Jak pojawia się przepuklina kobieca u kobiet?

przepuklina brzuszna pojawia się częściej u kobiet w średnim wieku, w okresie ciąży oraz w przypadku nadwagi. Patologia jamy brzusznej z opadem ciała pod skórę lub do sąsiedniej wnęce może również wystąpić u zdrowych kobiet, co jest typowe dla ludzi, którzy są zaangażowani w ciężkiej pracy fizycznej. Choroba ma specyficzne objawy, które są wyraźnie manifestowane podczas powikłań wady przepukliny. Pierwsze objawy, widoczne dla kobiet, dotyczą odczuwania dyskomfortu w jamie brzusznej, sondowania wady lub wybrzuszenia. Stopniowo zwiększa się przepuklina brzuszna, zaburzona zostaje funkcja narządów wewnętrznych i bez leczenia pojawiają się poważne powikłania w postaci niedokrwienia, krwawienia, perforacji i martwicy.


Rozpoznanie przepukliny brzucha na wczesnym etapie u kobiet jest możliwe, ponieważ narządy często przechodzą przez słabe więzadło mięśniowe lub powiększone anatomiczne otwory pod skórą. Przydzielają pępowinowe, udowe, pachwinowe, brzuszne i przepuklinowe białe linie brzuszne. Rzadziej można zaobserwować nietypową lokalizację występu w procesie wyrostka mieczykowatego, linii półksiężycowatej, otworu okluzyjnego.

Przyczyny choroby

Patologia jest powszechna wśród kobiet w ciąży, u osób z chorobami przewodu pokarmowego, z otyłością.Nieleczona wrodzona wada może objawiać się już u dorosłych kobiet podczas stresującego obciążenia ciałem.

Dlaczego występuje przepuklina brzuszna u kobiet?

 1. Ostry skok ciśnienia w jamie brzusznej lub ciągły wzrost zaparć, wzdęć, przewlekłego kaszlu, w czasie ciąży. U młodych dziewcząt choroba ta występuje z silnym płaczem, płaczem. U dorosłych kobiet głównym czynnikiem ryzyka jest nadwaga i choroba przewodu pokarmowego;
 2. Zagrożenia zawodowe: praca związana z podnoszeniem ładunku, zajęcia sportowe;
 3. Wrodzone osłabienie ściany brzucha i związane z wiekiem zmiany w tkance mięśniowej;
 4. Konsekwencją leczenia chirurgicznego, cięcia cesarskiego, słabego gojenia się blizn w jamie brzusznej i pachwinie;
 5. Predyspozycje genetyczne.

Wyczerpanie ciała, powstałe urazy jamy brzusznej, defekty w tkance mięśniowej - wszystko to jest obciążone czynnikiem dziedzicznym.

Klasyfikacja przepuklin brzusznych

U kobiet wypukłości brzucha są klasyfikowane zgodnie z kierunkiem wady, lokalizacji i przebiegu klinicznego.

Nabyte wady pojawiają się już w starszym wieku jako powikłanie pooperacyjne lub konsekwencja urazu.

Wrodzone wady jamy brzusznej są wykrywane we wczesnym wieku, ale czasami są leczone bez operacji, co prowadzi do wtórnej choroby u dorosłej kobiety.

Najczęściej stwierdza się przepuklinę pępkową, objawiającą się wypływem części jelita lub żołądka przez pierścień pępowinowy. Mniej powszechne są bóle udowe, pachwinowe, przepuklinowo-brzuszne oraz choroby o nietypowej lokalizacji.

Zgodnie z objawami klinicznymi mogą one być skomplikowane i nieskomplikowane, co jest determinowane obecnością ostrego procesu zapalnego, naruszeń, niedokrwiennych zaburzeń, krwawienia i innych ciężkich następstw wady przepuklinowej u kobiet.

Klinika przepuklin brzusznych

Oznaki przepukliny brzusznej pojawiają się ostro na tle negatywnego czynnika, ale choroba mogła być obecna przez długi czas. Kobiety mają objawy, takie jak ból w jamie brzusznej, zaburzenia trawienia, nudności, ociężałość.

Zewnętrzne objawy obrzęku występują w 85% przypadków (pozostałe 15% - przepuklina wewnętrzna).

Przepuklina pooperacyjna jest zlokalizowana bezpośrednio w okolicy żwacza, czemu towarzyszą nieprzyjemne odczucia, zaczerwienienie, świąd i stan zapalny w przypadku złego gojenia się ran.

Specyficzne objawy przepukliny jamy brzusznej:

 1. Gdy patologia pępkowa w worku przepuklinowym jest częściej jelita, co przejawia zaburzenia dyspeptyczne, nudności, zaparcia i wzdęcia. Naruszenie występu grozi pęknięciem jelit i zapaleniem otrzewnej;
 2. Przepuklina pachwinowa wykazuje objawy stopniowo, ból wzrasta wraz ze wzrostem defektu, który jest zlokalizowany z prawej lub lewej strony. Pojawiają się oznaki chorób ginekologicznych, rozwija się słabość mięśni pachwinowych, zwiększa się ból podczas chodzenia;
 3. Występowanie białej linii obejmuje objawy bólu brzucha, pieczenie, pogorszenie ogólnego stanu. Przepuklina jest zlokalizowana w górnej lub dolnej części brzucha, a także w pobliżu pępka.

Podczas badania lekarz łatwo rozpoznaje zewnętrzne przepukliny brzuszne za pomocą palpacji i zbiera anamnezy życia i choroby.

Występ wewnętrzny wymaga potwierdzenia rozpoznania, dlatego zaleca się USG, TK, MRI, RTG za pomocą środka kontrastowego.

Jak leczy się przepuklinę żołądka?

Pozbyć się choroby może być wyłącznie chirurgiczne: chirurgia laparoskopowa, rozciąganie i rozciąganie przepuklin.

Otwarty plastik stopniowo przechodzi w przeszłość, ponieważ pozostawia po sobie dużą bliznę i jest gorszy od nowoczesnych metod według wielu kryteriów.

Zalety laparoskopowego leczenia przepuklin brzusznych:

 • aby usunąć przepuklinę, należy wykonać tylko trzy małe nakłucia jamy brzusznej, mięśnie nie są uszkodzone;
 • po operacji pacjent czuje się znacznie lepiej, nie ma silnego bólu i zmniejsza się ryzyko złego gojenia się ran;
 • okres powrotu do zdrowia maleje, ale nie wyklucza to konieczności ciągłej prewencji;
 • w ciągu tygodnia mijają się nieprzyjemne objawy, a po 10 dniach można podjąć lekką pracę fizyczną.

Jaka jest różnica między operacją otwartą a laparoskopią?

Hernioplastyka (otwarta)Chirurgia laparoskopowa
Wyciąg po zabiegu6-9 dniW dniu operacji
Odzyskanie5-9 tygodni14-21 dni
Objawy bólu po operacjiPresentBrakujące lub minimalne
Ryzyko powtórzenia przepukliny10%0,5%
Ślady po operacjiBlizna co najmniej 10 cmTrzy małe kropki

Pomimo wszystkich zalet chirurgii laparoskopowej, metodę leczenia wybiera się w oparciu o ogólny stan pacjenta. Często leczenie jest utrudnione przez choroby ogólnoustrojowe i powikłania przepukliny, dlatego w celu bezpieczeństwa wykonuje się otwartą przepuklinę.

Obejrzyj wideo: Czy one założyły majtki? (Sierpień 2019).