Dlaczego powstaje przepuklina osiowa i w jaki sposób jest ona leczona?

Osiowy przepukliny jest wrodzonej lub nabytej choroby, która często występuje w postaci wypukłości przepony (w przybliżeniu 90% występowania). Spośród wszystkich chorób układu pokarmowego, to patologia jest na trzecim miejscu, jako konkurent dla choroby wrzodowej żołądka i pęcherzyka żółciowego.

Przepuklenie osiowe przełyku z przeponą (AMP) najczęściej towarzyszy wyrostowi trzonowemu i stanowi wyjście części przełyku do mostka mostka. Przejdź do klatki piersiowej regionu może część żołądka i innych narządów znajdujących się w jamie otrzewnej. Przyczyną jest osłabienie mięśni przepony lub obecność wrodzonych anomalii rozwojowych, mają one charakterystyczne cechy. Wynika to z faktu, że narząd, który wychodzi przez otwór przełykowy, nie penetruje klatki piersiowej.

Podobny proces patologiczny towarzyszy głównie rozwojowi refluksu kwasu. Występuje częściej u osób w wieku pięćdziesięciu lat, a głównie u kobiet.

Dlaczego się rozwija

Patologiczny przepuklinowy występ pojawia się, gdy występują następujące czynniki predysponujące:

 • problem ciąża;
 • nadwaga;
 • silna aktywność fizyczna;
 • przedłużający się kaszel;
 • interwencje chirurgiczne;
 • uraz okolicy brzusznej;
 • zmiany wieku w ciele.

Przyczyny te przyczyniają się do osłabienia tkanek otaczających przeponę. Jeśli czynniki predysponujące zostaną wyeliminowane przedwcześnie, możliwa jest progresja procesu patologicznego. Może to być poważny powód wystąpienia poważnych powikłań, dlatego chorobę należy zidentyfikować tak wcześnie, jak to możliwe i natychmiast podjąć działania w celu wyeliminowania wysunięcia.

Symptomatologia choroby

W praktyce medycznej przepuklina osiowa przełyku jest podzielona na stopnie zgodnie z rozmiarem wypadania i objawami choroby.

Manifestacje procesu patologicznego nie są obserwowane przez każdego pacjenta, szczególnie na początkowych etapach progresji.

Wśród najczęstszych objawów choroby można zidentyfikować w następujący sposób:

 • obecność obolałego tępego bólu w mostku lub sercu;
 • pojawienie się spazmów i wzdęć;
 • obecność zgagi i czkawki po każdym posiłku;
 • pojawienie się bólu kompresyjnego w okolicy jelit;
 • obecność kwaśnych eructations.

W niektórych przypadkach przepuklina osiowa może być bezobjawowa. Jest to przyczyną rozwoju komplikacji, które trudno jest zareagować na konserwatywne środki medyczne i wymagają interwencji chirurgicznej.

Stopnie patologicznego wypukłości

Rozkład według stopni patologicznych występów występuje zgodnie z ich wielkością. Prawidłowa definicja obszaru lokalizacji i stadium progresji choroby pozwala specjalistom wybrać najbardziej skuteczne i bezpieczne leczenie choroby.

Przepuklina pachowa pierwszego stopnia charakteryzuje się obecnością segmentu brzusznego pod obszarem przepony. Cardia jest umieszczona na tym samym poziomie z przeponą, a pod nią znajduje się żołądek. Przepuklina ślizgowa w tym przypadku rozwija się na tle wyrostka wnęki.

Przepuklina osiowa drugiego stopnia różni się od pierwotnego stadium rozwoju tym, że znajduje się powyżej obszaru przepony. W tym przypadku fałdy błony śluzowej żołądka znajdują się w przełyku przełyku.

3 stopnie charakteryzuje się występem części żołądka w mostku mostka.Ten etap choroby jest niezwykle rzadki i stanowi poważny powód podjęcia szybkich działań w celu jego wyeliminowania.

Diagnoza choroby

Przepuklina pachowa nie może mieć objawów, że około 1/3 pacjentów prowadzi do powikłań. Określić, czy patologia może być przypadkowa podczas przejścia badania rentgenowskiego lub endoskopowego.

Przełyk i pobliskie struktury mięśniowe można badać za pomocą przełyku. Próbka tkanki miękkiej jest pobierana w celu identyfikacji złośliwych lub łagodnych formacji. Najbardziej skuteczną procedurą diagnostyczną jest badanie rentgenowskie z użyciem środka kontrastowego. Pozwala to na identyfikację występu zlokalizowanego w dolnym obszarze otrzewnej.

Środki lecznicze

Leczenie często rozpoczyna się przedwcześnie, jest poważnym powodem do niepokoju i wymaga profesjonalnego podejścia. Leczenie zachowawcze w tym przypadku może tylko pomóc w zapobieganiu rozwojowi powikłań, takich jak refluksowe zapalenie przełyku i refluks żołądkowo-przełykowy. Jako uzupełnienie leczenia lekami zaleca się przestrzeganie diety, która wiąże się z posiłkami frakcyjnymi, ale częstymi.Wśród zabronionych produktów są czekolada, napoje gazowane, tłuszcze zwierzęce, kawa, świeży chleb i produkty mączne. Każdy pacjent powinien bez uprzedzenia poinformować z wyprzedzeniem, że po zjedzeniu przez 3 godziny pozioma pozycja jest niedozwolona.

Aby zmaksymalizować korzyści płynące z terapii zachowawczej, powinieneś prowadzić najbardziej poprawny sposób życia, całkowicie eliminując złe nawyki. Ważne jest unikanie sytuacji, które powodują wzrost ciśnienia śródbrzusznego.

I tak, leczenie osiowej przepukliny rozworu przełykowego polega na:

 1. Przypisywanie leków farmakologicznych - inhibitorów pompy protonowej, leków zobojętniających, penetrantów, korygujących aktywność wydzielniczą i motorykę żołądka. Takie podejście jest istotne tylko na początkowych etapach procesu patologicznego i umożliwia poprawę samopoczucia pacjenta, a także zapobieganie rozwojowi powikłań.
 2. Interwencja chirurgiczna jest uzasadniona tylko wtedy, gdy nieadekwatna kompetentna terapia zachowawcza jest nieskuteczna i istnieje ryzyko powikłań choroby.

Możliwe powikłania

Jeśli nie terminowe podjęcie środków leczenie przepuklina może być przyczyną krwawienia z przełyku, wrzód trawienny, refluks przełyku i chorobie zwężenia przełyku. Możliwe jest również szczypanie i perforowanie przełyku.

Po zabiegu w niektórych przypadkach może rozwinąć się mega przełyk, poszerzenie obszaru żołądka, a także nawrót przepukliny. Istnieje możliwość powikłań w postaci aspiracyjnego zapalenia płuc, które jest leczone pozajelitowym podawaniem antybiotyków.