Pojawienie się przepukliny brzucha po operacji

Przepukliny mogą tworzyć się nie tylko w naturalnych słabych punktach ściany brzucha, ale także tam, gdzie integralność została zakłócona przez chirurgiczny skalpel. Gojenie nacięcia zależy od wielu czynników - cech genetycznych, metabolizmu, chorób współistniejących. Czasami blizna może być nie do utrzymania i stać się przepukliną.

Więcej o przepuklinach brzusznych.

Dlaczego powstają przepukliny pooperacyjne?

Wszelkie uszkodzenia w ludzkim ciele są wypełnione tkanką łączną - wszystkie blizny są z niej zbudowane.

Na jakość blizny mogą mieć wpływ następujące czynniki:

 • Awaryjna operacja wykonywana jest przy użyciu nieprzygotowanego przewodu pokarmowego - we wczesnym okresie pooperacyjnym, zaparcia, wzdęcia, kaszel, co obniża jakość uformowanej blizny;
 • anatomiczne cechy miejsca nacięcia (na przykład biała linia brzucha);
 • gojenie, powikłane zapaleniem, infekcją, krwiakiem, rozbieżnością szwów;
 • naruszenie reżimu pacjenta po operacji - wysoka aktywność fizyczna, nieprzestrzeganie diety, ignorowanie bandaży;
 • Niektóre stany, które wystąpiły wkrótce po leczeniu chirurgicznym - zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zaparcia, ciąża, wymioty;
 • nadwaga, zwłaszcza zwiększona zawartość tłuszczu w żołądku;
 • ogólne wyczerpanie;
 • Choroby towarzyszące cukrzycy, - przewlekłe autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej (reumatoidalne zapalenie stawów, układowy liszaj rumieniowaty, twardzina skóry, etc.).


Przepuklina może wystąpić po każdym nacięcia na brzuchu, ale najczęściej występuje w wyniku chirurgicznego leczenia wrzodu żołądka, calculous zapalenie pęcherzyka żółciowego, zapalenie wyrostka robaczkowego, niedrożność jelit, zapalenie otrzewnej, zapalenie żyły pępowinowej przepuklin i przepuklina białej linii brzucha, chorób ginekologicznych. Zwykle przepuklinowe wypukłości pojawiają się 1-2 lata po operacji.

Najczęstszym przepuklina biała linia na brzuchu, ponieważ początkowo nie ma włókien mięśniowych oraz cienki pasek z tkanki łącznej, mniej aktywnie ukrwiona.

Objawy choroby

Choroba ta charakteryzuje się objawami wszystkich innych przepuklin brzusznych:

 • obecność bezbolesnego miękkiego elastycznego występu pod skórą w pobliżu żwacza;
 • We wczesnych stadiach wysunięcie bez wysiłku zanurza się w jamie brzusznej, zwłaszcza w pozycji poziomej;
 • pojawia się lub zwiększa się ze wzrostem ciśnienia w jamie brzusznej - kaszel, kichanie, wzdęcia, zaparcia, zastrzałowego arów;
 • z upływem czasu jest dyskomfort i ból w bliźnie pooperacyjnej - początkowo sporadycznie, a następnie na stałe;
 • Objawy zaburzeń jelitowych - niestabilne stolce, zwiększone tworzenie gazów, nudności, odbijanie;
 • z przepukliną w okolicy lapar może być naruszenie oddawania moczu.

Czasami pacjenci przychodzą ze skargą jednego występu, ale na badaniu, chirurg podczas podnoszenia głowy z pozycji leżącej występują i inne - mniejsze wzdłuż białej linii.

Czy możliwe są powikłania?

W przypadku przepuklin na białej linii brzusznej z powodu zabiegu chirurgicznego występują pewne powikłania, które mogą natychmiast doprowadzić pacjenta do stołu operacyjnego:

 • nieodwracalne - gdy narządy worka przepuklinowego stopniowo łączą się z otaczającymi tkankami;
 • naruszenie - uzyskiwanie narządów wewnętrznych w „pułapkę mięśniowej” wrót przepukliny, jest najpoważniejszym powikłaniem, bo bez dopływu krwi do tkanek i powodować śmierć zapalenie otrzewnej;
 • koprostaz - stagnacja mas kałowych w wystających pętlach jelita z powodu naruszenia ich koordynacji;
 • stany zapalne - w obszarze przepukliny długotrwałej możliwe jest zakłócenie dopływu krwi do skóry z powstawaniem pieluszkowego wysypki, maceracji, wyłączenia, zakażenia i pogłębienia zakażenia, szczególnie w przypadku cukrzycy.

Uraz pooperacyjnych przepuklin

Najbardziej niebezpieczne dla życia pacjenta jest naruszenie. W przypadku przepukliny w miejscu blizny po operacji śmiertelny wynik osiąga 8,8%, co jest dość wysokim wskaźnikiem.

