Objawy i metody leczenia przepukliny przeponowej otworu przełykowego

Przepuklina przeponowa występuje w okolicy przepony - otworu, przez który przełyk przenika do otrzewnej z jamy klatki piersiowej. Przez otwór w przeponie można przenieść wszelkie narządy znajdujące się w jamie brzusznej. Patologiczne wypukłości w tym obszarze reprezentują całą grupę chorób. Każdy gatunek różni się pod względem objawów klinicznych, pochodzenia, rokowania i przebiegu.

Przepuklina przeponowa otworu przełykowego może wystąpić z wielu powodów:

 • anomalie genetyczne w rozwoju przepony;
 • przedłużony nadmiar ciśnienia w jamie brzusznej;
 • uraz okolicy brzusznej;
 • zmiany wieku;
 • zaburzenie unerwienia obszaru przeponowego;
 • przewlekłe choroby przewodu żołądkowo-jelitowego.

Przepuklina u noworodków wynika z anomalii genetycznych w rozwoju przepony.

Dla dorosłych, pojawienie się wypukłości ze względu na związane z wiekiem zmiany w ciele lub nabyte. Oznacza to, że przepuklina może rozwijać się z przedłużającym się kaszlem, unoszeniem ciężkich przedmiotów, długotrwałym procesem porodowym, ciężkim wysiłkiem fizycznym, przewlekłym zaparciem, ciążą i otyłością.Przy tępych urazach brzucha, urazach lub udarach może również pojawić się patologiczny występ.

Co to jest

Przepuklina przeponowa występuje w następujących postaciach:

 1. Wrodzony jest zaburzeniem rozwojowym, w którym narządy brzuszne poruszają się w górę przepony przeponowej i powodują ściśnięcie serca i płuc.
 2. Traumatyczne - pojawia się, gdy przepona pęka między ścięgnami i częściami mięśniowymi, poza obszarem naturalnych pęknięć.
 3. Neuropatyczny występ - jest wynikiem zaburzeń części unerwienie przeponową, co prowadzi do zmniejszenia napięcia mięśniowego w dziedzinie i przyczynia się do tworzenia i worka przepuklinowego przepukliny.

Przepuklina przeponowa u dzieci rozwija się znacznie częściej niż u dorosłych, co wynika z osłabienia przepony. Dlatego bardzo ważne jest, aby chronić dzieci przed unoszeniem nadmiernie ciężkich przedmiotów, wywoływanie zaparć i przewlekłego kaszlu.

Przyczyny są związane z obecnością czynników predysponujących w czasie ciąży, to wrodzone wady objawiające się w postaci duszności i sinicy u dziecka zaraz po urodzeniu. Wśród bardziej oczywistych przyczyn rozwoju patologii można zidentyfikować stosowanie alkoholu, narkotyków i palenie tytoniu w czasie ciąży.Nie można też przeoczyć wpływu promieniowania jonizującego, leków, niekorzystnych warunków środowiskowych i szkodliwych warunków pracy.

Symptomatologia

Objawy patologii różnią się w zależności od obszaru występu, przejawiającego się jako oznaki chorób związanych z zaburzeniem przewodu pokarmowego, a dokładniej jego górnymi odcinkami.

Do najbardziej wyraźnych objawów przepony należą:

 • Wdmuchiwanie powietrza jest wynikiem przenikania powietrza do przestrzeni żołądka.
 • Zgaga - objawia się w postaci charakterystycznego pieczenia w okolicy nadbrzusza (górnego brzucha), która zwiększa się, gdy tors jest pochylony do przodu. Objaw ten związany jest ze zmniejszeniem napięcia zastawki, która oddziela żołądek od przełyku (zwieracza).
 • Wzdęcia - pojawia się, gdy powietrze przenika do jelita, ze względu na zmiany patologiczne w obszarze otworu przeponowego.
 • Zespół bólowy, zlokalizowany w okolicy klatki piersiowej - występuje z powodu naruszenia narządów wewnętrznych zlokalizowanych w przepuklinowym worku przeponowym (częściej przełyk i kardynalny obszar żołądka).
 • Niedokrwistość - obserwuje się w rzadkich przypadkach z powodu przedłużonego krwawienia z przełyku, który znajduje się w worku przepuklinowym.

