Objawy i usuwanie przepuklin brzusznych

Przepuklina jest wysunięciem narządów od anatomicznie normalnej lokalizacji do sąsiedniej przestrzeni przez gorszą przegrodę. Względnie są zewnętrzne przepuklin brzusznych - występ poza jamę brzuszną na powierzchni przedniej ściany jamy brzusznej lub krocze - wewnętrzną. Przepuklina wewnętrzna nie opuszcza jamy brzusznej, ale narządy zmieniają swoje normalne położenie, wpadając w fałdy i kieszenie otrzewnej.

Jak to jest możliwe?

Wnęka brzucha to nie tylko torba, w której złożono wątrobę, śledzionę, żołądek i jelita. Każdy narząd jest mocno przytwierdzony do jego najbardziej funkcjonalnego miejsca za pomocą więzadeł. Jelita jelit są dobrze zaopatrzone w krew - pokarm przepływa przez duże naczynia, które przechodzą przez krezkę. Krezka jest tkanką tkanki łącznej, przypominającą wstęgę, łączącą jelito z tylną ścianą jamy brzusznej. Ta metoda mocowania zapewnia nie tylko drogę do naczyń krwionośnych i nerwów, ale także zdolność pętli jelitowych do aktywnego poruszania się, bez zmieszania ze sobą.

Zatem w jamie brzusznej znajdują się nie tylko narządy, ale także duże tkanki tkanki łącznej - krezka na całe jelito wielometrowe i kilka więzadeł na każdy narząd.Jeśli na tych płótnach, ze względu na indywidualne cechy, istnieją dość duże otwory, ruchome pętle jelit mogą wpaść w nie.

Jak ujawnia się wewnętrzna przepuklina brzuszna?

Głównymi objawami każdej przepukliny zewnętrznej są okresowo występujący wysunięcie i dyskomfort w jego okolicy. Ponieważ wewnętrzna przepuklina brzuszna nie może być zbadana przez oko, wszystkie jej objawy zmniejszają się do okresowego pojawienia się dyskomfortu:

  • objawy mogą być całkowicie nieobecne;
  • Okresowo zakłócać ból w okolicy nadbrzusza, któremu towarzyszy uczucie ciężkości i rozerwania;
  • Od czasu do czasu bolesne odczucia mogą występować w lewym biodrowym lub peryferyjnym regionie;
  • ból zmienia się intensywnie - od głupiego do bolesnego, szorstki, skurczony, nie do zniesienia;
  • ból przechodzi w pewnej pozycji ciała, kiedy pętle jelita pod działaniem siły ciężkości lub ciśnienie sąsiednich narządów powracają na swoje miejsce - na przykład leżąc na plecach.

Pacjenci często poddają się długotrwałym badaniom i wielokrotnie poddają się leczeniu terapeuty, gastroenterologa, a nawet neurologa i psychiatry, ale nieprzyjemne objawy nie ustępują.

Uwaga, proszę! Komplikacje!

Ponieważ nie ma włókien mięśniowych w więzadłach tkanki łącznej i krezce, naruszenie jest mniej prawdopodobne niż w przypadku zewnętrznej przepukliny brzusznej. Niemniej jednak, jest możliwe i klinicznie nie różni się od podobnych komplikacji, na przykład przepuklinę pępkową:

  • towarzyszy silny ból ostry;
  • wiąże się z naruszeniem dopływu krwi i ryzykiem śmierci poszkodowanego organu;
  • ma objawy ostrej niedrożności jelitowej

Uraz przepukliny wewnętrznej jest nie mniej niebezpieczny niż jakikolwiek inny! Tkanki narządów wewnętrznych, które umierają z głodu tlenu, stają się źródłem infekcji w jamie brzusznej i jej rozległym zapaleniu - zapaleniu otrzewnej. Ta komplikacja jest niezwykle trudna do leczenia i może prowadzić nie tylko do przedłużonego pobytu na oddziale intensywnej terapii, ale także do zgonu! Jeśli masz ostry ból w jamie brzusznej, natychmiast zwróć się o pomoc do specjalistów!

Leczenie każdej przepukliny przepuklinowej jest możliwe tylko poprzez operację. Pragnienie uniknięcia interwencji chirurgicznej, stosowanie środków ludowych, lęk przed znieczuleniem tylko zepchnęło to wydarzenie na czas, zwiększając ryzyko negatywnych konsekwencji.

