Objawy przepukliny jelita

Przepuklina odbytnicy lub odbytnicy objawia się przez upadek ciała poza granice anatomiczne, które występuje na tle słabości mięśni dna miednicy. Choroby jelita są częstym zjawiskiem, zwłaszcza klęską odbytnicy. Ciało to należy do najbardziej narażonych miejsc ludzkiego ciała, ponieważ często zdiagnozowano szczelinę odbytu, hemoroidy, polipy jelita i raka. Przepuklina odbytnicy zajmuje daleko od pierwszego miejsca występowania, ale może się pojawić z powodu długotrwałych chorób jelit, zaparć, skomplikowanych hemoroidów. W przypadku osłabionych mięśni wypadnięcie odbytnicy nie jest wykluczone nawet przy niewielkim obciążeniu ciała i podczas kaszlu.

Zdrowe mięśnie dna miednicy utrzymują narządy w normalnej pozycji, ale ich uszkodzenie jest wyzwalane przez fazowany mechanizm destrukcyjny, który kończy się przepukliną.

Wybrzuszenie jelita następuje w trzech etapach:

 1. Przepuklina pierwszego stopnia przejawia się niewielkim wybrzuszeniem odbytnicy, dyskomfortem, trudnym do usunięcia;
 2. Przepuklina drugiego stopnia jest szczególnie wyraźna u kobiet, wypukłość w obszarze pochwy, która przechodzi w przepuklinę przegrody odbytniczo-pochwowej.Już na tym etapie naturalny czyn defekacji jest niemożliwy, w celu oczyszczenia jelit za pomocą lewatywy i innych środków;
 3. Przepuklina trzeciego stopnia - całkowite wypadanie odbytnicy, u kobiet jest ona uzupełniona wychodzeniem poza seksualne otwarcie ściany pochwy.

Przepuklina odbytnicy w pierwszym etapie praktycznie nie przynosi bolesnych wrażeń i przez pewien czas może być zignorowana, gdy osoba sama podejmuje diagnostykę hemoroidów i angażuje się w samoleczenie. Takie podejście przyczynia się do postępu choroby, a ściany jelita stopniowo oddalają się, a zespół bólu łączy się.

Na ostatnim etapie występowi towarzyszy krwawienie, pojawia się szczelina odbytu, a u mężczyzn może pojawić się tylna postać choroby, gdy przepuklina jest skierowana w stronę kości ogonowej.

Dlaczego wypadanie odbytnicy?

Zdrowe mięśnie małej miednicy zapobiegają naruszeniu anatomicznej pozycji jelita, nawet przy silnym wysiłku, kaszlu, uniesieniu grawitacji. Naprawiają dobrze narząd, zapobiegając jego przemieszczeniu. Przepuklina powstaje w odpowiedzi na istniejące nieprawidłowości w tkance mięśniowej, które występują głównie w starszym wieku lub nieuważne wobec stanu jelit u młodych ludzi.

Słabe mięśnie miednicy nie utrzymują jelit pod wpływem następujących czynników:

 1. Dziedziczność, choroby wrodzone i wady miednicy;
 2. Ciężka praca fizyczna, zajęcia sportowe;
 3. Drugie i kolejne naturalne porody pochwowe;
 4. Choroby żołądkowo-jelitowe z przedłużonym zaparciem lub przełomem;
 5. Leczenie chirurgiczne w przypadku rozcięcia różnych części dna miednicy, w tym krocza;
 6. Zmniejszenie produkcji estrogenów, co prowadzi do nieprawidłowego przebiegu procesów metabolicznych i niedożywienia narządów miednicy. Dzieje się tak częściej u kobiet w okresie menopauzy;
 7. Rozpoczął się etap hemoroidów lub szczeliny odbytu, ale istnieje również połączone uszkodzenie odbytu, które jeszcze bardziej wpływa na stan odbytnicy.