Objawy przepukliny przeponowej mogą być całkowicie nieobecne przy niewielkich wymiarach wypukłości. Na wczesnych etapach rozwoju procesu patologicznego objawy choroby mogą być nieistotne.

Oświadczenie o diagnozie

Diagnozę przeprowadza się za pomocą środków instrumentalnych. Ze względu na brak charakterystycznych objawów specyficznych dla wykrycia patologicznego wysunięcia specjaliści stosują następujące procedury diagnostyczne:

 1. Badanie rentgenowskie - wykonano zdjęcie w obszarze narządów zlokalizowanych za klatką piersiową za pomocą środka kontrastowego (mieszanina barowa). Po przyjęciu przez pacjenta materiału kontrastowego wypełnia ono przełyk i żołądek, co pozwala wyraźnie zobaczyć prześwity narządu rytmu przez otwór przeponowy.
 2. PHAGS (fibroesophagogastroduenoskopia) - za pomocą rurki teleskopowej sprawdzany jest stan błony śluzowej żołądka i przełyku wnikający do mostka przez otwór przepuklinowy.
 3. pH-metry - przeprowadza się w celu określenia poziomu kwasowości w żołądku i przełyku.Zwiększona kwasowość w obszarze przełyku jest uzasadnionym powodem podejrzeń zaburzeń przeponowych.

Niedorozwój mięśni w rejonie poszczególnych obszarów przeponowych przyczynia się do powstania prawdziwej przepukliny. W tym przypadku narządy znajdujące się w jamie brzusznej są pokryte workiem przepuklinowym (błoną surowiczą). Jeśli warstwa mięśniowa całkowicie zniknie, wówczas mówimy o obecności przepony relaksacyjnej. Otwór przelotowy wskazuje na rozwój fałszywych przepuklin, ponieważ narządy penetrujące dany otwór nie mają błony. Pomimo tego wysunięcia tego rodzaju, ucisk na płuca serca, ułatwiony przez swobodny ruch jelita i żołądka.

Leczenie

Jak leczyć przepuklinę przeponową zaleca się skonsultować ze specjalistą. W przeciwnym razie istnieje możliwość wystąpienia komplikacji, które są znacznie trudniejsze do wyleczenia niż sama choroba.

W takim przypadku należy zastosować środki konserwatywne. Leczenie zachowawcze stosuje się w przypadku małych przepuklin i przeciwwskazań do interwencji chirurgicznej.

Dieta z przepukliną przeponową jest ważną częścią leczenia zachowawczego i zakłada spożycie tylko zdrowej żywności co najmniej 5-6 razy dziennie w małych porcjach. Z lekarstw zaleca się stosowanie następujących preparatów:

 • leki zobojętniające sok żołądkowy (Almagel, Fosfalugel, Omez, Ranitidine) - eliminują zgagę;
 • przeciwskurczowe (Drotaverin) - zatrzymać zespół bólowy.

Jeśli leczenie przy pomocy leczenia zachowawczego nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, patologia jest szybko usuwana. Interwencja chirurgiczna jest zalecana tylko w przypadku braku przeciwwskazań do jej postępowania. Uraz jest pierwszym powodem powołania operacji do jej wycięcia. Duże rozmiary wypukłości i wejście w obszar przepony jelita lub przełyku są również bezwzględnymi wskazaniami do operacji.

Operacja z przeponowymi zmianami patologicznymi polega na wycięciu worka i wykonaniu następującego plastyku (anatomiczne uzupełnienie) otworu przepuklinowego. Obecnie szeroko stosowana jest technika zszywania dziurki lub nanoszenia na zaatakowany obszar specjalnej syntetycznej siatki "łatkowej".

Leczenie środkami ludowymi może prowadzić do rozwoju poważnych chorób wymagających pilnej interwencji chirurgicznej. Dlatego nie powinieneś ryzykować własnego zdrowia ani zdrowia swojego dziecka i doświadczać recepty tradycyjnej medycyny.

Na początkowych etapach rozwoju patologii można obejść się bez operacji, eliminując patologiczny proces za pomocą środków konserwatywnych. Rozpoczęte etapy choroby wymagają pilnej hospitalizacji i usunięcia chirurgicznego.

Obejrzyj wideo: przepuklina roztworu przelykowegp3 (Sierpień 2019).