Usunięcie przepukliny i odbudowa pooperacyjna

Radykalne leczenie przepukliny otworu przełykowego przepony jest wskazane z dużym ubytkiem, rozwojem poważnych powikłań, uszczypnięciem narządu i nieskutecznością niechirurgicznej terapii. GVPD jest wynikiem części żołądka poprzez rozszerzone i osłabione przełykowe otwarcie przepony. Główne objawy tej patologii to ból, zgaga, uczucie przepełnienia, odbijanie. Przepuklina otworu przełykowego przepony jest powikłana refluksem żołądka, zapaleniem przełyku i tachykardią.

Konserwatywne leczenie GVAP jest nieskuteczne i trwa przez całe życie, co ma bardzo negatywny wpływ na błonę śluzową żołądka. Wszystkie objawy po zaprzestaniu stosowania leków są zwracane, więc pacjentowi zaleca się operację zgodnie ze wskazaniami.

Leczenie chirurgiczne polega na korygowaniu anatomicznej pozycji narządów: żołądka i przełyku w stosunku do przepony.

Kiedy konieczna jest operacja?

Usunięcie przepuklinowego wysunięcia przełykowego otworu przepony jest zalecane zgodnie z następującymi wskazaniami:

1. Duża wada powodująca tachykardię i ciężki oddech;
2.Zniszczenie błony śluzowej przełyku na tle refluksu;
3. Przepuklina przełyku z prawdopodobieństwem naruszenia;
4. Nieefektywne leczenie zachowawcze GHPD;
5. Rozwój powikłań: krwawienie, erozja, zapalenie przełyku;
6. Uraz żołądka w przepuklinach.

Lecznicze przepukliny otworu przełykowego przepony ma więcej skutków ubocznych i zagrożeń dla osoby niż operacja.

Metody usuwania HFROD

Skuteczność oddzielnej procedury działania określa się poprzez stworzenie mechanizmu antyrefluksowego i utrwalenie narządów w jego miejscu anatomicznym. Usunięcie przepukliny metodą Nissena jest szeroko stosowane. Istotą tej operacji jest stworzenie sprzęgła, obracając mankiet wokół części przełyku. Mankiet tworzy mechanizm antyrefluksowy, który zapobiega zapaleniu przełyku.

Fundoplikacja Nissena przywraca anatomiczną pozycję narządów i stabilizuje funkcję zwieracza przełyku.

Po przeprowadzeniu takiej operacji wzrasta napięcie przełyku, pobudza się ruchliwość, poprawia się opróżnianie. Ta operacja była złotym standardem w leczeniu przepukliny otworu przełykowego przepony przez pół wieku.

Usuwanie Nissen wykonywane laparoskopowo lub otwartego dostępu. Główną wadą tego przykładu wykonania może być wyizolowany działania leczenia przepukliny tłuszczem przełyku, która występuje, gdy stan zapalny. Wada ta nie pozwala tworzyć mankiet wokół przełyku, a to tworzy się w żołądku. Z tego powodu stracił ważny mechanizm obronny mitralnej oraz w wykorzystaniu pęcznieje soda żołądka, pacjent odczuwa ociężałość, ból po nasyceniu, co negatywnie wpływa na jakość życia.

Laparoskopowe leczenie HH

Leczenie stosowane laparoskopowo klasycznie wykonania wyizolować przełyk i żołądek worka przepuklinowego do późniejszego zamocowania na pożądanym poziomie ciała. Laparoskopowe usunięcie HH zmniejsza wady rozworu następnie przeprowadza fundoplikacja.

Zalety chirurgii laparoskopowej w gg:

1. Minimalna nacięcia do tworzenia dostępu;
2. Przywrócenie pozycji anatomicznej ciała;
3. poprawa jakości życia pacjenta, poprzez normalizację funkcję zaworu przełyku.

Po chirurgii laparoskopowej jest przepuklina rozworu ryzyko nawrotu jest tylko 3%, a leki podtrzymujące całkowicie eliminuje komplikacji.

Chirurgia komplikująca przepuklinę

Często rozworu przepuklin skomplikowane chorób współistniejących wrzód żołądka, zapalenie przełyku, kamica pęcherzyka żółciowego, w których należy również radykalnego leczenia. W tak trudnych sytuacjach optymalną opcją jest operacja laparoskopowa, która daje dostęp do kilku narządów jednocześnie: żołądka, pęcherzyka żółciowego, przepony.

Kiedy operacja czas hybrydowy procedury jest zwiększona przez 30-50 minut, chirurg posiada przebicie bezpośrednio wady przepukliny i tworzy również dostęp do innych organów: pęcherzyk żółciowy (w przypadku zapalenia pęcherzyka żółciowego) lub bliższą wagotomii (chorób wrzodziejące).

Rehabilitacja po laparoskopii trwa od dwóch tygodni do miesiąca, pacjent musi przestrzegać diety przez 2 miesiące, po czym znika potrzeba przyjmowania leków i ścisłej diety.

Przeciwwskazania i konsekwencje

Przed zabiegiem usunięcia wady przełyku przepony pacjent przechodzi kompleksową diagnostykę w poszukiwaniu chorób współistniejących,które mogą stać się zagrożeniem dla życia podczas leczenia chirurgicznego.

Praca z GVPD jest przeciwwskazana w takich przypadkach:

1. Patologie SSS, choroby płuc, cukrzyca, marskość wątroby;
2. Choroba krwi, zaburzenie krzepnięcia;
3. Okres ciąży;
4. Choroby zakaźne.

Błąd chirurga lub ignorowanie profilaktyki w okresie pooperacyjnym prowadzi do takich częstych powikłań:

1. Powtórzenie przepukliny przełyku otworu przepony;
2. Zmiana głosu i niepokojące połykanie;
3. Bolesność, krwawienie, rozbieżność szwów;
4. Miejscowe zapalenie i wtórna infekcja rany;
5. Dyskomfort w klatce piersiowej, zgaga;
6. Podczas wykonywania fundoplikacji - zsuwanie mankietu.

Powikłania w operacji w GVAP pojawiają się we wczesnym okresie po usunięciu przepukliny, gdy rozpoczyna się proces odzyskiwania.

Leczenie konsekwencji może wymagać drugiej operacji.

Okres pooperacyjny

Surowa dieta to podstawowa zasada okresu powrotu do zdrowia po operacji. Pacjent powinien spożywać małe porcje, powstrzymać się od sody i zwykłej wody między posiłkami.Jest surowo zabronione przekazywanie i pierwsze 2 miesiące po usunięciu przepukliny, aby spożywać pokarmy wywołujące tworzenie się gazów (winogrona, kapusta, fasola).

Ważne jest, aby monitorować temperaturę spożywanych pokarmów, trudno jest przełknąć ciepłą i zimną żywność. Wynika to z obrzęku części sercowej żołądka po operacji, co utrudnia podawanie pokarmu, którego temperatura znacznie różni się od temperatury ciała.

Obejrzyj wideo: Mobilizacja blizny (Sierpień 2019).