Przepaść i przesuwająca się przepuklina

Rozworu pachwinowa albo przepuklina rozworu - patologiczny stan, w którym korpusy wysokociśnieniowe jamy otrzewnej wnikają w klatce piersiowej przez naturalny otwór anatomicznym (przełyku). Zwykle otwór jest konieczna dla przechodzenia przełyku, ale z różnych powodów nie rozszerza się, osłabia, która prowadzi do wyjścia z brzusznej części przełyku i wpustu żołądka na jego anatomiczne granicach. Przepuklina rozworu przełykowego przepływa najpierw bez żadnych doznań u pacjenta, nie ma również wady zewnętrznej. Choroba nie jest to efekt, jak władze w dalszym ciągu funkcjonować normalnie, powłoka nie jest uszkodzony. Jak tylko inne choroby łączą się w tle wypukłości lub przepukliny, pojawia się wyraźna klinika.

Przepuklina rozworu leczonych zachowawczo i tylko w rzadkich przypadkach konieczne jest uciekanie się do zabiegu (zwężenie przełyku, zwężenie, szczypanie i martwica żołądka).

Przy okazji, obserwuj dietę z zapaleniem żołądka i jelit.

Formy i etapy choroby

Rozworu przepukliny odbywa się w kilku etapach, istnieją trzy rodzaje: osiowych lub ślizgowe (stwierdzono w 90% przypadków), paraesophageal i miesza.

Cechy różnych postaci przepukliny przełyku:

  1. Przepuklina osiowa lub ślizgowa charakteryzuje się swobodnym ruchem narządu od jamy klatki piersiowej z powrotem do jego anatomicznego miejsca. Przy takim wysunięciu część brzuszna przełyku i górna część żołądka są przesunięte;
  2. Paraesophageal przepuklina występuje rzadko, górna część żołądka, usytuowanego na jego położenie, a drugi korpus przeniknąć przez membranę (żołądka, jak to zostało odwrócone);
  3. Mieszana forma przejawia się jednocześnie jako oznaki pasożytniczego i ślizgowego GVPD.

Rozworu przepukliny przesuwne przebiega w dwóch etapach, w zależności od wielkości i stopnia jamy brzusznej przechodzi do klatki piersiowej.

Stopnie osiowego HVAC:

 1. W pierwszym etapie przez otwór wnika tylko część przełyku, żołądka położenia nieco powyżej normalnego, ale nie przechodzi do jamy klatki piersiowej. Odchylenie to można uznać za normę u osób starszych, co tłumaczy się zmianami związanymi z wiekiem;
 2. W drugim etapie przełyk przenika zarówno przełyk jak i poszczególne części żołądka.

Dlaczego pojawia się przepuklina?

Przyczyny mogą być wrodzone i nabyte. Wrodzone czynniki ryzyka obejmują niedorozwój przepony i tworzenie przepuklinowych kieszonek nawet podczas płodowego rozwoju płodu.

Uzyskane przyczyny zniekształcenia w okolicy wnęki u dorosłych:

  1. Urazowe uszkodzenie przepony;
  2. Zmiany wieku;
  3. Słabość więzadła mięśniowego;
  4. Nagły lub stopniowy (ciąża) wzrost ciśnienia śródbrzusznego.

Obecność jednego czynnika rzadko może wywołać ciężki patologiczny proces, częściej z kilku powodów: wad wrodzonych i wysokiego ciśnienia, słabych mięśni i urazów.

Klinika przepuklin rozworu przełykowego

Występ zatokowy na pierwszym etapie choroby nie objawia się w żaden sposób ani nie ma objawów, na które dana osoba nie zwraca uwagi.

Charakterystyczne objawy różnych postaci wypukłości w okolicy podniebiennej:

 1. Występ osiowy w pierwszym etapie: uczucie przelewania się żołądka, zgaga po jedzeniu, niewielki ból z pochyleniem tułowia;
 2. Przepuklina ślizgowa w drugim etapie: ciągła zgaga, nudności, odbijanie, dyskomfort w żołądku, pieczenie za mostkiem, dławica piersiowa. Objawy zwiększają się z przejadaniem, opadaniem i leżeniem;
 3. Para przełyku: ból po jedzeniu, ciągły dyskomfort, zgaga, kołatanie serca, sinica wokół ust, duszność;
 4. Mieszana postać patologii wścieklizny ma różne objawy.

Diagnostyka

Rozpoznanie można postawić dopiero po diagnostyce instrumentalnej, ponieważ nie ma żadnych zewnętrznych objawów.

Badanie rentgenowskie klatki piersiowej, przełyku żołądkowo-przełykowego, EKG. Diagnostyka różnicowa jest wykonywana w przypadku chorób SSS i płuc. Istnieją przypadki mieszanej patologii, gdy występuje przepuklina i choroba serca.

Metody leczenia

Wybór leczenia zależy od formy i zaniedbania patologii. Dieta i leczenie farmakologiczne odbywa się w dowolnej postaci choroby.

Odżywianie z przepukliną rozworu przełykowego:

 1. Dieta: żywność frakcyjna, zakaz produktów, które powodują zgagę, małe porcje, przestrzeganie reżimu temperaturowego (jedzenie powinno być ciepłe);
 2. Nie obejmuje używania marynat, produktów wędzonych, kapusty kiszonej i marynat;
 3. Po jedzeniu nie zaleca się kładzenia się.

Leki:

  1. Preparaty do normalizacji wydzielania soku żołądkowego: Maalox, Fosfalugel, Almagel;
  2. Substancje kryjące: skrobia, Vicalin, azotan bizmutu;
  3. Środki przeciwbólowe: Novocaine, Anestezine do podawania wewnętrznego;
  4. Leki rozkurczające: No-shpa.

Choroba w drugim etapie może nie poddać się leczeniu zachowawczemu, a następnie zalecić leczenie chirurgiczne.