Przyczyny i metody leczenia przepukliny rdzeniowej

Przepuklina mózgowo-rdzeniowa jest wrodzoną anomalią, w której niezamknięte kręgi tworzą lukę, która przechodzi część rdzenia kręgowego i jej błon do skóry. Najczęściej patologia ta występuje w dolnej części kręgosłupa, ale może również tworzyć się w innych częściach kręgosłupa. Jest to poważna choroba, której ciężkość zależy od rozmiaru tkanki nerwowej pozbawionej ochrony.

Obecnie istnieje możliwość zidentyfikowania takiego odchylenia w macicy, co pozwala podejmować środki zapobiegawcze jeszcze przed narodzinami dziecka.

Podział kręgosłupa w większości przypadków staje się wskazaniem do aborcji, ponieważ przepuklina rdzeniowa u noworodków jest uważana za poważną wadę rozwojową.

Jednak mimo dowodów na diagnozę prenatalną rodzą się dzieci z tą patologią.

Towarzyszącą przepuklinom kręgosłupa u dorosłych jest najczęściej ciężka niepełnosprawność, ponieważ prowadzi ona do niezdolności ruchów kończyn dolnych i nietrzymania moczu i kału. Oznacza to, że człowiek nie może się obejść w życiu codziennym bez pomocy osób postronnych.Być może pojawienie się procesu zapalnego w obszarze błon mózgowych, które jest spowodowane przez przenikanie zakażenia do płynu mózgowo-rdzeniowego przez dotkniętą skorupę mózgu.

Przyczyny

Etiologia podziału kręgosłupa nie była wystarczająco dobrze zbadana, dlatego nie określono konkretnych przyczyn wystąpienia tej choroby. Rozwój płodu zależy od wielu czynników biologicznych, chemicznych i fizycznych, a zdaniem większości naukowców najbardziej predysponujące do rozwoju przepukliny rdzeniowej jest niedobór witamin w organizmie matki, w szczególności w kwasie foliowym.

Pomimo tego, że podział kręgosłupa ma wrodzony charakter, nie ma on charakteru genetycznego, ale jeśli kobieta została poczęta przez dziecko z podobną patologią, ryzyko jego wystąpienia w następnej ciąży jest ogromne.

Aby zapobiec poczęciu kolejnego dziecka z tą patologią, konieczne jest wstępne przygotowanie do ciąży, poprzez użycie całego kompleksu witamin i minerałów.

Rodzaje choroby

Podział kręgosłupa może być następujących typów:

 1. Ukryty - rodzaj patologii, która jest łagodną formą i stanowi naruszenie struktury tylko jednego kręgu. Praktycznie wszyscy ludzie z tym typem przepukliny nie mają żadnych objawów, jedynie niewielka depresja znajduje się nad obszarem dotkniętej kręgosłupa;
 2. Przepuklina - temu typowi choroby towarzyszy poważna wada kości. Można zauważyć obecność zewnętrznego znaku patologii, wyrażanego przez przepuklinową wypukłość, której zawartość stanowią rdzeń kręgowy z błonami i płynem mózgowo-rdzeniowym. Zwykle pnie i korzenie nerwowe nie są uszkodzone, normalnie funkcjonują. W ciężkim stanie choroby rdzeń kręgowy dostaje się do worka przepuklinowego pniami, błonami i korzeniami nerwowymi. Temu stopniowi patologii towarzyszy poważne upośledzenie czuciowe i ruchowe.

Symptomatologia choroby

Przyczyny przepukliny kręgosłupa to brak substancji odżywczych w ciele matki, wodogłowie - nadmierne gromadzenie się płynu w czaszce. Jeśli ten objaw nie zostanie szybko leczony, mogą wystąpić charakterystyczne zaburzenia mózgu.Jako pomocnicze anomalie można odnotować epilepsję, paraliż, zaburzenia widzenia i problemy z uczeniem się. Wrodzonej patologii typu ukrytego praktycznie nie towarzyszą żadne objawy.

Objawami są defekty i nieprawidłowe położenie kończyn dolnych. Mogą również wystąpić problemy z wypróżnianiem i oddawaniem moczu, co ostatecznie prowadzi do nietrzymania moczu.

Diagnoza patologii

Przede wszystkim gromadzi się historię choroby: wiek osłabienia kończyn dolnych oraz obecność dolegliwości związanych ze ścieńczeniem mięśni nóg i trudnością czynności motorycznych nóg.

Obowiązkowe środki diagnostyczne:

 1. Kontrola neurologa:
 2. Oceniana jest siła aktywności ruchowej kończyn;
  Obserwuje się spadek napięcia mięśni nóg;
  Obszar kręgosłupa jest badany w celu wykrycia widocznego przepuklinowego wypukłości;

 3. Transiluminacja - wykonywana jest w celu oceny zawartości worka przepuklinowego;
 4. Morfografia kontrastowa - ocena stopnia uszkodzenia rdzenia kręgowego za pomocą wstrzykniętego środka kontrastowego dożylnie, który kumuluje się w przepuklinowym regionie;
 5. CT i MRI (obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego i tomografia komputerowa) - odbywa się w obszarze kręgosłupa warstwowego badania rdzenia kręgowego. Przy użyciu tych metod diagnostycznych może określić obszar zaburzeń lokalizacji kanałów struktury i położenia kręgowców przepukliny i jej zawartości;
 6. Zaleca się również, genetyki i konsultacji chirurga.

Leczenie

patologia leczenie odbywa się tylko częściowo chirurgicznie wymaga szczególnej uwagi, ponieważ całkowite wyeliminowanie choroby jest niemożliwe.

Przed usunięciem oszacowano zawartość żywotności worka przepuklinowego następnie pozbawionej tkankowej usuwa się i wady w rdzeniu kanału usuwa się jej odzyskanie.

Mózgowo przepukliny u dzieci leczonych z użyciem fizykoterapii, witaminę terapii, preparaty poprawiające odzyskiwania energii i tkanek nerwowych (neyrotrofikov i nootropowe).

fizykoterapii stosuje się również, w szczególności, laserowego i terapii magnetycznej, za pomocą których wpływa kończyn dolnych, a tym samym poprawę żywienia miękki toe tkanki.

Patologia leczyć za pomocą terapii uzupełniającej jest to niemożliwe, ale dla ułatwienia stan pacjenta, technika ta pomaga. Wrodzona przepuklina lędźwiowa często prowadzi do wózka inwalidzkiego, dlatego ważne jest zapewnienie odpowiedniej opieki nad dzieckiem i przy najmniejszym podejrzeniu o kontakt pogorszenie specjalista natychmiast. Właściwa opieka pozwala dzieciom żyć na stosunkowo normalnym poziomie, aw niektórych przypadkach możliwe jest szkolenie.

Obejrzyj wideo: Przepuklina brzuszna: przyczyny, objawy, leczenie (Sierpień 2019).