Wszystko, co ważne w przepuklinie udowej: objawy, diagnoza, leczenie

Przepuklina udowa - sygnał wyjściowy z jamy brzusznej przez kanał udowej pod skórą w obszarze pachwiny. Jest to jedna z odmian przepuklin brzusznych (to jest 5-8% wszystkich występów brzuch); patologia ta powstaje głównie u kobiet w wieku powyżej 30 lat.

W porównaniu z innymi rodzajami przepuklina udowa często powodują trudności w diagnozie, często łamane i na ogół mają bardziej złożoną i podstępny przebieg.

W początkowych etapach tworzenia wypustek może występować prawie bezobjawowo lub objawiać się jako cechy niespecyficzne. Z biegiem czasu symptomatologia staje się bardziej wyraźna i powoduje poważne niedogodności dla pacjenta: bolesny występ o zauważalnym rozmiarze, zaparcia, nudności.

Po ustaleniu prawdziwej diagnozy, pozbycie się przepukliny jest łatwe dzięki interwencji chirurgicznej.

Przyczyny patologii

Przepuklina udowa powstaje z powodu następujących trzech przyczyn i czynników ryzyka:

  1. Paul. U kobiet problem ten występuje znacznie częściej ze względu na cechy anatomiczne i fizjologiczne, z których głównym jest szersza miednica. Miednica szersza powoduje większy niż u mężczyzn rozmiar mięśnia i luki naczyniowej (formacje anatomiczne,się poniżej więzadłem pachwinowym, poprzez który występy znajdują udowa), a równocześnie mniejszą wytrzymałość więzadłem pachwinowym (zwykle zapobiega utracie narządów wewnętrznych).

  2. Zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej (z otyłością, powtarzającymi się ciążami, ciężką pracą fizyczną).

  3. Wiek (z więzadłami pachwinowymi i lakowymi osłabia i łatwo uwalnia przepuklinową wypukłość).

Objawy

Przepuklina udowa zarówno u mężczyzn, jak iu kobiet ma takie same objawy. Nasilenie i nasilenie objawów zależy od stadium wysunięcia, jego zawartości (który organ wychodzi w wypukłości) i obecności powikłań.

Proces formowania występów odbywa się w trzech etapach:

(jeśli stół nie jest całkowicie widoczny - obróć go w prawo)

1. Początkowy etap

Występ nie wystaje poza wewnętrzny pierścień kanału udowego

2. Etap kanału

Przepuszczalna treść przechodzi przez wewnętrzny pierścień i znajduje się wewnątrz kanału udowego, nie pozostawiając zewnętrznego pierścienia

3. Pełny etap

Przepuklina przechodzi przez cały kanał udowy i rozciąga się pod skórą okolicy pachwinowej

Objawy choroby, w zależności od stadium:

(jeśli stół nie jest całkowicie widoczny - obróć go w prawo)

EtapObjawy przepukliny

Początkowa i kanał

Zwykle objawy są całkowicie nieobecne.

Rzadko pacjenci skarżą się na dyskomfort lub ból w pachwinie, podbrzusza, ud, co może zwiększyć podczas ćwiczeń, spacery, podczas kaszlu, przy złej pogodzie. Taki przejściowy ból związany z częściowym naruszenia (czasowego kompresji zawartości przepukliny trzewnej) w ścisłej i gęstej kanału udowego.

Głównym zagrożeniem wczesnych etapów jest wysokie prawdopodobieństwo rozwinięcia trwałego naruszenia. Zraniona przepuklina w obszarze kości udowej jest poważnym, zagrażającym życiu powikłaniem, wymagającym natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Pełny

Wszystkie główne objawy są wyrażone:

  1. Obecność zaokrąglonej, z gładkim występem powierzchni w fałdach pachwinowych. W niektórych przypadkach przepuklina udowa u kobiet może być zlokalizowana w wargach sromowych, a u mężczyzn - w worku mosznowym. Występ ma zwykle zaokrąglony kształt i gładką powierzchnię, łatwo wpasowuje się w jamę brzuszną.

  2. Ból w jamie brzusznej.

  3. Zaparcia, wzdęcia, mdłości.

Objawy zależą również od zawartości wypukłości.Udowe przepukliny może składać się z pętli jelicie cienkim lub grubym, sieci większej, część pęcherza.

(jeśli stół nie jest całkowicie widoczny - obróć go w prawo)

Zawartość przepuklinyCharakterystyczne objawy wypukłości

Pętle jelita cienkiego

Skurcze bóle brzucha, wzdęcia, wzdęcia. Podczas korygowania występu dochodzi do dudnienia.

Pętle jelita grubego

Bóle w jamie brzusznej, zaparcia.

Omentum

Bóle rysunkowe w jamie brzusznej. Występ powierzchni jest bulwiasty.

Część pęcherza moczowego

Zaburzenia oddawania moczu: częste oddawanie moczu, ból podczas oddawania moczu, trudności w oddawaniu moczu.

Diagnostyka

Przepuklina udowa pełnego etapu łatwo wykrywane przez pacjenta, ale w celu wyjaśnienia rozpoznania konieczne jest sprawdzenie chirurga. Lekarz będzie wykluczać innych możliwych przyczyn objętości formacji w pachwinie (przepuklina pachwinowa, pachwinowych węzłów chłonnych, tłuszczak, żylaki żyły odpiszczelowej udo) i określić czas działania.

Początkowy etap występu oraz kanału jest rzadko diagnozowana albo podczas rozwoju uszczerbku, lub poprzez staranne badanie fizykalne.

Metody leczenia

Przepukliny udowe u kobiet i mężczyzn są całkowicie eliminowane tylko poprzez interwencję chirurgiczną. Metody zachowawcze (bez operacji) są nieskuteczne, są stosowane tylko jako środki tymczasowe lub w przypadkach, gdy operacja jest przeciwwskazana.

Podczas operacji narządy wewnętrzne, które wykraczają poza jamę brzuszną, zastępowane są przez chirurgów, a jednocześnie zszywają i wzmacniają przepuklinę (miejsce wyjścia formacji). W celu wzmocnienia należy użyć tkanek własnych pacjenta lub specjalnych materiałów sztucznych (implantów lub endoprotezy).

Operacja jest dwojakiego rodzaju:

  1. Metoda endoskopowa. Po 2-3 małych nacięciach chirurg wkłada kamerę wideo i instrumenty chirurgiczne do jamy brzusznej, a pod kontrolą obrazu na ekranie wykonuje operację.

  2. Metoda otwarta. Dostęp następuje poprzez normalne (raczej duże) nacięcie z rozcięciem skóry, tkanki podskórnej, mięśni i innych tkanek.

Najskuteczniejszą, nowoczesną i bezpieczną metodą leczenia jest endoskopowa operacja z użyciem endoprotezy. Ale dla niektórych pacjentów preferowana jest otwarta operacja (na przykład w dużych lub połączonych formacjach).

Po operacji przez pewien czas (od 2-3 miesięcy do sześciu miesięcy, czasem dłużej) pacjentowi zaleca się założenie bandaża, aby przepuklina nie wyszła ponownie.

Podsumowanie

Nawet we wczesnych fazach bezobjawowych, gdy pacjentom często nie dokucza wypukłość, przepuklina udowa wymaga leczenia chirurgicznego. Operację należy wykonać tak szybko, jak to możliwe - pozwoli to uniknąć powikłań i zwiększy skuteczność leczenia (wczesna operacja zmniejsza ryzyko nawrotu).

Obejrzyj wideo: Choroba Perthesa (Legga-Calvego-Perthesa) (Sierpień 2019).