Powikłanie występuje po epizodzie szczególnie silnego wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej - napięte defekacje, silny kaszel, zniesienie grawitacji. Występuje ostry ból w okolicy pooperacyjnej bliznicy, która ostatecznie nie ustępuje, ale wręcz przeciwnie - nasila się. Występu nie można wyregulować nawet w pozycji poziomej, dotykanie go zwiększa ból. W ciągu kilku godzin objawy niedrożności jelit zostaną połączone - zatrzymanie stolca i gazu, zwiększona objętość żołądka, wymioty. Od silnego i długotrwałego bólu puls wzrasta, a ciśnienie krwi spada.

Im dłużej narządy są uwięzione w worku przepuklinowym, tym większe prawdopodobieństwo śmierci tkanki z powodu braku tlenu.W takim przypadku martwe organy spowodują zapalenie w jamie brzusznej - zapalenie otrzewnej. Ta diagnoza zagraża życiu pacjenta.

Jeśli podczas naruszania prawa, odkładasz wniosek o pomoc medyczną, możesz nie tylko stracić znaczną część jelit, ale także umrzeć!

Klasyfikacja przepuklin

Wszystkie wypukłości są podzielone na rozmiar:

 • mały - do 4 cm,
 • średnia - 5-15 cm,
 • duży - 15-25 cm,
 • rozległy - 25-35 cm,
 • gigant - ponad 35 cm.


Duże, rozległe i gigantyczne przepukliny często tworzą się w białej linii brzucha w wyniku mediany laparotomii - szeroki dostęp chirurgiczny do poważnych interwencji.

Przepuklinę wyróżnia miejsce edukacji:

 • na białej linii brzucha (w wysokości - środkowej, dolnej i górnej),
 • boczny (górny i dolny, prawy i lewy).

Rozważ liczbę występów - pojedynczych lub wielokrotnych (również częściej na białej linii).

Wewnątrz worka przepuklinowego mogą znajdować się komory przedziałowe, a zatem przepukliny są jedno- i wielokomorowe.

Jeśli edukacja pojawiła się po raz pierwszy, jest nazywany głównym, a jeśli re - okresowe.

Diagnoza choroby

Zwykle diagnoza jest dokonywana na pierwszym badaniu przez chirurga, ale dodatkowe badania mogą być przypisane do wyjaśnienia:

 • Ultradźwięki jamy brzusznej i wystające formacje,
 • kompleksowe badanie rentgenowskie: przegląd radiologiczny jamy brzusznej, rentgenografia przejścia zawiesiny baru w żołądku i jelitach, irygoskopia, przepuklina,
 • w rzadkich przypadkach może być konieczne zastosowanie komputerowego lub magnetycznego rezonansu, PHAGS i kolonoskopii.


Szczegółowe badanie wyjaśni, które organy wpadają do worka przepuklinowego, czy są zespawane razem, czy ich funkcja jest osłabiona. W zależności od wyników testów chirurg wybierze indywidualną strategię leczenia.

Leczenie choroby

Przepuklinę pooperacyjną białej linii i innych obszarów można wyleczyć tylko chirurgicznie. Wyjątkiem od tej zasady jest to, że pacjenci, którzy mają przeciwwskazania do operacji z powodu ciężkich chorób współistniejących, to częściej osoby starsze. Zaleca się przestrzeganie diety, noszenie specjalnego bandaża, zwalczanie zaparć, wzdęcia, kaszel.

Z reguły wykonuje się rozciągliwe tworzywo sztuczne defektu. Chirurg podczas operacji wycina stary szew, umieszcza organy na miejscu w jamie brzusznej, a następnie łączy mięśniową ścianę brzucha za pomocą łatki.Wykonany jest ze specjalnego materiału, który nie powoduje stanów zapalnych i reakcji alergicznych podczas długotrwałego przebywania w ciele człowieka. Technologia ta niezawodnie chroni przed nawrotem, nawet przy rozległych i gigantycznych przepuklinach o słabo leczącej białej linii brzusznej.

Operacja laparoskopowa jest również możliwa. Ta metoda interwencji znacznie zmniejsza nasilenie stanu pacjenta w pierwszych dniach po leczeniu, skraca czas pobytu w szpitalu i późniejszą rehabilitację.

Zapobieganie przepuklinom pooperacyjnym

Aby uniknąć tej dolegliwości, wystarczy przestrzegać prostych zaleceń w okresie rekonwalescencji po każdej operacji:

 1. Pożądane jest przeprowadzenie wszystkich interwencji chirurgicznych w zaplanowany sposób. Konieczne jest leczenie chorób narządów wewnętrznych w czasie, aby uniknąć ich powikłań i konieczności natychmiastowej operacji.
 2. Po jakiejkolwiek operacji na żołądku, trzymaj się przepisanej diety, najpierw zakładaj bandaż i unikaj wysiłku fizycznego, szczególnie w mięśniach brzucha.
 3. Monitoruj masę ciała.
 4. Unikaj zaparcia, z czasem leczyć kaszel.

Obejrzyj wideo: Operacja przepukliny pachwinowej - to nie musi boleć (Sierpień 2019).