Odmiany brzucha przepuklinowego

Przepukliny są klasyfikowane w zależności od czynnika etiologicznego i umiejscowienia występu. Przepukliny brzuszne lub brzuszne występują dość często zarówno u noworodków, jak iu osób dorosłych z nabytymi zaburzeniami wewnętrznymi i patologiami mięśni. Wybrzuszenie w dolnej części brzucha - przepuklina udowa i przepuklina pachwinowa, w górnej części - nadbrzusza i wady przepony przeponowej. Choroba jest występ z trzewi przez słabych częściach mięśni podskórnych lub innych zagłębień, ponieważ zewnętrzne i wewnętrzne pojedyncze przepukliny. Występy zewnętrzne stanowią większą część wszystkich przypadków - 75% i tylko 25% - są defektami wewnętrznymi. Obecnie istnieje wiele opcji klasyfikacje: anatomiczny, klinicznych, etiologicznych, a nie tak dawno pojawił endoskopową klasyfikacji przepuklin brzusznych.

Ustanowiony systematization dzieli występ brzucha niezależnie od pochodzenia, występowanie powikłań, przebieg kliniczny, możliwe vpravimosti położenia ciała.

Anatomiczna klasyfikacja

Klasyfikacja, w zależności od anatomicznego umiejscowienia, dzieli przepukliny górnej części, po prawej stronie, po lewej i poniżej brzucha. Takie przepukliny mogą być zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne.Nadbrzuszu przepuklina góry spotykają się, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych: pępowinowej zawsze przejawia się w wyglądzie, przepukliny pachwinowej i udowej w podbrzuszu również zastosowanie do zewnętrznego uchyłka.

Anatomicznie wewnętrzne i zewnętrzne przepukliny brzuszne to:

 • pachwinowy i udowy;
 • pępkowy;
 • linia spigelia;
 • biała linia brzucha;
 • kulszowe i krocza;
 • przełyk-przeponowy.

Od częstotliwości zajmuje pierwszy występ górnej części - wady przepony i przepuklina pępowiny. Rzadziej zdiagnozowano przepuklinę po lewej stronie lub po prawej stronie brzucha.

Zależy od przyczyny

Etiologicznie występy podzielony wrodzonej i nabytej i mogą występować w górnej części otrzewnej, po lewej lub po prawej stronie przepływu, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Wśród najbardziej powszechnych wad wrodzonych, występ pępowiny i pachwiny. Oddzielne rozróżnienie wady pooperacyjne, które pojawiają się w części, w której przeprowadzono zabieg chirurgiczny.

Choroba nabyta występuje na tle następujących czynników:

 1. Urazowe czynnik: szczeliny mięśni ściany brzucha lub uszkodzenie mięśni i tkanki łącznej, otwór może powodować patologię w górnej części nadbrzuszu.Słabość mięśni kanału pachwinowego u mężczyzn lub kobiet po urazie kończy się wypukłością po lewej lub po prawej stronie pachwiny;
 2. Choroby wewnętrzne i patologie mięśni: niektórym chorobom wrodzonym towarzyszy niepełne zamknięcie pierścienia pępkowego, osłabienie mięśni, w tym przepony, co prowadzi do powstania wady po lewej lub prawej stronie brzucha;
 3. Wysokie ciśnienie wewnątrzmaciczne: obserwuje się to przy różnych chorobach ogólnoustrojowych i podczas ciąży. Narządy wewnętrzne nie wytrzymują nacisku i przenikają przez otwór przeponowy, przez co powstaje występ górnej części ściany brzucha.

Osobno izolowane są gigantyczne zewnętrzne przepukliny brzuszne, które mogą sięgać kilkudziesięciu centymetrów, co częściej wiąże się z ignorowaniem choroby i obawą przed zwróceniem się do specjalisty.

Klasyfikacja kliniczna

W przebiegu klinicznym pierwotne zewnętrzne lub wewnętrzne przepukliny brzuszne są izolowane i nawracają. Pierwotny występ pojawia się w czasie silnego wzrostu ciśnienia wewnątrzmacicznego bez wcześniejszych chorób.Nawracające defekty pojawiają się wielokrotnie po zachowawczym lub chirurgicznym usunięciu największego osłabienia mięśni w miejscu.

