Co to jest przepuklina okołowierzchowa?

Przepuklina okołooponowa lub okołopępkowa to wyjście z sieci lub części jelita przez rozszerzone i osłabione mięśnie białej linii brzusznej. Choroba jest powszechna wśród dzieci, jako choroba wrodzona na tle niepełnego powstawania rozcięgna. U dorosłych takie umiejscowienie wypukłości występuje rzadziej, głównie u mężczyzn po 40 roku życia z powodu wysiłku fizycznego lub urazu brzucha. Taki defekt u dorosłych znajduje się w pobliżu pępka, wyżej lub niżej, sam pępek nie jest złamany, ale pacjent często przyjmuje paraumblikalnye występy w przepuklinie pępowinowej. w występu białej linii nie może być leczona zachowawczo i prawie nigdy nie idź sam, ponieważ zawarte w kategorii chorób chirurgicznych i wymaga rutynowych i awaryjnych operacji.

Główne przejawy takich przepuklin są podobne do innych gatunków - jest wybrzuszenia w jamie brzusznej przez linię środkową, która nie jest bolesne i zmniejszenia swobodnie badanie dotykowe.

Obrzęk okrągły kształt zniknie na własną rękę, kiedy mięśnie brzucha są rozluźnione, a człowiek jest, ale jeśli tak się nie stanie, możliwe jest podejrzany nerek - ciężkim powikłaniem periomphalic wypadnięciem z kompresją ciała w worka przepuklinowego i krążenie krwi w nim.

Dlaczego przepuklina występuje u dorosłych?

Perianopic przepuklina występuje głównie w górnej części ze względu na małą grubość ścięgna ścięgna. Roztocza mięśnia przedniej ściany brzucha mają początkowo szczeliny, które przyczyniają się do osłabienia mięśni, ale nie dzieje się tak u całkowicie zdrowej osoby z normalnym ciśnieniem wewnątrz jamy brzusznej i odpowiednimi obciążeniami ciała. Aby przyczynić się do rozbieżności ścięgien i pojawienia się przepukliny, można leczyć te same choroby wewnętrzne brzucha i sposób życia człowieka.

Główne przyczyny i czynniki ryzyka:

  1. Niedorozwój lub dysplazja tkanki łącznej, co jest typowe dla osób z zespołem Morphana lub wypadaniem płatka zastawki mitralnej;
  2. Cięcie białej linii, stopniowe rozszerzanie się naturalnych dziur między włóknami;
  3. Naruszenie tworzenia się rozcięgna w rozwoju wewnątrzmacicznym;
  4. Otyłość u dorosłych, urazowe uszkodzenie jamy brzusznej;
  5. Ciąża i inne stany z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzmacicznym, w tym wodobrzusze (nagromadzenie płynu w jamie brzusznej);
  6. Aktywne sporty, nierównomierny rozkład obciążenia.

W rzadkich przypadkach przepuklina okołobałkowa wydaje się być wielokrotna, a występowanie u dorosłych obserwuje się zarówno powyżej pępka, jak i w dolnej części brzucha.

Objawy kliniczne

Można podejrzewać przepuklinę białej linii na następujących podstawach:

 1. W pobliżu pępka znajduje się obrzęk o zaokrąglonym kształcie, gdy jest dotykany, jest elastyczny i łatwo wciska;
 2. Ból może być nieobecny lub umiarkowany, w zależności od przyczyny występu i narządu znajdującego się w worku przepuklinowym;
 3. Nieprzyjemne doznania występują podczas ćwiczeń, po jedzeniu, rozprzestrzeniają się w okolicy lędźwiowej, pod łopatką;
 4. Zaburzenia z przewodu pokarmowego: nudności, wzdęcia, zaparcia, odbijanie i cuchnący oddech;
 5. Występ stopniowo się zwiększa, ogólny stan się pogarsza.

Skomplikowana przepuklina okołowierzchołkowa objawia się krwawieniem wewnętrznym, perforacją, niedokrwieniem i martwicą narządu.

Guzki część jelita lub sieci większej stopniowo zanikać, a jeśli nie przeprowadzenia natychmiastowej operacji, zapalenie otrzewnej występuje, zatrucia organizmu i śmierci.

Taki wynik przepukliny może być jedynie w skrajnie zaniedbanych przypadkach, gdy dana osoba nie chce zbadać lub operacyjnie leczyć przepuklinę parumalną.

Jak jest diagnozowana?

Aby potwierdzić rozpoznanie przepukliny okołowierzchołkowej, konieczne jest poddanie kilku badań instrumentalnych, oddanie krwi do analizy. Egzamin rozpoczyna się od badania chirurga, badania palpacyjnego, przesłuchania i zebrania anamnezy życia. Wszystkie elementy są ważne w diagnostyce przyczyny dla poszukiwania i wyjątków, ponieważ jeśli pominąć ten moment, po leczeniu ryzyko ponownego wystąpienia wzrasta przepukliny.

Etapy badania pacjenta z podejrzeniem przepukliny okołowierzchowej:

 1. Przesłuchanie i zbieranie skarg, poszukiwanie czynników ryzyka;
 2. Wizualna ocena wypukłości w jamie brzusznej;
 3. Omówienie i ocena odczuć pacjenta;
 4. Diagnostyka instrumentalna: ultradźwięki, tomografia komputerowa, radiografia i gastroduodenoskopia;
 5. Testy laboratoryjne: analiza moczu, kału, biochemiczne badanie krwi.

Po ujawnieniu przepukliny u dorosłych, ustaleniu dokładnej lokalizacji i zawartości worka przepuklinowego, przeprowadza się planowaną operację - przepuklinę lub laparoskopię.

Usunięcie przepukliny okołowierzchołkowej

Leczenie periomphalic przepukliny zabiegu chirurgicznego, naprawy przepukliny przeprowadzono standardową laparoskopowym lub instalowania implantu, który jest zamocowany na usterki i utrudnia cofnięcie narządów wewnętrznych poprzez osłabione części jamy brzusznej.

Operacja ma na celu wyeliminowanie wady mięśniowej i przywrócenie narządów do ich anatomicznego położenia. Taki wynik można osiągnąć przez zainstalowanie implantu siatkowego lub zszycie z pobliskimi tkankami, co ostatnio było rzadkością. Przepuklina pooperacyjna występuje u 40% pacjentów poddanych plastycznemu rozciągnięciu, co potwierdza potrzebę siatki w 100% gwarantowanej przez całe życie eliminacji choroby.

Komplikacje

Najczęstszym następstwem przepukliny okołowierzchołkowej jest naruszenie narządu w worku przepuklinowym. Dzieje się to gwałtownie podczas skurczu mięśni, które zaciskają narząd i nie odprężają się. W tym czasie krążenie krwi zostaje przerwane, a ciało stopniowo umiera. Martwica jest niebezpieczna dla życia pacjenta i podczas operacji nagłej usuwa się część martwiczego narządu, co może powodować niepełnosprawność.

Unikanie powikłań jest proste, jeśli skonsultujesz się z lekarzem natychmiast po pojawieniu się obrzęku w okolicy brzucha i zastosujesz zalecaną profilaktykę.