Przepukliny Schmorla: co to jest, objawy, leczenie, możliwe konsekwencje

Przepuklina Schmorla, lub, dokładniej, chrząstkowy guzek Schmorla jest naruszeniem struktury tkanki kostnej, w której tkanka kostna traci swoją siłę, staje się miękka i elastyczna. Przy rosnącym obciążeniu chorej części kręgosłupa płytki zamykające tarczę są wciskane w gąbczastą warstwę sąsiednich kręgów.

Ponieważ występuje pęknięcie w kości, w których nie ma zakończeń nerwowych, rozwój patologii zachodzi bez objawów bólu i zmniejszenie sprawności ruchowej. Jedyne objawy, które ludzie mogą zauważyć - jest zmęczenie i stres mięśni pleców, przechodząc po krótkim odpoczynku. Przepuklina nie SHmorlja wpływają na jakość codziennego życia, i może przeszkadzać tylko zawodowych sportowców i osób zaangażowanych w ciężkiej fizycznej stawu.

Choroba wymaga obowiązkowego leczenia, tj. K. Może powodować rozwój poważnych patologii (spondylarthrosis, kompresję rdzenia kręgowego, korzeni zwężenie kanału kręgowego).

Dobra wiadomość: nowoczesna terapia zachowawcza daje doskonałe wyniki w leczeniu.Dzięki szybkiej diagnozie i umiejętnie dobranym metodom leczenia zachowawczego, nieprzyjemne objawy całkowicie znikają, a odbudowa struktur tkanki kostnej jest intensywna.

Przyczyny przepukliny Schmorlja

Wymagania wstępne dla rozwoju tej przepukliny są określone w okresie wewnątrzmacicznego rozwoju. Odkrywania tego, co jest przepuklina SHmorlja wiele vertebrologists stwierdził, że patologia jest w dużej mierze zależy od czynników genetycznych.

Najczęściej ta przepuklina cierpi:

  • dzieci i młodzież w okresach intensywnego wzrostu, gdy tkanka kostna nie nadąża za wzrostem innych struktur i tworzą się w nich puste przestrzenie;
  • osoby starsze, których wywiad chorobowy ma osteoporozę lub naruszenie mineralizacji.

Główne przyczyny przepukliny Schmorla:

  1. naruszenie procesów metabolicznych w ciele;

  2. uporczywa skrzywienie postawy, co skutkuje niedożywieniem niektórych części kręgosłupa;

  3. urazy kompresyjne kręgosłupa (złamania, które występują w wyniku kompresji).

Objawy choroby

Rozwój przepukliny Schmorla nie towarzyszą nieprzyjemne objawy, ponieważ.ta przepuklina nie wpływa na kanał kręgowy i nie kompresuje korzeni nerwowych.

Szybkie zmęczenie i zmęczenie są spowodowane reakcją mięśni pleców, które są zmuszone do podjęcia zwiększonego obciążenia, chroniąc uszkodzone kręgi.

Bolący ból pojawia się tylko wtedy, gdy przepuklina rośnie do bardzo dużego rozmiaru. Następnie nie tylko płytki końcowe, ale także korpus dysku są wciskane w utworzoną szczelinę, co może spowodować występ lub przepuklinę międzykręgową, co powoduje wystąpienie zespołu bólowego.

Możliwe konsekwencje

Ciągły nacisk na wewnętrzne tkanki kręgów wyzwala procesy patologiczne, które niszczą ich strukturę. W rezultacie wzrasta ryzyko złamań kompresyjnych, niestabilność samego kręgosłupa gwałtownie postępuje.

Pięć metod leczenia

Kompleks środków terapeutycznych ma na celu wyeliminowanie przyczyny przepukliny iw dużej mierze od niej zależy.

Jeśli patologia jest spowodowana przez osteochondropatię kręgosłupa (śmierć tkanek kręgów z powodu zaburzeń w ich żywieniu), leczenie przepukliny Schmorla rozpoczyna się od korekty postawy.

Gdy powstawanie patologii powodu urazu przepisać leki wzmacniające odzyskiwania struktury kości i chrząstki.

Zgodnie z decyzją WHO 2010 radykalnie zmienił swój stosunek do metod leczenia SHmorlja przepukliny. Jeśli dominującej praktyce chirurgii, po czym 72,9% pacjentów wystąpiły ciężkie powikłania (drętwienie kończyn, zanik mięśni), ale teraz priorytetem jest podana do leczenia zachowawczego, co daje doskonałe rezultaty w ciągu 90 lat.