Występowanie odbytnicy i przepukliny jelita zależy od wielu czynników. Osoby z nadwagą i chorobami układu oddechowego również mogą stanąć w obliczu tej dolegliwości, a także zdrowi sportowcy, którzy nieprawidłowo obliczają obciążenie organizmu.

Uraz odbytnicy może przyczynić się do utraty jelit, a także chorób onkologicznych.

Manifestacje przepukliny jelita

Rectocele wykazuje wyraźne objawy zewnętrzne i wewnętrzne. Bezobjawowy przepływ jest również możliwy przy niewielkiej przepuklinie, kiedy można ją wykryć tylko przy pomocy palca odbytnicy.

Wypukłe duże rozmiary powodują następujące objawy:

 • dystalny koniec jelita poza odbyt;
 • niemożność lub trudności z opróżnianiem;
 • przedłużone zaparcia i związane z nimi choroby przewodu pokarmowego;
 • ból w odbytnicy, w dolnej części brzucha i dolnej części pleców;
 • z masami śluzu pojawia się śluz i skrzepy krwi;
 • ogólne zatrucie organizmu przed stagnacją stolca.

Początkowe powstawanie przepukliny jest podobne do zwykłych hemoroidów, a objawy kliniczne są podobne, ale jest jedna istotna różnica. Hemoroidy objawiają się pojawieniem się guzków hemoroidalnych patologicznie powiększonych na zewnątrz, aw przypadku wypadnięcia jelit, widoczna jest błonę śluzową. Wizualnie choroby te można łatwo odróżnić, ponieważ procesy krążenia trwają w przewróconej części jelita i mają odpowiedni kolor. W hemoroidach w węzłach występuje niedokrwienie i nabierają niebiesko-purpurowego zabarwienia.

Wraz z wybrzuszeniem wypróżnień towarzyszy silny ból, pojawiają się fałszywe impulsy, pojawia się poczucie niepełnego opróżniania, aw zaniedbanych przypadkach w ogóle nie opróżnia się jelita pacjenta.

Pacjent jest zmuszony do regularnego stosowania lewatyw i przyjmowania środków przeczyszczających.

Leczenie zachowawcze

Leczenie lekami i przestrzeganie diety w początkowej fazie powstawania procesu patologicznego zawiesza chorobę i przy dobrej reakcji na leczenie zachowawcze, operacja nie jest wykonywana. Chirurgiczne usunięcie wady jest obowiązkowe w ciężkim stadium choroby, gdy objawy nie są usuwane, ściany jelita są podrażnione, a stan pacjenta nie poprawia się z powodu leków i innych metod leczenia.

Nieoperacyjne leczenie przepukliny jelitowej:

 1. Leki przeciwskurczowe i przeciwbólowe;
 2. Dieta z wyjątkiem produktów mlecznych, zwiększona zawartość błonnika i cieczy;
 3. Środki przeczyszczające, lewatywy w przypadku zaparć;
 4. Środki antybakteryjne i przeciwzapalne.

Aby zapobiec powikłaniom i postępowi choroby, konieczne jest przestrzeganie zaleceń lekarza prowadzącego.

Operacja za pomocą rectoceles

Wypadanie przedniej ściany jelita w ciężkim przypadku zostaje chirurgicznie usunięte. Chorobie często towarzyszą inne zaburzenia jelita, ponieważ wykonywana jest kombinowana operacja. Przepuklinę jelitową eliminuje się przez przyszycie przedniej ściany wraz z mięśniami, które ją podnoszą.

Radykalne leczenie wykonuje się endoskopowo wraz z instalacją implantu, co dodatkowo zapobiega wypadaniu jelita.

Przepuklina po operacji jest całkowicie wyeliminowana, ale okres rehabilitacji trwa kilka miesięcy. W okresie rekonwalescencji pacjent obserwuje dietę, przyjmuje leki i z konieczności wyklucza poważną aktywność fizyczną.

Obejrzyj wideo: OBJAWY CHOROBOWE ZWIASTUJĄCE ZAGROŻENIE ŻYCIA. PORADNIK (Sierpień 2019).