Przepuklina brzuszna lub centralna

W miejscu szycia pojawia się przepuklina pooperacyjna lub brzuszna. Taki defekt jest badany w obszarze blizny po zabiegu operacyjnym na brzuchu lub w okolicy pachwiny, w związku z czym wybrzuszenie w przeważającej mierze jest siecią, częścią jelita lub żołądka. Wada brzuszna objawia się podczas wzrostu ciśnienia wewnątrzmacicznego, z wysiłkiem fizycznym i wysiłkiem, ale gdy osoba jest zrelaksowana i w pozycji poziomej, wada powraca na swoje miejsce. Według statystyk, przepuklina brzuszna występuje w 15-17% ludzi, którzy mieli operację, i co się dzieje, jest zaletą w podeszłym wieku ze względu na fizjologiczne osłabienie ściany brzucha. Leczenie chirurgiczne wady naprawy (przepuklina), narządy z powrotem na miejsce i zszywano przepukliny. Aby zapobiec nawrotowi choroby, wykonuje się wzmacniający implant siatkowy.

Przyczyny usterki pooperacyjnego wiąże się z predyspozycją genetyczną, wrodzone osłabienia urządzenia mięśniowo-więzadłowego.

Większość brzusznej występu występuje na tle niewłaściwego traktowania naruszeń w okresie rehabilitacji, chorób towarzyszących oraz nieprzestrzegania zaleceń lekarskich.

Dlaczego pojawia się przepuklina po operacji?

Chirurgiczne leczenie dzieci w wieku poniżej 5 lat może spowodować wadę brzusznej, z powodu niedostatecznego rozwoju ściany jamy brzusznej. Czynniki genetyczne odgrywają również ważną rolę, ponieważ tkanki łącznej dysplazji jest dziedziczna, jest to naruszenie siły mięśniowej, a zatem blizny.

Systemowa słabość układu mięśniowo-szkieletowego zwiększa ryzyko przepukliny pooperacyjnej u dzieci i dorosłych.

Inne przyczyny przepukliny brzusznej:

 1. Słabe gojenie się rany pooperacyjnej: wykonanie jakiejkolwiek operacji jest niebezpieczne z ryzykiem zakażenia. Jest to najpoważniejsze powikłanie pooperacyjne, co prowadzi do rana jątrzyć, zatrucia. Blizna staje się w ten sposób mniej trwała i nie zamyka się przez długi czas. W słabym miejscu dochodzi do wyjścia narządów jamy brzusznej;
 2. Rzadko jest nadwrażliwość typu nici: u tych pacjentów szew jest oderwany przed leczy ran;
 3. Niestosowanie się do trybu spoczynkowego po leczeniu chirurgicznym: przepuklina brzuszna częściej pojawia się u ludzi, którzy ignorowali podstawy trybie pooperacyjnego, wcześnie zaczął angażować się w ciężkiej pracy, doświadczenie stres, przejadać.W takich warunkach rana goi się długo iw tym czasie istnieje ryzyko pojawienia się przepukliny pooperacyjnej;
 4. Choroby ogólnoustrojowe, które ujawniły się po operacji: są to patologie, które powodują wzrost ciśnienia wewnątrzmacicznego. Choroby płuc, procesy nowotworowe, zaburzenia trawienia, otyłość - wszystko to może wywołać przepuklinę brzuszną we wczesnym i późnym okresie pooperacyjnym;
 5. Błędy podczas operacji: niewystarczające leczenie chirurgiczne polega na wyborze niewłaściwej techniki szycia, niewystarczającego lub nadmiernego napięcia rany, co prowadzi do pojawienia się defektu.

Patologia brzuszna jest diagnozowana za pomocą USG, MRI i CT.

Pacjenci z nadwagą mogą przez długi czas nie podejrzewać przepukliny aż do wystąpienia komplikacji, dlatego po operacji konieczne jest regularne kontrolowanie aż do momentu całkowitego wyzdrowienia.

Objawy

Typowa przepuklina brzuszna objawia się podobnie jak inne typy chorób, ale są też cechy szczególne. Występ ten pojawia się w obszarze żwacza, nie jest wykryty w spokojnym stanie, badanie palpacyjne jest badane przez torebkę przepuklinową.Częściej defekt pojawia się w obszarze rany, która jeszcze się nie zagoiła, dlatego objawy są również związane z bólem, krwawieniem i ropieniem tkanek.

Główne objawy przepukliny brzusznej u osób w różnym wieku:

 1. Pojawienie się stałej wady w obszarze pooperacyjnej bliznowatości;
 2. Podczas chodzenia i ćwiczeń zwiększa się dyskomfort;
 3. Rzadko występuje ból, który wynika głównie z zapalenia;
 4. Typowe objawy: nudności, wymioty, ból w jamie brzusznej.

Bolesność u pacjentów z przepukliną brzuszną obecną podczas wysiłku, ruchów, często towarzyszy zaparciom i innym zaburzeniom przewodu żołądkowo-jelitowego.

Rodzaje przepuklin brzusznych

Klasyfikuj wady brzuszne w zależności od rozmiaru:

 • mały - nie zmieniaj kształtu brzucha, wybrzuszaj tylko podczas silnego napięcia;
 • średnio - wizualnie zamanifestowane w pewnej części brzucha;
 • rozległe - takie defekty znajdują się w całym obszarze przedniej ściany brzusznej;
 • Giant - zajmują kilka obszarów ściany brzucha.

Jak leczyć?

Jeszcze przed operacją chirurgiczną zalecana jest terapia chorób współistniejących, która trwa w okresie pooperacyjnym.Jest to podstawą do zapobiegania wadom brzusznym. Jeśli nie uda się uniknąć tego powikłania, zalecane jest leczenie podtrzymujące zachowawcze i druga operacja.

Standardową metodą usuwania przepukliny jest hernioplastyka z instalacją siatki.

Podczas przepukliny protetycznej zamiast przepukliny umieszcza się syntetyczną protezę wykonaną z siatki polipropylenowej. Implant jest mocowany pod skórą lub powięź, po czym ryzyko powtórnego przepukliny jest całkowicie wykluczone (pod warunkiem, że operacja jest wykonana prawidłowo).

Zalety nierozciągliwej przepukliny:

 1. Ta operacja stała się standardem leczenia przepuklin i jest uznawana za najbardziej niezawodną technikę.
 2. Dla osób starszych i pacjentów z zaburzeniami wewnętrznymi nie występuje ryzyko niewydolności oddechowej i innych ciężkich zaburzeń oddechowych i SSS.
 3. Zmniejszenie zespołu bólowego, ponieważ własne zdrowe tkanki nie biorą udziału w operacji.
 4. Zdolność do rekonstrukcji ściany brzucha i plastra brzucha w przypadku gigantycznej wady.

Leczenie przepukliny brzusznej można również wykonać metodą laparoskopowej i rozciągliwej przepukliny.Napięcie plastik niebezpiecznie wysokie ryzyko nawrotu, a w przypadku laparoskopii ma gwarancji niezawodne zamocowanie implantu siatkowego.

Obejrzyj wideo: Przepuklina L5 - S1 - jak to naprawić ? (Sierpień 2019).