Dlaczego pojawia się przepuklina brzuszna i jak ją leczyć?

Brzusznej przepuklinę (zgodnie z międzynarodową klasyfikacją chorób) jest występ przednich ścianek brzucha jednostek umieszczonych w otrzewnej (pętli jelita, sieci większej itp ..). Przewrócić narządów wewnętrznych za pośrednictwem sekcji pooperacyjnej i ma formę tworzenia wypukłych w obszarze blizny. Występuje, gdy naciska się na jamę brzuszną lub gdy osoba znajduje się w pozycji pionowej.

Najczęściej ten rodzaj przepukliny rozwija się kilka lat po operacji. W celu skutecznego leczenia należy najpierw rozważyć klasyfikację przepuklinowych wypukłości.

Klasyfikacja przepuklin pooperacyjnych:

 • w miejscu - boczne (górna i dolna boczna) i środkowa (środkowa, dolna i górna środkowa);
 • na wielkość występu - mały (4 cm), średni (od 5 do 15 cm), duży (od 15 do 25 cm), duży (od 26 do 35 cm), olbrzymi (od 40 cm);
 • według liczby wypukłości - pojedynczej i wielokrotnej;
 • przez liczbę komór w worku przepuklinowym - jedno-komorowym i wielokamerowym;
 • na temat częstotliwości formowania - powtarzające się i pierwotne.

Przyczyny

Przepuklina brzuszna przedniej ściany jamy brzusznej jest diagnozowana dość prosto.Ten występ jest zlokalizowany ściśle w obszarze pooperacyjnej blizny. Najczęściej ta patologia rozwija się po wycięciu wyrostka robaczkowego (usunięcie wyrostka robaczkowego) i operacji w drogach żółciowych. Typowe przyczyny pojawienia się tej patologii są następujące:

 • nieprzestrzeganie technologii nakładania szwu pooperacyjnego;
 • stan zapalny szwu pooperacyjnego;
 • zastosowanie niskiej jakości nici do szycia.

Czynniki predysponujące obejmują wyczerpanie lub otyłość, a także nieprzestrzeganie przez pacjenta zaleceń lekarza przez cały okres adaptacji. Pooperacyjna przepuklina brzuszna jest diagnozowana częściej niż inne. Wynika to z braku czasu na odpowiednie przygotowanie przewodu żołądkowo-jelitowego. Przedłużona tamponada i drenaż jamy brzusznej może również powodować predyspozycje do rozwinięcia wypukłości.

Symptomatologia

Diagnozę różnicową wykonuje się na podstawie obecności wyraźnego wybrzuszenia w obszarze pooperacyjnej blizny, która powstaje w wyniku zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej.

W niektórych przypadkach pacjenci nie mają żadnych objawów.Wielu pacjentów ma bardziej wyraźne objawy patologicznego wypukłości niż inni.

Patologia pooperacyjna objawia się w postaci następujących objawów:

 • uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej;
 • pojawienie się ostrego bólu w jamie brzusznej podczas chodzenia, wysiłku fizycznego, kichania i kaszlu;
 • nudności, którym towarzyszą wymioty (w obecności powikłań);
 • zaparcia (występujące z powodu procesu zapalnego);
 • zwiększona częstotliwość lub całkowity brak oddawania moczu;
 • zatrzymanie stolca i pojawienie się krwi w kale;
 • gorączka (wysoka gorączka i pogorszenie stanu ogólnego).

W podeszłym wieku przepuklinę brzuszną towarzyszą charakterystyczne powikłania, polegające na zablokowaniu jelita przez cielę i naruszeniu treści przepuklinowej.

Jeśli nawet jeden objaw zacznie martwić się w okresie pooperacyjnym, powinieneś udać się do wykwalifikowanego lekarza tak szybko, jak to możliwe. Eksperci zalecają zdanie egzaminu diagnostycznego w celu zapobieżenia rozwojowi patologii. Pomoże to uniknąć rozwoju stanu zapalnego i ropniającej się blizny.

Leczenie

Przepuklina brzuszna jest eliminowana przez chirurgiczną korektę przedniej ściany jamy brzusznej. Bezwzględnie konieczne jest usunięcie worka przepuklinowego i plastiku patologicznej wady.

Istnieje kilka nowoczesnych metod leczenia, które są często stosowane przez chirurgów:

 1. Tradycyjne (rozciągliwe) tworzywo sztuczne - stosowane do usuwania małych przepuklin pooperacyjnych, głównie u młodych pacjentów. Operacja polega na wykonaniu ubytku ściany brzucha za pomocą niewchłanialnych nici chirurgicznych. Taki zabieg jest dość prosty, ale mimo to, może towarzyszyć rozwój powikłań (niewydolności oddechowej, występowanie nawrotów i charakterystyka bólu w okresie pooperacyjnym);
 2. Wyciągnąć hernioplastics - Za pomocą tego sposobu eliminuje dużą brzuszną leczenia przepukliny, która nie jest przeprowadzana za pomocą innych procedur chirurgicznych. Interwencja chirurgiczna polega na usunięciu pooperacyjnego wyrostka i założeniu implantu siatkowego. Siatka polipropylenowa po operacji rośnie we własnych tkankach, co przyczynia się do niezawodnego wzmocnienia ściany brzucha.
 3. Laparoskopowa hernioplastyka - ta technika jest technicznie doskonała i najbardziej fizjologicznym sposobem na wyeliminowanie pooperacyjnego przepuklinowego wypukłości. Zabieg chirurgiczny wykonywany jest za pomocą małych otworów laparoskopowych. W obszarze przepuklinowych bramek powstaje przeszczep oczka, który wzmacnia osłabione obszary tkanki mięśniowej.

Operacja przepukliny beznapięciowej ma wiele zalet, które są łatwiejsze do odzyskania, niskie prawdopodobieństwo powikłań. Wadą tej techniki może być niewielkie prawdopodobieństwo odrzucenia ustalonego przeszczepu, wysokiego kosztu operacji i możliwości utworzenia procesu klejenia.

Laparoskopowa hernioplastyka umożliwia leczenie bez rozległych zabiegów chirurgicznych, co znacznie zmniejsza uraz, ból w okresie rekonwalescencji i praktycznie eliminuje komplikacje.

Patologia jest eliminowana po pojedynczej operacji i praktycznie eliminuje występowanie nawrotów. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem natychmiast po pojawieniu się pierwszych oznak powikłań.Konieczne jest również przestrzeganie zaleceń profilaktycznych i wykonywanie oszczędnych ćwiczeń fizycznych w celu wzmocnienia ściany brzucha. Prawidłowe odżywianie odgrywa również ogromną rolę w okresie rekonwalescencji, ponieważ zapobiega osłabieniu organizmu i rozwojowi dysfunkcji przewodu żołądkowo-jelitowego.

Obejrzyj wideo: Jak żywienie może pomóc chorym z chorobą refluksową przełyku? (Październik 2019).

Loading...