Nieoperacyjne leczenie przepukliny przeponowej

Nieoperacyjne leczenie przepukliny (przełykowe otwarcie przepony) jest objawową, etiologiczną i patogenetyczną terapią wykonywaną pod nadzorem lekarza w szpitalu i domu. Wybór leczenia bez operacji zależy od towarzyszących objawów choroby, które powstały z powodu powikłania przepukliny otworu przełykowego. Może to być zapalenie przełyku, choroba refluksowa, wrzód trawienny i inne. W przepuklinie AMP brzuszna część przełyku, kardioza żołądka, a nawet cały narząd w jamie klatki piersiowej poprzez osłabione odcinki wyjścia przepony.

Choroba może być wyleczona bez operacji, ale tylko w początkowym stadium, gdy tylko przełyk przenika przez otwór w otworze lub razem z częścią sercową żołądka.

Prawidłowe leczenie jest etiologiczne, ale jest to możliwe tylko przez chirurgiczne usunięcie szwów z patologicznie poszerzonego przełykowego otworu przepony. Dlatego też, bez operacji, pacjent zmaga się z zespołem objawów, stosując leki, fizjoterapię, dietę i ćwiczenia oddechowe.

Co musisz wiedzieć o leczeniu bez operacji

Konserwatywne podejście do eliminacji choroby chirurgicznej może być zarówno korzystne, jak i szkodliwe dla osoby. Każdy pacjent ma zdiagnozowaną przepuklinę przełyku na różnych etapach, dlatego nie ma uniwersalnej techniki leczenia defektu przepony bez operacji. Aby nie zaszkodzić, konieczne jest rozważenie leczenia zachowawczego tylko w pierwszym i drugim stadium choroby.

Cechy przepony przepuklinowej na różnych etapach:

 1. Rozciąganie przełyku w etapie 1: odcinek brzuszny przełyku wystaje do klatki piersiowej, tętnica jest nadal zlokalizowana na poziomie otworu w otworze, żołądek jest już podniesiony;
 2. Przepuklina w II etapie: część brzuszna przełyku znajduje się w jamie klatki piersiowej, żołądek znajduje się już w obszarze otworu;
 3. Przepuklina w trzecim etapie: brzuszna część przełyku, przedział sercowy i część żołądka znajdują się nad otworem otworu.

Nieoperacyjne leczenie wycięcia przełyku trzeciego stopnia jest nieskuteczne, a choroba prowadzi do poważnego ucisku najistotniejszych narządów, w tym serca.

Leczenie na pierwszym i drugim stopniu będzie miało na celu wyeliminowanie następstw takich stanów jak refluksowo-przełykowe, przewlekłe zapalenie przełyku, krwawienie,przewlekły lub ostry wrzód trawienny i dławica piersiowa.

Refluksowe zapalenie przełyku występuje w różnym stopniu złożoności, co również zależy od podejścia do leczenia. W łagodnej postaci choroba ma łagodną symptomatologię, ujawnia się tylko podczas przełyku lub prześwietlenia klatki piersiowej. Średni stopień przełyku widział złe samopoczucie stałą zgaga, niedomykalność, zmniejszoną zdolność do pracy. Ciężki etap prowadzi do powikłań, w tym blizn i pojawienia się wrzodów trawiennych.

Trzy uniwersalne metody

Na dzień dzisiejszy istnieją trzy skuteczne metody kontrolowania wysunięcia przełyku bez operacji. Jest to medyczna eliminacja kompleksu objawowego, przestrzeganie diety i ćwiczeń fizycznych.

Istota niechirurgicznego leczenia:

 1. Leki przewidziane do zapobiegania progresji do następnego etapu, zmniejszenie kwasowości żołądka, przełyku, przełyku irytujący ruchliwość normalizację;
 2. Dietetyczne potrzeby chemicznej i termicznej efekt oszczędzający w przełyku, a także w celu zmniejszenia agresywności kwasu solnego i zapobiegania odgazowywanie;
 3. Fizjoterapia i fizjoterapia są konieczne, aby przywrócić napięcie mięśniowe i elastyczność osłabionej przepony w okolicy otworu przełykowego.

Leki

Głównym celem leków w HBP jest zapobieganie refluksowi iw tym celu zaleca się następujące grupy leków:

 1. Preparaty zobojętniające kwas - eliminują zgagę, promują wiązanie kwasu solnego. Popularni przedstawiciele: Gastal, Maalox, Almagel;
 2. Blokery receptorów histaminowych - obniżają poziom kwasu solnego, działając bezpośrednio w centrum jego produkcji. Przedstawiciele: raksatydyna, ranitydyna;
 3. Inne leki zmniejszające kwasowość: Esomeprazol, Omeprazol;
 4. Preparaty do normalizacji ruchliwości przełyku: cyzapryd, metoklopramid.

Ważne! Leczenie będzie skuteczne tylko przy odpowiednim schemacie przyjmowania leków przepisanych przez lekarza.

Odżywianie w HBPD

Przejadanie się często staje się decydującym czynnikiem w wyglądzie przepukliny przełyku, dlatego w procesie leczenia należy przestrzegać prostych zasad żywienia dla prawidłowego funkcjonowania przewodu żołądkowo-jelitowego.

Trzy zasady diety z przepukliną przełyku:

 1. Tryb: należy jeść 5-6 razy, na jeden posiłek objętość nie powinna przekraczać 250 ml, przerwy między posiłkami nie są dłuższe niż dwie godziny;
 2. Produkty powinny przyczynić się do zmniejszenia kwasowości: z diety wykluczone są naczynia, które powodują wydzielanie kwasu solnego. Należą do nich kwaśne, ostre, wędzone, słone potrawy;
 3. Zapobieganie gazowaniu: kapusta, rośliny strączkowe, kukurydza, napoje gazowane powinny być wyłączone lub ograniczone.

Nadwaga wpływa również na postęp choroby. U osób z nadwagą zwiększa się ciśnienie wewnątrzmaciczne, w wyniku czego narządy jamy brzusznej poruszają się szybciej poza przeponę, a choroba jest traktowana trudniej. Dlatego ważnym etapem leczenia jest stosowanie diety terapeutycznej w celu normalizacji masy ciała.

Ważne! Nadmierna produkcja soku żołądkowego z refluksem prowadzi do podrażnienia przełyku i powstawania owrzodzeń.

LFK z przepukliną przełyku

FE

Ćwicz

Udaj się na miękki wałek leżący na bokuWdychaj, wypychaj brzuch tak bardzo, jak to możliwe. Wydychaj i relaksuj się. Powtórz 3-5 razy.
Stojąc na kolanach, jego plecy są równePo natchnieniu powoli ugnij w prawo, po wydechu wyprostuj grzbiet. Powtórz 5-7 razy.
Na miękkiej macie leżącej na plecachOddychanie jest równomierne i rytmiczne, powoli skręcając w prawą i lewą stronę, nie tłamsząc oddechu.

Zagrożenia i przeciwwskazania

Operacji nie można uniknąć w przypadku wielu owrzodzeń przełyku, z krwawieniem wewnętrznym, ciężką niedokrwistością, z dużą przepukliną i dysplazją.

Takie powikłania mogą zakończyć się śmiercią z krytyczną utratą krwi, perforacją przełyku, ściskaniem przepukliny klatki piersiowej.