Jednak najczęstszym scenariuszem jest przypadkowe wykrycie wewnętrznej przepukliny brzusznej podczas laparotomii (rzadziej - laparoskopowej) w przypadku innej choroby.

Rozpoznanie przepukliny jamy brzusznej

Ponieważ przepuklinowy występ nie jest widoczny dla oka, aw nieskomplikowanych przypadkach nie objawia się zbytnio, niezwykle trudno jest go określić. Czasami przepuklina wewnętrzna nazywana jest błądzeniem ze względu na jej nietrwałość i niewyraźne objawy.

Jedyny nieinwazyjny (czyli bez uszczerbku dla integralności skóry) sposób diagnostyczny, który pozwala dostrzec anomalne położenie pętli jelitowych - radiografia z połknięciem siarczanu baru. Na zdjęciach rentgenowskich wykonanych w różnych pozycjach ciała można wykryć przemieszczenie tych lub tych części jelita w obszar nietypowy dla nich. Konieczne jest odróżnienie tego stanu od choroby spoidłowej, wgłobienia jelit, chorób nowotworowych jamy brzusznej.

Leczenie

Jedynym sposobem leczenia wewnętrznych przepuklin jamy brzusznej jest chirurgiczne. Żaden bandaż czy ćwiczenia nie wyeliminują dziury w więzadłach tkanki łącznej i nie utrzymają ruchomego jelita w miejscu.Jeśli przepuklina zostanie zdiagnozowana podczas badania, planowana jest operacja w zaplanowanym porządku. Daje to pacjentowi możliwość poddania się testowi przed koniecznym leczeniem - aby pozbyć się ukrytych ognisk infekcji, aby upewnić się, że serce działa prawidłowo, aby sprawdzić układ krzepnięcia krwi.

Podczas operacji lekarz dokładnie obejrzy wszystkie narządy jamy brzusznej, wykryje wady i uszyje ją. W przypadku przepuklin zewnętrznych stosuje się zwykle plaster siatkowy w miejscu ubytku podczas zabiegu w celu zwiększenia siły słabego odcinka ściany brzucha. W przypadku przepuklin wewnętrznych siatka używana jest tylko w przypadku dużych otworów - z reguły wystarczy po prostu połączyć szwy krawędzi wady. Takie przepukliny prawie nigdy się nie powtarzają.

Skomplikowane przepukliny działają w nagłych wypadkach. Zwiększa to ryzyko, ale pozwala uratować życie pacjenta. Jeśli doszło do naruszenia, konieczna jest szybka ocena żywotności dotkniętego narządu podczas operacji - martwe tkanki nie mogą być pozostawione w ciele, spowodują zapalenie w jamie brzusznej i stworzą realne zagrożenie śmiercią ludzką.

Tylko podczas operacji możesz dowiedzieć się,wymagać usunięcia poszkodowanego ciała.

Zanim chirurg zobaczy to osobiście, nie da się przewidzieć ilości interwencji w nagłych wypadkach. Jeśli po utracie pierścienia unieruchamiającego pętla jelita staje się różowa, porusza się, jego naczynia pulsują, wtedy jest ona żywa i całkowicie przywróci jej funkcję przez pewien czas. Jeśli jest ciemno, zmiękczona przez konsystencję, nie ma oznak zaopatrzenia w krew i zdolność do perystaltyki, dotknięta część będzie musiała zostać usunięta. W takim przypadku chirurg dokładnie obejrzy otaczającą tkankę podczas zabiegu chirurgicznego - jeśli występują oznaki infekcji, należy umyć jamę brzuszną środkami antyseptycznymi, a po interwencji zostanie przepisany kurs antybiotyków.

Okres powrotu do zdrowia po leczeniu chirurgicznym zależy od zakresu interwencji. Jeśli pacjent był przygotowany do operacji i nie miał powikłań choroby, zostanie wypisany ze szpitala na około 5-7 dni. Zmniejsza warunki rehabilitacji dostępu laparoskopowego - po takim leczeniu osoba wraca do domu na 3 dni.

Przemijająca przepuklina brzuszna jest chorobą, która rzadko ma ciężkie objawy i dlatego jest trudna do zdiagnozowania. Często jest to przypadkowo wykrywane podczas operacji w przypadku innych patologii.

Obejrzyj wideo: Przepuklina brzuszna: przyczyny, objawy, leczenie (Sierpień 2019).