Leczenie przesuwającej się lub pływającej przepukliny przełyku

przełyku przepuklina pojawia dorosłych i dzieci, gdy brzusznej części ciała wnika w klatce piersiowej przez osłabioną anatomicznej otwór. Często widać przepukliny przesuwne - postać choroby, gdy jedna ze ścian wybrzuszenia samego narządu objętej otrzewnej. W niektórych przypadkach, sam przepuklina może być nieobecny, gdy organizm jest na zewnątrz jamy brzusznej, ale nie objęte otrzewnej. POD przepukliny rozworu) (inaczej znany jako osiowe i występuje, gdy przesunięcia nie tylko części przełyku, lecz także w żołądku nad membraną. Choroba ta jest ciężka tylko w przypadku wrodzonego wariantu, gdy występuje nieprawidłowość anatomiczna, która jest trudna do leczenia. U osób dorosłych przesuwająca się przepuklina przełyku nie stanowi zagrożenia i nie wpływa krytycznie na jakość życia. Wielu pacjentów nawet nie zauważa żadnych nieprawidłowości, dopóki nie pojawi się towarzyszące zaburzenie - stan zapalny błony śluzowej przełyku, refluksowe zapalenie przełyku.

Choroba jest podatna na leczenie zachowawcze iw przeciwieństwie do innych przepuklin brzusznych może powrócić do zdrowia bez operacji chirurgicznej.

Cechą tej przepukliny jest brak zewnętrznego znaku, ponieważ jest to wewnętrzny występ,i dlatego widzą chorobę, ponieważ jej pojawienie się jest dość trudne.

Przyczyny przepukliny osiowej

Przełyk przełykowy przepony ma zwykle wielkość wystarczającą do przejścia przez przełyk i nie więcej. Kiedy pod wpływem zewnętrznych lub wewnętrznych czynników negatywnych anatomiczny otwór rozszerza się, a więzadło mięśniowe jest rozciągnięte, powstają przesłanki przejścia całego przełyku i żołądka przez ten otwór.

Wpływ tylko jednego czynnika (na przykład wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej) nie może wywoływać choroby, a to wymaga kilku powodów.

Wrodzone czynniki negatywne:

 1. Naruszenie obniżenia żołądka podczas rozwoju wewnątrzmacicznego;
 2. Pojawienie się worka przepuklinowego na tle niecałkowitego stopienia otworu po opuszczeniu żołądka;
 3. Niedorozwój tkanki mięśniowej i bezpośrednich nóg przepony, które pokrywają otwór przeznaczony dla przełyku, w wyniku czego rozszerza się i pojawia się przepuklina osiowa;
 4. Inne nieprawidłowości w rozwoju płodu, które wpływają na dalszy wzrost.

Nabyte czynniki wpływające na wygląd przepukliny ślizgowej:

 1. Stan, który powoduje wzrost ciśnienia śródbrzusznego: kaszel, podnoszenie ciężkości, okres ciąży, nadwaga, przejadanie się, zaparcie;
 2. Odkształcenie przepony na tle urazu lub zgniecenia;
 3. Skurcze przełyku związane z chorobami przewodu pokarmowego: wrzód trawienny, zapalenie pęcherzyka żółciowego;
 4. Proces zapalny przepony, relaksacja na tle uszkodzeń.

Leczenie przepuklin wrodzonych i nabytych jest inne, ponieważ czynnik etiologiczny jest inny, a choroba u dzieci jest cięższa.

Objawy kliniczne

Mała przesuwająca się przepuklina przełyku jest słabo rozpoznana bez instrumentalnej diagnostyki. Osoba nie może podejrzewać choroby od lat, jeśli prowadzi zdrowy tryb życia i nie jest zestresowana, wtedy choroba po prostu pozostaje w miejscu i nie postępuje. Jeśli przepuklina jest o znacznych rozmiarach, a dodatkowo do przełyku przez przeponę przenika serca części żołądka, zaprezentuje konkretne objawy, których leczenie rozpoczyna się natychmiast po potwierdzeniu diagnozy, w przeciwnym razie istnieje ryzyko wystąpienia stanu neurotyczny.

Czynnik psychotraumatyczny może być bolesny w przypadku połknięcia z powodu zapalenia przełyku, a jeśli to nie wpłynie w porę, dochodzi do dysfagii i całkowitej odmowy przyjmowania pokarmu. Leczenie tego stanu jest możliwe tylko w połączeniu z psychoterapią.

Jak przebiega przepuklina ślizgowa?

 1. Zgaga i ociężałość w żołądku po jedzeniu (z tego powodu leczenie zawsze obejmuje utrzymywanie oszczędnej diety);
 2. Odbijanie i odlewanie treści żołądkowej do przełyku;
 3. Zaburzenie połykania, które początkowo objawia się niewielkim dyskomfortem i rozwija się w prawdziwą dysfagię, gdy zwężenie przełyku;
 4. Choroby płuc i oskrzeli na tle spożycia treści żołądkowej w nich.

Stopniowa progresja choroby prowadzi do powikłań, takich jak zapalenie przełyku, wrzód trawienny, bliznowacenie i zwężenie przełyku.

Jak leczyć przepuklinę ślizgową?

Leczenie przepukliny przełyku rozpoczyna się od wyeliminowania czynników drażniących - jest to zgrubne jedzenie, przejadanie się, wysokie obciążenia na ciele.

Dieta jest główną metodą leczenia GAPD, niezbędną do przywrócenia błony śluzowej przełyku i zmniejszenia obciążenia żołądka w celu zmniejszenia ciśnienia.

Pacjenci z przepukliną osiową powinni całkowicie zrezygnować z alkoholu i palenia tytoniu, obliczyć aktywność fizyczną i normalizować reżim dnia. Wyklucza wszelkie ruchy i ćwiczenia, które mogą zwiększyć ciśnienie wewnątrz jamy brzusznej.Osoba powinna unikać tułowia tułowia, co zwiększa nieprzyjemne odczucia, zgagę.

Leczenie farmakologiczne obejmuje następujące leki:

 • spastyczne i przeciwbólowe w leczeniu objawowym;
 • środki zobojętniające kwasy dla normalizacji kwasowości i eliminacji zgagi;
 • inhibitory pompy protonowej do tłumienia kwasu solnego.

Są to takie narzędzia jak De-nol, Maalox, No-shpa, Omez, Motilium, Gestal i inne.

Ponadto, osoba może uprawiać gimnastykę oddechową, jogę (tylko niektóre pozy). Leczenie zachowawcze usuwa objawy i sprawia, że ​​przepuklina jest bezpieczna, ale nie eliminuje jej. Operacja może być przeprowadzona na prośbę pacjenta lub w przypadku komplikacji. Stosuje się laparoskopię i otwarty dostęp - fundoplikację Nissena.

Loading...