Wrodzona przepuklina przeponowa u dzieci

Wrodzona przepuklina przeponowa jest wynikiem naruszenia płodu w macicy. Patologiczny proces przeponowy występuje na tle anomalii więzadła mięśniowego, które ma fizjologiczny otwór do przejścia części przełyku. Gdy więzadło rozszerza się, co może nadal występować u płodu, wnęka klatki piersiowej penetruje część sercową żołądka i większą część przełyku. Choroby nie są określane wzrokowo, dzieci noworodków nie mają zewnętrznych oznak choroby (z niewielką wadą), co komplikuje terminową diagnozę.

Przepona jest płytką tkanki mięśniowej i łącznej, ma słabe punkty, w których najczęściej tworzy się przepuklina. Choroba ta jest spowodowana naruszeniem rozwoju przepony płodu, co wiąże się z wrodzonymi patologiami.

Bardzo rzadko choroba nabrała charakteru, ponieważ leczenie dzieci rozpoczyna się od momentu urodzenia.

Przyczyny przepuklin wrodzonych

Choroba występuje na tle mutacji genetycznych płodu lub z powodu chorób i zachowań ciężarnych. Początek wady rozpoczyna się w drugim miesiącu ciąży, kiedy zaczyna się układanie przegrody między tułowiem a rejonem osierdziowym.

Narodziny dzieci z przepukliną są bardziej prawdopodobne w takich przypadkach:

 1. Wpływ promieniowania jonizującego;
 2. Palenie i picie napojów alkoholowych;
 3. Przyjmowanie substancji narkotycznych prowadzi do uszkodzenia aparatu genetycznego;
 4. Leczenie ciężarnych antybiotyków, cytostatyków i innych toksycznych leków, które wpływają na powstawanie płodu;
 5. Niekorzystna sytuacja ekologiczna i szkodliwe warunki pracy.

U dzieci może wystąpić prawdziwa lub fałszywa przepuklina przeponowa. Prawdziwą wadę określa niedorozwój więzadła mięśniowego, przez który przenikają organy jamy brzusznej. Ten występ ma przepuklinę. W przypadku całkowitego braku więzadła mięśniowego mówimy o rozluźnieniu przepony, kiedy narządy poruszają się bez ograniczeń.

Fałszywa przepuklina występuje z otworem przepony przepony, gdy narządy odpływowe nie są pokryte błoną surowiczą (torebka przepuklinowa jest nieobecna).

Taka przepuklina przeponowa u noworodków ściska serce i płuca, co prowadzi do innych ciężkich stanów u dzieci.

Znaki i gatunki

Wrodzone przepukliny wrodzone są klasyfikowane w zależności od lokalizacji wady:

 1. Przekrój opłucnowy: najczęściej zdiagnozowany, znajduje się głównie po lewej stronie, jest zarówno prawdziwy, jak i fałszywy;
 2. Występ jajnika: narządy przenikają przez powiększony otwór przełyku, są to wyłącznie prawdziwe przepukliny;
 3. Przedłużanie przymostowe: zlokalizowane za mostkiem, odnosi się do prawdziwych wad wrodzonych.

Objawy kliniczne różnią się na różnych etapach procesu patologicznego iw zależności od postaci.

Główne objawy defektu przeponowego u dziecka:

 • od momentu narodzin jest sinica i duszność;
 • cichy płacz noworodka, płuca nie ujawniają się w pełni;
 • stan się pogarsza z każdą minutą;
 • asymetria klatki piersiowej jest wizualnie określona, ​​nie ma ruchu po stronie przepukliny;
 • podczas odwracania się dziecka odczuwa się niewielką przepuklinę i karmi się dusznością i dusznością.

Wrodzona przepuklina może wystąpić u dzieci w wieku przedszkolnym. Dziecko skarży się na bolesne odczucia, nudności, niewydolność oddechową, co wiąże się z wyciskaniem ścian żołądka i płuc.

Przepuklina przełyku objawia się objawami choroby refluksowej, częstymi pobudzeniami, zgagą. Te dzieci mają trudności z połykaniem i słabo przybierają na wadze.

Leczenie

W leczeniu wrodzonej przepukliny jest konieczne ze względu na anomalie, które powstały jeszcze w płodzie. Ponieważ główną przyczyną jest naruszenie mięśniowej przegrody, wykonywana jest operacja chirurgiczna. Dzieci mogą mieć poważne komplikacje związane z ciśnieniem w płucach, ponieważ do usunięcia gazu z żołądka używana jest specjalna sonda, a dziecko zostaje przeniesione do sztucznej wentylacji. Już po przywróceniu normalnego oddechu wada zostaje usunięta.

Działanie wewnątrzmaciczne

Teraz istnieje możliwość wewnątrzmacicznego leczenia przepony. Jeśli trzymasz kawałek niedrożności tchawicy, płuca zaczną wzrastać z powodu płynu, który normalnie trafia do komory owodniowej. Rosnące płuca stopniowo wypierają przepuklinę, a narządy płodowe staną się na miejscu. Ta operacja jest wykonywana poprzez otwarcie macicy lub małe nacięcie. Dodatkowy środek przepisał kortykosteroidy, które przyspieszają tworzenie się płuc.

Rokowanie w leczeniu domacicznym jest korzystne, ale zależy od terminowości pierwszej pomocy.

Leczenie niechirurgiczne

Usunięcie przepukliny w starszym wieku odbywa się w przypadku powikłań, zagrożeń życia. Większość noworodków zwykle cierpi na małą przepuklinę, więc leczenie jest przepisywane bez operacji.

Nonsurgical leczenie przepukliny przeponowej u niemowląt i dzieci starszych zakłada, że ​​liczba środków zapobiegawczych, w tym diety, równomierny rozkład obciążenia na ciele, z wyjątkiem chorób sercowo-naczyniowych i układu oddechowego.

Komplikacje

Choroba u płodu bez odpowiedniej obróbki ma złe rokowania poronień częstotliwość wynosi 30%, a całkowita śmiertelność o 70%. Przyczyną śmierci płodu są choroby współistniejące - niedorozwój płuc, nadciśnienie płucne, niedowagę, niedokrwienie narządów wewnętrznych.


W połowie przypadków przepuklina płodu zachodzi na tle choroby nerek, centralnego układu nerwowego, przewodu pokarmowego i serca. Wada przeponowa prowadzi do naruszenia krążenia krwi, co wpływa na masę płodu, kończy się niedorozwojem płuc i komorowym.

Przepuklina może towarzyszyć zespołowi Turnera, trisomii do 21, 18 i 13 chromosomów i innych nieprawidłowości genetycznych.