety. Pacjent powinien zmienić sposób życia, wyeliminować złe nawyki, a wtedy będzie możliwość pozbycia się choroby. Chirurgiczne leczenie przepukliny odbywa się z powikłaną chorobą, w warunkach niebezpiecznych dla życia.

Jak prawidłowo traktować GPOD?

 1. Pacjent powinien spać z podniesioną głową 20 cm;
 2. Wykluczenie dużego wysiłku fizycznego;
 3. Zgodność z dietą: jedzenie co kilka godzin;
 4. Lekarstwa wstępne: preparaty zobojętniające kwas, leki przeciwbólowe, leki przeciwskurczowe, leki zmniejszające kwasowość soku żołądkowego, prokinetyki.


Leczenie chirurgiczne odbywa się przez fundoplikację, po której choroba jest całkowicie wyeliminowana, ale ryzyko nawrotu pozostaje.Po operacji osoba przechodzi regularne badania z gastroenterologiem, przestrzega diety, leczy choroby współistniejące.

Obejrzyj wideo: Laparoskopowe usunięcie przepukliny rozworu przełykowego (Refluks żołądkowy) (Luty 2020).

Loading...