Często występują pooperacyjne nawracające występy, które występują w miejscu cięcia po lewej lub po prawej stronie brzucha.

Jeśli to możliwe, identyfikują prawidłowe i niezastąpione. Prawidłowe wypukłości w spoczynku lub przy niewielkim nacisku znajdują się na swoim miejscu, co wskazuje na nieskomplikowany prąd. Gdy zewnętrzny występ nie pojawi się po uderzeniu zewnętrznym, może to wskazywać na naruszenie narządu w worku przepuklinowym.

Dzięki obecności powikłań występują skomplikowane i nieskomplikowane defekty. Występ, który nie objawia się w żaden sposób, z wyjątkiem zaburzeń anatomicznych, odnosi się do nieskomplikowanych, ale mogą one przejść do skomplikowanych wad. Skomplikowany występ charakteryzuje się dodatkiem szeregu objawów klinicznych związanych ze stopniowym zakłócaniem czynności narządów i ich dalszym zanikaniem. W przypadku przepukliny pachwinowej po lewej lub po prawej stronie istnieje wysokie ryzyko powikłań i pojawienia się zaburzeń układu moczowo-płciowego, jak u kobiet i mężczyzn.

Istnieje teoria, że ​​przepuklina pachwinowa w zaniedbanym przypadku bez leczenia może skutkować niepłodnością u mężczyzn.

Nadbrzuszu przepukliny brzusznej lub w górnych wady przepony między osłabieniem mięśni praktycznie nie pojawia się aż do powikłań, ponieważ istnieje ryzyko zgniecenia części jelita lub żołądka. W przypadku choroby szczypanie to jest uważane za skomplikowane, będzie się objawiać w postaci silnego bólu w nadbrzuszu, nudności i inne przejawy zatrucia. Skomplikowana przepuklina odnosi się w każdym przypadku do chorób chirurgicznych.

Nietypowe formy

Istnieją także rzadkie gatunki przepuklin brzusznych, zajmujące nietypowy pozycję w górnej części brzucha po lewej lub prawej stronie. Do chorób tych należą: przepuklina pachwinowa, krocza, rwa kulszowa, blokowanie.

Kliniczny przebieg rzadkich postaci:

 1. Występowanie procesu wyrostka mieczykowatego powstaje w przypadku jego wad. Przez dziurę mogą przedostawać się tłuszczaki przedotrzewnowe lub prawdziwe przepukliny. Diagnoza odbywa się w przypadku, tworząc uszczelnienie w obszarze procesu mieczykowatego i obecność wad, które można zaobserwować w rentgenowskim obrazie.Leczenie tego typu przepukliny jest tylko chirurgiczne;
 2. Blokowanie: przejść przez membrany kanału. Choroba występuje częściej u starszych kobiet, a jej występ jest zlokalizowany na przedniej powierzchni uda w górnej części;
 3. Występy krocza występują z przodu lub z tyłu. Wada przednia pochodzi z jamy pęcherzykowo-macicznej i przenika przez wargi sromowe. Występ tylny u mężczyzn znajduje się w jamie pęcherzykowo-odbytniczej u kobiet w macicy i odbytnicy. Wada przechodzi przez linię międzyosiową w miejscu defektu osłabienia mięśni, penetrując do jam kulszowo-odbytniczych;
 4. Występy kulszowe przenikają przez otwór kulszowy w miejscu ubytku mięśni. Ten występ jest w bliskim kontakcie z nerwem kulszowym, co może spowodować jego naruszenie, rozprzestrzenienie się bólu.

Rzadkie i powszechne warianty przepukliny przedniej ściany brzusznej mogą rozwijać się w każdym wieku i przez długi czas są bezobjawowe. Możliwe jest wykrycie choroby tylko podczas wykonywania diagnostyki rentgenowskiej za pomocą środka kontrastowego. Powodem wizyty u lekarza powinna być nawet niewielka wada jakiejkolwiek części brzucha, ból, uprzednio nierozstrzygnięty dyskomfort.

Obejrzyj wideo: Seba Kot: Martwy ciąg - jaki chwyt, pas, paski, fakty i mity - KFD (Sierpień 2019).