Leczenie leku 1.

stosuje się:

  • hondroprotektory (zapalenie stawów, terafleks, alflutop);
  • kurs witaminy „D”;
  • Preparaty zawierające wapń.

Warunkiem wstępnym wydajność odbioru farmaceutyczne - połączenie z innymi metodami leczenia.

2. Dekompresja Therapy

Dekompresja Terapia obejmuje działania, które łagodzą objawy kompresji: ćwiczenia w basenie z pasem wagi, rdzenia uciąg na stanowisku funkcjonalnym i noszenie gorsetu pomocniczą.

3. masaż

W przypadku pacjentów z chorobą przepukliny SHmorlja masaż wykonywany tylko delikatny sposób. Doświadczony terapeuta masażu rozluźnia napięte mięśnie pleców, jego masaż łagodzi zmęczenie i pobudza krążenie krwi.

Objawy patologii ustępują po pierwszych sesjach. Dodatkowy przepływ krwi i limfy w obszarze zagrożonym normalizuje przemianę materii i zapewnia dodatkowe tkanki zasilania uszkodzony.

4. Gimnastyka terapeutyczna

W przypadku przepukliny typu Schoel, najskuteczniejszą metodą leczenia jest gimnastyka.

Ćwicz delikatnie i delikatnie, bez gwałtownych ruchów.

Przybliżony kompleks:

(jeśli stół nie jest całkowicie widoczny - obróć go w prawo)

Pozycja początkowaTechnika ćwiczeń

Połóż się na brzuchu, ręce przed sobą

Powoli podnieś prawą rękę i lewą stopę tak daleko, jak możesz. Powoli też obniżaj.

Powtórz co najmniej 10 razy.

To samo

Podnieś obie nogi i obie ręce jednocześnie. Przytrzymaj przez co najmniej 5 sekund i powoli obniż ją.

Pulling up.

Pierwsze dni po prostu wisi na poprzeczce, obejmujące pierwsze bezpośrednie uchwyt dłoni, a następnie z powrotem. W przyszłości robić pull-upy, nie zapominając zmienić uchwyt rękami.

Stań na kolanach twarzą do ściany

Ręce oprzeć się o ścianę. Podnieś jedną nogę i pociągnij ją z powrotem, a następnie powoli ją opuść. Powtórz to samo z drugą nogą.

Ćwiczenia te poprawiają krążenie krwi i procesy metaboliczne, stymulując w ten sposób procesy regeneracji w tkankach kostnych.

1. Leczenie w domu

Hernia Schmorl odnosi się do kategorii chorób, które najskuteczniej leczy się naturalnymi środkami w połączeniu z gimnastyką. Dlatego lekarze i kręgosłupy (specjaliści od problemów kręgosłupa) zwracają szczególną uwagę na terapię domową: terapię ruchową i przepisy ludowe.

Dwa najpopularniejsze sposoby na wyeliminowanie nieprzyjemnych objawów przepukliny Schmorla (od kręgowców):

(jeśli stół nie jest całkowicie widoczny - obróć go w prawo)

ZnaczyJak gotować i aplikować

Kompres na bazie chrzanu i tartych ziemniaków

Wymieszaj oba składniki w równych proporcjach i dołącz do dotkniętego obszaru zgodnie ze wszystkimi zasadami ustawiania kompresji.

Ta mieszanka ma działanie rozgrzewające, a zatem pobudza krążenie krwi.

Balsam z nalewki z kasztanów i łodyg mniszka lekarskiego

Napełnij pędy mniszka lekarskiego i pokruszone kasztany za pomocą półlitrowego słoika w stosunku 2: 1, zalej je wódką lub rozcieńczyć alkoholem medycznym.

Za jeden dzień przygotuj sobie balsam na 10 minut.Stopniowo zwiększ czas do 30 minut, ale nigdy więcej.

Nalewka działa przeciwzapalnie, poprawia zdolność odnawiania się tkanek.

Wyniki

Przepaść Schmorla sama w sobie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzkiego, ale jej niszczące konsekwencje mogą prowadzić do niepełnosprawności. Terminowe leczenie zachowawcze gwarantuje pełne wyzdrowienie i powrót pacjenta do pełnego życia.

Odkładając wizytę u kręgowca, ryzykujesz "wejście w" operację, której wynik nie zawsze jest korzystny.

Loading...