Główne objawy i sposoby wykonywania operacji przepukliny udowej

Przepuklina udowa to guzopodobny występ, który powstaje w wyniku wyjścia części gruczołu lub pętli jelita poza otrzewną przez tak zwany pierścień udowy. Ta patologia objawia się rosnącym występem w trójkącie udowym, który jest widoczny tylko w pozycji pionowej tułowia.

Patologia występuje u 5-8% pacjentów, z których większość to kobiety. U dzieci, powstawanie tej patologii występuje w pierwszym roku życia, co jest związane z anatomicznymi cechami struktury ich ciała, a mianowicie ze słabością tkanki łącznej w ścianie brzusznej.

Rodzaje występów

Zgodnie ze strukturą worka przepuklinowego występują przepukliny jedno- komorowe i wielokomorowe. Powstawanie występów następuje stopniowo:

 1. Początkowy etap - powstawanie występu już nastąpiło, ale jeszcze nie dotarł do pierścienia kości udowej od wewnątrz.
 2. Niekompletny etap - występ już opuścił obszar pierścienia udowego, ale nie osiągnął jeszcze podskórnej tkanki tłuszczowej w rejonie kości udowej.
 3. Pełny etap - przepuklina przechodzi pod tkanką tłuszczową w rejon trójkąta udowego.

Przyczyny patologii

Istnieje wiele przyczyn rozwoju patologicznego wypukłości. Wśród najczęstszych nieprawidłowości można zidentyfikować defekty rozwoju mięśni u dzieci. Przepuklina udowa u kobiet pojawia się ze względu na szerokość miednicy kobiecej, duży rozmiar luki naczyniowej i wzrost ciśnienia w jamie brzusznej podczas procesu porodu. U mężczyzn ten typ patologii rozwija się podczas podnoszenia ciężarów lub nadmiernego wysiłku fizycznego. Naruszenie funkcji układu moczowego i zaparcia jest również czynnikiem predysponującym do rozwoju wypukłości.

Osłabienie tkanki mięśniowej w okolicy ściany brzucha może rozwijać się z ostrą utratą masy ciała i urazem w obrębie uda. Po operacji w tym obszarze, w obszarze blizn pooperacyjnych istnieje możliwość wysunięcia.

Symptomatologia choroby

Przepuklina udowa jest patologią objawiającą się w zależności od płci i wieku pacjenta.

Głównymi objawami tej choroby są następujące objawy:

 • Wygląd charakterystycznego dyskomfortu i bolesnych odczuć w obszarze lokalizacji wypukłości.
 • Wzmocnienie zespołu bólowego z wysiłkiem fizycznym biegu i długiego chodzenia.
 • Wygląd występu między pachwiną a regionem udowym.

Charakterystyczną cechą przepukliny pachwinowej jest zniknięcie sferycznego wybrzuszenia w pozycji leżącej. Przepuklina udowa u mężczyzn może być skomplikowana z powodu zapalenia otrzewnej, ostrej niedrożności jelit, martwicy i zgorzeli jelita. Kobiety są znacznie bardziej narażone na tę chorobę, a powikłania pojawiają się w prawie 40% przypadków.

Urazowi przepukliny udowej towarzyszy naruszenie krążenia krwi w obszarze narządów wewnętrznych, które znajdują się w worku przepuklinowym. W tym przypadku objętość występu znacząco wzrasta, czemu towarzyszy wzrost gęstości przepuklinowej formacji. Kiedy dochodzi do naruszenia, powstaje nieredukowalność zawartości worka przepuklinowego, której towarzyszą ostre bóle podczas dotykania.

Objawy są charakterystyczne dla naruszenia:

 • pojawienie się ostrego, pulsującego bólu;
 • rozprzestrzenianie się bólu na cały brzuch;
 • rozwój niedrożności jelit;
 • zatrzymanie stolca i gazu.

Jeśli pojawią się te objawy, należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Pomoże to zapobiec powikłaniom w postaci niebezpiecznych konsekwencji dla zdrowia i życia.

Jak to traktuje?

Jedynym możliwym sposobem leczenia przepukliny w obszarze kości udowej jest interwencja chirurgiczna. Z reguły planowana operacja jest przeprowadzana, ale wraz z rozwojem powikłań choroby w postaci naruszenia treści przepuklinowej, konieczna jest pilna interwencja chirurgiczna. Istnieją dwa rodzaje operacji:

 • Kość udowa - sposób Lockwood, Herzen i Bassini.
 • Pnieszczot to droga Ruji'ego i Parvevechchio.

Najbezpieczniejszą i odpowiednio wymaganą operacją jest plastyka przepukliny udowej Bassini.

Operacja plastyczna kości udowej

Metoda Bassini obejmuje operację chirurgiczną w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Ta metoda może być usunięta przepuklina udowa u dzieci.

Operacja jest przeprowadzana zgodnie z następującą zasadą:

 • Wysoce izolowany worek przepuklinowy otwiera się na samym dnie i rozcina się wzdłuż przedniej powierzchni do szyi.
 • Sieć i pętle jelita są oddzielone od ścian, a zawartość przepukliny jest wycinana.
 • Jelita są umieszczane we właściwym miejscu w okolicy brzucha.
 • W razie trudności więzadło lakunalne jest wycinane.
 • Kark przepukliny jest zszyty od góry syntetyczną mocną nicią i obandażowany po obu stronach.
 • Torebka jest odcięta i z przepukliną typu ślizgowego, szyjka jest przyszyta od wewnątrz szwem bez szwów.

Zastosowanie szwów między więzadłem zewnętrznym a pachwiną, zgodnie z metodą Bassini, ma również charakterystyczne cechy. Całkowita 2-4 szew przeprowadza się w odległości 0,5 cm. Do szwów, stopniowo, co zapobiega żyły mocujące. Zwykle pierwszy ścieg nakłada się jak najdalej od żyły. Drugi rząd (3-4 szew) zachodzi w obszarze między grzebienia i powięzi półksiężyca, który pozwala na wzmocnienie zewnętrznego otworu w kości udowej okolicy kanału. Następnie rana jest szyta w zwykły sposób.

Konsekwencje patologii

Naruszenie treści jest jedynie podstawową konsekwencją tej patologii. Jeśli uduszona przepuklina zostanie zidentyfikowana i operowana na czas, istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia procesu zapalnego. Możliwe tworzenie się koprostozy - stolec stagnacyjny podczas wnikania w obszar pętli jelit bramy bramy.

Prognozy patologii są korzystne, ale tylko pod warunkiem szybkiego leczenia. Jeżeli środki nie zostaną podjęte na czas, powstaje nieodwracalny występ, którego stopniowy rozwój powoduje konsekwencje. Rozpoczęte etapy prowadzą do zatrucia organizmu i zapalenia otrzewnej, z którego osoba może umrzeć.

Kiedy część pęcherza przenika do worka przepuklinowego, istnieje możliwość wywołania bolesnego oddawania moczu. W tym przypadku uwalniana jest niewielka ilość moczu, co znacznie pogarsza stan pacjenta. Jeśli naruszenie może rozwinąć martwicę narządu wewnętrznego, co wymaga chirurgicznego usunięcia jej części.

Obejrzyj wideo: Przepuklina brzuszna - ćwiczenia przedoperacyjne (całość). Incisional hernia: pre-op exercise (full) (Sierpień 2019).