Charakterystyka przepukliny mózgowo-rdzeniowej: objawy i leczenie

Jednym z najbardziej poważnych wad wrodzonych - mózgowo przepukliną, która pojawia się, gdy szczelina tylna ściana kanału kręgowego przez wydajnością otrzymanej stałej opon wady, rdzenia kręgowego, płyn mózgowo-rdzeniowy, rdzeniowych. Jest to wyłącznie infantylna choroba.

Dziecko z wrodzoną przepukliną mózgowo-rdzeniową. Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć

Częstość występowania anomalii wynosi 1 przypadek na 1000-3000 noworodków. Najbardziej typową lokalizacją przepukliny kręgosłupa jest kręgosłup lędźwiowo-kręgowy, rzadziej w łuku piersiowym i szyjnym obserwuje się brak wzrostu łuku z powstawaniem wypukłości.

Anomalii towarzyszą poważne zaburzenia ruchowe i nadwrażliwości, naruszenia funkcji narządów wewnętrznych, które prowadzą do niepełnosprawności. Bez leczenia przepuklina rdzeniowa kończy się u większości dzieci po śmierci, a osoby, które przeżyły, stają się niepełnosprawne.

Po odpowiednim odpowiednim leczeniu większość dzieci przeżywa, ale wciąż utrzymują się naruszenia o różnym stopniu ekspresji. Tylko 10% pacjentów może odzyskać funkcje miednicy, motoryczne i wrażliwe.

Przyczyny patologii

Bezpośrednią przyczyną przepukliny mózgowo-rdzeniowej jest zaburzenie rozwojowe, w którym zaburza się rozwój i zamknięcie łuków kręgowych, normalnie tworzących tylną ścianę kanału kręgowego i zamykającego rdzeń kręgowy. Poprzez ubytek kości pod wpływem zwiększonego ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego, rdzeń kręgowy wystaje wraz z korzeniami i błonami, tworząc przepuklinę.

Czynniki prowadzące do podobnych zaburzeń w rozwoju kręgosłupa nie zostały do ​​tej pory wystarczająco zbadane. Uważa się, że przepukliny rdzeniowe mogą powstawać z powodu:

  • dziedziczność;
  • niedobór witamin w ciele kobiety ciężarnej (zwłaszcza kwasu foliowego);
  • liczne czynniki, które powodują nieprawidłowości u płodu (przyjmowanie narkotyków, narkotyków, alkoholu w czasie ciąży, niektóre infekcje, narażenie na toksyny).

Objawy

Objawy przepukliny zależą od jej wielkości, umiejscowienia i zawartości. Najłatwiej osiągnąć najkorzystniejsze rokowanie dla małych formacji z pojawieniem się tylko meningoceli (meningocele) w wypukłości. Ponieważ w tym przypadku rdzeń kręgowy jest prawidłowo uformowany,nie obserwuje się żadnych objawów neurologicznych, ale odnotowuje się tylko zewnętrzny defekt - wolumetryczny układ nad kręgosłupem, pokryty cienką skórą.

Rodzaje przepuklin kręgosłupa

W przypadku dziobu korzeni poprzez unjoint rdzenia (meningoradikuletsele) lub rdzenia kręgowego z korzonków (przepukliną oponowo) dziecka, oprócz tworzenia zewnętrznej na grzbiecie mają poważne objawy neurologiczne:

  • paraliż i niedowład (całkowity lub częściowy brak ruchu) kończyn dolnych;
  • utrata bólu i wrażliwość dotykowa;
  • zaburzenia funkcji narządów miednicy (niezdolność do arbitralnej kontroli nad defekacją i oddawaniem moczu).

Do stopy nie przechodzą sygnały nerwowe i moc, z powodu tego, co ostatecznie pojawić się zaburzenia troficzne: nogi stają się cienkie, z obwisłych słabych mięśniach, ścieńczenie skóry, obrzęk, owrzodzeń troficznych. Na skórze talii i pośladków występują odleżyny (nawet przy odpowiedniej higienie). Bez leczenia dzieci umierają z powodu infekcji lub stają się głęboko upośledzone.

Metody leczenia

Jeśli u dziecka zdiagnozowano przepuklinę kręgosłupa, jedyną metodą leczenia będzie operacja. Jest mianowana tak szybko, jak to możliwe, najlepiej w pierwszym tygodniu po urodzeniu.

Istotą operacji jest usunięcie worka przepuklinowego i zamknięcie ubytku kostnego kręgosłupa.

Operacja może być opóźniony wyłącznie w przypadku niewielkich oponową wielkości w przypadku braku ruchowych, zaburzeń czuciowych i zaburzeń w obrębie miednicy i dobrze zachowaną powłoką (przedwczesne oddziaływanie Podczas takiego typu przepukliny może powodować zaburzenia neurologiczne spowodowane rdzeniowych struktury uszkodzenie rdzenia podczas operacji). We wszystkich innych przypadkach operacja jest obowiązkowa i tylko ona może uratować życie dziecka.

Po zabiegu Twoje dziecko będzie potrzebować długiego okresu rehabilitacji, w tym regularnych gruntownych środków higieny, zapobiegania zaparcia, masażu leczniczego i gimnastyki, fizjoterapii.

Wynik leczenia w dużym stopniu zależy od wielkości i lokalizacji przepukliny:

  1. Kiedy oponową Po wyeliminowaniu edukacji zazwyczaj nie ma problemu w dalszym rozwoju dziecka nie ma, on odzyskuje i prowadzi bardzo normalny, aktywny tryb życia.

  2. W przypadku meningoradiculocele i myelomeningocele prognoza jest niejednoznaczna.Zwykle paraliż i niedowład z odpowiedniej opieki pooperacyjnej i pełnej rehabilitacji nie dzieje po zabiegu, ale funkcja narządów miednicy, nawet przy niewielkich rozmiarach edukacji odzyskującej znacznie gorzej, a wiele eksploatowane dzieci zapisywane mimowolne oddawanie moczu (możliwe - tylko w nocy - moczenie) jest nietrzymanie stolca, aw wieku dorosłym - niepłodność u kobiet i zaburzenia potencji oraz zaburzenia erekcji u mężczyzn.

Komentarz do wideo: "Bifid's back" zawiera przepuklinę kręgosłupa.

Wniosek

Ponieważ przepuklina rdzeniowa jest trudną, nieuleczalną chorobą, znaczenie zapobiegania jej występowaniu ma ogromne znaczenie. Kobiety w ciąży muszą zadbać o swoje zdrowie, unikać czynników negatywnych, przyjmować witaminy zalecane dla zdrowia i kwas foliowy we wczesnym okresie ciąży. Odkryta na USG przepukliny płodu jest podstawą do sztucznego przerywania ciąży ze względów medycznych (za zgodą kobiety ciężarnej).

Obejrzyj wideo: Uszkodzenie rdzenia kręgowego: przyczyny, objawy, leczenie (Sierpień 2019).